November 2012, het is weer zover: een Bornemse delegatie vertrekt op werkreis naar Nquthu, Zuid-Afrika. Het gezelschap, bestaande uit schepen Noord-Zuid Greet De bruyn, gemeentesecretaris Dieter Van Keirsbilck, bibliothecaris Diane Van Doorslaer, jeugdconsulent Stefan De Keyser en wereldconsulent Kathy Bernaerts, heeft als voornaamste taak de samenwerking tussen beide gemeenten te evalueren.
Na een vermoeiende reis en een blij maar chaotisch weerzien met onze Zuid-Afrikaanse collegas op zondagavond begonnen we op maandagmorgen met het echte werk. Voor de verandering was enkel de Bornemse delegatie trouw aan het concept African time. We moesten ons dus met het schaamrood op de wangen verontschuldigen bij het voltallige gemeentepersoneel dat al een half uur vóór onze komst klaar stond om ons welkom te heten
Zelfs na vier jaar stedenband startten we de eerste werkdag met gemengde gevoelens. Ondanks dat er in het verleden steeds positieve resultaten werden geboekt, verliep de communicatie tussen de twee gemeenten niet altijd even vlot en zorgden de lokale verkiezingen in Zuid-Afrika in 2011 ervoor dat beide gemeenten elkaar opnieuw moesten vinden.
Toch duurde het ook deze keer slechts een klein uurtje voor we opnieuw overtuigd werden van de effecten van deze stedenband op de gemeente Nquthu en waren we onder de indruk over de kennis en het enthousiasme van de betrokken ambtenaren en vrijwilligers.
Na officiële presentaties van de jeugdconsulenten en de bibliothecaris gingen we dieper in op de verschillende projecten via groepsinterviews waarbij soms het vuur aan de schenen werd gelegd.
Het woord van de dag volgens de Bornemse gemeentesecretaris is confidence. Na gesprekken met verschillende personeelsleden blijkt dat de projecten die onder impuls van de stedenband werden uitgewerkt een groot effect hebben op het zelfvertrouwen van de betrokkenen.
Onze eigen bibliothecaris bezocht de bibliotheek, sprak met de bibliothecaris en zijn personeel en zag dat het goed was.
De Bornemse jeugdconsulent moest even bekomen van het feit dat de opgestarte speelpleinwerking verdwenen was met het vertrek van de vorige jeugdconsulent uit Nquthu. Gelukkig hoorden we dat de nieuw aangestelde jeugdconsulenten en de jeugdraad een behoorlijke portie enthousiasme aan de dag legden om het Play and Learn project nieuw leven in te blazen. Terug van nul beginnen? Een beetje wel misschien, maar soms moeten we een stap terug doen om er twee vooruit te maken. Frustrerend? Uiteraard, maar vooral ook realistisch.
Op het einde van de dag raakten we in gesprek over bruidsschatten, polygamie en politieke bemoeienissen. Conclusie: het is overal iets ;-)
door: Kathy
12-11-2012, 23:23 geschreven door wereldconsulent 
|