Het VIGeZ of Vlaams Instituut voor Gezondheidspromotie en Ziektepreventie beoordeelt een koek op basis van 4 criteria: het energie-, vet-, vezel- en zoutgehalte. Een gezonde koek mag volgens haar maximum 150 kcal per portie leveren. Per 100 g mag hij niet meer dan 15 g vet en 400 mg natrium bevatten en moet hij minstens 2 g vezels aanbrengen. Aangezien het VIGeZ een onafhankelijk expertisecentrum is, ga ook ik deze criteria gebruiken:
-> Vondelmolen peperkoek bevat per pakje (2 sneetjes) 120 kcal; -> Het vetgehalte is minder dan 1%; -> Per 100 g bevat hij 168 mg natrium; -> Hij levert per 100 g iets meer dan 3 g vezels.
We kunnen dus besluiten dat Vondelmolen Peperkoek met parelsuiker een eerstekeuskoek is. Is het daarom een gezond tussendoortje? Elke koek behoort tot de restgroep. In de restgroep zijn alle voedingsmiddelen opgenomen die niet nodig zijn in een evenwichtige voeding. Ze leveren vooral energie en in verhouding weinig of geen voedingsstoffen zoals vitaminen en mineralen. Ook peperkoek gaan we dan ook geen écht gezond tussendoortje noemen. Wat me bovendien verontrust, is dat het hoofdingrediënt glucose-fructosestroop is. Roggebloem komt slechts op de tweede plaats. 37% van de peperkoek is roggebloem. Meer dan 37% is dus glucose-fructosestroop. Terwijl suiker voor de helft uit glucose en voor de helft uit fructose bestaat, bevat glucose-fructosesiroop meer fructose dan glucose. Hierdoor is hij zoeter. Aangezien hij bovendien goedkoper en langer houdbaar is, is hij sinds de jaren 80 een veelgebruikt ingrediënt. Zeker de laatste jaren is een bewerkt (zoet) voedingsmiddel zonder dit zoetmiddel vinden een hele karwei. Deze trend is verontrustend, want nog meer dan gewone suiker zorgt hij voor leververvetting en vergroot hij de kans op hart- en vaatziekten, overgewicht, diabetes en kanker. Daarnaast bevat deze siroop soms ook hoge concentraties kwik, wat nog een extra belasting voor de gezondheid is.
|