Inhoud blog
  • Beschrijving van de refuge
  • Besluit
  • Inventaris van het archief van de Rijksweldadigheidsgestichten
  • 1930. Beschrijving der gemeente Sint-Andries door Ridder Stanislas van Outryve d’Ydewalle, Burgemeester, ter gelegenheid van het Eeuwfeest van “België ’s Onafhankelijkheid”.
  • De Refuge gelijkgesteld als Centrum voor Illegalen
    Zoeken in blog

    Beoordeel dit blog
      Zeer goed
      Goed
      Voldoende
      Nog wat bijwerken
      Nog veel werk aan
     
    Foto
    Foto
    Foto
    Foto
    Foto
    Foto
    Foto
    Foto
    Categorieën
    E-mail mij

    Druk oponderstaande knop om mij te e-mailen.

    De oude vrouwengevangenis te Sint-Andries Brugge
    Historie van de Refuge
    02-01-2019
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Plannen opgemaakt ten behoeve van de Rijkswacht





    Herindeling van de refuge voor de toenmalige Rijkswacht.

    Bron: met dank aan Dirk Heyns, Rijkswachter op rust

    02-01-2019 om 11:09 geschreven door alidor  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (1 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Zusters die werkzaam waren in de refuge


    Zuster Anna – Overste van het klooster – had geen taak in de Refuge
    Zuster Simone – Afdeling Landloperij en later afdeling 3
    Zuster Godelieve – Geen taak in de Refuge – werkte in het klooster
    Zuster Rita – Deed dienst in P1 – geïnterneerden
    Zuster Maria, Was werkzaam op de boerderij
    Zuster Agnes – Werkte in afdeling 2 – korte gestraften en beklaagden
    Zuster Maria Pia -
    (de jeugdafdeling daarna hoofdbewaarster)
    Zr. Marie-Gerarda: afdeling 3 (de vagebondjes)
    Zr. Anna: (idem) + ingang
    Zr. Marie-Aimé: ( afdeling 4 (de lang gestraften, daarna cellenafdeling)
    Zr. Simonne (Kinderzaal)
    Zr. Constance: (Infermerie)
    Zr. Geertrui : (verpleegster)
    Zr. Maria (boerderij)
    Zr. Ernestine (wasserij)
    Zr. Hyachint (wasserij)
    Zr. Marie-Antoinette (Keuken en hoofdbewaarster)
    Zr. Jeannine: (keuken, bezoekzaal, bibliotheek ....)
    Zr. Celestine: (bezoekzaal)


    Vandererven Emma   Zuster Clotilde  Te Anzegem geboren op 30/07/1872 Professie 17.09.1898.Overleed te St Andries op 16/01/1946 in het Rijksweldadigheidsgesticht Zr. Edwarda: (Huishoudschool)

    Hondekyn Marie Louise   Zuster Damiana

    Te Anzegem geboren op 14.09.1929.
    Intrede bij de zusters van de H. Vincentius à Paulo te Anzegem in 1953.
    Religieuze geloften op 02.08.1955.
    Na een smartelijk ongeval overleden te Kortrijk op 27.02.1995. Was lange tijd werkzaam in de Refuge.

     

    Verscheure Jeanine    Zuster Greta

    Te Anzegem geboren op 28/06/1939  Intrede bij de zusters van de H. Vincentius à Paulo te Anzegem op 15-08-1960. Geprofest op 01-04-1962.
    Vele jaren werkzaam in de Rijksweldadigheidsgestichten te Sint Andries Brugge

     

    Vererfen Maria   Zuster Yvonne

    Te Anzegem geboren op 01/12/1905. Intrede in 09.1929 bij de Zusters van de H. Vincentius te Anzegem. Was bewaakster te St. Andries  Overleden  in de H. Hartkliniek te Roeselare op 20/08/1979

     

    Libbrecht Simonne  Zuster Marie Aleydis Te Anzegem geboren op 05/03/1927 . Intrede in 1952 bij de Zusters van de H. Vincentius à Paulo. Vele jaren werkzaam in de Rijksweldadigheids-gestichten St. Andries Brugge. Vervolgens op rust in het het Woon- en Zorgcentrum Sint-Vincentius Izegem-Kachtem

     

     

    Bron: De website van de zusters van Vincentius a Paulo Anzegem 

    02-01-2019 om 11:00 geschreven door alidor  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 1/5 - (3 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Het centrum voor illegalen van Brugge ( CIB)
    Klik op de afbeelding om de link te volgen


    (112 plaatsen – ongeveer 750 personen per jaar)
     Zandstraat 150, B-8200 Brugge

    Het centrum voor illegalen van Brugge werd geopend in januari 1995, in het gebouw van de oude gevangenis voor vrouwen, genaamd ” de refuge (schuilplaats)”.
    Initieel voorzien voor de gevangenschap van buitenlanders met illegaal verblijf, vervolgens ook voor de verworpen asielaanvragers.

    Het gebouw, gebouwd in U vorm, is opgedeeld in 3 vleugels ( éen voor de vrouwen en 2 voor de mannen) en is omringd door hekken.
    In dit centrum zoals in dat van Merksplas, moeten de bewoners  opstaan, zich douchen, eten, in de ontspanningsruimten verblijven en op de koer gaan wandelen en gaan slapen op vast bepaalde tijdstippen en in groep


    Elke verplaatsing van de groep gebeurt onder toezicht van bewakers die de taak hebben om de deuren van elke ruimte waarin de bewoners zich vertoeven te sluiten. In dit centrum zoals in Merksplas, slapen de mensen in grote slaapzalen.

    Wat is een gesloten centrum?

    Volgens de wetgeving hebben gesloten centra tot doel personen die hier illegaal verblijven, op te sluiten. De wet van 15 december 1980 betreffende de toegang tot het grondgebied, het verblijf, de vestiging en de verwijdering van vreemdelingen autoriseert ze.

    In een gesloten centrum zitten de personen die “ter beschikking gesteld [zijn] van de regering of vastgehouden”  worden omdat ze zich in een onregelmatige situatie bevinden, omdat ze niet over de benodigde documenten beschikken of niet in de omstandigheden zijn die hen toestaan het Belgisch grondgebied te betreden of er legaal te verblijven, of omdat ze wachten op een beslissing van de Dienst Vreemdelingenzaken volgende op een asielaanvraag.

    Vandaag is deze vorm van opsluiting in opgang en wordt ze niet in vraag gesteld door de politiek: “De  capaciteit  van  de  gesloten  centra  zal  efficiënt worden gebruikt en zo nodig uitgebreid.”

     

    Een gesloten centrum, is dat een gevangenis?

    In de teksten wordt een gesloten centrum niet als een gevangenis opgevat omdat het een instelling is die niet onder het ministerie van justitie valt en niet aan de gevangenisreglementering maar aan een koninklijk besluit onderworpen is. Het raakpunt is uiteraard dat beiden vrijheidsberoving tot doel hebben. Maar deze functie wordt om verschillende redenen vervult: de gevangenis is een straf in het kader van het overtreden van de wet, een gesloten centrum maakt deel uit van een uitwijzingsprocedure.

    Niettegenstaande dat het in beide gevallen dus over opsluiting gaat.
    Wat de centra karakteriseert is hun politiek-juridische structuur gefundeerd op een voortdurende uitzonderingstoestand. Volgens het Europese verdrag voor de rechten van de mens, moet vrijheid namelijk de regel zijn. Opsluiting wordt een uitzonderlijke en ultieme administratieve maatregel geacht. Gesloten centra lijken dus eerder kampen dan gevangenissen: “le camp est l’espace qui se crée lorsque l’état d’exception commence à devenir la règle.”

    België werd al meermaals op de vingers getikt door mensenrechtenorganisaties voor de omstandigheden van opsluiting en uitwijzing van mensen zonder papieren. Vele (ex-)gevangenen getuig(d)en over vernederingen en geweld dat ze ondergingen of nog ondergaan. “Het is een gevangenis, een echte gevangenis! De kamerdeuren zijn als in een gevangenis. Het zijn zeer zware deuren. Er is geen direct contact tussen de gevangenen en de bewakers. Je moet met hen praten van achter de deur, een metalen deur, een gevangenisdeur.

