 |
|
 |
stedenband of city-to-city cooperation |
|
 |
06-12-2009 |
zaterdag 5 december: empowerment en actie van de âNqutheseâ jeugd. |
Door het weekend startten we vandaag pas om 10u, dit in Nondweni, een tweede kleinere verstedelijkte kern naast Nquthu town, gelegen op het grondgebied van de Nquthu local municipality. Wat me direct opviel was de properheid van deze verstedelijkte kern. Na de clean up campaign en verschillende bewustmakende workshops in september werden immers binnen de gemeenschap monitoren aangesteld om te waken over storters van afval. Deze sociale controle werpt na 2,5 maand nog steeds zijn vruchten af.
In een bijzaaltje van de bibliotheek stelden Stefan van de jeugddienst en zijn collega van de youth desk in Nquthu, Mpo, voor een groep van ruim 45 jongeren, afkomstig uit verschillende wards of deelgemeenten van Nquthu local municipality, het concept van de jongerenuitwisseling voor in 2010, dit na een presentatie over het jeugdbeleid langs beide kanten. De discussie die aansloot op de nochtans duidelijke presentaties kwam aanvankelijk vrij moeizaam op gang ondanks de vele input die er was van de aanwezige jongeren. Bijkomende info werd dan ook gegeven en verduidelijkte heel veel naar het concept spelend leren. Niettemin werden belangrijke knopen doorgehakt naar indeling van de jongerenuitwisseling (een sociale dialoog ahv een probleemboom en een aantal thema's, een actieve werking onder het concept spelend leren en een verblijf in gastgezinnen), het opstarten van een werkgroep aan de kant van Nquthu en de mogelijke periodes van uitwisseling. De werkgroep zal de communicatie met de jongeren onder coördinatie van Mpo opstarten asap met de geselecteerde jongeren in Bornem, waardoor de voorbereiding van de jongeren in Bornem en in Nquthu echt kan starten vanaf februari 2010.
Na de lunch en een kort bezoek aan de bibliotheek van Nondweni die toch opvallend groter was dan die in Nquthu, was voor het meest hilarische moment tot nog toe van deze werkreis. Iets na de middag kwamen een kudde koeien door de voorpoort op het omheind terrein van de bib binnen. Tijd voor actie dus, waarbij Dirk, Stefan en Anneleen zich het statuut koeienjager toeeigenden en de prachtige beestjes met respect volgens de gaiacode van het terrein leidden. Eventjes voelden ze zich zuluveeteler !
Voor we afzakten naar de community hall voor het tweede luik van de dag de mini arts and cultureshow gebracht door jeugd uit Nquthu, toonden de gemeenteraadsleden Zulu en Jianjali wonende in Nondweni nog 2 projecten in hun woonkern, nl. de mini-onderneming rond de productie van bouwstenen en het middenstandscentrum in opbouw waar binnen afzienbare tijd kappers, voedingswinkels, grocery stores,
zich zullen kunnen vestigen. Op weg naar de community hall stopten we nog eventjes in de grootste primary school in Nondweni, waar de laatste jaarskleuters hun diploma ontvingen om de lagere school te beginnen vanaf volgend schooljaar (in Zuid-Afrika begin 2010). Kleuters in typisch Amerikaanse togas of in flashy jurkjes en kostuumpjes: het is toch eventjes wennen voor ons maar o zo schattig (zie foto).
De community hall zat aardig vol vanaf 2u30 voor een zang en dansdemonstratie door jeugd. Traditionele sothodans, Afrikaanse gospel, muzikaant (een mix van allerlei muziekgenres), traditionele en moderne zuludans, en een huwelijkslied kregen we achter de kiezen. Ook nu trokken alle delegatieleden hun ogen open bij het zien van zeer sterke zang en ritmiek: om kippenvel van te krijgen. Aan de zijkanten werden hun zelfgemaakte craftsartikelen voorgesteld en was meer informatie beschikbaar over de soul buddiez, een spelend leren concept dat ruim verspreid is in de streek in lagere scholen en dicht aanleunt bij speelpleinwerk hoewel het uitgaat van de scholen zelf.
