Naar aanleiding van de call "Smart System Integration" binnen Horizon 2020 werden in eerste fase reeds een 10 tal projecten weerhouden voor co-financiering.
Ik licht er een 3 tal uit, in het kader van Zorgtechnologie.
1. Medilight : wordt een slim systeem dat naast lichtstimulatie (om wondgenezing te bevorderen) ook de wondgenezing zal monitoren. Het wordt een soort wearable die alle data zal collecteren.
2. Sniffphone: de bedoeling is een sensor op een smartphone te installeren, waarbij de door u uitgeademde 'lucht' kan geanalyseerd worden op bepaalde aandoeningen.
3. SocketMaster : heeft als doel een soort 'master' prothese met allerlei sensoren te ontwikkelen, waardoor sneller en betere protheses op maat gemaakt kunnen worden voor mensen die een amputatie ondergaan.
Categorie:Europa Tags:horizon 2020, smart system integration, woundhealing, wearables, apps
FDA en regeling medical devices en apps
Wie met medical devices en gezondheids- en welness apps bezig is houdt best de publicaties van FDA (Food and Drug Administration) in het oog.
Vorige week werden door FDA 2 'draft' nota's neergelegd. De industrie krijgt 90 dagen de tijd om hierop te reageren.
Waar gaat het over? De eerste nota gaat over de lijn tussen een 'algemeen Wellness' device of app en de Medical devices die aan strenge wetgeving onderhevig zijn.
De andere nota probeert uit te leggen wanneer sprake is van een app (die je bvb op je smartphone geïnstalleerd hebt) die onderhevig is aan de regelgeving 'medical devices'. Het komt er bij dit laatste in feite een beetje op neer dat de FDA de bal in het kamp van de industrie legt. De ontwikkelaars zullen zelf moeten beslissen hoe zij hun app willen classificeren. Het zal dus een kwestie van centen worden en afwegen van verantwoordelijkheden. Kies ik voor een medisch gevalideerde app die mij veel geld kan opbrengen MAAR met een grotere 'verantwoordelijkheid' en risico op claims als iets medisch fout loopt of kies ik voor de 'huis tuin en keuken' app die als gadget wordt aangeboden.
Een gouden raad voor elke ontwikkelaar : wil je zowel binnen Gezondheidszorg of binnen Wellness een 'geloofwaardige' app aanbieden, zorg er dan voor dat een arts deel uit maakt van uw adviesraad. Is de logica zelve maar blijkbaar nog niet tot iedereen echt doorgedrongen.
Dat het de FDA wel degelijk menens is zal ik illustreren in een volgende post. Wie de draft rapporten wil inkijken mag mij gerust een seintje geven.
Categorie:Wearables en mHealth Tags:apps, regelgeving medical devices, wellness apps
18-01-2015
Artsen en gebruik van smartphones
Het zal u niet vreemd zijn als ik zeg dat de meeste artsen met een smartphone rond lopen. Ik vermoed zelfs dat 1 bepaald type heel populair is bij deze groep. Er zijn heel wat medical devices en apps beschikbaar voor artsen. Hieronder nog enkele beelden van de meest gebruikte en gevalideerde toepassingen. Ik verwijs ook naar het Artikel dat op 9 januari in de 'Wall Street Journal" verscheen. Met als titel 'The future of medicine is in your smartphone' somt Eric Topol voor ons nog eens op wat er op vandaag al mogelijk is (zie hiervoor http://www.wsj.com/articles)
Uit een onderzoek van Spyglass Consulting blijkt echter dat er nog heel wat werk aan de winkel is om de gebruikte apps te koppelen aan de ziekenhuisinformatiesystemen. De communicatie tussen artsen en IT departement loopt niet altijd even vlot. Meer specifiek blijkt dat de bereidheid van artsen om medische data via smartphone en het elektronisch medisch dossier van het ziekenhuis uit te wisselen heel laag scoort. Eén en ander heeft uiteraard ook te maken met de soms logge 'inlogprocedures'. Jammer, want er zijn al heel wat mogelijkheden o.a. inzake secure messaging apps. Denken wij ook aan wat de banken vandaag aanbieden om al uw bankzaken via hun app op uw smartphone te regelen.
