 |
|
 |
stedenband of city-to-city cooperation |
|
 |
12-03-2010 |
Donderdag 11 maart: ââBickyâ goes jeugdboekenweek part I |
Vandaag was de tijd rijp voor de echte start van de jobshadowing. Bhekie bracht de dag door met Katia en Katrien van de bib en deze dag was zeer praktisch ingevuld. Hij hielp in de voormiddag met Katia en de vrijwilligers mee aan de voorbereidingen van de jeugdboekenweek en o.a. installatie van een themahoek. Na een lunch met de bibstaf stond de namiddag in het teken van de bibcataloog en internettoepassingen zoals facebook en blogapplicaties die in de bib vaak gebruikt worden. Zeker deze laatste toepassingen werden met veel interesse door Bhekie gevolgd gezien de aanwezigheid van computercursussen en jonge cybercadets in de bib in Nquthu en Nondweni. Ook in het teken van de uitwisseling met 2 pilootscholen en het gebruik van een blog opent dit deuren. Hierop wordt volgende week verder gewerkt. Brocade introduceren als catalogus ware zinloos geweest moest de bib in Nquthu geen plannen hebben om te werken met een digitale cataloog. Een extra meerwaarde hierbij is dat Cipal, het IT bedrijf dat Brocade lanceert, ook in Kwazulu Natal brocade zal lanceren vanaf mei-juni in 5 pilootbibliotheken. Volgende week wordt dan ook verder gewerkt op deze piste bij Cipal zelf.
Intussen maakten Mpume en Daan tijd vrij om het concept dat door Bhekie was opgesteld in het teken van mobiele bibeenheden in en rond Nquthu verder besproken. Een brainstorming bracht verschillende insteken naar voor en mogelijke struikelblokken. Maar het is duidelijk dat hier mogelijkheden zijn om de bib dichter naar de bevolking te brengen. In de loop van de namiddag was er een vergadering van 2,5 uur met Roland Deurinck, milieu-ambtenaar en Frank Schelfhout, kersvers schepen natuur en milieu in Bornem. Een duidelijke input van de stavaza van MOS op school en de afvalbeleidprogrammas was verhelderend voor alle Bornemse aanwezigen. Het is dan ook duidelijk dat de adviezen die tijdens de technische missie naar voren kwamen rond afvalbeleid, een traditioneel moeilijk thema, in grote mate werden gevolgd, dit zonder er één over te slaan. Dit opent dus zeker en vast perspectieven voor de zeer nabije toekomst en een goede implementatie van de afspraken voor 2010.
12-03-2010, 00:29 geschreven door wereldconsulent 
|
|
|
 |
10-03-2010 |
Woensdag 10 maart: âwhen we talk about waste, we talk their languageâ |
De nachtrust van onze beide gasten was goed geweest evenals het avondeten. Ondanks hun kieskeurig karakter (Mpume eet geen vis en Bhekie geen kip) waren ze lovend over de kookkunsten van de gastvrouw. De eerste werkdag voor Bicky en Mpume en die was al meteen goed gevuld. Na een stevig ontbijt bij de gastfamilie en een korte verwelkoming op het cultureel centrum door de directeur Eugeen Van Lent, werden beiden op een gastvrije manier ontvangen in de bib. Daar werd zulugewijs direct de koe bij de hoorns gevat met een voorstelling van de bib in Bornem en de link met het programma van het werkbezoek door bibliothecaris Diane Van Doorslaer. Diane schetste de krijtlijnen van het programma en direct ontspon zich een interessante discussie over de geïntegreerde rol die een bib kan spelen naar jeugd toe. Dit werd verduidelijkt door een rondleiding in de bib en een stop in het jeugdinformatiepunt. Daarna splitsten de wegen. Daan en Mpume gingen met jeugdconsulent Stefan De Keyser praten over de jongerenuitwisseling terwijl Bheki door Katia kennis maakte met theorie over leesbevordering.
Na het middagmaal in Sportkafee Breeven werd een eerste werkbezoek afgelegd naar de gedecentraliseerde werking van bib in Bornem, met name het BIC in Mariekerke en de uitleenpost in Hingene. Zeker in het BIC werd stilgestaan bij het pilootproject en de uitdagingen voor de toekomst naar duurzaamheid, inzet van vrijwilligers, betrokkenheid van de gemeenschap, etc.