     

    Welke “efficiëntie” voor de gesloten centra?

    “Als het officieel beoogde doel van het gevangen zetten en uitwijzen van vreemdelingen eruit bestaat migratiestromen in te perken, de strijd aan te gaan met de clandestiniteit en misbruiken van het asielrecht, en de openbare ruimte te pacificeren, moeten we vaststellen dat deze maatregelen vrij inefficiënt lijken: vreemdelingen blijven legaal of illegaal het grondgebied betreden en vormen nog steeds concurrentie voor de Belgische werkenden en steuntrekkers. Het resultaat lijkt zelfs de tegenpool van het doel want het opvoeren van de controles, en de virtuele dreiging met gesloten centra en uitwijzing, duwt de illegalen in steeds precairdere siutaties – geeft zij die zogezegd voor onveiligheid zorgen, zelf een groter onveiligheidsgevoel – en zorgt dus voor het spel van handel in valse papieren, zwartwerk of prostitutie. 

    Los van hun falen vervullen de maatregelen om de migratiestromen te controleren – en dan vooral de gesloten centra – een symbolische, ideologische en indrukwekkende functie: aan de ene kant mensen die naar België willen immigreren of er asiel aanvragen, ontmoedigen; aan de andere kant een sterk signaal geven aan de publieke opinie, tonen dat er drastische maatregelen worden genomen opdat hun onveiligheidsgevoel wordt getemperd en ze niet meer op extreem-rechtse partijen zouden stemmen, en zo tegelijkertijd wel de xenofobe stemming over het samengaan van criminaliteit en migratie versterken.”

     

     

     

     

     

    Bronnen:

     (1) Koninklijk besluit van 8 juni 2009 dat de werking van en de regels rond gesloten centra verduidelijkt.
    (2) Algemene beleidsnota van 20 december 2011 rond de hervorming van asiel en migratie.
    (3) Agamben, G., Homo Sacer. Le pouvoir souverain et la vie nue, Paris, Le Seuil, 1997.
    (9) Bietlot, M., Du disciplinaire au sécuritaire: de la prison au centre fermé

    02-01-2019 om 10:50 geschreven door alidor  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Gevangenisjargon


     Appèl

    Telling van de gedetineerden. Het appel vindt plaats op verschillende vastgelegde tijdstippen per dag. Tijdens het appel mogen er geen bewegingen plaatsvinden.

     Arresthuis

    Een gevangenis met gedetineerden die in afwachting zijn van hun proces (in voorlopige hechtenis of voorarrest).

    Bad

    Wanneer een gedetineerde binnenkomt in een gevangenis passeert hij, na inschrijving op de griffie, eerst langs het “bad”. Verboden voorwerpen, zoals geld, juwelen, … die de binnenkomende bij zich heeft, worden hem ontnomen. Vervolgens wordt de gedetineerde gekleed met de kledij van de inrichting en wordt hem een cel toegewezen.

    Beklaagde

    Gedetineerde die nog voor de rechter moet verschijnen en nog niet veroordeeld is.

     Beschuldigde

    Persoon die terecht staat voor het Hof van Assisen.

     Beleidscoördinator (voorheen beleidsmedewerker)

    Coördinator van het team van medewerkers van de Vlaamse Gemeenschap aanwezig in de gevangenis vanuit de verschillende domeinen (sport, werkgelegenheid, onderwijs, gezondheid, …) De beleidscoördinatoren worden tewerkgesteld vanuit de Afdeling Welzijn en Samenleving van het departement Welzijn, Volksgezondheid en Gezin. De beleidscoördinator overlegt met de gevangenisdirectie over de uitvoering van de hulp- en dienstverlening in de gevangenis.

    Beweging

    Verplaatsing van een gedetineerde of een groep van gedetineerden door de gevangenis, waarbij deuren moeten geopend en gesloten worden. Elke beweging wordt gecontroleerd en begeleid door het penitentiair personeel.

     Cellulair

    Het binnenste gedeelte van de gevangenis waar de cellen zijn.

     Centrum

    De centrale controlepost in het midden van het cellulair gedeelte van gevangenissen in stervorm van waaruit alle bewegingen gecontroleerd en gecoördineerd worden. 

    Chef

    Penitentiair bewakings assistent, gangbare aanspreektitel van penitentiair beambten voor gedetineerden

    Detentieconsulent

    Consulent van de VDAB met een opdracht in de gevangenis

    Directoraat Generaal Penitentiaire Instellingen

    Directoraat Generaal van de FOD Justitie dat instaat voor de uitvoering van vrijheidsberovende straffen

     Elektronisch toezicht

    Strafuitvoeringsmodaliteit met enkelband of spraakherkenning

     Fatik (=diender)

    Gedetineerde met een ondersteunende functie (betaalde arbeid) voor het gevangenispersoneel. Mogelijke taken van fatiks: helpen bij etensbedeling, onderhoud van de gangen en gemeenschappelijke lokalen, binnendragen van leveringen…

    Griffie

    De dienst die de penitentiaire en juridische administratie van de gedetineerden bijhoudt.

     Gril

    Andere benaming voor de deuren die verschillende onderdelen van de gevangenis van elkaar afsluiten.

     Halve vrijheid

    Aparte vleugel of afdeling van de gevangenis waar gedetineerden verblijven die in ‘halve vrijheid’ zijn. Dit betekent dat zij buiten de gevangenis mogen gaan om te werken of te studeren. ’s Avonds keren zij altijd naar de gevangenis terug. Alleen veroordeelden komen voor halve vrijheid in aanmerking.

     Justitieel Welzijnswerk

    Afdeling van het CAW (Centrum Algemeen Welzijnswerk) die hulpverlening biedt aan mensen die als verdachte of dader met het gerecht in aanraking komen. JWW ondersteunt ook de directe omgeving van deze personen (echtgenote, kinderen, ouders, …). Een team van JWW bestaat uit een coördinator, één of meerdere organisatieondersteuners en trajectbegeleiders.

     Kantine

    Gedetineerden kunnen op eigen kosten bijkomende voedingsmiddelen of gebruiksvoorwerpen aanschaffen.
    Met ‘kantine’ bedoelt men de aan- en verkoop van deze producten. De bestelde producten worden bij de gedetineerden op cel geleverd.

     Kwartierchef

    Penitentiair beambte die zich hiërarchisch tussen de gewone penitentiair bewakingsassistent en de penitentiair assistent (adjudant) bevindt. De Kwartierchef is verantwoordelijk voor één of meerdere secties in de gevangenis. Op de vleugels en in het centrum is altijd een kwartierchef aanwezig.

    Onderwijscoördinator

    Medewerkers van het consortium volwassenenonderwijs die instaat voor de uitbouw en coördinatie van een onderwijsaanbod in de gevangenis.

    Ongestoord bezoek (bezoek zonder toezicht)

    Gedetineerden hebben de mogelijkheid om, weliswaar onder bepaalde voorwaarden, ongestoord bezoek van hun levenspartner en/of hun kinderen te ontvangen. De gevangenis heeft enkele intieme kamers waar dit bezoek kan doorgaan.

     Organisatieondersteuner

    Medewerker van JWW die in de gevangenis instaat voor een goede organisatie en ondersteuning van de activiteiten van de verschillende diensten van de Vlaamse Gemeenschap.

     

    Penitentiair Assistent ( vroeger hoofdbewaarder)

    Hoofd van het korps van de penitentiair beambten

     Penitentiair Bewakingsassistent

    Bewaker, laagste in rang in het penitentiair korps (ook chef of cipier)

    Planton

    Penitentiair beambte die de beweging begeleidt van aan de portier tot aan het cellulair gedeelte.

     Portier

    Penitentiair beambte belast met toezicht op de poort, binnen- en buitenlaten van personeel, onthaal en inschrijving van bezoekers, ontvangst van leveringen, …

     Psychosociale dienst ( PSD)

    Dienst van het DG EPI die zich bezighoudt met de psychosociale begeleiding van gedetineerden doorheen hun detentie en de voorbereiding van een eventuele vervroegde vrijlating. Ze zorgen voor onthaal, crisisinterventie, therapie, opvolging, voorbereiding van de reclassering, verslaggeving en adviesverlenging t.a.v. de rechtbank,

     Rapportbriefje

    Voorgedrukt formulier, basiscommunicatiemiddel van de gedetineerden naar alle diensten. Gedetineerden vragen via een rapportbriefje een gesprek met JWW, de inschrijving voor een les, een afspraak bij de kapper, … aan.

