Inhoud blog
  • Slim textiel
  • Tinnitus beter onder controle dankzij Pulse
  • Google X en Google Fit en onderzoek
  • Barack Obama en wearables
  • Farmaceutische industrie en empowerment
    Zoeken in blog

    ZORGTECHNOLOGIE
    Technologie voor Zorg en Welzijn
    28-06-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Google X en Google Fit en onderzoek
    Klik op de afbeelding om de link te volgen

    Na de lancering van het Apple ResearchKit pakket kon ook dr Google niet ontbreken.

    Sommigen dachten dat, na het gedeeltelijk mislukken van het Google Glass project, de pijlen op andere projecten dan gezondheidszorg (met o.a. de Google Car) zouden gericht worden heeft het verkeerd voor.

    Laat ons nog even terugkeren naar het Google Glass project.

    Momenteel gebruikt men de Google Glass binnen ambulance diensten die hierdoor de mogelijkheid bieden aan artsen om, op afstand, mee te volgen wat de paramedicus aan het doen is bij de patiënt die met de ambulance naar het ziekenhuis wordt vervoerd.

    In april verscheen in JAMA dermatology een studie, uitgevoerd bij 31 patiënten, waarbij gebruik gemaakt werd van de Google Glass bril om bepaalde huidaandoeningen van naderbij te bekijken.  Het resultaat van de consultatie op afstand was bevredigedn.  Uiteraard is de groep patiënten te klein om te veralgemenen.

    Maar uit Google X is ook Google Fit ontstaan.  Een aggregatie platform dat data verzameld mbt 'fitness' programma's.  Hiervoor werden al samenwerkingscontracten afgesloten met LG, RunKeeper, Polar, Basis, Motorola, MapMyFitness, Asus, Noom, Withings, Adidas, Azumio, Basis en zelfs Nike.  Met Fitbit en Jawbone zijn er momenteel nog geen contacten.

    Ik vermoed echter dat Google X niet stil zal zitten en AppleResearchKit, die vooral ook gericht is op medische toepassingen, ook wil inhalen.  Eenmaal dit het geval is dat zullen de medische toepassingen, via smartphone, vermoedelijk enorm toenemen.  En misschien hebben wij dan die wearables niet nodig?

    Enige nadeel natuurlijk is dat je een 'smartphone' niet overal kan meenemen (in 'bed' en de 'douche' lijkt mij dit niet echt handig).

    28-06-2015 om 00:00 geschreven door burggraevepeter  


    Categorie:Wearables en mHealth
    Tags:google fit, fitness data, google glass
    25-06-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Barack Obama en wearables

    Zelfs Barack Obama ontsnapt er niet aan.  Het is al langer bekend dat BO zorg wil dragen voor de minderbedeelden en de chronisch zieken.  Ten gevolge van zwaarlijvigheid zijn diabetes, chronische longziekten, ... en allerlei hiermee in verband gebrachte kankers al jaren problematisch in de US.  Het kost ook miljoenen dollars aan de overheid.  Niet alleen qua gezondheidszorgkosten maar ook het enorme aantal mensen dat hierdoor niet langer beschikbaar is op de arbeidsmarkt is dramatisch aan het stijgen.

    In zijn 'state of the Union' (zijn nieuwjaarsbrief) werd o.a. het 'Precision Medicine Initiative' (PMI) gelanceerd.  De bedoeling is om mensen zelf beter inzicht te laten krijgen in hun ziekte (en de evolutie ervan) en hen zo aan te zetten tot een gezondere levensstijl.

    Hoe gaan zij dit doen?  Men wil een longitudinale studie opzetten bij 1 miljoen Amerikanen.  In plaats van papieren dataverzameling wil men gebruik maken van 'wearables' en andere draadloze technologie om 'gegevens' te verzamelen.  Vermits de 'smartphone' algemeen gebruikt wordt in de US en de markt verdeeld is tussen Apple en Android gestuurde devices lijkt het interessant om de Google X applicatie Google Fit en Apple ResearchKit in te zetten om gegevens te verzamelen.