Op onze weg terug namen we tesamen met Mpume Jiyane een kijkje op een minder leuke plaats dan deze namiddag, de dumpingsite of het stort van Nquthu. Mpume erkende de nood aan een integrale aanpak van het afvalbeheer inclusief afvalophaling, afvalbewustmaking, afvalinfrastructuur en afvalsortering. Morgen gaan we hierop door maar onze visie naar een concrete aanpak toe licht de laatste dagen op tafel en wordt maandagavond besproken met de technische manager en Mpume zelf.
De avond werd afgesloten met een bezoek van de districtsmanager, Mr. Dubazana. Een aangenaam wederzien met deze zeer intelligente en humoristische manager die ons in het kader van het water- en sanitatieproject en afvalmanagement heel wat nuttige tips meegaf.
06-12-2009, 06:58 geschreven door wereldconsulent 
|
|
|
 |
|
Vrijdag 4 december: een aangenaam wederzien |
De laatste werkdag (in Bornem zelf toch want wij gaan hier door tijdens het weekend) van de week stond hoofdzakelijk in het teken van het water- en sanitatieprogramma van Umzinyathi district municipality. We werden dan ook in Dundee ontvangen op het districtshuis (voor nieuwkomers op deze blog: een overheid hoger dan de local municipalities als Nquthu) voor een presentatie rond hun water- en sanitatiebeleid. Tijdens het geleidelijk binnenstromen van de aanwezigen, werd al verder gebrainstormd tussen Stefan en mezelf enerzijds en de verantwoordelijke van de youth desk in Nquthu, Mpo anderzijds over de planning omtrent de jongerenuitwisseling in 2010. Na ruim 2 uur werken werd een voorstel afgerond dat morgen tijdens de meeting met youth in Nquthu wordt voorgelegd en zal worden bediscussieerd in groep. Een serieuze stap voorwaarts toch.
De vertraging voor de rest van de groep liep nog wat uit door de aankomst van Mr. Yengwa, de burgemeester van het district die ons zoals we hem kennen, hartelijk begroette. Een leuk wederzien van toch wel een enorm toffe en intelligente peet. De twee politici Dirk Hoofd en Mr. Yengwa konden het duidelijk direct terug met mekaar vinden.
Iets na 10 konden we dan toch uiteindelijk van startgaan met de presentatie door stafmedewerkers van de technische dienst van Umzinyathi omtrent hun lopend water- en sanitatieprogramma. Wat waterbevoorrading betreft, zit men momenteel met enorm grote uitdagingen en keuzes. De intercommunale Tugela (soort pidpa en aquafin tesamen bij ons) laat immers steken vallen in de opvolging en oplossing van problemen naar water-bevoorrading van de waterbron tot de huishoudens zelfs. Het is momenteel zelfs zover gekomen dat de geldkraan naar Tugela toe stap voor stap wordt dichtgedraaid gezien er steeds meer klachten komen vanuit de verschillende wards in Umzinyathi district. Na de presentatie was de vraag naar ondersteuning duidelijk en waarschijnlijk haalbaar. Wettelijk en volgens het contract met Tugela water is het immers door het aandeelhouderschap van Umzinyathi district in deze intercommunale mogelijk om vanuit de technische dienst van het district problemen te detecteren en te monitoren via goed opgeleid technisch personeel van Umzinyathi district. Een training door een expert via de organisatie ex-change of ingenieurs zonder grenzen behoort dan ook tot de mogelijkheden en zal worden aangevraagd door hen zelf. De namiddag stond in het teken van het bezoek van enkele water plants of waterbevoorradingsinstallaties, nl. die in Vans drift, tegen de oevers van de buffalorivier. Een van de medewerkers leidde ons rond en legde meteen al enkele problemen bloot: een van de 2 grote pompen werkte al meer dan 24 uur niet meer, het zuiveringswater dat terug de rivier ingepompt wordt werd niet juist afgeleid, verschillende lekken, etc.
Vooraleer we naar ons hotel terugkeerden, passeerden we nog langs één van de 23 community gardens in Nquthu (zie foto). Deze community gardens worden in het kader van het voedselveiligheidsprogramma ondersteund door het departement van landbouw. De tuinen zelf worden goed afgebakend (hier voor 16 huishoudens) en afgeschermd en onderhouden door de huishoudens. Stafleden van het departement bieden de gemeenschap technische ondersteuning in het aanleggen en onderhouden van groententuinen. Ook hier rees al van bij het begin van de week de mogelijkheid om compostering te introduceren als bodemverbeteraar, wat perfect haalbaar is.
Bij aankomst in ons hotel vergaderden we nog ruim 2,5 uur in beperkte groep met de geknipte personen over het bibliotheekprogramma waar enorm veel mogelijkheden zijn, jeugd en de finetuning van het ecoschoolprogramma en compostering met het departement van milieu en landbouw. Uitrusten zat er ook wel nog een beetje in deze avond, dit met een lekkere diner en met zang en dans ons gebracht door de gemeenteraadsleden van Nquthu. Een mooiere afsluiting van de avond konden we onszelf niet inbeelden!
06-12-2009, 06:53 geschreven door wereldconsulent 
|
|
|
 |
04-12-2009 |
Donderdag 3 december: afvalmodeshow: enkel mogelijk in Nquthu! |
Mits enige assistentie van de coördinator van de stedenband in Nquthu, Mr. Jiyane, geraakten we toch bij de locatie waar we de tweede werkdag in de voormiddag doorbrachten, nl. de lagere school Cassino, dit in de buitenwijken van Nquthu town. Daar stond de voormiddag in het teken van ecoschools of milieu-educatie op school. Tesamen met het departement van milieu en de gemeente Nquthu, werd al in september het voorstel gelanceerd om 2 pilootscholen uit Bornem te linken met 2 pilootscholen in Nquthu, dit in het teken van milieu-educatie op school. Luvisi en Cassino werden gezien hun vrij vergevorderd stadium in het ecoschoolprogramma uitgekozen. Anneleen Van Tendeloo van Igemo stelde dit uitwisselingstraject voor met de focus op afvalpreventie en senibilisatie, waarmee in het schooljaar 2010-2011 mee gestart zal worden en wat door alle partners met enthousiasme werd onthaald.
Beide scholen gaven hieraan voorafgaand al een presentatie over hun vorderingen in hun ecoschoolproject waarbij we onze ogen toch serieus opentrokken bij het bezichtigen in de scholen van al datgene wat men rond milieu-educatie al doet. Modeshows met prachtige outfits gemaakt van gerecycleerde plastiek, vrij uitgebreide groententuinen die het feeding program in de scholen ondersteunen en zelf de overschot verkopen of aan kwetsbare families binnen de naburige gemeenschap overhandigen, waterbesparingstechnieken, groenbeheer op het schoolterrein, sortering van afvalmateriaal, etc. Kortom zeer veel invalshoeken om van een uitwisseling via educatieve pakketten een succesverhaal te maken met mogelijkheden tot diepgaandere samenwerking tussen scholen op langere termijn.
Na het bijwonen van een dans- en zangdemonstratie in beide scholen, was het tijd voor het moment van de dag: nl. een modeshow van leerlingen van Cassino die met plastiek afvalmateriaal eigen mode-ontwerpen maakten. Zich gedragend als echte modellen showden ze hun prachtige resultaten voor de hele groep (zie foto). De creativiteit druipte ervan af!
Na de heerlijke inheemse maaltijd was de tijd rijp om op te splitsen. Anneleen besprak tot in de late namiddag de praktische details met de scholen en het departement van milieu. Roland en Dirk hadden een meeting met de GIS of geografische informatie expert van Nquthu local municipality, terwijl Stefan en mezelf de jeugddienst of youth desk van Nquthu bezochten. Alle bezoeken openen toch deuren naar een duurzame samenwerking in de toekomst. Wat het jeugdluik betreft gaf Stefan een zeer duidelijke presentatie over het Bornems jeugdbeleid in bijzijn van de youth desk en de coördinatoren van de soul buddies, girl guiders en scouts. De youth desk is een samenwerkingsverband tussen Nquthu LM en de national youth development agency terwijl de soul buddies, scouts, e.a. eigenlijk jeugdclubs zijn voor kinderen en jongeren gecoördineerd door leerkrachten van scholen. Alle aanwezigen stonden open voor uitwisseling tussen jongeren uit Bornem en uit Nquthu in 2010, dit met aandacht voor sociale dialoog tussen jongeren, een actieve werking tussen de jongeren via trainthetrainer in het teken van spelend leren en verblijf in gastgezinnen. Alhoewel praktische zaken nog dienen verder uitgewerkt te worden en we de goedkeuring nog moeten krijgen van het bestuur van Nquthu, rondden we met een goed gevoel de werkdag af . s Avonds kregen we nog een onverwachts bezoek van en boeiend gesprek met een blanke Zuid-Afrikaan in ons guesthouse in Dundee. Hij werkt voor de northern natal courier als freelancer, is gids in de battlefieldregio en wou graag een artikel publiceren over de stedenband tussen Bornem en Nquthu. Toevallig studeerde hij enkele jaren terug 1 jaar in België en was hij bijgevolg sterk geïnteresseerd in dit partnerschap. Enkel goed nieuws dus vanuit het zuidelijk halfrond!
04-12-2009, 00:00 geschreven door wereldconsulent 
|
|
|
 |
03-12-2009 |
woensdag 2 december: leerrijke protocoldag |
Onze dag startte al op zijn Afrikaans. Door het lange wachten op ons ontbijt, kwamen we zelf te laat op de afspraak. De 50 km afleggen naar de bibliotheek van Nquthu waar de meeting plaatsvond in 15 min, was toch iets te hoog gegrepen. Maar geen nood: onze vrienden uit Nquthu waren zelf een half uur te laat J.
De voormiddag stond in het teken van het toch vrij belangrijke en een voormiddag in beslagnemend protocol in Zuid-Afrika. De zaal vulde zich intussen goed bij het verwelkomen van alle genodigden. Ik noem er maar een aantal op: de burgemeester, vice-burgemeester, speaker en een groot aantal gemeenteraadsleden, het managementteam van Nquthu, alle diensten van het departement van milieu en landbouw, de sectie environmental health van het department of health, de library manager, 2 pilootscholen, een afgevaardigden van de bedrijfswereld in Nquthu, en zo kan ik nog even doorgaan. Na speeches van de politieke vertegenwoordigers van Nquthu en Bornem, kreeg Nquthu LM de bevestiging van volle medewerking van alle relevante actoren naast de gemeentelijke administratie in de uitvoering van het stedenbandproces. Na een korte discussie en update van het programma sloot vervolgens de municipal manager deze sessie op een zeer interessante en voor ons geruststellende manier af. Samenwerking is voor het volledige bestuur van Nquthu geen financiële overdracht van middelen maar een uitwisseling van kennis en ervaringen op het vlak van capaciteitsopbouw van beide administraties en betrokkenheid van het middenveld. Hiermee bevestigde hij nogmaals de erkenning van de filosofie van de stedenband en drukte hij alle irrelevante vragen mbt grootschalige financiële bijstand wijselijk de kop in.
Na de heerlijke lunch was het tijd voor zeer gerichte presentaties van het department of environment en dat van health rond afvalpreventie en management, milieu-educatie op school en composteren. Een uitvoerige vragenronde vervolledigde dit deel waardoor de delegatie toch een veel beter beeld kreeg over afvalbewustmaking en management en ook concrete raakpunten zag om milieu-educatie op school te linken met afvalpreventie, compostering in de schoolgroententuinen en in een volgende stap ook naar gemeenschapsgroententuinen in Nquthu LM, en last but not least de nood aan een grondige inventarisatie in het kader van de opmaak van een afvalbeleidsplan. De dag zou worden afgesloten met een bezoek aan de dumpingsite of stortplaats in Nquthu LM, maar een naderend onweer stak stokken in de wielen. Een korte stop aan het gemeentehuis waar door de gemeente aangekochte vuilbakken voor huishoudens en bedrijven in Nquthu centrum in het kader van een juist gelanceerd project werden verdeeld, sloot deze dag af. Toch een teken aan de wand dat men het afvalprobleem ten gronde wil aanpakken de komende jaren!
03-12-2009, 00:00 geschreven door wereldconsulent 
|
|
|
 |
02-12-2009 |
Dinsdag 1 december: wij zijn altijd onderweg |
Maandagavond was het dan eindelijk zover. Om 19u10 vertrok onze vlucht richting Madrid waar we een lay over hadden van ruim 3,5 uur. Veel te lang naar onze zin maar dit gaf ons tijd om s avonds laat de geschiedenis van Zuid-Afrika en Nquthu gestart in de laatste delegatievergadering en de aanpak naar het milieuluik af te ronden. 1u s nachts konden we dan eindelijk inchecken richting Johannesburg voor een vlucht van ruim 10 uur. Je kan het dus zelf al raden: na een nachtdiner rond 2u was het tijd voor wat slaap. Of toch niet? De veel te krappe ruimte tussen de zitjes en het vroege ontbijt stak daar immers een stokje voor.
Bij aankomst op de luchthaven OR Tambo, genoemd naar een anti-apartheidsstrijder, ging alles bijzonder vlot: nauwelijks aanschuiven bij de paspoortcontrole (ze beginnen zich duidelijk voor te bereiden op de loting van komende vrijdag voor het WK voetbal), alle bagage rolde vlot van de transportband (we vreesden immers het ergste voor onze doos fairtrade en bio speculoos relatiegeschenken en brochures maar met enkele scheuren in de doos, arriveerde alles vlekkeloos), de eerste Zuid-Afrikaanse Rands konden gewisseld worden en de huurauto werd ingeladen. Maar dit alles was te mooi om waar te zijn. Bij het afhalen van de gehuurde gps duurde het maar liefst 45 min. vooraleer de zaak was afgehandeld, dit omdat de desk gps verhuur alle hoteladressen waar een Duitse toerist de komende 3 weken zou stoppen, handmatig in de gps moest invoeren. Dit was nog maar het begin van een nachtmerrie aangezien niet elk adres op de gpssoftware stond. Gevolg: rondbellen naar de hotels voor adressen in de buurt die wel op de gps terug te vinden waren en
45 min wachten.
Om 2u45 konden we dan eindelijk vertrekken (zucht). Via de ring van Johannesburg waar het opvallend rustig was, reden we zuidwaarts via Harrismith, Vrede, Newcastle naar onze voorlopige eindbestemming en uitvalsbasis Dundee, de hoofdstad van het district Umzinyathi waar Nquthu local municipality in gelegen is waar we gedurende 8 dagen verblijven in een guesthouse. De prachtige landschappen onderweg, de biodiversiteit van het vogelbestand, de oude koolmijnheuvels en schachten zijn maar enkele van onze impressies naast de intrede van de zomer en het regenseizoen. Door de lage wolkenformaties en de regen en onweer die wat verkoeling na blijkbaar verschillende zeer warme, vochtige dagen in en rond Nquthu, kreeg het landschap nog een mythischer karakter.
Na ruim 24 uur reizen bereikten we om 19u30 ons guesthouse waar de mayor van Nquthu, F.B.H. Mazibuko ons al stond op te wachten. Na een korte toast genoten we dan ook van ons avondeten in samenzijn van de burgemeester, de vice-burgemeester en de municipal manager en onze welverdiende nachtrust.
02-12-2009, 00:00 geschreven door wereldconsulent 
|
|
|
 |
|
 |
E-mail mij |
Druk op onderstaande knop om mij te e-mailen.
|
Rondvraag / Poll |
Wat vindt u van de vooruitzichten van de gemeente Bornem om een stedenband aan te gaan met een partnerbestuur in het Zuiden
|
|
|
 |