     Reclasseringsdossier

    Dossier van de gedetineerde opgesteld door de PSD waarmee de gedetineerde zijn voorwaardelijke invrijheidsstelling, elektronisch toezicht, … kan aanvragen.

     Regie

    Gedetineerden kunnen in de gevangenis werken (tegen betaling), bijv. als fatik of in de werkhuizen. De Regie is de dienst die zich bezig houdt met de organisatie van dit soort arbeid.

    Regime

    Geheel van regels en afspraken geldend in de instelling, waaronder een vaste dagindeling. Het regime kan verschillen naargelang de categorie van gedetineerden aanwezig in de instelling.

     Sectie

    Afdeling van een gevangenisvleugel.

     

     Steunfonds

    Het Steunfonds is de benaming voor de inkomsten die verworven worden van de winst op bepaalde producten (bijv. kantine, verhuur van TV’s, …) die de gedetineerden betalen. De middelen van het Steunfonds worden terug ingezet ten voordele van gedetineerden, bijvoorbeeld voor de organisatie van culturele activiteiten, het betalen van lesmateriaal voor onbemiddelde gedetineerden, … Elke gevangenis heeft een eigen steunfonds dat beheerd wordt door de directie.

    Trajectbegeleider ( TB)

    Hulpverlener van JWW die op vraag van de gedetineerde hulp biedt op verschillende al dan niet welzijns gebonden levensdomeinen, zoals gezin, wonen, psychisch welbevinden, …

     Veroordeelde
    Gedetineerde die een straf uitzit (in tegenstelling tot een beklaagde die nog geen straf heeft maar in afwachting van zijn proces in de gevangenis verblijft)

     Vleugel

    De gevangenis is verdeeld in verschillende vleugels die meestal in stervorm gebouwd zijn en uitgeven op het centrum. Vleugels zijn vaak verder verdeeld in secties.

    Voorwaardelijke invrijheidsstelling

    Invrijheidsstelling onder voorwaarden, waarvoor de gedetineerde een reclasseringsplan dient uitgewerkt te hebben.

    Wandeling

    Mogelijkheid voor de gedetineerden om de buitenlucht op te snuiven en/of te sporten op de daarvoor voorzien binnenplaats. Vooral in de zomer is de wandeling bijzonder populair.

     Winket

    Controlepost die je tegenkomt vooraleer je het cellulair gedeelte kan betreden. Bron: http://klasbak.net/index.php/gevangenisjargon

     

    Kantine ( huidige toestand)

    Elke gevangenis heeft een lijst met producten die gedetineerden kunnen kopen met het geld dat zij op hun rekening hebben staan. Iedere gevangenis heeft een kantine waar gedetineerden onder andere sigaretten, toiletartikelen, voeding, sportkledij en computerspelletjes kunnen kopen. Sommige voorwerpen kunnen ook worden gehuurd, zoals een televisietoestel, een pc enzovoort.

    Aankomst

    Inschrijving

    De gedetineerde wordt bij zijn aankomst ingeschreven in de gevangenis en moet alle voorwerpen afgeven die hij bij zich draagt en die niet toegelaten zijn in de gevangenis. Hij krijgt dan een bewijs van ontvangst. Hij kan wel iemand van buiten de gevangenis vragen om deze voorwerpen te komen ophalen.

    Familie inlichten

    Elke gedetineerde heeft het recht zijn familie in te lichten over zijn opsluiting. Daarom mag hij één keer drie minuten kosteloos nationaal of internationaal bellen binnen de 24 uur na zijn opsluiting in de gevangenis.

    Informatie

    De gedetineerde krijgt informatie over zijn rechten en plichten, over de regels die in de gevangenis gelden, over de medische, juridische, psychologische, sociale en familiale hulpverlening. Hij komt ook te weten hoe hij een beroep kan doen op een aalmoezenier of moreel consulent. 

    In de Belgische gevangenissen zitten heel wat buitenlandse gedetineerden die geen Nederlands of Frans begrijpen. De gevangenisdirectie doet in dat geval beroep op andere personen die wel de landstaal van de gedetineerde spreken, zoals iemand van het personeel, een aalmoezenier, een bezoeker of iemand van de ambassade.

     

    Gesprek met de directeur

    Een gedetineerde die in de gevangenis aankomt, heeft binnen de 24 uur een gesprek met de gevangenisdirecteur. Die licht de gedetineerde in over zijn persoonlijk dossier en overloopt met hem in grote lijnen de regels die in de gevangenis gelden. Daarnaast bezorgt de directeur de gedetineerde brochures en folders die hem algemene informatie over de gevangenis geven.

    Gesprek met een lid van de psychosociale dienst

    Binnen de vier dagen nadat een gedetineerde in de gevangenis aankomt, heeft iemand van de psychosociale dienst in de gevangenis een gesprek met hem. Die persoon geeft uitleg aan de gedetineerde over hoe hij een beroep kan doen op sociale, psychosociale, juridische en familiale bijstand.

    Gesprek met de dokter

    De gevangenisarts onderzoekt de gedetineerde binnen de 24 uur na zijn aankomst.

    Cel

    Inrichting

    De gedetineerde mag zijn cel zelf inrichten waarbij hij de regels voor orde en veiligheid van de gevangenis respecteert. Hij moet zijn cel dan ook zelf onderhouden.

    Hij krijgt ook enkele gratis toiletartikelen zoals zeep, een tandenborstel, toiletpapier, ... en mag, voor zover de regels van de gevangenis dit toelaten, bepaalde persoonlijke spullen bij zich houden, zoals een bril, schrijfgerief, posters, foto’s, sieraden, boeken, tijdschriften, computerspelletjes, enz.

    Verboden voorwerpen

    De orde en veiligheid in een gevangenis zijn erg belangrijk. Daarom mogen gedetineerden sommige voorwerpen niet bij zich hebben:

    • zaklantaarns, kaarsen, olielampen, foto-, film- en videoapparatuur, verrekijkers, telescopen, zend- en communicatieapparatuur
    • USB-sticks, diskettes, MP3-spelers (tenzij de gedetineerde deze nodig heeft wanneer hij een opleiding volgt)
    • dieren
    • wettelijk verboden voorwerpen
    • mobiele telefoons en toebehoren
    • geld en waardepapieren, bankkaarten en identiteitsdocumenten
    • wapens
    • alcoholische dranken

     

    Maaltijden

    • Een gedetineerde krijgt drie maaltijden per dag, die samengesteld zijn volgens de normen van een evenwichtige voeding. De keuken van de gevangenis bereidt in principe alle maaltijden. De gevangenis kan meerdere menu’s (bv. vegetarisch) aanbieden. Gedetineerden kunnen om gezondheidsredenen een speciaal dieet volgen op medisch voorschrift. Binnen de grenzen van het redelijke houdt de gevangenis ook rekening met aspecten van de geloofsovertuiging die betrekking hebben op de voeding.

     

    Bron: Infojustitie

    02-01-2019 om 10:43 geschreven door alidor  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.De verdwenen Hospitaaldreef in St Andries


    De Hospitaaldreef bestond al vele eeuwen maar dan niet onder deze naam. Ze was gelegen in het gebied “Noord ter Lucht”. Op de kaart van P.C.Popp ( 1842) vinden we de dreef terug op de legger onder C nr 223., waarin zij vermeld word als “Dreef als land”. De dreef was toen eigendom van de Brugse Burgerlijke Godshuizen, en eerder van het St Janshospitaal. De naam “ Hospitaaldreef” ontstond pas rond 1846 en was tussen de Gistelse Steenweg en de Lege weg 449 m lang.
    ( J.Penninck).