    Het is de bedoeling om via de smartphones op verschillende momenten van de dag door de gebruikers een aantal vragen te laten beantwoorden m.b.t. de activiteit, emotionele status, gezondheidsstatus,...

    Maar vooraleer het zover is wil men eerst een publieke consultatieronde houden onder de Amerikaanse burgers en nagaan of hiervoor wel interesse is.  Ook wil men nagaan wat deze burgers als feedback willen over hun gezondheidstoestand en hoever men hierin kan gaan.

    Deze publieke consultatieronde loopt tot 24 juli 2015.  Ik ben benieuwd wat de uitkomst zal worden.  In een land met miljoenen 'Fitbit' gebruikers (wereldwijd zijn momenteel 18 miljoen van dergelijke toestellen verkocht) lijkt het moment gekomen om na te gaan of dergelijke wearables wel een meerwaarde geven.

    To be continued...

    25-06-2015 om 00:00 geschreven door burggraevepeter  


    Categorie:Wearables en mHealth
    Tags:longitudinale studie, acceptatie technologie, state of the union, barack obama
    28-05-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Wearables in Vlaanderen- onderzoek iMinds

    Vlaanderen heeft stilaan de wearables ontdekt.  Ik heb het er al eerder over gehad maar ik hoop dat men leert uit ervaringen van anderen.  Met andere woorden : kijk wat er in de rest van de wereld aan het gebeuren is en ontwikkel niet nog eens een zoveelste 'zelfde wearable' als wat al op de markt is.  Maar goed, ik wil met jullie wat informatie delen over het artikel in de standaard verschenen op 28 mei laatst.

    iMinds heeft een beperkt onderzoek (nu ja, eerder een bevraging) uitgevoerd bij zo'n 1000 Vlamingen. Exacte cijfers van het aantal gebruikers zijn er niet.  Wel weet men dat er in 2014 zo'n 34.000 Health en fitness trackers en 18.000 smartwatches verkocht werden.  Dat dit nog zal toenemen staat buiten kijf.

    Volgende trends wisten zij (iMInds) te ontdekken:

    1. Mannen brengen graag hun sportieve prestaties in kaart. Vrouwen staan vaker stil bij gewicht, voeding en slaap.

    2. Het delen van de gegevens via sociale media is niet populair (Is volgens mij de logica zelve : zelf hou ik mijn gegevens bij op een afgeschermde site).

    3. Men maakt gebruik van mobiele apps (slechts 30%) om activiteit, gezondheid of levensstijl bij te houden.  11 % maakt gebruik van een wearable.

    4. De ondervraagden geven aan dat zij, door bijhouden van gegevens, bewuster geworden zijn van een aantal zaken ivm de gezondheidssituatie.

    Conclusie : Voorzichtigheid is geboden wat betreft de interpretatie van deze bevraging.  Dat wij in Vlaanderen heel laag scoren inzake preventie is een open deur intrappen en dat een grote belemmerende factor hierbij de 'geneesheer' is zal u ook niet verwonderen.

    28-05-2015 om 00:00 geschreven door burggraevepeter  


    Categorie:Wearables en mHealth
    Tags:fitbit, fitnessbandjes, smartwatches, onderzoek
    29-03-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Samenwerking Philips en LUMC

    Het ziet er naar uit dat de wearables meer en meer au sérieux genomen worden. Vorige keer heb ik al gerapporteerd over de Vlaamse 'Embracelet' die beloofd van alles te kunnen tegen deze zomer.

    Nieuw is het bericht dat donderdag werd aangekondigd door Philips.  Meteen een grote speler die zijn schouders onder het mhealth gebeuren zet.

    Philips zal samen met het Leidens Universitair Medisch Centrum (LUMC) een onderzoeksprogramma uitrollen die de relatie tussen leefstijl en gezondheid bij ouderen wil nagaan.  Men wil gepersonaliseerde coaching oplossingen (o.a. door gebruik te maken van allerlei wearables en sensoren) ontwikkelen voor chronisch zieken en ouderen.

