Hoi Appelvrouw en Lie,
Tjonge tjonge, wat een avontuur om te lezen en dat ook nog met samen geknepen billen.
Oei, oei, oei, wat een geluk heeft Lie gehad.
Dom, dom, dom, bij het eerdere bericht over de bomenkap dacht ik nog moet ik Lie waarschuwen en nog wat enkele tips geven hoe het beste een grote boom veilig omgezaagd moet worden.
Boek, boek, boek, zoals jullie weten heb ik ooit voor hovenier/groenverzorger geleerd en het diploma gehaald. In deze opleiding heb ik een uitgebreide cursus gehad wat betreft het (veilig) omzagen van bomen met een kettingzaag en het (veilig) omgaan met een bosmaaier, als mede het onderhoud van deze gereedschappen. Ik heb daar ooit (praktijk)boeken over gekocht en ik was toch in de veronderstelling dat ik deze 2 boeken (kettingzaag en bosmaaier) aan jullie ooit cadeau had gedaan, toen jullie G-F een huis kochten.
Ik dacht nog, ik dacht nog. ik dacht nog, bij het eerdere bericht zal ik Lie nog gaan helpen met die bomenkap een weekeinde. Laatst toen we aan de Skype zaten wist ik nog wel dat ik nog iets moest zeggen aan jullie en nu weet ik het weer na het lezen van dit bericht waar ik nu op reageer. Ik had Lie nog willen vertellen over het omzagen van een boom met een kettingzaag hoe je dat veilig moet doen.
Hier een link waar je alles kan lezen over hoe je een boom omzaagd en veilig : http://livios.be/nl/_task/_guid/_gard/6224.asp
( mocht de link niet werken, dan moet je het even overtypen)
Vraag, vraag, vraag, mocht Lie nog meer willen weten over hoe je een boom met een kettingzaag VEILIG kan omzagen, dan moeten we even skypen, dan kan ik Lie het e.e.a. uitleggen wat de beste manier is. Ook als Lie nog vragen heeft over de hierboven gegeven link en de theorie erover.
Veiligheid, veiligheid, veiligheid, dit zou BOVENAAN moeten staan als je met zulks gereedschap (bosmaaier, kettingzaag) gaat werken. Wisten jullie dat als je met een kettingzaag werkt, dat je VERPLICHT bent om zo'n speciale kettingzaagbroek of overall aan te hebben. Dit is een speciale broek of overall waar Kevlar in zit. Kevlar is een materiaal wat men ook o.a in kogelvrije vesten gebruikt. Als men een ongeluk krijgt tijdens het werken met een kettingzaag en je zaagt bijvoorbeeld in je been, dat er sommige verzekeringen de schade niet dekken als je geen speciale broek aan heb gehad. Want als je zo'n speciale kettingzaagbroek hebt en de kettingzaag zou terecht komen in je broek, dan slaat gelijk de kettingzaag vast in de broek, zonder je been te raken. De kettingzaag loopt namelijk vast in de Kevlar. Op de cursus waar ik net eerder over sprak heeft de praktijkleraar dit gedemonstreerd en met eigen ogen gezien dat het zo is (vastlopen van de kettingzzag in die broek). Ook is het goed om te weten dat als je zoiets hebt gehad , het vastlopen van de kettingzaag in die speciale kettingzaagbroek dat je dan ook een nieuwe broek moet aanschaffen. Dit moet ook als er een scheur is ingekomen. Dit is allemaal voor je eigen persoonlijke veiligheid. Liever een echte broek dan je been eraf.
Ook hoort bij veiligheid het dragen van zaaghandschoenen ( ook dit zijn speciale) en veiligheidschoenen met stalen neus en het dragen van een veligheidshelm, veiligheidsbril en oordoppen. Dit noemen we in vaktaal : persoonlijke veiligheidskleding.
Ook is het zaak en van groot belang als men gaat zagen met een kettingzaag dat de zager altijd van te voren zijn vluchtweg bepaald (welke richting hij op rent als het fout gaat). Het is ook van groot belang en voor de persoonlijke veiligheid van de zager en voor de veiligheid van anderen om de zager veel ruimte geven, wat betekent dat men zich in een straal van minimaal 10 meter uit de buurt blijft van de zager en altijd achter de zager blijft en men nooit voor de boom bevindt als de zager bezig is met zagen. De zager moet ten alle tijde weg kunnen vluchten en zijn zaag van zich af kunnen gooien, zonder daarbij te letten waar hij de zaag welke kant hij op gooit. MAAR altijd van zich af. Als de zager achterover valt met de zaag in de hand en de zaag richting zijn hoofd gaat, moet de zager de zaag boven zijn hoofd met kracht de zaag van zich af gooien. Van belang hierin is, dat de zager de kettingzaag zover mogelijk van zich af gooit als hij achterover valt. Dat de zaag dan wellicht 5 meter achter zich neer valt is prima.
Nu wil ik niet 1 van jullie bang maken, maar wel wat stof tot nadenken geven, voordat er weer gewerkt gaat worden met zo'n stuk gereedschap. Die speciale kettingzaagbroeken zijn niet goedkoop in aanschaf, maar een been eraf is onbetaalbaar. En geloof me, als ik zeg dat een kettingzaag in minder dan 5 seconden je been eraf zaagt.
Vraag, vraag, vraag, Als jullie willen dat ik kom helpen op zeer korte termijn v.w.b. het bomen omzagen in jullie perceel, ook dan moeten we even skypen (a.s. zondag 23 jan 2011) of bellen via de gewone telefoon. Ik maak er graag tijd voor vrij.
Schuldig, schuldig, schuldig, Ja, dat voel ik mij wel een beetje na het lezen van dit bericht over Lie's avontuur. Ik had beter moeten weten bij het eerste bericht een tijdje terug en gelijk naar de telefoon moeten grijpen en navraag aan Lie moeten doen.
Idee, idee, idee, mij lijkt het een uitstekend idee om voor Lie's verjaardag zo'n speciale broek te vragen aan ieder d.m.v een geldelijke vrijwillige donatie te doen. Ik zeg bij deze toe, dat ik mijn geldelijke bijdrage royaal zal doen.
Ook wil ik met alle plezier navraag doen wat zo'n broek tegenwoordig kost bij de groothandel in tuingereedscahppen (fa Mauritz in Naarden) en waar ik kan kopen als ondernemer.
Onno
|