    De toegangsweg naar de Refuge bleef zijn naam Hospitaaldreef behouden en terecht. Om de toegang tot het gesticht te verbeteren wordt het gedeelte vanaf de Gistelse Steenweg aan de tramhalte nr 5 ( later bushalte) tot aan de Zandstraat verhard met kasseien en de weg wordt met hoge wilde kastanjebomen (gallenoten in de volksmond) afgezoomd, zodat een dreef ontstaat op de scheidingslijn met de grondbezitters. De kant met de korenvelden van boer Van Hulle zijn eigendom van de Brugse familie Jacobus Roels- Bertram ( sectie C 302 ) en de andere kant van de dreef blijft eigendom van de Brugse Burgerlijke Godshuizen. ( sectie C301 op de kaart van P.C.Popp 1842).

     

     

    Bron:  Kroniek van St Andries met toelating van Jo Berten.

    02-01-2019 om 10:31 geschreven door alidor  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.De nonnetjes en de dagelijkse routine


    Er werken hier ook vijf nonnetjes van de Sint-Vincentius - Congregatie, maar dat is sinds Oudejaarsavond verleden tijd. Dit gebouw was vroeger een klooster, en de religieuzen die op die manier tegemoet kwamen aan hun caritatieve roeping. Nu zijn de gevangenen vrij om hun godsdienst te kiezen.

    Wij werken hier met 55 cipiers. Onvoldoende voor 117 gasten, dat spreekt voor zich. Wettelijk zouden we met 74 moeten zijn, hoewel 68 volgens mij ook zouden moeten volstaan.

    De gevangenen staan om 07.uur op, een half uurtje om zich op te frissen, en dan is het tijd voor het ontbijt. Vanaf 8 uur wordt er gewerkt, tot 10 uur.  Koffiepauze, en dan tot 12 uur weer aan de slag. Voor 20,7 Frank per uur. Daarna zijn ze vrij, bij manier van spreken dan, tot half twee, wanneer het middageten wordt geserveerd. Dan weer werken, koffiepauze en weer aan de slag tot 17 uur.
    Doorgaans zijn gedetineerden niet verplicht om te werken. Bij ons wel, dat is beter voor het moreel.

    Om vijf uur wordt er dan verplicht gedoucht. Tijd voor het avondeten en dan tot half tien is er ontspanning, televisie kijken, sporten, en voor wie iets anders wil is er de cursus Franse les.
    Dan tijd om te slapen, waarvoor in een grote zaal bedden ingedeeld werden in boxen. Naast de 117 dames hebben we ook twee baby’s. Voor hen en hun moeders zijn er aparte kamers voorzien zoals voor de zieken.

     

    Mooie momenten

    En de bevallingen?
    Dat is een hoofdstuk apart.
    De aanstaande moeder bevalt in het Sint-Jan Hospitaal, uiteraard onder bewaking. Wij moeten dan correct blijven, maar ook menselijk.
    Persoonlijk moet ik toegeven dat ik vaak al even onder de indruk ben als de mama. Moeder en kind komen dan terug naar hier. Waar ze twee jaar mogen blijven, op kosten van Justitie. We stellen vast dat vele moeders in die situatie aan hun lot worden overgelaten door de familie, zelfs geen steun uit die hoek krijgen.

    Er worden baby’s geboren, maar er zijn ook sterfgevallen. Op een totaal andere manier al even  aangrijpend. De dienst wordt dan hier gehouden door de aalmoezenier, en daarna volgt de begrafenis. En ze worden zeker niet gedumpt in een anonieme put zoals fantasten durven beweren.

    De slotvraag dan…  Zoveel vrouwen samen, dag in dag uit, dat moet soms tot strovuurtjes leiden?
    Tja, het is nu eenmaal een feit dat dames al wat gemakkelijker woorden krijgen dan heren. Vaak gaat het om jaloerse oprispingen om een kleinigheid. Vrouwen zijn doorgaans veel sluwer dan mannen. Dat zorgt dan wel voor “ambiance in den bak”. Weet je, af en toe moet er eens flink geruzied worden, dat is dan een ontlading door de vele frustraties. Daarna is het meestal een tijdje rustig…….

     

    Bron: verhaal verteld door Fredine Moeyaert uit de blik van 1990

    02-01-2019 om 10:29 geschreven door alidor  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    29-12-2018
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Uit het dagboek van Maurits Van Coppenolle

     

    Vrijdag 15 september 1944. Brugge is pas drie dagen bevrijd. “ Om 11 uur komt het bericht dat de nieuwe gouverneur zou gekend zijn. Pierre van Outryve  d’Ydewalle, gewezen kabinetschef van de eerste minister en secretaris van de Ministerraad, zoon van Emmanuel. De aanstelling geschiedde voor een termijn van twee maand. ……

    De Canadezen hebben in de weide nevens de Refuge, langs de Hospitaaldreef tussen de Zandstraat en de Legeweg een openluchtkamp ingericht. Alles is praktisch en keurig, langwerpige tenten als eetkamer voor de officieren, keukens enzovoort er staan ook ronde en kegelvormige tenten voor drie à vier manschappen; De Canadezen zijn verzot op allerhande fruit en verlekkerd op onze tomaten. Het kamieltje, de buurttram naar Diksmuide – Leke is heden namiddag  omstreeks 17.30 uur aangekomen en bolt tot de spoorwegbrug. Het park van de Canadezen nevens de Refuge is als een aantrekkelijkheid van de foor.

    De mensen van de streek gaan er naar toe en wandelen en trachten met gebaren en grimassen een praatje te voeren met de Canadezen. Sommigen die ietwat Engels kunnen ‘speaken’ zijn in drukke conversaties gewikkeld en treden graag als tolk op. Het krioelt er van allerhande kinders en jonge snotters die in de tenten mogen ravotten. Een Canadese piot zit te schrijven en meestal ziet men er één of meerdere die zich scheren. Er is een echte pikzwarte neger bij die bij het jonge volkje de meeste bijval heeft.


    Bron: met toelating van Ewald Van Coppenolle  -  Voorzitter Heemhundige kring M. Van Coppenolle.



    Maurits had goed opgemerkt dat “ alles keurig en net opgericht was”.
    Op een site van de RCAMC Casualty Clearing Stations staan te lezen:

    ‘and thanks to inproved sanitation,hygiene,and treatment methods, less than 1% of fatalities were due to disease.

    Vrij vertaald: “ dankzij de hygiëne, sanitaire voorzieningen, en verzorgingsmethodes , stierven er minder dan 1% van de slachtoffers.

    De RCAMC Casualty Clearing was dus geen hospitaal in de werkelijke zin. Aan de Refuge werden er wel lichtere gekwetsten verzorgt, ( er was sprake van 1200 bedden ), maar eerder werden alle zware gekwetsten door verwezen naar andere hospitalen, vooral in Engeland.

    De RCAMC was een onderdeel van de 10de Infanterie, de 4de Canadian Armoured Division.
    Er waren verschillende regimenten onder deze divisie. Deze aan de Refuge waren:
    De 12th Canadien General hospital  en de 12de Field Ambulance

    De 15th Field Ambulance had hun kwartier in Zevenkerke.

    Een verslag aangaande deze plaats was als volgt.

    According to the war diary of the 15th field ambulance,the following information is provided.

    Sep 9/44 “ Headquaters opened under canvas in a small village near Bruges. At 1500 hours the situation being such that a stay at least two days was contemplated it was decided to move the ADS to a building. The CO mad a recee and took over a Tech school attached to the Benitictine Monastery nearby….”

    12 sept 44: “Fine and cool. Casualties light. Bruges fell this morning to the 2Cdn inf.Division….” 4th Cdo Div witch exception of rear and Main HQ and ‘A’ echelon moved across canal. A1 and A2 Sections od 15th Fld amb moved this afternoon. They established a CCP in the vicinity of Syseels. Casualties for the day were 21.

     

    Bron: http://www.canadaatwar.ca/forums/showthread.php?t=2285

    29-12-2018 om 11:11 geschreven door alidor  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (1 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Wie werd opgesloten in de refuge

    Beschrijving der gedetineerden.

    Hier “zaten” vrouwen voor alle mogelijke misdrijven.

    Er verbleven ongeveer 110 vrouwen.

    Van zodra zij binnenkwamen moesten ze alles afgeven. Dan kregen ze klederen ( ondergoed en bovenkleding) van de inrichting zelf. Dit was allemaal in teken van de veiligheid. ( in naaien van drugs was gemeengoed geworden ) De kans tot ontsnappen werd daardoor verkleind, zo niet belet.

    De classificatie der gedetineerden.

    Er waren verscheidene afdelingen of categorieën:

    a)     Landloopsters die een misdrijf gepleegd hadden

    b)    De geïnterneerde abnormalen

    c)     Jeugdige meisjes  ( minderjarigen ). Landloopsters onder de 25 jaar en ook weerspannigen uit verbeteringsgestichten.

    d)    De opgeslotenen om reden van de wet tot bescherming van de Maatschappij.

    e)     De gedetineerden die voor de raadkamer en ook voor het assisenhof moesten verschijnen.

    f)      De opgeslotenen die  een niet toerekenbaar misdrijf of delict gepleegd hadden.

    g)     De hospitaalafdeling voor oudere mensen die landloopsters of geïnterneerden waren

    h)    De afdeling voor correctionele  veroordeelden met een langere termijn dan 3 jaar.

    i)       De veroordeelden voor een kortere periode van minder dan 3 jaar.


    De dagindeling van de gedetineerden:

    6.30 uur: opstaan
    7.30 uur: ontbijt, wit of bruin brood, boter, confituur, en koffie.
    8 uur tot 12 uur: werken. Ofwel in de werkplaats, wasserij, kuisploegen, maar steeds onder begeleiding van een bewaakster.
    12 uur: middageten met dessert, één maal in de week waren er frieten, als drank, water, het eten werd in speciaal daartoe verwarmde wagentjes aangevoerd.

    13 tot 17 uur: arbeid. In de toen moderne wasserij werd er elke dag gewassen en gestreken voor zes strafinrichtingen.: Brugge, Ieper, Ruislede, Oudenaarde, Gent en ook voor de eigen inrichting.

    17.30 uur: avondeten: wit of bruin brood, boter, confituur, beleg, en koffie

    18 uur tot 21 uur: ontspanning in de zaal.

    21 uur: naar bed en doven der lichten, niet alle lichten gingen uit, de nachtdienst zorgde ervoor dat bepaalde controlelichten bleven branden.

    Dit was de dagindeling in de Refuge. Later werd alles aangepast volgens religie en op order van de directeur.

    Contact met de buitenwereld.

    De uit en inkomende briefwisseling werd door de kwartierchef gecontroleerd. Later kwam de dienst censuur, en deze mocht de inkomende brieven diagonaal lezen. Dit als veiligheidsmaatregel. Stond er iets verdacht in, dan ging de brief naar de directie die dan de nodige maatregelen trof. Brieven van Advocaten werden gesloten gelaten, maar op de briefwisseling kaart werd dit wel vermeld.

    Bezoek ( familie) gebeurde in de bezoekzaal, enkel voor veroordeelden en na toelating van de directie. Normaal  mochten de beklaagden bezoek ontvangen in de afzonderlijke bezoekzalen, ( de kotjes zoals dit in vaktermen genoemd werd)
    Er mocht van de familie niets binnengebracht worden, op uitzondering, na toelating, van de directeur.

    Hoelang “zaten” de gedetineerden?

     Dit werd bij wet bepaalt. Normaal één derde van hun straf, tenzij de rechtbank er anders over besliste.Er waren nog twee soorten strafuitvoeringen in die bepaalde periode :

    Straffen tot een maand konden uitgezeten worden in weekend arresten.
    Straffen tot zes maand konden uitgevoerd worden in beperkte hechtenis. Dit wil zeggen, overdag uit werken gaan en ’s avonds verblijf in de strafinrichting.

    De medische dienst

    Dagelijks was er consultatie door Dr. Provoost van St Andries.
    Drie maal in de week kwam Dr. Ducheyne, psychiater.
    Er was pre- en postnatale verzorging.
    Medicatie voorgeschreven door de dokter en Psychiater werd klaargemaakt door de verpleegster.
    De medicatie werd aangeleverd door de Centrale Apotheek van Vorst.

     

    Maatschappelijke assistent.

    Er was een maatschappelijke assistent aanwezig die als verbindingspersoon en sociale begeleider ervoor zorgde dat er begeleiding en reclassering was voor, en na de vrijlating.

    Gerechtelijke bijstand

    Zoals in andere gevangenissen was er een vrije keuze voor een advocaat.
    Voor behoeftige gedetineerden waren er pro-deo advocaten voorzien.
    Alle briefwisseling met de advocaat is en was  streng geheim ( geen controle).
    De bezoeken van advocaten gebeurde in aparte spreekkamers.

     

    Voorwaardelijke vrijstelling

    Gedetineerden die hiervoor in aanmerking kwamen werden na advies van de Commissie waar de directeur, dokter, psychiater, maatschappelijk werker, een hoofdbewaarder deel van uitmaakten voorgesteld tot vrijlating. Dit advies werd overgemaakt aan de Minister, Procureur des Konings, en de Burgemeester van de stad waar de betrokkene zou gaan wonen. Enkel de Minister besliste of de Voorwaardelijke vrijstelling zou ingaan, en met welke voorwaarden deze moesten worden uitgevoerd. Bij een veroordeling voor gelijk welk volgend misdrijf werd de persoon terug opgesloten en moest hij/zij de rest van zijn straf uitzitten met nog een eventuele bijkomende straf er boven op.


    Bronnen: Infojustitie

    29-12-2018 om 11:04 geschreven door alidor  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    24-12-2018
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Brieven en documenten




    Brief van Koning Leopold II













    24-12-2018 om 12:00 geschreven door alidor  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Belangrijke datums
    Klik op de afbeelding om de link te volgen
    Oprichting en afschaffing van inrichtingen in de refuge vanaf 1914 tot 1950

    24-12-2018 om 11:55 geschreven door alidor  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (1 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    10-12-2018
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Vrouwen in de refuge

     

    Een blik achter de schermen van een ongekende wereld vol geheimen en verhalen.

     

    BRUGGE – Op Kerstdag werden in de vrouwengevangenis van Brugge de twee kindjes gedoopt, die er in de verlopen weken geboren werden. Voor de geboorte zelf werden de moeders naar het ziekenhuis gebracht, maar zij kwamen onmiddellijk nadien terug naar de gevangenis. Ondertussen had ik al op alle afdelingen verwittigd of het een jongen of een meisje was, verteld de directeur van de vrouwengevangenis. “ Ge kunt u niet voorstellen hoe men met die geboorte hier heeft meegeleefd. Ik vind dat goed, vrouwen moeten met kinderen begaan zijn. Een vrouwengevangenis zonder kinderen is als een café zonder bier!”

    Voor het doopsel hadden ze ook afspraak in de kapel, de vrouwen die nu in Brugge verblijven. Zelfs al zetten ze van heel ’t jaar geen voet in de kapel, dan zullen ze er zijn, lacht de directeur. “Ze” – dat zijn al die vrouwen die in de gevangenis van Brugge terecht gekomen zijn, omdat ze geïnterneerd werden, omdat ze een misdaad hebben gepleegd, of omdat ze als landloopsters door het leven sukkelden.

    Het zijn publieke vrouwen, dronkaards dieveggen, drugsverslaafden. Er zijn veel buitenlandse vrouwen bij, meestal gepakt als zij verdovende middelen probeerden ons land binnen te smokkelen. Als wij “ buiten” over hen praten, dan doen wij dat met verontwaardiging in onze stem of met medelijden.
    Wij steken een beschuldigende vinger op en wij hebben het gevoel, dat wij over een andere wereld  spreken. De gevangenis, dat is nooit voor ons.
    Maar het is geen andere wereld. Dat zijn allemaal vrouwen, zoals wij ze in ons gewone dagdagelijks leven ontmoeten. Alleen, zij zitten in de gevangenis, leven elke dag op het ritme van opstaan, eten, werken en slapengaan. Hun dagelijkse leven, dat is de schakering van beige naar bruin in dat enorme gevangenisgebouw. De zalen waarin zij werken, of de kleine, beperkte ruimte van hun cel, met hier en daar iets aan de muur opgehangen. Een foto van een man, een kind op het nachttafeltje naast het bed. Een laatste gedachte van herinnering voor het slapen gaan.

    Verzameling Dirk Viaene

    In Brugge zitten alle vrouwen die in ons land gevangen zitten, behalve de zogeheten vrouwenkwartieren in de gevangenis van Antwerpen, Vorst, Gent, Namen en Lantin, waar een beperkt aantal vrouwen bepaalde taken vervullen: wassen en koken bijvoorbeeld. In Brugge zitten ook alle vrouwen die in voorhechtenis blijven voor de parketten van Ieper, Veurne, Kortrijk en Brugge.

    De directeur zet de vrouwen de hele dag aan het werk tussen acht uur en half twaalf en tussen één uur en half zes. “ Zij zijn trouwens graag bezig. Er zijn er die vragen of ze de zondag ook mogen werken.” – werken dat is werken voor werk in aanneming voor verschillende bedrijven ( dozen vullen) of dat is de huishoudschool, de wasserij, de keuken, het onderhoud van het gebouw.
    De directeur houdt van orde en netheid. Het is zijn gevangenis aan te zien.

    De gevangenis van Brugge heeft verschillende afdelingen. Er is zelfs een aparte afdeling voor de oudjes. Maar  de aantrekkelijkste afdeling – en in verband met een gevangenis klinkt dit wellicht onmogelijk – is de kinderafdeling. Brugge heeft een nursery en als de directeur met ons binnenkomt, begint een meisje onbedaarlijk te wenen. Zij kan alleen getroost worden wanneer de directeur haar op de arm neemt en sussende woordjes in dat kleine oortje fluistert.
    Op dit ogenblik zijn er zeven kinderen in de gevangenis. Het oudste is 22 maand. De twee jongsten zijn pas enkele weken oud. Er is geen leeftijdsgrens en de directeur beslist autonoom of een moeder haar kind of kinderen in de gevangenis kan meebrengen.

    “ Ik regel zoveel mogelijk dat de familie het kind opneemt. Als dat echter niet kan, bij vreemdelingen bijvoorbeeld, dan komt het kind mee met de moeder. Gewoonlijk gaat het over gevangenisstraffen van enkele maanden, één of twee jaar.  Ik heb nog niet het probleem gehad van een vrouw, die een lange gevangenisstraf krijgt en hier met een kind aankomt. Ik heb nog nooit een kind laten weggaan zonder de moeder. Als ze dan samen weggaan, weet ik ook altijd dat zij echt ergens terecht kunnen.
    Eén moeder slaapt bij de kinderen. Er is een wisselbeurt. De andere moeders komen elke dag vier keer een uur bij hun kind.  De directeur wil niet dat de kinderen de nursery verlaten om naar de afdelingszalen of de cellen gaan. Zelf bezoekt hij geregeld de kinderen. “Ik vind het belangrijk, dat zij ook een man zien, dat zij daaraan gewoon worden om eens iets anders dan vrouwen om zich heen te hebben.” Er is zelfs al eens een kindje geweest, dat tegen mij papa zei.

    Verzameling Dirk Viaene

    Ondertussen is het kleine meisje op zijn arm gesust, maar zodra hij ze weer in de loopren zet, begint ze onbedaarlijk te huilen. De moeder met-dienst, een Zaïrese, neemt het lachend op en de traantjes verdwijnen in de gulheid van blije woordjes. Het is het beeld van een nursery, waar ook ter wereld.

    Als we er buiten komen, is het stil. In die hoge gangen, die grote zalen waar de vrouwen hun werk doen, zelfs in de keuken. Als de directeur het slot van een deur open draait, weerklinkt dit ver in de stilte van de gevangenis. Weer een zaal, wéér wat menselijke ellende. Die ligt in hun ogen, in hun gebaren, in de vijandigheid of de apathie waar zij naar ons kijken. In de traagheid waarmee zij hun werk doen, in de lange bewegingen van hun streng geregeld leven.
    Ik heb altijd een grote bewondering gehad voor de vrouwen. De vrouw dat is de moeder van de mensheid, elke beschaving steunt op haar, zegt de directeur .
    Bijna 10 jaar is hij nu baas in de vrouwengevangenis van Brugge. Voordien heeft hij verschillende mannengevangenissen geleid. Een rijke ervaring en vooral een grote bewogenheid.
    Het is ooit anders geweest.
    In de 18de en 19de eeuw werden vrouwelijke misdadigers opgesloten in een spinhuis waar ze garen moesten spinnen. Het was een tijd van werken in eenzaamheid, slapen in afzonderlijke cellen. Menselijk contact was er niet. Later werden deze vrouwen overgebracht naar het Pandreitje, waar ze in een aparte vleugel werden opgesloten.

    Uiteindelijk zijn deze vrouwen overgebracht naar de “ Refuge “, ( die in 1930 geleidelijk een gevangenis werd zonder noemenswaardige overgangsmaatregelen, volgens een KB van 15 december 1930).
    Deze overbrenging kwam tot stand in 1952.
    In de ‘refuge’ zijn de vrouwen gehuisvest gebleven, tot  ze in 2009  werden overgebracht naar het PCB ( Penitentiair Complex te St Andries Brugge).

    Het penitentiair complex in Brugge is sinds 1991 een van de grootste gevangenissen van België en biedt plaats aan beklaagden en veroordeelden. Op de afdeling voor vrouwelijke gedetineerden kunnen moeders hun kind tot de leeftijd van drie jaar bij zich houden.

     

    Bron: krantenartikel Het Laatste Nieuws

    10-12-2018 om 14:47 geschreven door alidor  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 2/5 - (2 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.De operatiezaal was op de eerste verdieping
    Klik op de afbeelding om de link te volgen Zuster Mary aan het werk in de operatiezaal op de eerste verdieping

    10-12-2018 om 08:57 geschreven door alidor  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 4/5 - (3 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.De refuge gedurende de tweede wereldoorlog






    De Refuge onder Canadese en Britse bezetting 1944 – 1945.

    1944 – Na de bevrijding van Sint – Andries werd de refuge ingericht als hospitaal door de  Canadezen.  Zij vestigden er het 12de Canadian Hospital. Op de gronden naast de Refuge ( waar nu de expresweg ligt)  werd er een hospitaal opgebouwd met tenten met 1200 bedden.
    De Refuge werd eerder een Casual Clearing station genoemd,( gekwetsten werden onderzocht, en de zware gevallen werden na een eerste verzorging naar hospitalen gestuurd in Engeland).


    Tegen het einde van oktober waren de  1200 bedden in No 12 Canadian General Hospital (CGH), gevestigd in een voormalige Duitse faciliteit in een buitenwijk van Brugge, ( Sint-Andries) vol met patiënten.
    Daar hebben zij 1860 operaties verricht vooral voor de gekwetsten van de slag om Moerbrugge en het Schelde offencief.


    Op een Canadese site over de Tweede Wereldoorlog is volgend relaas gevonden.

    Canadian Forces in Belgium WWII.
    The 15th Field ambulance, part of the Canadian 4th Armoured Division ans especially were that de 15th Field Ambulance was located in September 1944. The Canadians ware involved then in the liberation of the city of Bruges at the area N-W of Belgium.
    The base or post, the Canadian Army was at the Saint Andrew’s Abbey
    ( Monastry) in Bruges ( Belgium).
     

    The 12th Canadian General Hospital, located at the end of September 1944, at the “ Refuge” in Bruges Saint Andrew ( St Andries-Brugge.)
    According to the War diary : 12 september: “ Fine and cool. Casualities light. Bruges fell this morning to the 2 Cdn.inf.division.

    Een verpleegster Lois Jean Cooper ( geboren MacDonald) uit Ottawa, Ontario, verteld op de volgende  site over haar ervaringen vanaf de landing tot het einde van de oorlog.
    Het waren in feite brieven die ze schreef aan haar ouders.

    Eén van haar brieven bevatte volgende tekst.


    It was here in Bruges on 27 september 1944, The NO 12 Canadian Hospital arrived and set up, and quicly realised that we were operating as a Casualty Clearing Station rather than a general hospital.

    Patients flooded in directly from the battlefields. Our first patients were from the Leopold Canal an then from the Scheldt Estaury. They were both batlles. We were a 1200 bed hospital and were soon filled to overflowing with cots in the hall. We all worked 12 hour shifts, seven days a week.

    And this taxing schedule went on for weeks. Everywone just kept going.
    The matron asked for one of us Red Cross Group in assist in the OR ( operating room) doing clerical work. We sent Mary, expecting to get her back in a week or so, but she became so valuable to them that she was there until the end of the war. So, needles to say, Sheila and Laura and I carried on doing the work of four.
                                            

    See, life goes on as usual. This is November the thirteenth. And I said,, again, we’r still a casualty clearing station with the batlle wounded coming straight to our hospital, caked in mud and blood. Convoys continue to come in with the wounded. Admitting keep sus posted as to when a new group is due so  can have one of us there, day or night, to greet them with whatever goodies we could muster. Other groups leave, either headed back to England to hospitals there, or if recovered, back to join the regiment. Some of the men are terribly  injured and are in a special ward. It’s sad to see them so severely hurt. They are usually sent off to England as soon as they are strong enough to travel………..

    Later werd ze tewerkgesteld in de Ardennen, tijdens de Battle of the Bulge.

    De slag om de Schelde en de gevechten bij Moerbrugge hadden veel Canadese slachtoffers gemaakt..


    Bron:


    LIBERATION  (2) by Dr. Bill McAndrew,
    - Bibliotheek Universiteit Gent

    10-12-2018 om 08:54 geschreven door alidor  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 3/5 - (2 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Brieven van de Senaat


     




    zie nr 66  - Bouwen van een toevluchtshuis voor vrouwen te Brugge

    Bron:  Senaat / staat / omzendbrieven

    10-12-2018 om 08:39 geschreven door alidor  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    08-12-2018
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Gronden van het Bestuur der Burgerlijke Godshuizen




    Bron: Archief OCMW Brugge

    08-12-2018 om 10:18 geschreven door alidor  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Bouwplannen getekend voor het Ministerie van Justitie



    Plan uit 1913 - Centrale verwarming


    Plan van de kloostermuren  ( de zijde langs de huidige expresweg)


    Bron: Uit het archief van het Penitentiair Complex te Sint-Andries brugge




    08-12-2018 om 00:00 geschreven door alidor  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    26-11-2018
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.De refuge tijdens WO 1

    De Eerste Wereldoorlog is de voorbije jaren dichterbij dan ooit. Meer dan 100 jaar geleden werd ons kleine land onder de voet gelopen door de Duitsers en geraakte het in een vier jaar durende strijd verwikkeld die wereldwijd veel leed veroorzaakte. De oorlog speelde zich niet enkel af aan het Ijzerfront in de Westhoek, maar ook in de bezette gebieden achter het front. Daar moest men leren te overleven samen met de bezetter.

    Onze stad Brugge was zo’n bezette stad. Op 14 oktober 1914 marcheerden de Duitse soldaten door de Gentpoort onze stad binnen om er vier jaar te blijven tot 17 – 18 oktober 1918. Brugge werd de hoofdplaats van het Marinegebied en werd uitgebouwd als duikboothaven voor de oorlogsvoering op de Noordzee.

    De batterij bij De Refuge in Sint-Andries - in de buurt van de huidige gevangenis – was bijvoorbeeld gericht tegen aanvallen op La Brugeoise en de Brugse haven.

    Het Marinekorps Flandern heeft bestaan zo lang de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) duurde. Het korps was onderdeel van het Duitse keizerlijke strijdkrachten en was gelegerd aan de Vlaamse kust, van de Nederlandse grens tot aan de rivier de IJzer. Soldaten van Marinekorps Flandern vochten niet alleen ter zee, maar ook te land en in de lucht.

    Het plan om een marine-afdeling naar de Vlaamse kust in België te sturen, kwam van de Duitse staatssecretaris Von Tirpitz. Het ging merendeels om ‘overgebleven’ manschappen, zoals reservisten. Hij had de afdeling een defensieve rol toebedacht, geen offensieve.
    De oprichting gebeurde op 23 augustus 1914. De leiding kwam in handen van admiraal Ludwig von Schröder, een 60-jarige veteraan die eigenlijk met pensioen was gegaan. Von Schröder had zijn eigen ideeën over de rol van de marine in Vlaanderen en ging voortvarend aan de slag. Hij claimde onmiddellijk de steden Brugge en Zeebrugge als uitvalsbases.

    Het Marinekorps Flandern was verantwoordelijk voor een circa 60-kilometer lange kuststrook vanaf de Nederlandse grens tot aan de monding van de IJzer. Ongeveer in het midden daarvan lag 12 kilometer landinwaarts de stad Brugge. Brugge is met kanalen verbonden met Zeebrugge en Oostende aan de Noordzee. In Brugge kwam het commandocentrum en vanaf het voorjaar 1917 ook de belangrijkste werf.
    De ligging was van strategisch belang; dichtbij het Kanaal en Groot-Brittannië en de monding van de Thames.

    Bronnen:
    Het Zeeuws Archief
    Blumenfeld, E., ‘Spiegelbeeld’ (De Harmonie 1980), p.241




    De refuge werd op 14 oktober 1914 ingenomen door reservetroepen van het Duitse Vierde Leger.  Het 46 ste reservedivisie van het 215 Reserve Infanterie Regiment van het 91ste Reserve Infanterie Brigade ( Marinekorps Kanalkuste ), lag ingekwartierd in de gebouwen van de Refuge.

    De gebouwen werden ontruimd, en de vrouwen die in de refuge opgesloten waren, werd getransfereerd naar Rekkem.

    De bezetter verwees vrouwen en meisjes die aan een geslachtsziekte leden, door naar een zogenaamd hospitaal in de gebouwen van

     de Refuge.





    Meisjes die teveel leute maken vliegen naar Brugge ( 1914 -1918) 

    De bezetting was nog maar pas een feit of vrouwen in Brugge, Oostende, Roeselare en andere garnizoenssteden, begonnen met Duitse soldaten aan te pappen.
    Na een tijdje kenden de garnizoenssteden zelfs officiële Duitse Legerbordelen.  De vrouwen die officieel als prostituee geregistreerd werden, moesten zich geregeld laten onderzoeken. De Duitse militaire overheid wilde de manschappen immers zoveel mogelijk voor geslachtsziekten behoeden. Een besmette soldaat of officier was al vlug vier, vijf weken buiten strijd.

    Vanaf 1915 liet de bezetter de “ oorlogshoeren “ in de Refuge onderzoeken op venerische ziekten. De vrouwen bij wie een “ bijzondere ziekte “ werd vastgesteld, werden in het bedelaarswerkhuis in de Oude Gentweg behandeld.

    In de Refuge kwamen vrouwen van lichte zeden uit geheel bezet West Vlaanderen toe om zich door Duitse artsen te laten onderzoeken of behandelen. In Oostende zag Charles Castelein, die al vastgesteld had dat vele vrouwen met de soldaten als met hun beste vrienden sliepen, dat de “lichtekooien die krank zijn”  einde december 1914 naar Brugge gestuurd werden. Daar gingen ze niet uit vrije wil naartoe. 
    De Izegemse dokter Jules Gits  zag op 20 januari 1915 hoe de Duitsers vier vrouwen ’s morgens vroeg uit hun huis haalden en vervolgens met de trein naar Brugge brachten. Toen Gits naar het waarom vroeg, kreeg hij als antwoord “ te veel leute, te veel leute “  Een verordening van het Opperbevel van het Duitse 4de leger bepaalde dat de bewuste dames zich moesten inschrijven. In Roeselare stelde Alfons Denys vast dat de politie al de namen noteerde van de vrouwen die in herbergen van de stad verbleven. Op 3 maart telde de lijst al 42 namen. “ De Duitsers” noteerde Denys, “ hebben hier iets binnengebracht dat niet meer zo gemakkelijk zal verdwijnen.”

    Geregeld bezochten Duitse artsen de bordelen, ofwel bestemd voor militairen ofwel voor officieren, op zoek naar geïnfecteerde vrouwen. Toen een transport naar de Refuge werd ingelegd, keek de goegemeente natuurlijk hun ogen uit. “ In de vroege morgen werden drie personen van het schoon geslacht naar de statie gedaan en met de trein naar Brugge weggevoerd”, getuigde de Izegemse dokter Gits op 20 oktober 1916. “ En dat weer om te veel leute gemaakt te hebben”. Het statieplein wemelde van nieuwsgierigen. “ De 31ste maart 1917 worden in de dertig wijven weg gedaan naar Brugge “, zag Charles Castelein in Oostende. “ Het zijn al van die soldatenmeisjes”.

    De onderzoeken van de “ soldatenmeisjes” en de behandelingen van hun venerische ziekten kwamen de West Vlaamse steden duur te staan.

    Dokter Gits was verbijsterd toen hij vernam hoe hoog de rekening voor de gemeente Izegem opliep. 

    “ Maandag 3 juli 1916 heeft de stad Izegem de rekening ontvangen van wat zij schuldig is aan de hospitalen van Brugge, Gent en andere steden, waar de personen van het schoon geslacht die te “veel leute” maakten verzorgt werden. De som beloopt 8480 frank!

    Dat is gerekend aan 1,95  frank per dag en per persoon. Voor de brave vrouwen die eerlijk en deftig zijn, die hun eed van getrouwheid aan de afwezige man stipt naleven, voor de jonge dochters die spuwen op de lafaards die met geld hun eer en reputatie willen roven, heeft de stad 35 centiemen daags. En voor de lage schepsels die met de vijand heulen, die voor ’t genot van de vijand eer en plicht onder de voeten treden, moet de stad 1,95 frank betalen.

     

    Bron: Boek Brugge in de grote oorlog – Siegfried Debaeke – 1914-1918

     Bron foto's: Geneanet ( met toelating) 

    26-11-2018 om 00:00 geschreven door alidor  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (1 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    23-11-2018
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Verkoop van gronden aan het Ministerie van Justitie
    Goedkeuring voor verkoop met document, opgemaakt 20 mei 1901








    Bron: Archief OCMW Brugge

    23-11-2018 om 00:00 geschreven door alidor  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (2 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    22-11-2018
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Historische schets
     


    Een “bedelaarswerkhuis” kadert in de armenzorg van de centrale overheid in de 19e eeuw. Daarbij was er ook aandacht voor bepaalde categorieën van behoeftigen. Dit was het geval voor de bedelaars werkhuizen en de opvoedingshuizen voor jeugdige delinquenten. Het Magdalenagasthuis te Brugge begint in 1326 met de stichting van het passantenhuis “O.L.V.- van Nazareth” voor de opvang van pelgrims en daklozen.
    In 1617 wordt een aantal huizen omgebouwd tot een nieuw gasthuis, dat in 1739 gedeeltelijk ingericht wordt als rasphuis.

    Het “dépôt de mendicité” wordt opgericht in 1805 in het vroegere detentiehuis van de Magdalena. Hier zaten zowel veroordeelden wegens landloperij, als sukkelaars die door werkloosheid of lichaamsgebreken volledig verarmd waren en zich vrijwillig komen aanbieden. Zowel mannen, vrouwen als kinderen werden er aan het werk gezet in een goed uitgeruste kleer- en klompen makerij. Reeds vanaf 1822 dringt het bestuur van het werkhuis aan op uitbreiding van de gebouwen. In 1839 is er sprake van het oude klooster van Spermalie aan te kopen. Wegens financiële voordelen opteert men echter voor grond naast het werkhuis gelegen, en die toebehoort aan de Commissie der burgerlijke godshuizen.

    Het was hoog tijd dat men uitbreidde. In 1840 was de totale bevolking, dus al de personen die er tijdelijk of gans het jaar verbleven, 703 (gemiddeld 470), wanneer het in 1841 reeds 802 (gemiddeld 475) is!

    Het plan werd getekend door Pieter Buyck, architect van de provincie.

    Begin 1845 geraakte de binnen afwerking van de nieuwe ge­bouwen op zijn einde.
    Een aalmoezenier wordt aangesteld, E.H. F. Robbe, onder­pastoor van de H. Magdalena.

    De totale bevolking bedroeg  2.243 (gemiddeld 776), waarvan 1.441 uit West-Vlaanderen, en 802 uit Oost-Vlaan­deren. Vanaf 1850 kwam er een daling van de bevolking, en dit niet alleen omdat de economische toestand in Vlaanderen een lichte verbetering kende, maar ook omdat de Staat te Ruiselede in een oude suikerfabriek een hervormingsgesticht voor jonge bedelaars onder de 18 jaar had opgericht.

    Even vóór de eerste wereldoorlog verhuisde de refuge van de Magdalena naar nieuwe gebouwen te Sint-Andries. Door de oorlog kon het bedelaarswerkhuis pas in 1920 verhui­zen en werd dan Rijksweldadigheidsgesticht genoemd. Het werd in 1948 afgeschaft.

    Het bedelaarswerkhuis bevond zich in de gebouwen aan de Werkhuisstraat, de Nieuwe Gentweg en de Jacobinessenstraat.

    Bronnen:

    M. Van Hoonacker, Uitbreiding van het bedelaarswerkhuis te Brugge (22 juli 1842) in Biekorf, 1993, p. 189-194. 
    J. Buyck, De refuge te Sint-Andries Brugge: van bedelaarsgesticht tot centrum voor illegalen in Handelingen van het Genootschap voor Geschiedenis (A.S.E.B.), Brugge, (138) 2001, blz. 109-124.

    22-11-2018 om 11:39 geschreven door alidor  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 3/5 - (3 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    16-11-2018
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Bedelaressen in de Werkhuis straat




    Keuken ( bovenaan ) en washuis (onderaan) in de Werkhuisstraat

    Op 28 december 1891 werd het werkhuis te Brugge nog enkel toegankelijk voor landloopsters en bedelaressen. Eind 19de eeuw wenste het Ministerie van Justitie te Sint – Andries Brugge,  “une maison de Refuge” te bouwen op de gronden van het bestuur van de Burgerlijke Godshuizen. 

    Deze organisatie was een voorloper van de vorige C.O.O. en de huidige O.C.M.W. Tijdens de zitting van dit Bestuur op 20 mei 1901 werd de verkoopakte door het Ministerie goedgekeurd.
    Aldus verwierf Justitie een terrein van 5ha 39a 96 ca, althans volgens de opmetingen van de gezworen landmeter Jules Verbrugghe.  Het terrein bestond uit twee delen enerzijds de gronden tussen de steenweg “ de Bruges a Nieuport” en de “Zandweg” anderzijds een perceel langs de “Zandweg”

    De prijs van de gronden bedroeg 59.561,5 Fr. Voor de gebouwen werd 7500 Fr betaald, voor de bomen en hagen en andere omheiningen werd 952 Fr betaald. Aan de landbouwers pachters Henri Vermeulen en Victor Nollet werd respectievelijk 300 en 800 Fr schadevergoeding uitbetaald. De landbouwgronden moesten ter beschikking zijn na de oogst en de weiden en gebouwen op 1 oktober 1901, de tuinbouwgronden pas op 25 december 1901. Het bestuur van de Godshuizen kreeg gratis toegang tot haar gronden, gelegen tussen de twee percelen. De Belgische staat bekwam een recht van optie gedurende 10 jaar gelegen naast de “ gravier” , die parallel liep met de spoorweg Brugge – Oostende.

    16-11-2018 om 14:57 geschreven door alidor  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (2 Stemmen)
    >> Reageer (0)


    Startpagina !

    Archief per week
  • 18/03-24/03 2019
  • 07/01-13/01 2019
  • 31/12-06/01 2019
  • 24/12-30/12 2018
  • 10/12-16/12 2018
  • 03/12-09/12 2018
  • 26/11-02/12 2018
  • 19/11-25/11 2018
  • 12/11-18/11 2018

    E-mail mij

    Indien u vragen heeft over de juistheid van de berichten kan u mij altijd mailen. Druk op onderstaande knop om mij te e-mailen.


    Gastenboek

    Druk op onderstaande knop om een berichtje achter te laten in mijn gastenboek


    Blog als favoriet !

    Foto

    Foto

    Foto

    Foto

    Foto

    Foto

    Foto

    Foto


    Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs