Woensdag kwamen de gidsen naar Bāze. Het plan was om hun lokaal daar te tonen en een keer te overleggen wat we ermee kunnen doen en zo, want tot nu toe hadden ze dat lokaal nog nooit gebruikt of gezien. Maar dat ging niet door, want de sleutel was er niet (ze hebben hier zon handig systeem: alle sleutels hangen in 1 lokaal en iedereen heeft de sleutel van die deur) want iemand van de organisatie waarmee ze dat lokaal delen had die mee naar huis.
Die andere organisatie gebruikt dat lokaal 1 ochtend in de week om te vergaderen en om tweedehandsgrief in op te slaan. Want dat is de bezigheid van die organisatie; ze zamelen tweede hands kleren in en slaan die op in dat lokaal. Helaas zijn ze niet sterk genoeg georganiseerd om dan ook iets met die kleren te doen, waardoor sommige van die kleren er volgens Ieva (een collega in Bāze) er al 2 jaar liggen. Maar ondertussen zamelen ze duchtig verder in, dinsdag was er nog een grote inzameling waardoor de gangen hier vol lagen met tweedehandsgrief, dat nu mooi in het lokaal gestapeld is. (mijn plan is dus om het lokaal in 2 te splitsen, de gidsen zijn toch maar met 7 en t lokaal vrij groot, dan kunnen ze de ene helft zo vol stapelen als ze maar willen J )
Dan hebben we dus maar iets anders gedaan, we hebben een pagina gemaakt voor op de website van Bāze en wat fotos gemaakt. Erna hebben we nog wat spelletjes gespeeld, onder andere Chinese muur, billeklets, voetentwister, en 2 is te weinig 3 is te veel (zeer vermoeiend als je maar met 6 bent) uiteraard met achter elkaar staan en niet met op elkaar liggen, want die meisjes zaten er nu al wat mee in dat hun kousenbroek en hun schoentjes met naaldhakjes vuil waren. Om dezelfde reden zag ik het nog niet zitten om gehaktbal te introduceren, maar wees gerust, da komt nog.
(trouwens mama: mn was is volledig gelukt, behalve dat mn broek van woensdag nog wat vuil is (ja ik was t vuilst van allemaal, raar é), maar als ik hem de volgende keer was gaat da wel weg zijn)
Gisteren (vrijdag) ben ik dan naar Rīga geweest met Justine. Er was een forum over Letland binnen 12 jaar met een afgevaardigde van elke school uit elke stad, en ik mocht mee met de auto om wat in Rīga rond te lopen. Justine moest vandaag (zaterdag) in Rīga zijn en was daarom ook mee met de auto. En omdat een dag met mij in Rīga haar leuker leek dan een 7u durend forum zonder middagpauze heeft ze me de stad getoond. Helaas is ze geen fan van grote steden en had ze direct alles gezien, en als ik zei: misschien kunnen we nog een keer naar daar of daar gaan, dan was het antwoord steevast, dat ken ik niet, maar daar is niks te zien. Dat is wel een beetje jammer want het oude deel van Rīga is best wel aangenaam om in rond te lopen, een beetje zoals je in Brugge zou rondlopen,het voelt helemaal niet als een grootstad (maar t is er wel één, een doorsnede van 30km is toch wel de moeite, en da kan je zien als je in de toren van de St- peterskerk (k denk toch dat den dien was)staat)
Het is er vol met geschilderde gebouwen in jugendstil stijl (soort Art Nouveau, alsk de boekskes juist verstaan heb) en k vind dat eigelijk wel nog tof. Dus kga zeker nog een keer teruggaan in ander gezelschap.
Uiteindelijk zijn we in een theehuis in één van de vele parken in de stad terechtgekomen (ja ze zuipen hier thee dat niet meer normaal is, en ik ondertussen ook). Één van Justines favoriete plaatsen in Rīga, en t was nog wel tof, t is rond om rond met glas en op t eerste verdiep is er rond om rond een leuning met kussens en je zit dus gewoon in de kussens naar buiten te kijken (je moet wel je schoenen afdoen, en helaas had iemand in mn omgeving serieuze zweetvoeten (t was niet ik), kweet niet als het Justine was of mijn linker buur, maar t was de moeite, amaai.
