Bij mijn ochtendwandeling door de Boomstraat werd het al meteen duidelijk: zondag, josdag; maandag, marktdag! Dus het uitgelezen moment om wat aan shopping te doen. En wie zag ik bij het afzakken naar het landhuis op de markt: de voltallige delegatie shoppend in de Boomstraat op de markt!
Een betere doe-aanpak van de delegatie met het oog op een dagje lokaal economisch beleid in Bornem konden we ons niet voorstellen. Dit overleg startte met interessante presentaties rond de lokale economische ontwikkeling van Bornem door burgemeester en de gemeentesecretaris. De voormiddag sloten we af met een focus op toerisme, de toelichting van Nquthu en uMzinyathi over hun LED situatie en programma en aansluitend een zeer uitgebreide vragensessie. Schrijnende cijfers van werkloosheid in Nquthu en uMzinyathi gaan gepaard met pogingen op kleine schaal om de lokale economie een nieuwe boost te geven. Een wetenschappelijke studie in 2007 ziet kansen in de commerciële landbouw, steenontginning, battlefieldtoerisme, ontwikkeling van de dienstensector ovv micro-ondernemingen en kmos. Op beide bestuursniveaus worden inspanningen gedaan maar de implementatie van hun planning draait nog niet op volle toeren.
Op de middag lunchten we in het dienstencentrum met serviceflats waar we hartelijk werden ontvangen en zelfs een kijkje konden nemen in één van de serviceflats zelf.
De namiddag werd aangevat met bedrijfsbezoeken. Om de bezoeken wat af te stemmen op de profielen van bedrijven in Nquthu, werden 3 bedrijven uitgekozen: een verkoopsbedrijf van Schoenen Siësta, schrijnwerkerij Rottiers en het familielandbouwbedrijf in biologische transformatie van Frank Schelfhout. Afsluiten met het meehelpen van het planten van prei: bestaat er nog een beter voorbeeld van inleving in een beroepssituatie van een Bornemnaar?
s Avonds sloten we de dag af met een bijeenkomst met de besturen van unizo Bornem, KMO Bornem en Lien Dezutter van VOKA, actief in platoprojecten te Zuid-Afrika. Deze informele avond kwam weliswaar wat moeilijk op gang maar na de presentatie van Nquthu en uMzinyathi, de vereniging van werkgeversorganisaties en het platoproject werden enkele interessante vragen in de groep gegooid die de discussie op gang brachten onder de aanwezigen. Zeker het platoproject en de trainthetrainermethode tussen ondernemers boeide de delegatieleden en opent misschien wel deuren naar een aanpak op districtsniveau rond LED.
23-06-2009, 00:00 geschreven door wereldconsulent 
|