Guy Vandendriessche Oyez ! Oyez ! Oyez ! Aandacht ! Aandacht ! Boeren, Burgers en Buitenlui !...Ja, zo begint een Engelse 'town crier', een Vlaamse 'belleman' of een Nederlandse 'stadsomroeper' zijn betoog. U krijgt hier een overzicht van de herkomst van deze beroepsactiviteit, met een blik in het verleden en hoe het op de dag van vandaag nog steeds, zij het nu eerder als hobby of toeristische attractie, in ere wordt gehouden.
Hier kunnen jullie dan ook mijn reilen en zeilen als de Izegemse stadsomroeper volgen, vanaf het begin (met de opening van de Izegemse Centrale Doortocht in 2004)tot op heden. De nieuwste berichten staan telkens bovenaan.
Lees er alles over op dit blog. WELKOM ! En vooral : Zegt het voort ! Zegt het voort !
Ontario Guild of Town Criers Provincial Championship 2009
Ontario Guild of Town Criers Provinciaal Kampioenschap 2009
Alle Ontario bellemannen/-vrouwen waren uitgenodigt op het Ontario Guild of Town Criers Provincial Competitionship 2009 dat plaatsvond in Barrie, Ontarioop zaterdag 6 juni 2009. Gastheer was Steve Travers (barrietowncrier@rogers.com) en het zou een 'two-cry'-wedstrijd worden. De jaarlijkse 'General Meeting' van de Gilde ging door diezelfde zaterdag morgen nog. Zie het volledige fotoalbum op Het http://picasaweb.google.com/ontarioguild/2009ProvincialChampionships#
Nu de zomer er bijna aankomt, heb ik een interessante tip voor jullie !! De Fuchsia Hij bloeit overvloedig met kleine klokvormige bloemen, vandaar de naam ,"belleman" die sommigen hem geven .
Je kan de fuchsia ook heel goed gebruiken in "hanging baskets". Er zijn ook mogelijkheden om hem te doen klimmen aan een stok of rek .
Dit jaar vond er voor de vierde keer de jaarmarkt plaats in Steenhuffel (Vlaams-Brabant) op Pinkstermaandag 1 juni 2009. Vorig jaar waren er duizenden kijklustigen. Deelname aan dit gebeuren is gratis maar er moest wel voorafgaandelijk ingeschreven worden.
Omroeper van dienst was de Temsense belleman Gerard Vercauteren, geëscorteerd door zijn dame.
Op vrijdag 29 mei zorgde De Belleman voor verrassing op de vrijdagmarkt van Hoeilaart. De Belleman, een sprookjesachtig en licht mysterieus steltenpersonage verrastte elke bezoeker, niet enkel met belgerinkel maar ook met reuzenzeepbellen.
(Donald Debel oogstte succes met zijn eerste groepsopvang in Ardooie. Hij leerde de koolkampse KWB-mannen en hun partners heel wat bij)
In het halfuurtje dat hij toegemeten kreeg van de organisatoren, heeft hij ze toch een aantal verrassende hoekjes van de gemeente laten zien.
Als heemkundige loodste hij als een volwaardig gids zijn gasten rond : in een korte maar boeiende uiteenzetting wisten de genodigden alles over de 'sterren' op het marktplein (vooral die van Laura Lynn had veel bijval...), de kerk, de kruisweg, de beelden van 'Prudance de erwtenplukster'en van 'Skobiak de schildknaap' en de 'drie torentjes' in de waterplas voor het gemeentehuis.
De bezoekers konden de ontvangst en de rondleiding door de belleman zeer waarderen. "Hij is een goede ambassadeur voor de gemeente en als heemkundige weet hij een extra dimensie te geven aan zijn functie als belleman", was de algemene reactie. Wie met Donald op stap wil gaan, kan steeds contact opnemen met het gemeentebestuur van Ardooie of even mailen naar donalddebel@hotmail.com. In de komende weken heeft hij nog een paar opdrachten in naburige gemeenten, maar ter gelegenheid van Koolkamp Kermis op zondag 13 september doet hij alvast een roep in de Ardooisestraat ! KOMT DAT ZIEN ! KOMT DAT ZIEN ! EN ZEGT HET VOORT !
Op uitnodiging van Dhr Luc Vanbrabant, kreeg ik als belleman van de stad de gelegenheid om ook eens kennis te maken met de Izegemse H.Hartschool en dit ter gelegenheid van de 'Izegem-Dag' die de directie en het lerarenkorps hadden georganiseerd op maandag 18 mei.
Ik werd er vriendelijk onthaald door de directeur zelf die me spontaan op een kopje koffie tracteerde vooraleer aan het werk te gaan.
Speciaal voor de gelegenheid werd een 'Izegem-lied' gecomponeerd, die alle leerlingen uit volle borst meezongen op de tonen van een stevige beat.
Ook Burgemeester Gerda Mylle kwam de jongeren begroeten en met op zak een uitnodiging tot een bezoekje aan het stadhuis.
Maar niet alleen dat : het werd werkelijk een totaalprogramma waarbij de verschillende klassen en leeftijdsgroepen verspreid over het stadscentrum kennis konden maken met de verschillende bezienswaardigheden van onze city. Op het programma : - de kleuters van de eerste klas gingen soep maken in de kruidenierszaak 'De Lochting', - de kleuters van de tweede klas beleefden boekenplezier in de bibliotheek en brachten een bezoekje aan de brandweer, - het eerste en tweede leerjaar begonnen met een picknick in het 'Pandje' en kregen vervolgens een rondleiding in 'Kasteel Wolvenhof',
- derde en vierde leerjaar bezochten het stadhuis (waar ze ook hun boterhammen konden opeten) en het schoeiselmuseum,
- voor de vijfde en de zesde klas begon de dag met een uiteenzetting door de Belleman van Stad Izegem die in het kort de ontstaansgeschiedenis van zijn beroep uitlegde.
Daarna ging het naar de Gouden kapel van het klooster en een bezoek aan de stoommachine.
- Er was voor de kleuters ook nog een zoektocht opgezet, waarbij ze onderweg een 10-tal voorwerpen moesten terugvinden die betrekking hadden met deze 'dag-van-Izegem'.
Tenslotte werd er afscheid genomen door de Baron en de Barones en werd nogmaals het 'Izegem-lied' gezongen.
Maar daarmee was de kous nog niet af : hoewel het om een leuke dag ging, werden de leerlingen toch nog onderworpen aan een proef... een vragenlijst of ze wel al dan niet een beetje hadden opgelet tijdens de rondgangen en de uitleg van de gidsen !
Maar ik ben ervan overtuigd dat iedereen zal slagen in dit 'stads-examen' ! DAAAAAG ! ! ! ! Tot een volgende keer ! ! ! !
Met dank aan de staf van de H.Hartschool Izegem en Dhr Luc Vanbrabant die de foto's nam.
12u15: Opening door de Gentse Belleman 12u30: Officiële proclamatie van Donderdag tot Veggiedag door schepen Balthazar 12u40: Gratis veggie lunchhapjes: seitanstoverij, chili sin carne en tofuwok 18u00: Groenteslag (de overblijvende groentjes worden uitgedeeld)
Beveren beschikt eind deze maand over een eigen bellenman. Roland Verbeke uit de Kruibekesteenweg is zich al volop aan het opwarmen. Vanaf deze zomer kondigt hij op stijlvolle wijze allerhande manifestaties aan.
“Ik liep al een jaar of twee rond met het idee”, begint Verbeke zijn verhaal. “Ik ben bij veel verenigingen en feestelijkheden actief. Mijn goede vriend Gerard Vercauteren, de bellenman van Temse, spoorde mij aan."
"Vorig jaar met carnaval in Kieldrecht stond ik toevallig naast de burgemeester. Ik trok mijn stoute schoenen aan en sprak hem erover aan. Hij was meteen gewonnen voor het idee. Mijn aanstelling is ondertussen al door het schepencollege goedgekeurd.”
Kostuum
“Klopt”, bevestigt burgemeester Marc Van de Vijver (CD&V). “Als zijn kostuum eind mei klaar is, wordt de bellenman officieel voorgesteld. Er komt misschien ook een bellenman in Kieldrecht, maar dat is nog niet beslist."
"Roland Verbeke was al actief in het inleiden van evenementen. Ik ben er zeker van dat hij zijn taak als bellenman op een goede manier zal vervullen", voorspelt de burgemeester.
Engelse stijl
Rolands kostuum is volop in de maak. Verbeke kreeg inspraak. “Ik inspireerde me op een site over bellenmannen. (www.bloggen.be/belleman ?) Daar vond ik een kostuum in Engelse stijl. Uiteraard wordt het aangepast aan Beveren met de gemeentelijke kleuren geel en blauw."
"Ik wil wachten tot het kostuum klaar is vooraleer ik als bellenman op de foto ga. Zonder kostuum zie ik er maar heel gewoon uit.”
Solidair
Een snor heeft Verbeke ook, dus dat zit goed. Een eigen Beverse bel zal iets later klaar zijn dan het kostuum, maar daar heeft de Beverenaar al een oplossing voor.
“Ik mag er voorlopig een gebruiken van de bellenman van Temse. Bellenmannen zijn solidair met elkaar. Er zijn er achttien of negentien in ons land, verenigd in een Orde. In de omgeving hier heb je er een in Temse, Zele en in Gent.”
Beverse Feesten
Een goede toetssteen voor de indrukwekkende stem van Verbeke is het Belgische Kampioenschap begin augustus. Aan het einde van die maand maakt de bellenman zijn entree bij de Beverse bevolking tijdens de Beverse Feesten.
Gratis ‘bellemankaart’ presenteert nieuwe brug en hoogtepunten toeristisch seizoen.
Temse heeft de laatste 25 jaar grote inspanningen geleverd op het vlak van toerisme. In het raam van z’n promotie wordt jaarlijks een ‘bellemankaart’ uitgegeven. Gestart als een eenmalig initiatief in het magische jaar 2000, kende de kaart zulk’n succes en bleek zij zo efficiënt, dat het gemeentebestuur besloot het initiatief verder te zetten. De formule is even eenvoudig als doeltreffend: de ene zijde van de kaart stelt belleman Gerard Vercauteren voor in een typisch Temses kader, de keerzijde vermeldt de hoogtepunten van het toeristisch seizoen.
Zopas is de 10de editie van de kaart verschenen. Het kader waarin de belleman diende gefotografeerd, lag voor de hand: de twee bruggen.
De nieuwe zichtkaart wordt door de belleman uitgedeeld tijdens zijn rondgangen, o.a. op de wekelijkse vrijdagmarkt. Zij is ook gratis verkrijgbaar op de gemeentelijke diensten.
Horecazaken, winkeliers e.a. die er een aantal op de toonbank willen leggen, kunnen die gratis bekomen op de Toeristische Dienst, Markt 1, 9140 Temse, tel. 03-771 51 31, fax 03-771 94 34, e-mail: toerisme@temse.be.
In 1969 ontvangen de Marotte ter gelegenheid van hun 8 x 11 jarig jubileumfeest een bel van de Grosse Kölner. De jongste Marot heeft de eer de bel te mogen dragen en de komst van de Marotte aan te kondigen.
'Jazzfestival 2009 is vernieuwd' '37e Jazzfestival Gorinchem vol primeurs' 'Gorinchem trots op Jazzfestival' 'Geweldig geslaagd en goed bezocht Jazzfestival'...
Dit is een kleine greep uit de juichende krantenkoppen over het afgelopen Jazzfestival Gorinchem 2009 en .............. er was niets van overdreven!
Zowel de middag als de (koop-)avond laten jazz-looporkesten, met begeleiding van de enig echte gecertificeerde Stadsomroeper, aan het winkelende publiek weten dat het 'op-1-na' oudste jazzfestival voor het 37e jaar van start is gegaan. Hierbij werd en-passant ook nog even een huwelijk tot een echte New Orleans-wedding verheven.
Dit is een foto genomen tijdens de verkiezing van de jeugdbelleman Temse 2009 op 23 april laatstleden.
De jongeman die hier fier naast zijn mentor de bel hoog houdt, heet Jonas Verhijden en woont in de schoolstraat te Temse. Voor boekingen en informatie :
Deze foto werd me toegestuurd door mijn besnorde collega uit Temse en werd genomen naar aanleiding van de voorstelling van de nieuwe 'placemat' van Temse op 12-04-09.Een hebbeding dat over alle horecazaken van Temse zal verdeeld worden en waarop de klanten een overzicht van alle activiteiten van het komende seizoen gepresenteerd krijgen. Men ziet hier Burgemeester Luc De Ryck en zijn belleman Gerard Vercauteren zij aan zij bij de 'Kaailopers', die deze 'onderlegger' voorstellen aan de pers.
Het is overduidelijk dat de belleman van Temse daar nog een grote rol speelt en er ginds met hem een uiterst goede samenwerking bestaat tussen het gemeentebestuur enerzijds en de horeca anderzijds.
Ik ben Guy , en gebruik soms ook wel de schuilnaam 'De belleman'.
Ik ben een man en woon in Izegem (België) en mijn beroep is Officiële Stadsomroeper van Izegem en museummedewerker.
Ik ben geboren op 04/06/1955 en ben nu dus 70 jaar jong.
Mijn hobby's zijn: Europese Snorrenclub Antwerpen.