Donderdag heb ik ook mijn eerste Letse les gehad, en we zijn direct begonnen met een lets volksliedje te zingen (o wat vond ik dat tof dat ik mocht zingen :-s), en wat basisoefeningetjes over mannelijk en vrouwelijk (jaja het Lets heeft verschillende uitgangen en naamvallen en zo, maar k heb t gevoel dat ze nogal gelijkend zijn met het Latijn: nom man:s, vr:a mv man: i vr as) en wat is dit?, dit is een boek. Is dit een boek? Ja dat is een boek/neen dat is geen boek. Tot nu toe allemaal wel çava, behalve de ļ, die is onuitspreekbaar. Persoonlijk hoor ik eigenlijk geen verschil met de gewone l, maar blijkbaar spreek ik hem wel compleet verkeerd uit. Want wanneer iemand vraagt: Elke zeg een keer de ļ, en ik doe een poging is dat een oorzaak van hilariteit.
Verder heb ik me deze week ook beziggehouden met het maken van een uitnodiging voor iets op 1 november (ja, ondertussen kan ik al werken met photoshop) en te horen gekregen dat ik artistiek ben (jaja de wonderen zijn de wereld nog niet uit)
Morgen ga ik met de gidsen naar de zoo en daarna naar een soort park met een touwenparcours in Sigulda. (en een foto maken van de leidster, mwoehahahaha) k moet daarvoor om 7u aan t cultureel centrum staan (20 min wandelen), dus kga vanavond niet te laat in mn bedje kruipen. K moest gisteren ook om 7u in t centrum zijn, maar mijn buurman had de avond ervoor een feestje, en ze zijn dan midden de nacht op mn deur beginnen bonzen en zo, dus ik was gisterenavond toen dat ik terug thuiskwam van Rīga doooooodmoe, en t is nog niet helemaal over.
Verder ga ik donderdag en vrijdag een uurtje les geven in twee klasjes met kindjes met special needs (ik denk dat dat alle vormen van mentale handicap en leerachterstand en zo zijn) de 1e klas zijn leerlingen uit ongeveer het volledige lager, en de tweede klas is ongeveer heel het middelbaar. Met de kleinste ga ik iets knutselen of koken of zo (iets typisch Belgisch) en aan de tweede klas moet ik een kleine basiskennis Engels proberen bij te brengen. Dus k ga nog moeten uitzoeken wat dat ik precies ga doen en hoe ik dat ga aanpakken.
-Ze zuipen thee dat niet meer normaal is (t is trouwens maar een halve lat om een tas thee ergens te gaan drinken)
-De melk is niet UHT behandeld en is dus maar twee dag houdbaar, en na twee dagen is ze echt wel zuur
-De vrouwen zijn mega open, en tetteren de hele tijd nadat je ze een halve dag kent, ken je heel hun levensverhaal (ofwel zijn dat net degene die ik al leren kennen heb)
-De venten zeggen niks; behalve één, maar die woont eigenlijk in Milaan, sprak Engels alsof hij in London woont en hij was denk ik homo, en hij stopte niet met over Gucci en Armani te tetteren (da waren de enige woorden die ik uit zn Letse betoog tegen een Lets meisje kon uitmaken) dus die telt niet.
-Ze hebben superrap koud, iedereen loopt hier al met mutsen, sjaals, en handschoenen rond terwijl dat het nog helemaal niet zo koud is, gewoon herfstweer zoals we dat in België ook kennen. En iedereen vraagt mij hier constant: je hebt wel koud zeker hier in Letland, je bent da waarschijnlijk niet gewend é (ma blijkbaar kan ik er beter tegen dan zij)
-95procent rookt (das waarschijnlijk overdreven, ma kom)
-Van s morgens vroeg tot s avondslaat zijn er hier mensen de gevallen blaadjes van de straat, t gras, aan t vegen. Om 6.30u zijn ze al bezig (zelfs op zondag) en om 22u s avonds nog (k vraag me af als ze om 3 u s nachts nog bezig zijn)
- ze doen dat met een bezem zoals van een heks -Alle oude vrouwen (75+) hebben een snor waar menig jongen jaloers op zou zijn
-Als ze de straat aan t vegen zijn dragen alle vrouwen een Kosovo/Joegoslavië sjaaltje op hun hoofd en de mannen een donkerblauwe pet.
-Ze eten hier heel de dag door, om 4u een pizza of patatten met vlees gaan eten is helemaal niet raar
Tot zover mijn stereotypering van Let (of wat men na 2 weken weet van de inwoners van een land)
Groetjes,
Elke
(trouwens, kben vandaag naar ander winkel geweest, en naast wortels, 2 soorten kool, ajuinen tomaten, rode paprikas en komkommers hadden ze er ook aubergines en gele paprika!!!! En plat water in flessen kleiner dan 5l. En NUTELLAchoco, tchoh kga blij zijn als die pot choco van nu op is (als je constant tegen jezelf zegt mmmm lekkere choco, begin je er de choco in te proeven) helaas zal da nog lang duren, denk ik)
Een van de bedoelingen van mijn verblijf hier is de plaatselijke gidsengroep een frisse wind bij te brengen, want dat trekt hier eigenlijk op niet veel, en de leidster (er is er idd maar 1) is nogal conservatief, om het nog zachtjes uit te drukken. Dus gisteren ging ik naar een bijeenkomst van die gidsen (ja ze hebben hier scouts op maandag en woensdag na school), en hoewel ik gewaarschuwd was dat de leidster (die hier teacher genoemd wordt, want ze leert de meisjes hoe een gids te zijn) oud was, en met haar gedachten nog in de sovjetunie zat en dat ik ging verschieten en dat het heeeeeeeel iets anders ging zijn dat ik verwacht had, dacht ik toen ik binnenkwam: wat is dat hier!?!
Ze hadden bijeenkomst int cultureel centrum. Ze hebben wel een lokaal int jeugdcentrum, maar de leidster wil hier nie komen want dat is te ver van t centrum. Nu moe je weten dat het van mijn appartement naar de andere kant van t centrum een half uurtje wandelen is of zo, en dan kom ik onderweg t jeugdcentrum tegen, zover is t dus.
Er waren 6 meisjes (alle leeftijden samen) en de leidster: een vrouw van rond de 70; ze had van die omaschoenen aan (mocassins, of hoe noemt dat), een blauwe broek die leek op de losse vorm van de skibroeken van de 90, die je zo met een rekker onder je voet moest vast hangen, maar dan zonder rekker; een bloes, maar die ga niet zo speciaal geweest zijn, want die zie ik niet meer voor me. Erboven droeg ze een kostuumvest met carootjes van ongeveer een halve centimeter op een halve centimeter int oker en bruin. En rond haar nek een sjaaltje (geen das é, een foulard): rood met witte bollen. En dan had ze zo een kapsel dat me deed denken aan de schildknapen uit de middeleeuwen. Echt ik has nogal een beetje moeite om mn lach in te houden, manmanman. Maar k ga de volgende keer een foto trekken, maar k had nu mn kodak niet bij.
En hun vergadering: ze gingen naar t bejaardentehuis om de bejaarden bloemetjes en appels te geven. Stel je van t bejaardentehuis niet voor wat dat wij hier kennen, want daar lijkt het in de verste verte niet op. K heb daar zelfs geen verpleegster gezien, kweet niet als die daar rondlopen. Maar k ga daar met die scouts wss nog veel komen dit jaar, want al hun activiteiten zijn in de zin van t bejaardentehuis bezoeken, dus k ga geen uitgebreide beschrijving geven, k ga wel een keer proberen fotos te trekken, ik kan het niet echt beschrijven.
K moest daar trouwens tegen een oude vent dammen (hij wou dat per sé) en ik ben verloren: iedere keer als ik iets deed waardoor ik zou kunnen winnen zette hij mn schijfje terug en zei hij dat het een domme zet was, de snoodaard.
Ma terug nr die scouts dus: maandag gaan we ZELFGEKWEEKTE!!!! Boompjes planten bij de nieuwe speeltuin. Dat je een keer zon soort goededaden activiteit hebt çava, ma die hebben hier dus niet anders é!!!!!!!!!! K snap eigenlijk niet zo goed dat er hier meisjes naartoe komen, echt niet.
Vandaar dat ik dus daar diplomatisch iets aan moet proberen te veranderen, zonder dat die leidster t gevoel heeft dat ik haar aan de kant probeer te schuiven (ma da ga nie gemakkelijk zijn, vreesk) en dat er dus meer gastjes afkomen é.
Ma dus vanaf nu komen de oudste meisjes de woensdag nr Baaze (t jeugdcentrum) en mag ik de woensdag hun vergaderingen maken (mwoehahaha) en de maandag speel ik mee gastje onder leiding van de teacher
Ah ja, zondag hebben ze hun (jaarlijkse?? (ik heb het nie zo goed verstaan)) en ik denk dat we dan nr de zoo gaan en een touwenparcours gaan doen. (dus ene keer per jaar doen ze iets tofs, en ze hebben ook een kamp samen met alle scouts van Letland) Ma k ga zondag dus mn kodak meepakken é :D
K heb me vanmiddag (zondag) bezig gehouden met het verkennen van Gulbene, en k heb een paar fotootjes getrokken van onder andere de kerk (t schijnt dat er 3 zijn, maar k denk dat ik er maar 1 gezien heb), t station, t gebouw van Baaze, waar ik dus werk (als je goed kijkt kan je t op t gebouw zien staan) een stadspark, de straatnaam van mijn straat (mn huisnummer is trouwens 7a, maar k heb hier wel nog geen brievenbus gezien) en nog een paar huizen, kwestie dat jullie een idee krijgen hoe het er hier uitziet (en ook wel een beetje omdat ik het grappige huisjes/gebouwen vind). En ook van het (stuw)meertje int begin van de straat waar ik woon, maar die heb ik woensdag al getrokken.
Gisteren ben ik met Rasa naar Cēsis geweest. Dat is een stadje hier zon 100km verder, ongeveer 2 keer zo groot als Gulbene, met een kasteel en een kasteelpark dat je kan bezoeken en dat best wel de moeite is. Rasa haar broer was net verhuisd en haar papa hing helpen met het inrichten van t appartement en zo, en terwijl zijn wij dus da stadje gaan bezoeken met Rasa haar nicht, die in Cēsis woont als gids. (vanaf foto 23 J )
En voor alle mensen die met mij gelachen hebben dat ik in de kou ging gaan zitten heb ik vrijdag ook een paar fotos getrokken (je ga wel zien welke zeker) denk maar een keer goed na welk weer het was op 1oktober, zoek het desnoods op, maar hier was het dus degelijk warm, en het touwtje ligt echt buiten, en niet nog maar net eftjes, en ervoor had ik het niet op de verwarming gelegd (t was buiten trouwens warmer dan binnen).
Op de zogezegde regen moet je niet letten, want volgens dat ding regent het hier al heel de tijd, en ik heb alleen nog maar de dag dat ik aankwam regen gezien, maar de temperatuur klopt wel!!
(al moet ik eerlijkheidshalve wel toegeven dat de thermometer in de vlakke zon lach op een zwart metalen oppervlak, maar t was wel echt stralend warm weer)
Vandaag was het trouwens ook heel mooi weer, k heb daarnet in mijn T-shirt buiten gelopen, en dat was eigenlijk wel aangenaam.
Maandagmiddag ben ik aangekomen in Riga (nadat het vliegtuig een uur vertraging had en ik aangezien ik zooooooo graag vlieg al 2 keer naar de WC was moeten lopen aan de gate :-s )
Ik loste er Margaret af, het meisje dat hier vorig jaar was, tot in juli, maar ze was nu net 3 weken teruggekomen omdat ze het hier zo tof vond. Na 3u rijden op een autostrade, die smaller is dan de louiscouiseaukaai, maar mét wegrestaurant-winkeltjes, over ongeveer 180km kwamen we aan in Gulbene!
Aangezien we thuis al 2 weken geen warm water hadden hoopte ik s avonds een douche te kunnen pakken, maar helaas was de badkamer net geschilderd, inclusief de vloer, waardoor ik dus niet naar de wc kon, en heel het appartement stonk naar verf. Ik ben daarom blijven slapen bij Raza, mijn mentor, een meisje van het 6e middelbaar en haar papa. Ze hebben me trouwens uitgenodigd om zaterdag met hen mee te gaan op familie-uitstap. Ze gaan haar broer bezoeken in cēzis, een stadje hier in de buurt dat naar het schijnt zeer mooi is, en waar ze het kasteel gaan bezoeken.
De prachtige kleuren waar mijn badkamer in herschilderd is zijn hieronder bij de fotos te bewonderen; net als het prachtige spiksplinternieuwe bedovertrek op mijn bed!! En ook de binnenbekleding van mn voordeur is de moeite, echt hilarisch
Kheb me ook wat bezig gehouden met fotos te trekken van mn interieur uit verschillende invalshoeken, kzou zeggen geniet ervan!!
Ondertussen heb ik ook al mijn eerste stoot uitgehaald:
Ik ben gewoon om te koken op een gasfornuis; en dan wordt je eten niet meer verder opgewarmd als je t vuur uitdraait. Maar hier ist dus elektrisch, en dan blijft die plaat warm en wordt je eten dus verder opgewarmd. Khad soep gemaakt en kging daarna worteltjes eten, maar terwijl dak mn soep at, had ik t vuur onder de wortels uitgedaan omdat het water nie zou uitkoken terwijl da ik mn soep aan het eten was dacht ik.
Maar ik was dus soep aan het eten, en plots hoor ik WIUWIUWIUWIU en ik dacht dus wat is dat hier, en kzet t raam van de keuken open en kga op de deuren van de buren kloppen, en ofwel heb ik geen buren ofwel waren ze niet thuis, maar er deed in elk geval niemand open.
Ondertussen had ik door dat ik de potten mss best van de plaat haalde :-s, en terwijl dak dat deed zag ik in de verte de policija afkomen, dus kheb die mensen (die geen woord Engels spraken) dan maar vriendelijk binnengelaten, en uiteindelijk is het dan uitgegaan (kweetnie als dat door hen was of doordat de rook ondertussen al fel verminderd was, maar de Belg is ondertussen wel al gekend in Gulbene :-s )