    De uitdaging ligt volgens hen in het vertalen van allerlei data naar bruikbare en clinisch relevante informatie die de uitkomst van 'lifestyle' interventie programma's en medische behandelingen verbetert.   Het ultieme doel is het aantal ziekenhuisopnames hierdoor ook te kunnen reduceren en een betere kwaliteit van leven te realiseren voor de chronisch zieke thuis.

    De parameters die men in eerste instantie wil analyseren zijn : activiteit, slaap, oefeningen,... bij de chronisch zieken thuis.  Men hoopt gepersonaliseerde algoritmes te kunnen ontwikkelen die nagaan in hoeverre de chronisch zieken hun afspraken kunnen nakomen en hun persoonlijke doelstellingen kunnen bereiken.  Tevens hoopt men via een aantal voorspellende parameters (bloeddruk, bloedmetabolieten, bloedglucose,...) een invloed te kunnen uitoefenen op de gezondheidsevolutie bij de cliënt.


    29-03-2015 om 15:20 geschreven door burggraevepeter  


    Categorie:Wearables en mHealth
    Tags:Philips healthcare, sensoren, empowerment, chronisch zieken
    15-02-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Ziektes ruiken
    Klik op de afbeelding om de link te volgen

    Preventie zal in de toekomst nog aan belang winnen.  Sommigen beweren dat dit de oplossing is om de kosten van de gezondheidszorg onder controle te houden.

    Ondertussen is men duchtig op zoek naar allerlei manieren om bepaalde ziektes vroeger te ontdekken of te voorspellen (vandaar de Predictive medicine industrie).

    Men is aardig op weg om allerlei aandoeningen (en kankers) reeds in een vroeg stadium te ontdekken met behulp van 'geur' of smell.

    Er zijn zelfs in het verleden studies geweest waarbij men honden liet snuffelen om 'prostaat kanker' te detecteren. 

    De elektronische neus die allerlei geuren detecteert in de urine en adem van patiënten is een stapje dichterbij gekomen.

    De Europese commissie financiert o.a.  een project dat verder ontwikkeld wordt aan de Technion-Israel Institute of Technology.

    Verder is er de Breathometer Mint (zie foto) die o.a. de hydratatie toestand van de patiënt ik kaart brengt.  Handig instrument om in te zetten in de ouderenzorg zou ik durven zeggen.

    Het einddoel van al deze ontwikkelingen is uiteindelijk om de ernstige aandoeningen zoals kanker, diabetes,.... te kunnen voorspellen.  Dit is nog niet voor meteen maar zit toch wel in de goede richting.

    15-02-2015 om 00:00 geschreven door burggraevepeter  


    Categorie:Wearables en mHealth
    Tags:preventie, geurdetectie, diagnose op afstand
    03-02-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Google en Biogen starten een nieuw project
    Klik op de afbeelding om de link te volgen

    Ik had mijzelf voorgenomen om niets over Google Glass te melden.  Er is hierover ook niets te melden.

    Maar Google zit natuurlijk niet stil met hun project Google X. 

    Een aantal nieuwe zaken zijn de moeite om ze op te volgen en uit te kijken naar de resultaten.

    Samen met Biogen wil Google 'wearable sensoren' (Fitbit) inzetten om Multiple Sclerose te bestuderen.  Aan de hand van de bekomen data willen zij analyseren welke factoren een invloed uitoefenen op de progressie van Multiple Sclerose.  Dit omdat de ziekte zo verschillend evolueert bij MS patiënten.  Men heeft 250 vrijwilligers (met MS) gevonden die hieraan willen meewerken.  Dit wordt samen met de Cleveland University opgevolgd.

    Eerder had Google ook al aangekondigd een partnerschap aan te gaan met de farmareus Novartis om de 'smart' contact lens in te zetten voor het meten van de glycemie bij diabetes patiënten.