Van het ziekenhuis van de toekomst verwacht ik dat mijn afspraken gesynchroniseerd worden met mij smartphone/agenda/... en dat ik via SMS eventueel een vriendelijke reminder ontvang om mijn afspraak niet te vergeten of zelfs een SMS als de consultaties wat uitlopen en ik gerust een half uurtje later mag komen.
Een efficiëntere zorg zal maar kunnen gerealiseerd worden als alle partners die rechtstreeks of onrechtstreeks met de patiënt in contact komen daadwerkelijk met elkaar spreken en samen de IT doelstellingen voor het ziekenhuis vast leggen. Misschien zal de zorgtechnoloog ook hier in de toekomst een verbindende rol kunnen spelen.
Categorie:Acceptatie technologie Tags:smartphones, artsen en gebruik apps, acceptatie, EMD, medical devices
Vrijheidsbeperking
In België hebben wij het KCE (Federaal Kenniscentrum voor de Gezondheidszorg) waar heel wat interessante (wetenschappelijke) studies uitgevoerd worden.
In Nederland heeft men Vilans, dat als doel stelt de langdurende zorg te verbeteren of te optimaliseren. Zij hebben een heel interessante website met tal van publicaties die erop gericht zijn om de chronische zorgvrager zo lang mogelijk in de eigen thuissituatie een kwaliteitsvol leven te leiden.
Misschien een tip voor de Vlaamse politici die (daar ben ik weer) de zorg efficiënter willen maken? Ondertussen niet getreurd want er is Vilans waar je af en toe best een kijkje neemt. In de publicatie '80 alternatieven voor vrijheidsbeperking in de zorg' krijg je een bloemlezing van eenvoudige naar meer technologische alternatieven om de 'vrijheidsbeperking' zo optimaal mogelijk te organiseren. En vertrekkende van de wensen van de 'cliënt' (want daar doen wij het toch voor hé!).
Categorie:Ethiek en technologie Tags:vrijheidsbeperking, alternatieven vrijheidsbeperking, technologische alternatieven
15-01-2015
Testen voor gebruik
Met het overaanbod van allerlei Wellness en Gezondheids apps en wearables weet je soms niet wat voor u het meest geschikt is.
Binnen de opleiding Zorgtechnologie zullen wij de studenten, in de loop van hun tweede jaar bachelor Zorgtechnologie, allerlei testen laten uitvoeren met wearables die op dat moment op de markt gebracht worden.
In de US is recent een bedrijfje gestart met de verhuur van gezondheidswearables. Het idee ben ik wel genegen! Want niet alle (soms toch dure wearables) zijn voor uw profiel het meest geschikt. Ik gebruik de Polar loop maar was aan het twijfelen (op moment van aankoop) om de jawbone aan te schaffen. Had ik beide toestelletjes een maandje kunnen huren dan had ik mijn keuze beter kunnen maken.
Een gat in de markt voor jonge ondernemers die een verhuurservice willen opzetten....
Categorie:Wearables en mHealth Tags:startup, wearables, verhuur,
website om assistieve technologie op te zoeken
Het is moeilijk om goede websites te vinden met degelijke informatie over assistieve technologie. Er zijn er heel wat maar vaak vanuit een bedrijf aangestuurd.
Ik mis er eentje voor Vlaanderen. Maar ondertussen kan je je het beste behelpen met : atdementia.org.uk. Veel succes met het zoeken
Categorie:Assistieve Technologie Tags:hulpmiddelen, selectie hulpmiddelen, assistieve technologie
13-01-2015
Enkele nieuwe wearables 2015
Een selectie van enkele wearables die mij aangeboden werden.
Temperatuurpatch : in 3 seconden de temperatuur gemeten (iets voor de ziekenhuissector die zo efficiënter kan werken?)
Hapimilk (van de uitvinders van de Hapifork (ondertussen door Google opgekocht) maar nu onder nieuwe firma aan volgende handige fles gewerkt (zou reflux en andere ongemakken tgv te gulzig drinken drastisch doen verminderen).
Categorie:Wearables en mHealth Tags:temperatuursensor, babyvoeding, reflux
Assistieve Technologie in Vlaanderen
Het Steunpunt Ondernemen en Regionale Economie (STORE) brengt in een beleidsrapport (zie bijlage) de 'assistive technologies' in Vlaanderen in kaart. Dit gebeurt enerzijds op basis van de analyse van de sector van activiteit en de kenmerken van bedrijven actief in 'assistive technologies' en anderzijds via het indentificeren van producten relevant voor 'assistive technologies' aan de hand van de Harmonized System (HS) productclassificatie.
Voor de afbakening hebben zij o.a. gebruik gemaakt van de ISO 9999 norm. Deze kan ik momenteel helaas niet toevoegen. Zal ik door mijn werkgever laten aankopen...
Men heeft 3.318 bedrijven kunnen detecteren. De onderzoekers geven zelf toe dat er een aantal beperkingen zijn aan het onderzoek (beperkt aantal databanken, niet alle geregistreerde bedrijven bestaan nog of moeten een jaarrekening neerleggen bij de Nationale bank,...). Anderzijds stelt men vast dat voor heel wat bedrijven, die opgenomen werden in de lijst, 'assistive technology' niet meteen de 'core business' vormt.
Men is van plan een vervolgstudie te doen om nog betere en actuelere informatie te kunnen publiceren. Dit kan uiteraard alleen maar aangemoedigd worden.
Een gemakkelijk te raadplegen databank (liefst online) met basisgegevens van de bedrijven zou misschien ook wel handig zijn. Waarom niet een online lijst publiceren waarop de bedrijven zelf de ingevoerde gegevens kunnen aanpassen? Dit alleen al zou er voor zorgen dat de volgende studie deels al door de bedrijven gemaakt wordt. Want zij hebben er alle belang bij om correctie contactgegevens te verspreiden. Zo kan de eindgebruiker er alleen maar beter van worden.
Categorie:Wearables en mHealth Tags:Digitale Trends, devices, wearables
28-12-2014
Boek : Digital Transformation
Tijdens de kerstperiode even tijd gehad om de literatuurachterstand in te halen.
Het boek Digital Transformation (auteurs: Jo Caudron en Dado Van Peteghem), uitgegeven bij Lannoo campus, probeert handvaten aan te reiken aan bedrijven om hun activiteiten online te optimaliseren.
De beide auteurs hebben jaren ervaring in de 'online' bedrijfswereld en zijn het beste geplaatst om vanuit deze ervaring één en ander op een rijtje te zetten.
Zij hebben een specifieke methodologie ontwikkeld (digital transformation modeling genoemd) om als bedrijf beter greep te krijgen op de 'digitale disruptie'.
Het interessantste (en de essentie) van het boek vind ik persoonlijk de zeven metaforen (vanaf blz 165), waar je uw bedrijf mee kan vergelijken. Op basis hiervan moet je inzicht krijgen in uw eigen situatie en is het aan u als bedrijfsleider of bedrijf om te beslissen of je op basis hiervan een bepaalde 'digitale of online' strategie wil en kan ontwikkelen binnen uw bedrijf.
Als je als bedrijf echt de uitdaging wil aangaan en een antwoord probeert te formuleren op de 'digitale disruptie' vermoed ik dat je best, na het lezen van dit boek, contact opneemt met de heren Caudron en Van Peteghem.
Over het beschikbaar stellen van gezondheidsgegevens is het laatste woord zeker nog niet gezegd. Alleen al de spraakverwarring over de te gebruiken terminologie binnen het EHR of EMD of EPR of nog de SUMEHR zorgt ervoor dat het allemaal traag vooruit gaat. In een whitepaper (in bijlage) heeft men al een eerste poging ondernomen om de termen e-health, telemedecine, m-health, connected health... nader te verklaren.
Een recente update inzake wetgeving over het EHR binnen de Europese gemeenschap heb ik ook in bijlage toegevoegd.
Categorie:Welzijn en Gezondheid Tags:Empowerment, zelfmanagement
10-12-2014
Health 2.0 London
Op 10 en 11 november 2014 kwamen startende bedrijfjes hun tools en applicaties voorstellen. Microsoft Innovation Center was er aanwezig met een aantal Vlaamse jonge ondernemers.
Een impressie van het congres werd in beeld gebracht door Zorg Anders TV. Te bekijken op volgende link :
Categorie:START-UPs Tags:health 2.0, nieuwe technologische bedrijven, apps, online communicatie
Hoe denkt de zorg over arbeidsbesparende technologie
STG en NIVEL zijn onderzoeksinstituten die garant staan voor degelijke studies. De laatste 10 jaar werd al nagegaan hoe verpleegkundigen,... kijken naar de invloed van ICT of de digitale transformatie in de zorg.
Een aantal studies werden aan dit bericht toegevoegd. Er is dringend nood aan een updating van deze documenten. Maar dit zal vermoedelijk één van de vele onderzoeksdomeinen voor de zorgtechnoloog worden. Alvast veel leesgenot.
Categorie:Welzijn en Gezondheid Tags:transmurale zorg
06-12-2014
Visie ouderen op technologie en monitoring
Vorig jaar publiceerde Veerle Claes (doctoraatsstudente CZW KULeuven) een interessante studie over de mening van ouderen en automatische contactloze monitoring.
Hierbij heb ik nog een aantal andere, eerder gepubliceerde studies toegevoegd.
-De mening van cliënten en verzorgenden over derde generatie domotica (2012)
-Een studie, uitgaande van de principes van 'design for all' van 2001 maar zeker waardevol in de context van user centered design.
-Het gebruik van observatietechnologie in de residentiële zorg bij dementerende personen en mensen met intellectuele beperkingen (december 2014)
-Verhalen over technologie : een publicatie van 2011 over de acceptatie van technologie over de jaren heen
FDA (US Food and Drug Administration) aanbevelingen en guidelines zijn altijd een belangrijke bron die door iedere ontwikkelaar van wearables en andere devices geconsulteerd moet worden.
Bij wijze van voorbeeld de top medical devices die door FDA in het verleden werden goedgekeurd.
Categorie:Wearables en mHealth Tags:medical devices, wetgeving en richtlijnen, FDA
06-11-2014
The Second Machine Age
Een geslaagde mediacampagne in de betere krant deed mij het boek bestellen. De auteurs (Erik Brynjolfsson en Andrew McAfee) zijn niet van de minsten. Beiden werken aan het wereldvermaarde MIT.
Volgens mij is dit boek iets teveel gehypet. Wie als bedrijfsleider nu nog niet beseft dat de impact van technologie en de toekomst zijn bedrijf (en de werking ervan) zal beïnvloeden heeft duidelijk iets gemist.
De voorbeelden die zij aanhalen zijn teveel gericht op de Amerikaanse markt en op vandaag al achterhaald. Maar uiteraard kunnen zij hier niet zoveel aan doen want volgens de wet van Moore (hoofdstuk 3) gaat het vandaag ook razend snel.
Eindconclusie: als je al heel wat gelezen hebt over de impact van technologie op de toekomstige tewerkstelling in uw bedrijf en over de nieuwe jobs die er zullen nodig zijn dan hoef je dit boek niet meer te lezen. Ik verwijs graag naar auteurs zoals een Peter Hinssen en Stefaan Vanbelleghem (When Human Becomes Digital) die voor het Nederlandstalige taalgebied al iets meer te vertellen hebben. Maar daar heb ik het er wel nog eens over.