Vervolgens keerden we terug naar het cultureel centrum waar we een 3 uur durende uitleg en discussie hadden inzake het federaal programma door Bert Janssens van de dienst internationaal van de VVSG. Hij legde onmiddellijk de mogelijkheden maar ook de pijnpunten van dit programma bloot waar de gemeente Bornem kan in instappen vanaf 2011. Administratieve last is hier zeker en vast één van. Maar terzelfdertijd opent het federaal programma ook deuren om de samenwerking in een stroomversnelling te brengen. En die is er zeker. Mobiele bibpunten met de focus op en m.m.v. jeugd enerzijds, en een geïntegreerde werking met het jeugdinformatie in de bib en de mobiele bibpunten anderzijds, is een valabele en haalbare piste. Dit bezoek moet zeker de doelstellingen vastleggen van het federaal programma en een strak tijdskader voor de opmaak van het plan.
De uitspraak van de dag was niettemin van de hand van Mpume. Op de weg terug met Bert (die zijn trein had gemist richting Mechelen) in de auto was Bhekie verwonderd over de netheid van de straten. Mpume haalde hierbij de oneliner uit zijn mouw: when we talk about waste, we talk their language. Een dubbelzinnige uitspraak waar we hard om moesten lachen en de werkdag op een humoristische manier afsloot. Tijd om een hapje te eten
10-03-2010, 22:56 geschreven door wereldconsulent 
|
|
|
 |
08-03-2010 |
Maandag 8 maart 2010: Yes, they come! |
Het is alweer een poosje geleden dat U hier info kon terugvinden over de stedenband maar hier zijn we terug... En dit voor nieuws heet van de naald over de komst van 2 ambtenaren uit onze partnergemeente Nquthu. Voor diegenen die even de draad kwijt zijn: een delegatie van de gemeente Bornem ging in de maand december op eerste technisch werkbezoek naar Nquthu inzake milieu en jeugd. Deze werkreis was ontzettend vruchtbaar en opent deuren op verschillende domeinen. Een uitgebreid verslag in het Engels van deze missie is terug te vinden in bijlage. Sindsdien hebben noch de gemeente Bornem noch Nquthu stilgezeten. De voorbereidingen werden getroffen voor uitvoering: nl. de voorbereidende sessies voor de jongerenuitwisseling en de lancering van de jeugdraad in Nquthu, de selectie van de scholen in Bornem voor het uitwisselingstraject rond MOS op school en de voorbereidingen in Nquthu in de 2 pilootscholen, het bezoek van een toeristisch expert in de regio eind december en de zaken die daaruit voortvloeiden en last but not least de voorbereiding van het technisch werkbezoek van de bibliothecaris van de gemeente Nquthu naar Bornem dat morgen effectief start. De bibliothecaris, Bhekie Magwaza Bicky en Mpume Jiyane, manager LED,diensthoofd planning en verantwoordelijke voor de stedenband, komen voor een periode van 10 dagen op verkenning in de bib. Zo zullen ze o.a. meehelpen een promotiestand op te zetten rond de jeugdboekenweek, promotiefolders maken, workshops rond facebook en blogs volgen, computerlessen krijgen, jobbegeleidingsactoren aan het werk zien, etc. Daarnaast staan er heel wat uitstappen op het programma. Er is overleg gepland met het provinciaal bibliotheekcentrum en met het Belgische softwarebedrijf Cipal, die het Zuid-Afrikaanse bibliotheekprogramma zal ontwerpen. De delegatie gaat ook eens kijken in andere inspirerende bibliotheken en zal uitzoeken wat een mobiele bibliotheek kan betekenen voor een gemeente. Tenslotte zal contactpersoon Mpume er de algemene doelstellingen voor de volgende 3 jaar bespreken met onze wereldconsulent en op andere beleidsdomeinen als jeugd en milieu overlegmomenten hebben met verschillende actoren. Een volledig programma vind je terug in bijlage. Voor diegenen die Bicky aan het werk willen zien, spring dan gerust eens binnen in de bib om een glimp op te vangen van onze Zuiderse gast/collega! Elke dag zullen jullie hier een kort verslag kunnen vinden van hun ervaringen.
