Boek 249: Ule
Auteur: Marc de Bel
Aantal blz.: 391
Eerste druk: 2016
Leestijd:8/11/2018-12/12/2018
Algemene beoordeling: ****
Marc de Bel, een begrip aan het firmament van de Vlaamse jeugdschrijvers, pakte in 2016 met een nieuwe trilogie. De trilogie volgt drie vrouwen, Ule in de eerste wereldoorlog, Mette in het interbellum en Marie in de tweede wereldoorlog.
We starten natuurlijk met Ule. Het verhaal begint in Cruyshoutem in 1914. Ule is veertien jaar en gaat voor het eerst in haar leven dienen bij dokter Jan in het dorp. Een nieuwe wereld gaat voor haar open. Daar waar ze opgroeide als plattelandsdochter, leert ze hier bij de bourgeoisie over boeken, schilders, muziek , etc.
Maar al vlug doen de geruchten dat er een oorlog dreigt. Haar familie denkt dat het niet zo een vaart zal lopen maar ze vergissen zich. De Duitsers verschijnen in het straatbeeld en hun vader wordt opgeroepen om te vechten aan het front. Hun moeder beslist om te vluchten naar haar familie in Elverdinghe in de Westhoek. Met angst en wanhoop verlaten ze hun thuis in de hoop dat ze op een dag kunnen terugkeren.
Het verhaal van Ule is gebaseerd op de grootmoeder van Marc De Bel. Het boek zelf wordt naar een hoger niveau getild door fotos en krantenartikels uit die tijd. Ook het verhaal verdient een pluim, zeker door volwassenen te lezen. Het is een verhaal dat niet echt snel gaat, maar dat neemt niet weg dat de sfeer van die tijd perfect wordt weergegeven.
|