De editie 2012 van de OILibya Rally van Marokko is best een succes! Meer dan 250 ingeschreven deelnemers aan deze apés Dakar rallye-raid. Deze raid staat voor iedereen open. Elk type wagen was er welkom ; auto's, vrachtwagens, moto's, quads e.d. Voor ieder wat wils dus. Deze editie ging door van 12 tot 20 oktober 2012. Er was een sterke Belgische delegatie present onder meer een Iltis van anno 1986 (ontwikkeld door Kronos en goed voor 135pk). De Iltis is goed bekend bij militairen. Van oorsprong is het een duitse wagen destijds ontworpen door Audi op vraag van Volkswagen. De wagen werd reeds in de jaren 70 gebouwd ondermeer door het Canadese Bombardier Inc De meeste modellen hadden een benzinemotor , 4cylinder, van 1784 cc en goed voor 75 pk. De wagen was goed gekend bij de Belgische strijdkrachten die er in 1984, 2500 exemplaren bestelde.
Vorige week op bezoek geweest in de DDR op zoek naar "oldtimmers" en wat hier een bijna exoot is rijd daar nog rond. Tussen de Wolga's , Tatra's, en Wratburgs viel er een wagentje op, mede door zijn enorme "rook"ontwikkeling en zijn specefiek lawaai.De Trabant ! Blijkbaar is er ook een Trabant 'scene' waar je menig staaltje ziet van "tuning". Wist je dat de Trabant de eerste auto was met een volledig gerecycelde body. Het koetswerk is gemaakt uit 'DUROPLAST' een soort bakelit een voorloper van het polyester. Is er immers geen gezegde dat zegt : als je een trabant 'begraaft' en na jaren terug opgraaft is het nog altijd een Trabant ! Het wagentje werd gebouwd sinds 1957 en telt ongeveer 3.000.000 exemplaren. De oorspronkelijke motor was een twee-takt 600 cc. Pas in 1991 werd er een 'moderne' motor ingebouwd, een vier-takt , 1000 cc de zelfde als uit een VW-Polo. Heden ,dankzij de éénmaking van Duitsland, worden er geen "Traby's" meer gebouwd ! Het is zoiets als de Vw-Kever of de mini of de Fiat 500.....
Ja, dat bestaat ook, mensen die hun lieveling vast leggen op doek. Carl Soete is zo'n kunstenaar . Zijn "liefde" is het design bij wagens. Hier geen technische uitleg maar een ,vaak , gedetailleerde weergave van wat hij "ziet". Beslist eens de moeite om te "zien"!
Contact opnemen met de kunstenaar : www.oldtimerart.be
Reeds voor de derde keer organiseert KHC samen met Legend Car Organisation (Fr.) een "EUROBALADE" Deze is gepland voor Zaterdag 20/10/2012 . Er wordt gestart in Ploegsteert, vanaf 8h 45. Ploegsteert is een gekende plaats voor het auto-sport-minded publiek en ligt tussen Ieper en Armentères (Fr.) De aankomst is in Kemmel ,ook een gekende plaats. Het betreft een rondrit van een 170 tal km's waarvan er zeker 100 gereden worden in Frankrijk. Het route-boek, "rallyplaat", ontbijt , "drankstop"in de voormiddag. De warme maaltijd is voorzien te Lo-Reninge. Er is ook een "drank"stop in de namiddag en bij aankomst( rond 17h30) krijgen de deelnemers nog een drankje. Het is dus een zoektocht met Foto's,letters en straatnamen. GEEN snelheids rallye dus !! Graag vooraf inschrijven en betalen !!!
Een samenspraak tussen BFOV (Belgische Federatie voor Oude Voertuigen) en TOURING resulteerde in een nieuwigheid die menig Oldtimer eigenaar zal interesseren en hem/haar begeleiden in de aankoop/verkoop van een 'Oud Voertuig'. Iedere oldtimer eigenaar zal zijn voertuig kunnen laten controleren (Op Afspraak). Bijvoorbeeld de motorcompressie, koppeling ,chassis, versnellingsbak en 'lekken' hetzij van olie,water, rem of brandstof ! Deze controles zullen gebeuren in aanwezigheid van de eigenaar van het voertuig. Op het eind hiervan wordt hem/haar een lijst van eventueel uit te voeren werken gegeven.
Voor diegenen die Serge gekend hebben was dit werkelijk een 'tribuut' . Vele oude competitie wagens (oldtimers) en veel 'oude' glorieën van uit het rally wereldje. Ik denk wel dat deze, voor mij bijzonder geslaagd, organisatie een succes was.Zeker de samenwerking tussen KHC en Ypres Historic en vooral de gemeente Boezinge, anders een stil dorpje nu een kakafonie van kleur en geluid. Dat we ons geamuseerd hebben spreekt voor zich , op pad met mijn oude rallye wagen en met mijn "co" van het eerste uur ! Prachtig gewoon, en de vele opstoppingen te wijten aan het grote aantal deelnemers (211) dat nemen we erbij. Voor een eventuele volgende uitgave zijn we erbij !
De Vlaamse stripauteur(Marc Van Oppem) tekende een schitterende trilogie bijeen genaamd Grand Prix, over autoracen in de dertiger jaren. Hoofdrollen zijn voor Auto Union en Mercedes. Werkelijk mooie tekeningen en nog een goed verhaal ook ! Deze docufictie die in hardcover werd uitgegeven door Dargaud is nog schapelijk van prijs ook. 13,25 euro per deel. Een strip voor de autoliefhebber dus. Op bestelling bij uw favoriete boekhandelaar.
Voila, het zit er weer op. Dit weekend deelgenomen aan de Britisch Tour (start plaats Ieper) en terug veeeeel moois gezien ! Een puike inrichting van "KHC" en beslist een aanrader voor wie "englisch minded" is. Enkele juweeltjes van auto's gezien die we niet zoveel tegenkomen in belgenland.En voor de bourgondiër in ons lekkere maaltijden, mooie locaties en voor de "kers op de taart" het bijwonen van de 'last post' in de Menenpoort. Dat is al iets speciaal maar toch dat 'ietsje' meer in bij zijn van 'engelsen' die ergens een binding hebben met 'The great war 14-18' Nu is het uitjkijken naar de volgende editie, binnen 2 jaar ???
Oude racewagens ,de geur van brandend rubber,olie en hopelijk een schroeiende zon. Opnieuw komt het circuit van Spa-Franchorchamps weer tot leven, en wat voor een leven ! Op 21,22 en 23 september aanstaande gaan de Spa Six Hours door. Test dag is de donderdag gevolgd door de 'practice sesions' op vrijdag. Op zaterdag,zondag gaan de race's door. Toegangsprijs voor dit alles (3 dagen) is een 25 per persoon,kinderen onder de 12 jaar komen er gratis in. Parking ? Wanneer men besluit met de oldtimer naar dit evenement te gaan is de parking Gratis ! (Formula 1 area)
Op Zondag 19 Augustus is het weer "De Wervikse Oldtimermeeting " en dit al voor de 12° keer ! Dit statisch oldtimmertreffen, dat aanzien wordt als het grootste GRATIS treffen in Belgenland en Noord Frankrijk , kon vorig jaar een 600-tal deelnemers tellen. Typisch voor het treffen is de gezllige drukte in een groen kader (stadspark) waar de bezoekers uit diverse streken en landen (vorig jaar 5 verschillende landen) de sfeer van nostalgie, blinkend koetswerk en aloude mekaniek komen opsnuiven. Het centrale thema is deze keer "Renault". Voor de iets sportievere mens zijn de oude sportbolides ook van de partij.
Meer info : 056/31.33.38 of www.oldtimermeeting.be
Maurice (Maus) Gatsonides was,ondermeer, een vermaard rallye-rijder, auto-coureur , autobouwer en uitvinder.We kennen ze allemaal wel ; de flitspalen, de verdekte opstellingen, de handbediende snelheidsmeters waarmee de federale politie langs de weg blijkt te staan. Ze hebben alle gemeen dat ze aanleiding kunnen geven tot forse boetes en soms tot de 'intrekking' van het rijbewijs. Maar ook dat die toestellen ontsproten zijn aan het brein van één en dezelfde man : Maus Gatsonides ! Maurits Gatsonides werd geboren in 1911 op Java. Maurits,Maus maar ook wel Maurice is van jongs af aan een avontuurlijk figuur. Vlak voor WO II neemt hij deel, zonder enige ervaring,in de rally van Monte Carlo. Een rally over gewone wegen met de normale verkeersregels dwars door Europa.Na de oorlog was hij er ook weer bij. Zijn hoogtepunt bereikte Gatsonides in 1935 toen hij met een Ford Zephyr de rallye van Monte Carlo won. Nog vele jaren zou hij deelnemen aan diverse rallye's en race's maar het succes van 1953 zou hij nooit meer evenaren. In 1939 liet Maus speciaal een raceauto bouwen : de Kwik. hij heeft hier dan ook werkelijk mee geracet ; de Grote Prijs van Zandvoort en de rally Luik-Rome-Luik . Legendarisch zijn de financiële problemen van Gatsonides. Zijn voorliefde voor snelle auto's heeft hier ongetwijfeld schuld aan. Zijn liefde ging zo ver dat hij ook auto's bouwde. Aanvankelijk onder de naam "Gatford", maar na protesten van Ford onder de naam "Gatso". Hij bood vier modellen aan, waarvan er in totaal acht à tien stuks zijn vervaardigd.Slechts één exemplaar is echter bewaard gebleven, de op een Fiatchassis gebouwde "Platje". Anno 1950 ging het autobedrijf failliet. Gatsonides kwam nu in dienst bij Ford Engeland als fabrieksrallyrijder. Het leven van Gatsonides neemt in 1958 een andere wending, hij begint een fabriek voor het vervaardigen van apparatuur voor het meten van snelheid van wagens. Het bekende resultaat ; de Gatsometer.
Gatsonides overleed in 1998 op 87-jarige leeftijd.
Voor wie de geheimen wil kennen van de hedendaagse "rittensport" kan deze organisatie een 'opstap' wezen.De organisatoren hebben bewust gekozen voor een parcours langs landelijke wegen in de weide omgeving van Damme. Start en aankomst zijn in "De Groene Wandeling" , Koolkerksesteenweg 52 Te Damme-Oostkerke. Het parkoers is opgesplitst in twee 'lussen' van elk ongeveer 65 km.Het is de bedoeling om te genieten, dus zonder tijdsdruk en met een lage moeilijkheidsgraad. De organisatoren beperken zich wel tot het toelaten van een 30-tal deelnemende wagens waarvan de leeftijd van de wagen gesteld is op minimum van 25 jaar ! Enkel voor 'old-timers' dus. Kostprijs van dit alles is gezet op 15 per wagen, waarvoor men zeker een pak plezier krijgt en daarbovenop nog 2 consumpties. Voorinschrijven is de boodschap ! Betaling kan ter plaatse. Start is voorzien tussen 16h00 en 17h00. Dus kom dat zien op 11 augustus 2012 .
We zijn nu ongeveer halfweg de 'Belgische Zomer" . Het 'regent' uitnodigingen voor deelname aan diverse organisaties, meestal de zaterdag of de zondag dus weten we telkens waar we kunnen naartoe gaan met onze 'old-timer'. Waar ik zeker aan zal deelnemen is de "Britisch Tour" in het VIP arrangement.Ook zin ? Dit jaar stapt de organisatie af van ; 'voor engelse wagens'.
Britisch Tour in Flanders Field is een tweejaarlijkse organisatie van KHC (Kemmel Historic Comité) een organisatie die tal van oldtimer rondritten organiseert in ,voornamelijk, West-Vlaanderen. In 2008 en 2010 was ik ook al "deelnemer" aan deze puike organisatie. Dus tijdens het weekend van 24/25/26 Augustus gaat deze organisatie opnieuw van start. Iedereen dus kan deelnemen ! Je heb de keuze voor deelname in het "Vip-weekend" of op zondag aansluiten voor de dag-rit.'T is zeker de moeite te startten op Zondag op de Markt van Ieper!
Meer info ; info@britistour.be of op de web stek van Kemmel Historic Comité
Hedendaags kunnen we de monovolume niet meer wegcijferen uit het 'straatbeeld'. Iedereen (bijna) wil zoiets. Ruimte volop voor verhuis,de kinderwagen en de ouders of de grootouders erbij. En daarboven op de allernieuwste snufjes. Zoals daar zijn: GPS, Airco, Dvd spelers en zelfs een achteruit -rij camera. In vroegere tijden had men al zo iets bij FIAT . Namelijk de Gardena of de Multipla. Wel geen moderne prulletjes maar toch ruimte voor zes inzittende. De allereerste 'Multipla' werd gelanceerd anno 1956, bleef dertien jaar in productie goed voor ongeveer een 250.000 exemplaren. Het wagentje was slechts 3,5 meter lang, woog amper 700kg. en had een krachtbron van een Fiat 600. Verkrijgbaar in 21pk. of 29pk. Verbruik of CO- uitstoot speelde toen geen rol!
Autosport is een risicovolle bezigheid . Iemand die het werkelijk meemaakte is 'ons' belgisch icoon : Jacky Ickx. Een persoon die dertig jaar lang tal van mechanische sporten heeft beoefend. Van trial tot enduro, snelheidraces, GT-races, klimkoersen, endurance, formule 3 formule 2, formule 1, rally raid en offshore. Goed voor talrijke belgische titels, twee keer vicewereldkampioen formule 1. Can-Am kampioen in de USA, Parijs - Dakar won en de titel draagt van ' Coureur van de eeuw' in de endurance ( Le Mans, zes keer winnaar!).
Dit alles is te lezen in het boek : Jacky Ickx , rijkelijk voorzien van foto's en uitgegeven door uitgeverij Kannibaal.
Een stukje van ons auto-patrimonium is te zien in verscheidene musea. Maar mischien is autoworld in het Jubelpark te Brussel wel het museum die ons meest aanspreekt. Meer dan 250 voertuigen van verschillende herkomst getuigen van een zekere ontwikkeling van de auto binnen een tijdspanne van meer dan een eeuw. Hier komt men terecht in de wereld van de automobielsport. Een wereld van single-seaters, formule -1 wagens , GT's en rallywagens. En een speciaal hoekje voor onze stripheld Michel Vaillant. Voor allerhande automobilia, modelwagentjes, boeken en dergelijke meer is er ook een winkeltje waar men beslist ogen en vooral 'geld' tekort komt.
Er bestaat ontegenzegelijk een zekere verbondenheid tussen de auto en zijn eigenaar (Baas). Dit openbaart zich in een tegenzin van de "baas" om zijn wagen uit handen te geven voor onderhoud e.d. In dit boekje, geschreven in 1950 (!), door dhr. A.W.Ganzevoort . Beschrijft deze, stap voor stap, wat er in die tijd zoal diende gesleuteld te worden aan de wagen. Zelfs voor de niet zo handige mens . Dit al "oude" boekje stelt dat er eigenlijk niet zoveel veranderd is in een 'halve eeuw" autotechniek.
Eén van de oudste evenementen in Europa is waarschijnlijk het Concorso d'Eleganza in het Italiaanse Cernobbio (1929). In de 'tuinen' van Villa d'Este aan de boorden van het Comomeer, een unieke achtergrond voor unieke wagens. Eyecatcher dit jaar was een auto (buiten categorie) een Rolls uit het jaar 1924. De P1 werd in 1935 van een nieuw en uniek koetswerk voorzien door het huis Jonckheere in Roeselare . ( Ja, dit is belgisch!). De zeven meter lange mastodont weegt ongeveer 3,5 Ton. Werkelijk iets apart in de stijl van tekenaar Ever Vermeulen. Vooral de recht opstaande ,centrale, vin en de ronde (!) portieren zijn exotisch . Tevens de naar elkaar toekantelende zijruitjes zijn iets héél speciaal. Men kan nu de wagen ,slechts,zien in het Petersen Museum in Californië (USA) .
En ik die dacht dat een Bugatti Atlantic al het mooiste was...
Morgan heeft op het autosalon van Genève zijn Threewheeler (opnieuw) gelanceerd.Hiermede is Morgan niet aan hun proefstuk toe. Immers tussen 1909 en 1953 werden al circa 30.000 Morgan Threewheelers geproduceerd en verkocht. De Threewheeler is één van de iconen uit die tijd en er werd ook mee geraced. Zo won een Morgan Threewheeler de Grote prijs van Frankrijk (anno 1913). Sir Stirling Moss had er eentje en zei ooit dat zijn Morgan een echte 'babemagneet' is.
De threewheeler wordt aangedreven door een 1800cc. V-twin Harley Davidson motor. Standaard is er slechts 100pk. maar dankzij het lage gewicht (500kg.) kan de 60Km/uur bereikt worden in 4.5 seconden vanuit stilstand. Topsnelheid zou zo'n 180km/h zijn. Het wagentje is gemaakt rond een buizenframe, de koetswerkpanelen zijn in aluminium.
Eventuele kopers kunnen kiezen uit acht koetskleuren , idem voor het interieur. Rolbeugels beshermen de inzittende (2pers.) mocht de open threewheeler een buiteling maken. Dit exentrieke speeltje heeft een richtprijs van 30.000 zonder BTW !!!!
Hij ontwierp en bouwde de bekende AC Cobra auto's . Caroll werd geboren op 11 januari 1923 en verliet ons op 10 mei 2012 laatstleden . Na highshool te hebben doorlopen nam Shelby dienst bij de Amerikaanse luchtmacht waar hij tijdens de tweede wereldoorlog actief was als vlieginstructeur en testpiloot. Nog tijdens zijn carriere in de "air-force' was hij een verwoed amateur ,autocoureur. Snel had hij een zitje in het team van Aston Martin en Maserati .Na zijn carrière (jaren 50-60) begon hij een racerijschool en startte Shelby-American compagny op. In dit bedrijf bouwde hij de bekende AC Cobra wagens.
Door toedoen van Lee Iacocca (Chrysler Corporation) ging hij samenwerken met Ford. Hij hielp bij het ontwerpen van de GT40 ,de Shelby GT350 , de SchelbyGT500 en de Shelby Cobra . Ook heeft hij meegewerkt aan de Dodge Viper. In 1991 werd hij opgenomen in de International Motorsports Hall of Fame. In 2003 ging Shelby weer samenwerken met Ford als technisch advisseur bij de ontwikkeling van de Ford GT. In 2005 hield hij zich voornamelijk bezig met de nieuwe versie van de Shelby op basis van een Ford Mustang.