Bijlagen: Microsoft Word - programma_technischwerkbezoek_bibliotheek_100309.pdf (132.9 KB) Microsoft Word - Report_technicalmission_toNquthu_Umzinyathi_011209.pdf (1.1 MB)
08-03-2010, 17:27 geschreven door wereldconsulent 
|
|
|
 |
12-12-2009 |
Woensdag 9 december: 2 grootheden ontmoetten mekaar |
Na een korte nachtrust in de wijk Melville van Johannesburg, was ook onze laatste dag in Zuid-Afrika best wel geslaagd. Stefan, Mpume, de coördinator van de stedenband in Nquthu LM, Mpo van de youth desk en mezelf trokken voor een meeting naar het Ipeleleng community center in Soweto (Johannesburg). Op de weg naar dit jeugdcentrum dat al enkele jaren de steun geniet van de Vlaamse overheid in haar partnerland Zuid-Afrika, dropten we Anneleen, Dirk en Roland in het apartheidsmuseum. Gedurende 3 uur waren ze in de ban van naar alle waarschijnlijkheid het beste museum van Zuid-Afrika die de gehele 20ste eeuw van Zuid-Afrika in het teken van segregatie en apartheid en uiteindelijk verzoening, schetste. Onze schepen kwam er zelfs in contact met zijn beroemde collega-voorganger .
Na een rondleiding in Ipeleleng die ook voor Mpume een voltreffer was (hij dacht er zelfs aan om een studietrip te organiseren voor het opstartende jeugdforum in Nquthu), zaten we rond tafel met 4 jongeren die werken voor NYDA. NYDA of national youth development agency is een samensmelting van het Usombvovu fund en de national youth commission. De youth desk in Nquthu is een van de gedecentraliseerde punten van NYDA. Het was dan ook fijn te vernemen na het einde van de meeting dat er binnen NYDA nationaal mensen zijn die de voorbereiding van de jongerenuitwisseling, het jeugdforum en de sociale dialoog tijdens de uitwisseling kunnen begeleiden.
Rond 14u waren we terug in Melville waar we genoten van onze laatste lunch. Voor we vertrokken naar de souvenirshop onderweg naar de luchthaven, maakten we nog tijd voor een meeting met Nova Institute. Dit instituut doet onderzoek naar duurzame energiealternatieven die toepasbaar zijn binnen de rurale context van Zuid-Afrika. Duurzamere manieren van koken en verwarmen via gasinstallaties in huishoudens, kleinschalige biogasinstallatie zijn er maar enkele van. Gezien ze indirect aanleunen bij het compenco2 initiatief dat is opgestart in Vlaanderen, is hier in de toekomst binnen het gegeven van compensatie van CO2 wel iets mogelijk.
De rit naar de luchthaven zorgde tenslotte nog voor enige spanning. Weliswaar ruim op tijd vertrokken, liet ons orientatievermogen en dat van de gps ons in de steek. Dit had als gevolg dat we rond 19u door ietwat onaangenamere plaatsen van Johannesburg reden. De sloppenwijk Tembisa is namelijk niet één van de fraaiste regios van deze grootstad. Een enorme regenbui maakte het er bovendien niet leuker op. Maar uiteindelijk kwamen we aan waar we wilden komen, OR Tambo Airport en konden we er genietend van onze laatste 2 uur allemaal om lachen.
12-12-2009, 01:31 geschreven door wereldconsulent 
|
|
|
 |
|
Dinsdag 8 december: afscheid van onze vrienden |
Het was met pijn in het hart van alle delegatieleden dat we vandaag moesten afscheid nemen van de mensen in Nquthu en Umzinyathi. Maar dit kon niet zonder een warm slotmoment zoals we van Zuid-Afrikanen intussen gewend zijn.
Vooraleer we verwacht werden op het districtshuis van Umzinyathi, legde de kersverse manager van het technisch departement van Nquthu LM om 7u s morgens, de afvalophaling uit in Nquthu. Hierbij werden de pijnpunten en zeer beperkte structuur van deze ophaling door de gemeentelijke technische dienst blootgelegd. Er is hier duidelijk werk aan de winkel, dit mede omdat de positie van de technische manager 2 jaar vacant was en de supervisors onvoldoende hun werk doen. Training voor de afvalophalers, het aanbieden van een format voor het aanbrengen van een duidelijke structuur is hier onontbeerlijk vooraleer werk wordt gemaakt van meer infrastructuur op het vlak van publiek afval. Het probleem van de afvalophaling dient tevens duidelijk geïntegreerd te worden in het afvalbeleidsplan. Hier kan dan ook veel gebeuren de komende maanden via email van collega tot collega.
In de voormiddag werd de presentatie met aanpak voor 2010 en een budget hieraan gekoppeld op de verschillende beleidsthemas voorgelegd aan het managementteam van Nquthu, het departement van milieu en landbouw en het management van Umzinyathi district. Na 2,5 uur vergaderden geraakten we eruit op alle beleidsthemas die in 2010 aan bod komen, nl. bibliotheekwezen, jeugd en de jongerenuitwisseling, milieu-educatie, afvalmanagement, composteren, GIS en het waterbeleid.