    Het worden boeiende tijden, ook voor onze Zorgtechnologie studenten, die wij vanaf het 2e jaar ook allerlei 'wearables' zullen laten testen.

    03-02-2015 om 22:42 geschreven door burggraevepeter  


    Categorie:Wearables en mHealth
    Tags:sensoren, wearables, glycemie, diabetes, Multiple Sclerosis
    25-01-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.FDA en regeling medical devices en apps

    Wie met medical devices en gezondheids- en welness apps bezig is houdt best de publicaties van FDA (Food and Drug Administration) in het oog.

    Vorige week werden door FDA 2 'draft' nota's neergelegd.  De industrie krijgt 90 dagen de tijd om hierop te reageren.

    Waar gaat het over?  De eerste nota gaat over de lijn tussen een 'algemeen Wellness' device of app en de Medical devices die aan strenge wetgeving onderhevig zijn.

    De andere nota probeert uit te leggen wanneer sprake is van een app (die je bvb op je smartphone geïnstalleerd hebt) die onderhevig is aan de regelgeving 'medical devices'.  Het komt er bij dit laatste in feite een beetje op neer dat de FDA de bal in het kamp van de industrie legt.  De ontwikkelaars zullen zelf moeten beslissen hoe zij hun app willen classificeren.  Het zal dus een kwestie van centen worden en afwegen van verantwoordelijkheden.  Kies ik voor een medisch gevalideerde app die mij veel geld kan opbrengen MAAR met een grotere 'verantwoordelijkheid' en risico op claims als iets medisch fout loopt of kies ik voor de 'huis tuin en keuken' app die als gadget wordt aangeboden.

    Een gouden raad voor elke ontwikkelaar : wil je zowel binnen Gezondheidszorg of binnen Wellness een 'geloofwaardige' app aanbieden, zorg er dan voor dat een arts deel uit maakt van uw adviesraad.  Is de logica zelve maar blijkbaar nog niet tot iedereen echt doorgedrongen.

    Dat het de FDA wel degelijk menens is zal ik illustreren in een volgende post.  Wie de draft rapporten wil inkijken mag mij gerust een seintje geven.

    25-01-2015 om 17:53 geschreven door burggraevepeter  


    Categorie:Wearables en mHealth
    Tags:apps, regelgeving medical devices, wellness apps
    15-01-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Testen voor gebruik

    Met het overaanbod van allerlei Wellness en Gezondheids apps en wearables weet je soms niet wat voor u het meest geschikt is.

    Binnen de opleiding Zorgtechnologie zullen wij de studenten, in de loop van hun tweede jaar bachelor Zorgtechnologie, allerlei testen laten uitvoeren met wearables die op dat moment op de markt gebracht worden.

    In de US is recent een bedrijfje gestart met de verhuur van gezondheidswearables.  Het idee ben ik wel genegen! Want niet alle (soms toch dure wearables) zijn voor uw profiel het meest geschikt. Ik gebruik de Polar loop maar was aan het twijfelen (op moment van aankoop) om de jawbone aan te schaffen.  Had ik beide toestelletjes een maandje kunnen huren dan had ik mijn keuze beter kunnen maken.

    Een gat in de markt voor jonge ondernemers die een verhuurservice willen opzetten....

    15-01-2015 om 14:32 geschreven door burggraevepeter  


    Categorie:Wearables en mHealth
    Tags:startup, wearables, verhuur,
    13-01-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Enkele nieuwe wearables 2015

    Een selectie van enkele wearables die mij aangeboden werden. 

    Temperatuurpatch : in 3 seconden de temperatuur gemeten (iets voor de ziekenhuissector die zo efficiënter kan werken?)

    Hapimilk (van de uitvinders van de Hapifork (ondertussen door Google opgekocht) maar nu onder nieuwe firma aan volgende handige fles gewerkt (zou reflux en andere ongemakken tgv te gulzig drinken drastisch doen verminderen).





