Mayo Clinic, niet van de minste publiceerde een meta analyse over de impact van digitale gezondheidsinterventies op cardio-vasculaire aandoeningen.
Onder digitale gezondheidsinterventies verstaan zij : telegeneeskunde, web-based toepassingen, e-mail reminders, SMS diensten, mobile applicaties, data monitoring.
De onderzoekers gingen zeer grondig tewerk en analyseerden 588 abstracts over de laatste 25 jaar en weerhielden 51 RCT's en cohort studies met een onderzoekspopulatie van 24.000 patiënten.
De voornaamste resultaten zetten wij hier even op een rij :
1. Het toepassen van allerlei digitale interventies reduceert het aantal cardio vasculaire aandoeningen met 40%, wat nog altijd hoger is dan wanneer patiënten enkel antihypertensiva, statines of aspirine nemen.
2. De digitale interventies hebben onrechtstreeks ook invloed op gewicht, BMI, bloeddruk en Lage densiteit cholesterol. Hier is niet altijd een verband te leggen met verminderd CV risico.
3. Van de digitale interventies blijken de volgende meest effectief te zijn : SMS, web applicaties en telegeneeskunde. E-mail reminders en data monitoring blijken minst effectief. Gezien de tijdsperiode van het onderzoek lijkt mij dit ook logisch voor deze laatste twee.
De onderzoekers waarschuwen ook voor te zwart/wit interpretatie van de onderzoeksdata. Gedragsverandering en gebruik van motivationele technieken werden buiten beschouwing gelaten. Zij vermoeden dat deze technieken ook een groten impact hebben op bvb therapietrouw. Deze moeten in toekomstig onderzoek dan ook meegenomen worden want verminderen van CV risico is een en/en verhaal.
De gedetailleerde analyse, waar beslist nog meer uit te halen is, zeker voor onderzoekers, is via de hyperlink op te halen.
Bijlagen: http://www.mayoclinicproceedings.org/article/S0025-6196(15)00073-7/fulltext
19-05-2015 om 00:00
geschreven door burggraevepeter 
Categorie:Onderzoek
Tags:hart en vaatziekten, meta analyse, mobile health, RCT
|