Na een heerlijke braai (Zuid-Afrikaanse BBQ) werd de voltallige exco of schepencollege van Nquthu en Umzinyathi om 1u s middags verwacht voor een slotmoment en presentatie van wat op de vergadering s morgens werd overeengekomen. Dit werd goedgekeurd door alle aanwezige politici. Zoals we het van onze vrienden konden verwachten, werd met zang afgesloten (zelfs met de duvelsong zie foto) en was er plaats uitwisseling van de relatiegeschenken. Een uitvergrote foto van vorig jaar werd ons overhandigd en zal vermoedelijk zijn verdiende plaats krijgen in de trofeeënkast van Bornem. Rond 16u konden we tot slot afreizen naar Johannesburg waar we rond 21u aankwamen in de wijk Melville.
12-12-2009, 01:05 geschreven door wereldconsulent 
|
|
|
 |
10-12-2009 |
Maandag 7 december: networking day! |
Pietermaritzburg, de administratieve zetel van de provincie Kwazulu Natal, was vandaag te klein door de invasie Nquthuers en Bornemnaars. Deze dag was ingepland door de wereldconsulent en bleek nadien toch zeer zinvol te zijn geweest. Netwerkend zoeken naar interessante partners binnen Zuid-Afrika om de kar van de stedenband aan te spannen en de faciliterende rol te spelen of ondersteuning te ontvangen, is toch een meerwaarde.
Al om 8u30 was het tijd voor opsplitsing. Mezelf en de library manager werden in de voormiddag ontvangen door Golly Odendael van het departement van arts and culture (bibliotheekwezen). En wat een dynamische dame! Aan het einde van de rit zagen de library manager van Nquthu en Nondweni (Mr. Bhekie alias Bicky) en mezelf heel wat mogelijkheden tot synergie: de volledige ondersteuning van het departement wat het pilootproject in de bibliotheek binnen het Vlaamse programma in 2010, Nquthu en Nondweni als startbibs binnen de implementatie van de brocade cataloog (net dezelfde catalogus als de nieuwe in de bib van Bornem), blogopleiding voor de 2 pilootscholen in Nquthu in de uitwisseling rond milieu-educatie door de ict-stageairs binnen de bib en begeleiding in een introductie van mobiele bibs naar de jeugd toe binnen het federale programma.
Startpunt na een grondige input van Bicky zal dan ook een jobshadowing of stage naar Bornem in maart 2010 tijdens de digitale week en de jeugdboekenweek. Voor zijn komst zou er ook een concreet zicht moeten zijn over de mogelijkheid van installatie van gedecentraliseerde bibpunten of mobiele bib binnen het federale programma.
Intussen was Dirk Hoofd al op stap met de schepenen van Nquthu en Mpume die op bezoek gingen naar een hogeschool in Pietermaritzburg (FET college wat je een beetje kan vergelijken met een beroepsschool in Vlaanderen maar dan pas vanaf 18 jaar).
Anneleen, Stefan en Roland werden tesamen WESSA, de ngo verantwoordelijk voor het ecoschoolproject in Kwa Zulu Natal intussen ontvangen op 2 kwalitatief sterke scholen op het vlak van milieu-educatie in en rond Pietermaritzburg. Schoolvoorbeelden van hoe het ook in Nquthu nog versterkt zou kunnen worden! Het positieve hieraan was dat de 2 pilootscholen in Nquthu en Nomsa van het departement van milieu en landbouw, coördinator van de ecoschools in de regio van Nquthu, ons vergezelden en wildenthousiast waren. Een appelsienboom zag zelfs het levenslicht door de steun van Roland (zie foto). In de namiddag werd er verder nagepraat met WESSA en werd in de buurt van de kantoren van WESSA in Howick nog de Doves Houseboerderij bezocht, een pareltje van permacultuur en kleinschalige organische landbouw in Zuid-Afrika. De interessantste vaststelling van de dag was dat de Doves House trainingen aanbiedt naar permacultuur en compostering die zelfs opgevolgd worden nadien, dit binnen de context (klimaat, bodemkwaliteit, bruikbaar organisch materiaal) van Nquthu. Een training van een aantal dagen met verschillende actoren hierbij betrokken (mensen van het departement van landbouw die de community gardens ondersteunen en de gebruikers van deze tuinen, de pilootscholen, zou al heel wat kunnen opleveren naar betere vruchtbaarheid van de vrij arme bodem en kwaliteit van de groenten.
Voor de rest van de delegatie (mezelf en Dirk Hoofd) werden de bezoeken in Pietermaritzburg afgesloten met een bijeenkomst op een (ander) FET college Umgungundlovu in bijzijn van de rector en de ere-consul van België, Mr. Nazar. Een projectvoorstel van dit college naar de federale overheid zou het immers op termijn mogelijk kunnen maken om ondersteuning te bieden op vlak van training en capaciteitsopbouw naar het opstartende FET college in Nquthu en een betere samenwerking met alle economische actoren in Nquthu te versterken, dit vanuit een FET college met jaren meer ervaring.
Met de stuurmanskunsten van onze schepen middenin een verschrikkelijk onweer op de weg terug naar Nquthu, was de tijd rijp voor de start van het tweede werkblok van de dag, nl. de evaluatie en de stappen voorwaarts, dit tot ongeveer 1u30 s nachts (we boeken vooruitgang in vergelijking met vorige missie J waar het 3 uur werd). Alle werkdomeinen die werden overeengekomen in het actieplan en werden behandeld tijdens deze missie, werden naast mekaar gelegd met zeer concrete acties in 2010 en budgettering van de kant van Bornem eraan gekoppeld. Dit werd aan het eind van de avond in een presentatie gegoten die morgen zal worden voorgelegd aan de verschillende actoren en aan de exco of het college van Nquthu LM.
10-12-2009, 20:50 geschreven door wereldconsulent 
|
|
|
 |
07-12-2009 |
Zondag 6 december: zie ginds komt ⦠43 jaar! |
Zondag: josdag? Nee zondag: werkdag. Of toch in ieder geval in de voormiddag. Om 10u kwamen we tesamen in de bibliotheek van Nquthu met de coöperatieve Siyasabonga. Maar dit kon niet gebeuren zonder de felicitaties van de hele groep aan onze schepen die vandaag 43 kaarsjes uitblaast (zie foto). Na input van de gemeenschap die leeft in de nabijheid van het stort, plant deze organisatie, bestaande in grote mate uit jongeren ism de gemeente en het departement van milieu een afvalselectiepunt en een herschikking van het stort in Nquthu. Het initiatief lijkt haalbaar door ondersteuning van verschillende stakeholders, een goede collectie vanuit Nquthu municipality en het vinden van een afzetmarkt via het recyclagebedrijf why waste in Ladysmith maar er blijven wel nog een aantal uitdagingen. De discussie ontspon zich tijdens deze sessie vnl. tussen de gemeente Nquthu en het departement dat qua timing van de verschillende noodzakelijke stappen in waste management nog niet op dezelfde lijn zitten. We (Roland en Dirk) namen de bevindingen mee naar de meeting morgen met de technische manager rond afvalophaling waar we op het einde van de doorlichting toch een voorstel naar timing, structuur en ondersteuning vanuit de gemeente Bornem willen voorleggen.
Op de middag konden we langs de stad Vryheid doorrijden richting Santa Lucia Wetlands aan de kust van Kwazulu Natal. Santa Lucia lag toch op onze weg richting Pietermaritzburg, het administratief centrum van de provincie, waar morgen 3 overlegmomenten doorgaan. Dit stukje werelderfgoed is een uniek stuk natuur vol met verschillende ecosystemen. Het zoet/zoutwaterestuarium die enkel een breed strand en duinen als buffer heeft tussen zichzelf en de Indische Oceaan, maakt dit gebied zo speciaal. Een bezoek aan het strand en het estuarium van 16u tot 18u30 na 4 uur rijden kon dan ook niet ontbreken.
Om 18u30 konden we aanschuiven aan tafel bij Ingrid Van Regenmortel, een vrouw uit Bornem die een restaurant en hotel runt in Santa Lucia. Reeds 6 jaar runt ze de zaak. Dirk kon er na een verrassing van onze kant kaarsjes uitblazen voor zijn verjaardag. Veel tijd was er echter niet omdat we nog 3 uur moesten doorrijden naar Pietermaritzburg. Even vertraagde een loslopende hippo in de hoofdstraat van Santa Lucia nog voor opschudding en vertraging maar rond middernacht konden we dan eindelijk genieten van ons bed in een guesthouse in Pietermaritzburg.
07-12-2009, 00:00 geschreven door wereldconsulent 
|
|
|
 |
|
 |
E-mail mij |
Druk op onderstaande knop om mij te e-mailen.
|
Rondvraag / Poll |
Wat vindt u van de vooruitzichten van de gemeente Bornem om een stedenband aan te gaan met een partnerbestuur in het Zuiden
|
|
|
 |