    13-01-2015 om 21:04 geschreven door burggraevepeter  


    Categorie:Wearables en mHealth
    Tags:temperatuursensor, babyvoeding, reflux
    12-01-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Digitale trends Zorgtechnologie 2015

      Wij hebben voor u de 5 digitale gezondheidstrends 2015 even op een rij gezet :

    1. Wearables voor het oor

    2. Zweetsensoren

    3. Smartphone Devices

    4. Apps die het voorschrijven vergemakkelijken

    5. Gezonder licht

    Lees het documentje in bijlage en ga op ontdekking op het internet

    Bijlagen:
    trends 2015.docx (15.2 KB)   

    12-01-2015 om 00:00 geschreven door burggraevepeter  


    Categorie:Wearables en mHealth
    Tags:Digitale Trends, devices, wearables
    14-11-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.FDA en mobile devices

    FDA (US Food and Drug Administration) aanbevelingen en guidelines zijn altijd een belangrijke bron die door iedere ontwikkelaar van wearables en andere devices geconsulteerd moet worden.

    Bij wijze van voorbeeld de top medical devices die door FDA in het verleden werden goedgekeurd.

    Bijlagen:
    FDA approved mobile health apps.docx (20.3 KB)   
    FDA guidance 2013.pdf (269.3 KB)   
    FDA guidance for industry proposal 20140801.pdf (97.7 KB)   

    14-11-2014 om 00:00 geschreven door burggraevepeter  


    Categorie:Wearables en mHealth
    Tags:medical devices, wetgeving en richtlijnen, FDA
    20-08-2013
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Internet en empowerment
    De Masterthesis van Karen Courteyn, 2009-2010, 'Leidt internet tot patient empowerment?'

    Bijlagen:
    RUG01-001459278_2011_0001_AC.pdf (5.2 MB)   

    20-08-2013 om 00:00 geschreven door burggraevepeter  


    Categorie:Wearables en mHealth
    Tags:empowerment en internet, sociale media en empowerment


    Archief per week
  • 20/07-26/07 2015
  • 29/06-05/07 2015
  • 22/06-28/06 2015
  • 15/06-21/06 2015
  • 08/06-14/06 2015
  • 01/06-07/06 2015
  • 25/05-31/05 2015
  • 18/05-24/05 2015
  • 11/05-17/05 2015
  • 04/05-10/05 2015
  • 27/04-03/05 2015
  • 20/04-26/04 2015
  • 06/04-12/04 2015
  • 23/03-29/03 2015
  • 16/03-22/03 2015
  • 09/03-15/03 2015
  • 02/03-08/03 2015
  • 23/02-01/03 2015
  • 09/02-15/02 2015
  • 02/02-08/02 2015
  • 26/01-01/02 2015
  • 19/01-25/01 2015
  • 12/01-18/01 2015
  • 22/12-28/12 2014
  • 15/12-21/12 2014
  • 08/12-14/12 2014
  • 01/12-07/12 2014
  • 10/11-16/11 2014
  • 03/11-09/11 2014
  • 09/12-15/12 2013
  • 19/08-25/08 2013

    E-mail mij

    Druk op onderstaande knop om mij te e-mailen.


    Gastenboek

    Druk op onderstaande knop om een berichtje achter te laten in mijn gastenboek


    Blog als favoriet !

    Categorieën
  • (Zorg)domotica (1)
  • Acceptatie technologie (5)
  • Apps & Gamification (7)
  • Arbeidsbesparende technologie (1)
  • Assistieve Technologie (3)
  • Big data & Quantified Self (2)
  • Boekenrubriek (2)
  • Ethiek en technologie (1)
  • Europa (1)
  • Health Technology Assessment (0)
  • ICT en e-health (2)
  • Levensloopbestendig wonen (0)
  • Onderzoek (5)
  • patient empowerment (3)
  • Robotica (2)
  • Sensorentechnologie (4)
  • START-UPs (2)
  • Telemedecine (9)
  • User Centered Design (1)
  • Wearables en mHealth (12)
  • Welzijn en Gezondheid (5)


  • Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs