Foto
Inhoud blog
  • Busójárás: een festival in Mohács
  • BUEK - Gelukkig Nieuwjaar- Búèk üdv 2024
  • Reactie van Vladimir Ronin op het artikel: Zijn de Hongaren een Turks volk?
  • Zijn de Hongaren een Turks volk?
  • We vonden de zoon van József Stadler en zijn gezin: "We erfden een auto en een leeg stuk grond van onze vader"
  • Voetbal in het midden van het niets - 25 jaar geleden ontdekt J Stadler dit spelletje - Een merkwaardig verhaal van een merkwaardige man in Akaszto
  • Who are the Székelys? Meer info over dit Hongaarse volk
  • "Chinees "vredesplan" voor Oekraïne? Laat me niet lachen! door Andras Csengö
  • Újévi kívánságok
  • The Female Soldier - Dit ikonische beeld van een "heldin" is een symbool van de opstand van de Hongaren in 1956
    Archief per jaar
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 1975
  • 1974
  • -0001
    MIJN FAVORIETEN
  • EVERBEEK- BOVEN
  • AKASZTO
  • KOCSOLA
  • OPBRAKEL
  • BRAKEL
  • THE CROWD
  • ENCOUNTERS
  • HALACSARDA
  • TOURISME BRAKEL
  • GOD IN HONGARIJE
    VRAAGBAK
  • ALLES OVER HONGARIJE
  • TOERISTISCHE DIENST HONGARIJE
  • HET WEER
  • K M I
  • WEERBERICHTEN HONGARIJE
  • MEDIA
  • HET LAATSTE NIEUWS
  • HET NIEUWSBLAD
  • DE TIJD
  • 2de HANDS
  • E-BAY
  • CHEW
  • HONGARIJE VANDAAG
  • BALATON ZEITUNG
  • BUDAPESTTIMES
  • CULTURE. HU
    ROUTEPLANNER
  • MICHELIN
  • MAPPY
  • GOOGLE MAPS
  • E-mail mij

    Druk oponderstaande knop om mij te e-mailen.

    Gastenboek

    Druk op onderstaande knop om een berichtje achter te laten in mijn gastenboek

    Foto
    Zoeken met Google


    Startpagina !
    Blog als favoriet !
    HONGAARS - VLAAMSE club, BRAKEL Be
    Belevenissen in het land van de Magyaren - Kalandok a magyarok országában.
    Deze blog gaat over Hongarije (Magyarország), voor velen onder ons een vrij onbekend land, ver van mijn deur. Daarom tracht deze blog ons een beter inzicht te geven in dit land, zijn tradities, zijn cultuur, de anekdotes, de lokale gebruiken en evenementen, het landschap en vooral zijn boeiende geschiedenis . - Ez a blog Magyarországról szól, sok külföldi szemében egy ismeretlen ország, amely messzén áll az otthonunktól. A weboldal sok érdekes kérdést megmagyaráz erről az országról, a hagyományairól, a kultúrájáról, viccekről, a helyi hagyományokról és eseményekról, a tájról és mindenekelőtt Magyarország feltűnő történetéről mesél.
    27-04-2021
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Hongaarse universiteiten mogelijk geprivatiseerd: “Ze willen de intellectuele macht overnemen”

    Eerder studentenprotest tegen de plannen van Orbans regering die de academische vrijheid zouden inperken. Beeld uit 2017.

    Hongarije neemt vandaag waarschijnlijk wetgeving aan om stichtingen op te richten die de leiding van universiteiten en culturele instellingen overnemen. Critici zien hierin een volgende stap van de rechtse regering van premier Viktor Orbán om zijn greep op het land verder te vergroten. 

    Nu zijn de meeste universiteiten in het land nog in handen van de staat, maar hebben ze een grote mate van academische autonomie.

    Het wetsvoorstel stelt dat deze instellingen moeten worden geprivatiseerd omdat de moderne omstandigheden een "heroverweging van de rol van de staat" vereisen en de stichtingen het beheer efficiënter zouden kunnen uitvoeren. 

    Nu zijn de meeste universiteiten in het land nog in handen van de staat, maar hebben ze een grote mate van academische autonomie.

    Het wetsvoorstel stelt dat deze instellingen moeten worden geprivatiseerd omdat de moderne omstandigheden een "heroverweging van de rol van de staat" vereisen en de stichtingen het beheer efficiënter zouden kunnen uitvoeren. 

    De regering stelt raden van toezicht aan om de stichtingen te leiden. Ze controleren zo omvangrijke vastgoedactiva, profiteren van miljarden euro's uit EU-fondsen en hebben aanzienlijke invloed op het dagelijks leven op universiteiten.

    “Intellectuele macht overnemen”

    "Dit maakt deel uit van de ideologische oorlog die Orbán twee jaar geleden uitriep", zei Attila Chikan, een professor aan de economische universiteit van Corvinus in Boedapest en voormalig minister in de eerste regering van Orbán in 1998. "Ze maken er geen geheim van: ze willen de intellectuele macht overnemen na de politieke en economische macht."

    Orbán, die in 2010 aan de macht kwam, heeft zijn controle over een groot deel van het Hongaarse openbare leven, zoals de media, onderwijs en wetenschappelijk onderzoek, vergroot. Hij probeert ook de nationale cultuur opnieuw vorm te geven. Orban zette de veranderingen uiteen in een toespraak in 2018 toen hij aankondigde zijn politieke systeem in te bedden in een nieuw "cultureel tijdperk".

    Zijn regering, die voorstander is van wat zij christelijke, conservatieve waarden noemt, heeft zich sterk gekant tegen immigratie, homo's en de wettelijke erkenning van transgenders.

    Eerder studentenprotest tegen de plannen van Orbans regering die de academische vrijheid zouden inperken. Beeld uit 2017.

    Eerder studentenprotest tegen de plannen van Orbans regering die de academische vrijheid zouden inperken. Beeld uit 2017. © AFP

    Bron: Het Laatste Nieuws 

    27-04-2021 om 11:00 geschreven door Eric  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (3 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    05-04-2021
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Traditionele Hongaarse Gedichten van Pasen voor het "besproeien" van de dames op 2de Pasen

    Pasen wordt gevierd in christelijke gemeenschappen over de hele wereld, maar veel landen hebben hun eigen reeks tradities. In de moderne tijd vervagen deze tradities langzaam in de vergetelheid en nemen consumtieproducten het over om aan de vraag te voldoen. Vandaag nemen we een kijkje in de Hongaarse praktijk van 'locsolkodás'. Tijdens Pasen worden jonge meisjes bespat met een emmer water of parfum en het is waarschijnlijk de meest bekende Hongaarse Paastraditie. Dit is een symbolische traditie en een soort vruchtbaarheidsritueel. In DIT artikel lees je meer over de oorsprong van hongaarse paastradities.

    Het is zo goed ingebed geraakt in de Hongaarse cultuur en traditie, en het is zo belangrijk geworden voor Hongaren dat het een van de Hungarikums is. Natuurlijk is niet elk meisje dol op deze traditie, en op sommige plaatsen is het niet helemaal gebruikelijk (meestal op het platteland) om rond te gaan met een emmer vol water die elk jong meisje aanvalt dat je tegenkomt. Als je Pasen wilt vieren volgens authentieke Hongaarse tradities, zal ik je niet tegenhouden, maar als je niet op de bank wilt slapen, is er misschien iets anders dat je zou kunnen doen.

    Locsolás Watering Hungarian Easter Tradition Magyar Húsvéti Szokás

    In plaats van een emmer water, pak misschien een parfum dat ze lekker vindt en spuit een beetje daarvan in haar nek, maar wacht, er is iets anders dat je eerst moet doen. Het andere belangrijke deel van de Hongaarse traditie van locsolkodás is het voordragen van een gedicht. Meestal is het een romantisch of grappig paasgedicht dat uitsluitend voor deze traditie is geschreven. Je ook elk gedicht gebruiken dat je verliefd of belangrijk zou willen, maar hier zijn enkele Hongaarse locsolóversek (watering poems) vertaald naar het Engels die je gebruiken.

    easter in hollókõ

    De eerste is waarschijnlijk de meest voorkomende, en ook, omdat het gemakkelijk is, zijn er veel grappige variaties in het Hongaars. Het is ook een eenvoudige en beleefde vraag, dus als het antwoord ja is, ga je gang en water of spuit parfum op haar. Het gedicht: "Zöld erdõben jártam, Kék ibolyát láttam, El akart Hervadni, Szabad-e locsolni?"

    Vertaald: "Ik ging naar een groen bos, en zag een blauw viooltje, het wilde verwelken, mag ik water geven?" 

     "Húsvét másodnapján, tudom, ti is, lányok, Számomra egy pár piros tojást szántok; Mert ha úgy lészen, rózsavizem készen, S megöntözlek szépen."

    Vertaald:"Op de tweede dag van Pasen, ik weet, Voor mij, jullie meisjes een paar rode eieren schenken; En als het waar is, mijn rozenwater is klaar, en ik zal je voorzichtig water geven."  

    "Itt a Húsvét, eljött végre, een szép lányok örömére, mert a lányok szép virágok, Illatos víz illik rájok. Kit húsvétkor nem locsolnak, hervadt virág lesz már holnap. Ne fuss el hát szép virágom, een locsolásért tojást várok!"

    Vertaald: "Pasen is gekomen, het is eindelijk hier, tot grote vreugde van mooie jonge vrouwen Als vrouwen zijn prachtige bloemen, Wat ze nodig hebben is geurig water. Wie er niet bewaterd is met Pasen, morgen zullen ze al verduren. Dus loop niet weg, mijn mooie bloem, ik wacht op eieren in ruil voor water!"  

    "Húsvét napja csupa öröm, Een sok kislányt megöntözöm. Hideg kútvíz szoknyájukra, Piros tojás een markunkba!"

     "Vol vreugde de dag van Pasen, Op veel meisjes strooi ik water. Koud bronwater op hun rokken, geef ons eerst die rode eieren!"

      "Öntözzük, öntözzük, Hadd legyen frissecske! Így lesz a leányból Szép, piros menyecske!"

    Vertaald: "Laten we water geven, laten we water geven, zodat ze fris is! Zo wordt een meisje mooie, lieve echtgenoot!"

     En tot slot een beetje ondeugende alleen voor de lol: "Van nekem egy kis locsolóm, Kölni nincsen benne, Ha én azt most elõvenném, Nagy röhögés lenne."

    Vertaald: "Ik heb ook een sprinkler, maar er zit geen parfum in als ik het eruit zou halen Iedereen zou hardop lachen."  

    De gedichten komen uit Citatum, en er zijn nog veel meer kleine Hongaarse gedichten. Wat de paaseieren betreft, die worden gegeven als een geschenk voor water geven, hebben we onlangs een artikel gepubliceerd over traditionele Hongaarse methoden om paaseieren te versieren. We raden aan om het te bekijken en we hopen dat als je ze probeert, je de Hongaarse paastradities leuk zult vinden.

    Bron: Daily News Hungary  Do you know the origin of these Hungarian Easter traditions? – Daily News Hungary

    05-04-2021 om 10:46 geschreven door Eric  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (3 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    15-03-2021
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.15 maart 1848, het begin van de Onafhankelijkheidsoorlog

    Vandaag is de 173e verjaardag van een van de belangrijkste dagen in de Hongaarse geschiedenis, 15 maart 1848. Op deze dag begon de Revolutie en Onafhankelijkheidsoorlog van 1848-49, met als doel zich te scheiden van het Habsburgse Rijk. Deze onafhankelijkheidsoorlog was ook belangrijk omdat het later deel werd van de Hongaarse identiteit. Er was een gelijktijdige inspanning om individuele vrijheid en nationale zelfbeschikking te bereiken.

    Voor 15 maart 1848

    Op 11 maart diende de Weense studentenjeugd een petitie in tegen de Habsburgse keizer. De volgende dag, op 12 maart, werd de petitie van 12 pont, geformuleerd door József Irinyi, aanvaard tijdens de vergadering van de oppositiekring in Boedapest. Een belangrijk aandachtspunt was het uitbreken van de Franse Revolutie in februari 1848 en het uitbreken van de Weense Revolutie op 13 maart. Als gevolg van dit laatste werd het plan ontwikkeld op basis waarvan

    Ze ontmoeten elkaar in het Pilvax café op de ochtend van de 15e en kondigen de eerder geformuleerde 12 punten aan in heel Boedapest.

    15 maart 1848

    Sándor Petőfi ontmoette onder andere Mór Jókai en Gyula Bulyovszky om 8 uur. Jókai las de 12 punten, terwijl Petőfi het gedicht van het Nationale Lied las, dat hij de vorige avond schreef. Daarna gingen ze naar de Universiteit voor Recht, waar al een groep studenten op hen wachtte. Op deze locatie droeg Petőfi zijn gedicht voor en Jókai draagt de 12 punten opnieuw voor. Ze lazen ze ook voor aan de Medische Universiteit en de Faculteit Ingenieurswetenschappen en Filosofie. Op elk station sloten veel studenten en mensen van de straat zich aan.


    De eerste wens van de twaalf punten was om persvrijheid te bereiken. Daarom marcheerde rond 10.00 uur het publiek naar de boekdrukkerij Landerer en Heckenast. Er de 12 punten en het Nationale Lied konden zonder censuur worden gedrukt.
    's Middags hield het publiek een grote bijeenkomst voor het Nationaal Museum. De 12 punten en het Nationaal Lied werden hier ook teruggewonnen. Ze gingen vervolgens naar de Raad van Pest, waar de leden van de raad de eisen accepteerden. Hetzelfde gebeurde in Buda, waar de Raad van Gouverneurs ook de 12 punten accepteerde. Censuur werd afgeschaft en Mihály Táncsics, die werd veroordeeld voor persmisdrijf, werd vrijgelaten uit de gevangenis. 's Avonds werd de overwinning van de revolutie gevierd in het Nationaal Theater met de uitvoering van Bánk bán.
    Na 15 maart

    Na de revolutie werd de regering-Batthyány gevormd, waar Lajos Batthyány de eerste premier van Hongarije werd. In december 1848 trad Ferdinand V, die de Hongaarse Revolutie accepteerde, af en werd vervangen door Ferenc József. Onder zijn leiding sloeg het Habsburgse Rijk een tegenaanval uit. De veldslagen eindigden op 13 augustus 1849. Het Habsburgse Rijk werd ook gesteund door de Pruisen, dus werden de Hongaren onderdrukt door superioriteit.

    Dit jaar wordt de reguliere viering op 15 maart gemist. Het bijwonen van een vergadering als gevolg van een coronavirusepidemie is in strijd met de wet en brengt het leven van uzelf en uw familieleden in gevaar. De publieke media vieren feest met Hongaarse klassiekers. Tal van Hongaarse klassieke films, muzikale optredens, gesprekken en programma's wachten op geïnteresseerden.

    Bron: Daily News Hungary

    15-03-2021 om 14:08 geschreven door Eric  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (2 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    13-02-2021
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Hongarije sluit laatste vrije zender - De Telegraaf

    De steun van ’de straat’ hielp Klubradio niet. De stekker gaat er uit.

    © foto AFP De steun van ’de straat’ hielp Klubradio niet. De stekker gaat er uit.

    Het laatste bastion van een onafhankelijk geluid in Hongarije verliest morgen haar frequentie. Het station Klubradio was de autoritaire premier Viktor Orbán een doorn in het oog.

    „De publieke zenders verspreiden al jarenlang louter propaganda, onafhankelijke media staan nu grotendeels onder controle van de regering en met hen bevriende oligarchen,” zegt presentator Peter Zentai, die zijn uitzendingen in de kleine redactieburelen van Klubradio in Boedapest voorbereidt. De ervaren journalist kan bogen op een lange staat van dienst - bij de Hongaarse omroep in de Verenigde Staten en Duitsland. Maar sinds het aantreden van Orbán als premier in 2010 werd hij met honderden journalisten ontslagen, sommigen hielden vanwege de censuur de eer aan zichzelf. Andere radiomakers protesteerden door tijdens de uitzending een minuut stilte in te lassen.

    Maffiamaatschappij

    Vorige zomer werd de populaire nieuwssite Index door een met Orban bevriende ondernemer overgenomen. De meeste redacteuren namen woedend ontslag. Eerder al gebeurde hetzelfde, toen een stroman de grootste krant ’Nepszabadsag’ opkocht en direct de deuren sloot. „Mijn land is een maffia-maatschappij geworden”, briest Zentai (66). „Omdat wij kritisch waren kregen we nooit interviews met Orban, of gesprekken met ministers. Alleen media onder de controle van de staat hebben die toegang.” De almachtige minister-president, ooit een liberale rebel die in 1989 op het Hösök Tere (Heldenplein) van Boedapest luidkeels tegen het Sovjet-communisme optrad, voert een generatie later zelf een autoritaire kruistocht tegen de liberale regels van de Europese Unie. Hij ontving een beurs van Holocaust-overlever en weldoener George Soros (90) om in Engeland te studeren, nu laat Orban antisemitische complot-theorieën over diezelfde joodse miljardair verspreiden. Hele snelwegen en metro’s werden er maandenlang mee volgehangen. De door Soros gestichte CEU-universiteit pestte Orban zelfs het land uit.

    Persvrijheid

    Voor de kersverse Amerikaanse president was deze week de maat vol: „De persvrijheid in Hongarije staat steeds verder onder druk,” zei Joe Biden. Op de internationale lijst van persvrijheid is het voormalige Oostblokland afgegleden naar plek 89, van 180 landen. In Europa scoort alleen Bulgarije slechter. En toch wordt Orbans anti-Europese partij Fidesz nog steeds geduld in de conservatieve Europese fractie EVP, waarvan ook het Nederlandse CDA lid is. „De Europese Commissie zal Hongarije pas over een paar jaar straffen als ze de grondrechten blijven beknotten,” meent Christoph Dreyer van ’Reporters zonder grenzen’: „Het duurt allemaal te lang voordat ze subsidies beperken.” Ondanks de wijdverbreide corruptie krijgt Hongarije de komende zeven jaar bijna dubbel zo veel miljarden uit Brussel, becijfert Miklos Ligeti van Transparency International in Boedapest: „Veertig miljard euro uit de begroting, inclusief corona-steun. Ze geven Orban gewoon een extra cheque, een carte blanche.”

    Schatrijk

    De jurist laat zien dat de directe omgeving van Orban de laatste jaren schatrijk is geworden. „Zijn vader Gyözö verdiende een fortuin in de mijnbouw dankzij gunstige contracten. Zijn schoonzoon Istvan Tiborcz profiteert opeens van allerhande deals. En zijn loodgieter Lorinc Meszaros werd de rijkste miljardair en gaf toe: ik werd rijk door de vriendschap met Orban, geluk en geloof in God. Zijn bedrijven krijgen royale overheidsopdrachten. Zonder openbare aanbestedingen.” De nieuwe rel met Klubradio zorgt voor extra spanning van Hongarije met Brussel en Washington. Sowieso schijnt Orban beter op te schieten met zijn dictatoriale vrienden Loekasjenko en Poetin, Xi en Erdogan. Hij liet plotsklaps het Russische Sputnik-vaccin toe, een klassieke Alleingang, zonder enig Europees overleg.

    Eigen schuld

    Orban laat via een woordvoerder aan deze krant weten dat het overigens de eigen schuld van Klubradio was, dat ze hun frequentie verloren. „Ze hebben zware fouten begaan.” Maar presentator Zentai zegt dat andere radiostations ’dezelfde administratieve dingen vergaten, zonder gevolgen’. De inbreuk op de persvrijheid doet Orban af als een ’fabeltje’.

    Bron: De Telegraaf - Rob Savelberg

    13-02-2021 om 13:21 geschreven door Eric  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (1 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    13-01-2021
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Vlamingen in Hongarije: Patrick en Anita (november 2020)

    (1119) Vlamingen in Hongarije: Patrick en Anita (november 2020) - YouTube


    Belgen baten een B&B (Tisza lodge) uit in Hongarije - Klik op de link en geniet van een leuke informatieve clip - Gert Loosen in gesprek met Patrick & Anita over hun nieuw Hongaars avontuur en dito leven


    13-01-2021 om 00:00 geschreven door Eric  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 3/5 - (3 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    11-12-2020
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Orbán kiest toch voor de zak met geld van de EU-kerstman en waant zich voorlopig veilig - Orban en zijn "bevriende" media kraaien van de pret! Maar is dat terecht?

      Andras Csengö

    Voorafgaand aan de laatste onderhandelingssessie tijdens de Europese top van regeringsleiders sprak Hopman Orbán zijn Hongaarse achterban nog even via Instagram toe. ’We gaan voor de overwinning, onze belangrijkste tegenstanders hebben we geneutraliseerd’ en ’nu neem ik afscheid, ik ga terug naar de laatste vergadering in de Wolfsschanze’. Hé, die benaming kennen we nog wel uit de Tweede Wereldoorlog, de schans was het Führerhauptquartier van ene Hitler in Oost-Pruisen. Meer dan 800 dagen verbleef ’the little Austrian painter with that ugly moustache’ in deze bunker.

    Vier uitdrukkingen van Orbán wil ik graag eventjes behandelen: 1. ’overwinning’. Het geeft maar weer aan dat Orbán de EU ziet als een slagveld waar continu oorlog wordt gevoerd. De waarheid is dat de Europese Raad van regeringsleiders een ’compromis-fabriek’ is waar de meeste premiers/presidenten zich van bewust zijn. Omdat de belangrijke beslissingen in de raad unaniem moeten worden aangenomen is er feitelijk sprake van een voortdurend ’spel’ van geven en nemen. Orbán is uitmuntend in één onderdeel van dit ’spel’, U weet wel welk….

    2. ’Tegenstanders’. Hoezo? Waarom niet collega’s? Het is bekend dat Viktor een groot voetbalfan is waar je in de regel met tegenstanders te maken hebt. Die komen regelmatig naar de zogenaamde ’Puskás arena’ gelegen in het dorpje Felcsút dat amper 2000 inwoners telt. Het stadion biedt evenwel plaats aan 3.500 toeschouwers. Overigens heeft – uiteraard – geheel toevallig Viktortje in dit plaatske zijn jeugd doorgebracht.

    3. ’Geneutraliseerd’. Zou Viktor misschien Mark Rutte met een gerichte laserstraal verpulverd hebben? Of Ursula von der Leyen richting het Brusselse Atomium hebben gekatapulteerd? Misschien was het een idee geweest om te verklaren dat hij zijn collega’s met argumenten overtuigd heeft. Het is maar een ideetje hoor!

    4. ’Wolfsschanze’. Orbán kwalificeert de vergaderzaal van de Europese Raad dus als een Nazi-oorlogsbunker van waaruit militaire orders worden gegeven aan de troepen die actief zijn aan het front. De kersverse Fidesz-fractieleider in het Europees parlement Tamás Deutsch bezigde vorige week ook al Duitse uitdrukkingen. Zo beschuldigde hij Manfed Weber – fractieleider van de Europese Volkspartij waarvan Fidesz (nog) lid is – van Gestapo-praktijken. Noot: Deutsch is de opvolger van ene József Szájer die nu Jozef mag spelen in de kerststal. Dit vanwege zijn aanwezigheid bij een seksueel feestje van homoseksuelen die gesnapt werden door de Belgische politie wegens het overteden van de Coronaregels…….

    De Orbánmedia jubelen, ’onze’ chef heeft gewonnen’. Hoezo?  Het rechtsstaatmechanisme blijft gehandhaafd, die blijft gelden voor het Corona-noodpakket en voor de aangenomen Europese begroting. Maar, er zit wel een addertje onder het gras. De rechtsstaattoets gaat alleen gelden voor de nieuwe EU-begroting en niet voor vertraagde gelden uit de oude begroting. Hiernaast is de afspraak gemaakt dat de precieze ‘richtlijnen’ van de rechtsstaattoets eerst nog aan het Hof van Justitie in Luxemburg mogen worden voorgelegd. Tot die een oordeel heeft uitgesproken kan de Commissie nog geen sancties opleggen.

    Orbán zal uiteraard gebruik maken van deze mogelijkheid, maar zal waarschijnlijk geen haast hebben. Op de laatste dag van de inlevertermijn kunnen de Europese rechters pas post verwachten van Orbán’s trouwe vrouwsoldaat, minister van justitie Judit Varga. ’Rekken en erbij blijven’ is het motto vanaf nu voor de Orbánisten. Waarom? Op deze manier zal een uitspraak van het Hof waarschijnlijk op zich laten wachten tot midden 2022. En dan zijn de Hongaarse parlementsverkiezingen net achter de rug.

    Nog even over het Corona-noodpakket. Hier loopt Orbán vooralsnog geen risico, want deze gelden – miljarden Euro voor Hongarije op korte termijn – worden op korte termijn al overgemaakt. Zonder de molensteen van de rechtsstaattoets……Nou, toch niet helemaal, als het Europese hof het rechtsstaatmechanisme goedkeurt geldt de toets wel voor de EU-begroting van 2020-2027 en ook voor het Corona-noodpakket. Naar verluidt heeft ’onze’ Mark Rutte deze voorwaarde er doorgekregen.

    Tot de Hongaarse verkiezingen (voorjaar 2022) heeft de Hongaarse hopman dus geen centje pijn. Als hij de verkiezingen wint kan hij als regeringsleider in Hongarije verder als politiek immuun persoon door het leven. En waarschijnlijk in de rest van de EU ook. Verliest hij, dan zal het nieuwe Hongaarse kabinet waarschijnlijk een vendatta tegen hem beginnen. Maar alleen voor de bühne, want onder het maaiveld is er in Hongarije helemaal geen sprake van politieke tegenstellingen.

    Er is sprake van één systeem waarbij iedereen uit de staats en EU-ruif mag meepikken. Als je in de oppositie zit zijn de revenuen uiteraard minder, voor Gyurcsány en consorten heeft Orbán momenteel slechts kruimels over. Maar als hij het komende anderhalf jaar ontdekt dat zijn kansen op een overwinning in 2022 verminderen zullen de geldsluizen richting Gyurcsány wat verder opengaan. Om een echte vendetta te voorkomen in de zomer van 2022. In Hongarije heerst één politieke elite op basis van grenzeloos cynisme. Het is nog steeds de feodale wind die waait. Al meer dan 200 jaar…..

    Tot slot nog een keer Orbán. Die zit in het vliegtuig naar huis zelfgenoegzaam achter een glaasje pálinka. Voorlopig blijft de EU tandenloos. Inderdaad, voorlopig heer Orbán, voorlopig…..

    Cynisme is de zelfverzekerdheid waarmee men schandelijke dingen doet of zegt. (Theophrastos, Grieks geleerde, 371-287 v. Chr.)

    Ps Ja,U wilt nog weten hoe de beslissing van het Europees hof zal uitvallen? Een reglementaire 3-0 overwinning voor het hof. De wedstrijd hoeft niet eens gespeeld te worden Viktor!

    Bron: Keek op de week

    11-12-2020 om 13:00 geschreven door Eric  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (1 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    07-12-2020
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Hongarije wil Russisch coronavaccin testen op duizenden burgers

    Hongarije is van plan om het Russische coronavaccin te gaan testen. Het is een ongekende stap voor een EU-land en mogelijk het zoveelste conflict tussen de regering-Orban en Brussel.

    Zo'n 3000 tot 5000 Hongaren kunnen meedoen aan testen van Sputnik V, het coronavaccin uit Rusland. Dat maakte Miklos Kasler, de Hongaarse minister van Human Resources, vandaag bekend. "Onze specialisten zijn ervan overtuigd dat het vaccin is gemaakt met behulp van de nieuwste technogie en WHO-protocollen", aldus de minister op Facebook. Hij spreekt van een 'genereus aanbod' van de Russen.

    Opmerkelijke stap

    De stap van de Hongaarse regering is opmerkelijk. Andere EU-lidstaten gebruiken het Russische vaccin niet omdat het niet is goedgekeurd door het Europees geneesmiddelenagentschap (EMA). Alleen het Verenigd Koninkrijk besloot zelfstandig een vaccin (van Pfizer) goed te keuren zonder te wachten op de EMA, maar de Britten zijn formeel ook geen lid meer van de EU.

    Of het Russische vaccin ook werkt, is onduidelijk. De fabrikant zegt zelf dat het vaccin voor 92 procent effectief is en Rusland gebruikt het sinds dit weekend om de meest kwetsbare Russen mee in te enten. Opvallend, want de testfase van Sputnik V is nog niet afgerond.

    De doses voor Hongarije zouden deze maand nog kunnen worden geleverd.

    Spanning met Brussel

    Hongarije heeft overigens ook meer dan 12 miljoen doses van Westerse vaccinfabrikanten besteld. Toch kan de Hongaarse samenwerking met Moskou tot verdere spanningen in de EU leiden: de regering-Orban ligt al langer overhoop met andere EU-landen, vooral vanwege aanvallen op onafhankelijke rechters en media.

    Bron: RTL Reuters

    07-12-2020 om 20:12 geschreven door Eric  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (1 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    18-11-2020
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.De kindertrein naar een nieuw leven - Jozefien Daelemans

    Het paspoort van Teruszka Házi, die als zevenjarige Hongarije verliet. rr

    Honderd jaar geleden vertrok de eerste ‘kindertrein’ uit Boedapest, met daarin tientallen arme en ondervoede kinderen die een tijdje zouden aan­sterken bij pleeggezinnen in het buitenland. Het Rode Kruis en christelijke hulporganisaties hadden de hulpactie internationaal opgezet, omdat Hongarije zwaar getroffen was na de Eerste Wereldoorlog. Door het Verdrag van Tria­non (1920) verloor het land twee derde van zijn grondgebied. Ouders die niet meer voor hun kinderen konden zorgen, konden die zo een kans op een beter bestaan geven.

    In totaal vertrokken tussen 1920 en 1930 zo’n 50.000 kinderen naar België en Nederland voor een verblijf van zes maanden tot enkele jaren. Een deel van hen bleef na hun ‘vakanties’ voorgoed bij hun pleegouders. Een van hen was mijn grootmoeder, Teruszka Házi. Toen ze zeven was, werd ze samen met haar achtjarige zus, Erzsébet, op de trein gezet richting Antwerpen – een kartonnen doos met wat spullen onder de arm, een identiteitspas rond haar hals. Door een administratieve fout moest Teruszka moederziel alleen­ verder reizen naar het Nederlandse Hengelo, terwijl Erzsébet naar een Kempisch pleeggezin ging. Mijn grootmoeder zou later trouwen met een Nederlander en emigreren naar Turnhout om dichter bij haar zus te zijn.

    Het is een vergeten geschiedenis, maar naar schatting migreerden enkele duizenden kinderen definitief naar België en Nederland, al dan niet op vrij­willige basis. De overgrote meerderheid van hen waren meisjes. Ze trouwden met een Nederlander of Belg en bouwden hier een leven op. Omdat familienamen worden doorgegeven via vaderskant, is hun aanwezigheid vandaag amper­ zichtbaar. Ook mijn naam draagt geen spoor meer van de Hongaars-Nederlandse roots van mijn moeder. Ze zijn er nochtans wel. Het is een van de vele onbelichte migratieverhalen die Europa rijk is en die onze gelaagde identiteit hebben vormgegeven.

    Honderd jaar geleden rekende Hongarije op de gastvrijheid van zijn buurlanden, vandaag sluit het de deur voor wie vlucht voor armoede en oorlog

    De familie van mijn moeder woonde in de Kempen, maar sprak Vlaams met een Nederlandse tongval. Aan de muur hingen Hongaarse spreuken. Wanneer we bij mijn grootmoeder op bezoek waren, aten we net zo lief goulash als beschuit met muisjes of stoofvlees met frietjes. Een deel van de familie is gezegend met een ‘Hongaars vel’, dat in de zomer nooit verbrandt. Een ander deel is bleek en blond, zoals mijn Nederlandse grootvader. Die mix van tradities en genen is voor ons gewoon en tegelijk bijzonder, het maakt mijn moeders fami­lie uniek, zoals zoveel Europese fami­lies. Vandaag heeft 23,3 procent van de Vlaamse bevolking migratieroots, dat is bijna een op de vier.

    Het is pijnlijk om te merken dat honderd jaar na het vertrek van de eerste kindertrein net Hongarije een van de meest onverbiddelijke Europese landen is voor migratie. Waar het land een eeuw geleden rekende op de gastvrijheid van zijn buurlanden, sluit het vandaag de deur voor wie vlucht voor armoede en oorlog. Uit getuigenissen van insiders blijkt hoe de Hongaarse publieke omroep vluchtelingen demoniseert en de bevolking tegen hen opzet. Journalisten krijgen de opdracht minstens één negatief migrantenitem per dag te publiceren (DS 14 november). Van solidariteit met de buurlanden is bij premier Viktor Orban al helemaal geen sprake. Hij stemde maandag tegen de Europese meerjarenbegroting en het corona-herstelfonds, waardoor hij de EU in een diepe crisis stort (DS 17 november).

    Migratie is een onlosmakelijk deel van ons voortbestaan. Toch is dit geen eenzijdig hoeraverhaal over migratie, laat staan over massale interlandelijke adoptie van kinderen uit oorlogsgebieden. Sommige pleegouders haalden bijvoorbeeld een Hongaars meisje in huis als gratis meid. Mijn grootmoeder was een van hen. Ze moest al haar Hongaarse spullen verbranden omdat die ‘vies’ waren, en werd gestraft door haar kille pleegmoeder wanneer ze Hongaars praatte. De christelijke organisaties die de plaatsingen regelden, deden dat niet altijd alleen uit naastenliefde, maar ook om katholieke zieltjes te werven. Ook was de reis voor veel kinderen een traumatische ervaring. Mijn grootmoeder worstelde met depressies en zou haar hele leven met heimwee terugdenken aan haar geboorteland.

    En toch. Het verhaal over de kindertreinen vertelt hoe mensen 100 jaar geleden hun hart openden voor wie het minder goed had. Ook al had Hongarije meegevochten met de vijand, ook al waren de mensen hier zelf aan het bekomen van een gruwelijke oorlog en de daaropvolgende Spaanse griepepidemie. Het merendeel van de 21.000 Hongaarse kinderen kreeg in België een warm welkom. Onderzoekster Vera Hajtó schrijft in haar publicatie De ‘Hongaartjes’, Belgisch-Hongaarse kinder­acties dat onder meer in De Standaard reportages verschenen over het ‘onrechtvaardige’ verdrag van Trianon en de bittere ellende in Boedapest. Dat wekte empathie op bij burgers en potentiële gastgezinnen. Enkele lokale kranten publiceerden zelfs Hongaarse woordenlijsten om de gesprekken tussen nieuwkomers en Vlamingen makkelijker te maken. Mensen zagen erop toe dat de kinderen niet vervreemdden van het Hongaars en Hongaarse onderwijzeressen reisden rond om de kinderen te bezoeken. Dat alles in een tijd zonder internet of computers, en waarin mensen het met een pak minder moesten doen dan vandaag.

    Als we wat vaker deze onbelichte verhalen vertellen in plaats van alleen negatieve verhalen over migratie, zouden we een heel ander beeld krijgen van nieuwkomers en mensen op de vlucht. Helaas begrijpen mensen als Orban dat maar al te goed.

    Bron: Standaard.be Jozefien Daelemans is schrijver. Haar column verschijnt tweewekelijks op woensdag.

    18-11-2020 om 16:38 geschreven door Eric  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (5 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    17-11-2020
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Heineken’s Hongaarse rode ster en over ander schuimend gerstenat. Door Andras Csengö

    Freddy Heineken heeft Nederland als bierland definitief op de wereldkaart gezet. Inmiddels is Heineken het grootste internationale biermerk in de wereld, hoofdsponsor van de voetbal Champions League, Formule 1, Holland House tijdens de olympische Spelen en wat al niet. Het grappige is dat Heineken bier – vroeger Heineken’s pils – in Nederland nu niet bekend staat als een zogenaamd ’premium lager’. Nog niet zo lang geleden was het Heineken ’pijpje’ voornamelijk in een lelijke bruine fles verkrijgbaar, de vriendelijker ogende internationaal groene kleur is inmiddels de standaard in Nederland.

    Veel zichzelf zo noemende bierkenners in de Nederlandse polder menen dat Heineken een waterig biertje is, men zweert bij merken als Grolsch, Hertog Jan, Jupiler etc. Dezelfde ’bierkenners’ worden op het moment dat ze één stap over de Nederlandse grens zetten plotsklaps Heinekenfans. In de Griekse taverna’s, Spaanse tapasbars, Arubaanse salsaclubs, op Egyptische stranden etc – nu ja, voor de Coronapandemie dan – bestellen ze uitsluitend een ’Heineken lager’ en leggen aan  buitenlands uitgaansvolk enthousiast uit dat het biertje van wijlen biermagnaat Freddy ’top of the world’ is. Herkenbaar? Wie de schoen past, trekke hem aan. Het toont wat mij betreft aan dat Heineken – bijna – als nationaal Nederlands erfgoed beschouwd kan worden.

    In Hongarije is Heineken uiteraard allerwegen verkrijgbaar en is het gerstenat het grootste buitenlandse premiumbier in het schap. Hongaren zijn niet zulke grote bierdrinkers als de Hollandse, het scheelt echter niet zo veel: Hollanders circa 70 liter per jaar per hoofd van de bevolking, Hongaren 60 liter. Heineken is bij Hongaarse jongeren trendy, de bekende rode ster op het etiketdoet hen doorgaans niet denken aan oude communistische symbolen. In het jaar 2000 was die rode ster nog niet zo stralend, alleen de lijntjes van de ster waren rood gearceerd. De ’binnenzijde’ van de ster was wit, want een volle rode ster was en is een communistisch kenmerk dat volgens de Hongaarse wetgeving nog steeds verboden is. De ster werd in de latere jaren rood ingekleurd en daarmee kwam de firma Heineken in de juridische problemen. Inmiddels zijn deze gladgestreken, men heeft de zaak afgesloten met een lekkere ’kouwe klets’. Tja, de rode ster van Freddy linken aan een communistische dictatuur? Beetje ver gezocht, nietwaar?

    Kom je ook nog andere Nederlandse biermerken in het karpatenbekken tegen? Jawel, maar mondjesmaat, Bavaria bijvoorbeeld is wel verkrijgbaar maar ik heb de indruk dat Hongaarse bierliefhebbers dit pilsje geografisch ergens in Beieren/Duitsland rangschikken. Interessanter is het te hebben over het Hongaarse bierassortiment. Welk lagerbiertje is het waard om uit de Tesco-schappen te plukken? Het hele Hongaarse supermarktlandschap staat vol met die afzichtelijke Tesco-panden die aan de stedenranden verantwoordelijk zijn voor een landschapvervuiling waar je ’U’ tegen zegt. Van de grote Hongaarse merken kan ik vooral Dreher aanbevelen. Dit bier op de markt gebracht in de Monarchistische tijd door Antal Dreher – niet echt een Hongaars klinkende naam overigens – is van uitstekende kwaliteit, vooral van de tap niet te versmaden. Voor een liefhebber van donker of bokbier is ’Dreher Bak’ DE keuze. Niet die dure Belgische Leffe bruin of of een ander duur Belgisch biertje kopen, gewoon een halve literfles Dreher Bak. De helft goedkoper en nog meer volume ook!

    Over Belgisch bier gesproken. Natuurlijk komen de mooiste (speciaal)biertjes uit België, dat is nu éénmaal een feit van algemene bekendheid. Mijn favoriete ’speciaalpint’ is Westmalle tripel, dat is naar mijn mening het beste speciaalbier van deze aardbol. De Belgen zijn hier zee ’fier’ op en dat is volledig terecht. Iets minder kinderachtig zouden ze kunnen doen over Heineken pils dat in hun ogen een minderwaardig lagerbier is. Kijk, en dat is nu klinkklare nonsens, ik heb een donkerbruin vermoeden dat hier sprake isvan immense jaloersheid en afgunst. Waarom? Want Heineken is nog zelfs te vinden in de bierkiosk aan de voet van Mount Everest, maar Jupiler niet. En Stella Artois ook niet….

    Is het Amerikaanse Bud(weiser) trouwens te koop in Hongarije? Ja, sporadisch en dan nog voor de hoofdprijs natuurlijk. Nooit kopen, niet te zuipen, dan adviseer ik nog liever een Heineken 0,0. Inmiddels heeft de firma Heineken het trauma van ’Buckler’ reeds lang achter zich gelaten. Geweldig ’Drink and Drive’ bier dat alcoholvrije Heineken en dat komt in Hongarije goed van pas vanwege het zogenaamde ’zero tolerance’ beleid. Tot 0,25 promille – zo’n beetje één biertje – is er nog net geen sprake van een misdaad in Hongarije. Alleen in het geval je achter het stuurwiel plaatsneemt natuurlijk. Boven deze grens wacht U een zware boete en een rijontzegging tot Sint Juttemis. Er wordt meer en meer gecontroleerd dus sowieso nooit doen! Nog even terug naar (Bud)weiser. Met het risico dat U deze mop – met een stevige kern van waarheid! – reeds kent: wat is de overeenkomst tussen het drinken van een ’Bud’ en de liefde bedrijven in een kano? ’Both are fucking close to water!’En dan heb ik het nog niet eens gehad over ’Bud light’ de nog lichtere variant van dit Amerikaanse merk. In de Europese Unie zou deze lightversie eigenlijk onder een andere naam verkocht moeten worden. Welke naam dan? Spa rood…..

    De gemiddelde ’Joe sixpack’ in de Verenigde Staten zal al deze bierinformatie een worst zijn, hij kent namelijk geen ander bier, dan zijn ‘Bud’. Ook geen andere president trouwens. Hoe die heet? drie keer raden!

    In de hemel is geen bier, daarom drinken we het hier!

    Bron: Keek op de week

    17-11-2020 om 13:19 geschreven door Eric  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (2 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    12-11-2020
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Kunnen we ons straks ook laten inenten met dat Russische (Spoetnik V) vaccin? Andras Csengö

    Ja, daar heeft U niet van terug, hè? Voor de niet-Russisch verstaanders onder U: ’ik ben succesvol ingeënt met het Russische Spoetnik V-vaccin!’. En ziet U, het heeft nog een paar prettige bijwerkingen ook! Inmiddels is dit een Coronagrap met een Sacharovbaard van een half jaar, maar deze ’André van Duinachtige ’running gag’ blijft leuk. De gestelde vraag in de titel van dit artikel is echter doodserieus. De kans is namelijk aanwezig dat ook in diverse EU-landen het Russische vaccin zijn intrede zal doen, bijvoorbeeld in Hongarije……

    De inmiddels door het Coronavirus getroffen Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Péter Szijjártó heeft reeds bevestigd dat de Russen binnenkort een eerste lading testvaccins sturen die door de Hongaarse laboratoria gecheckt zal worden. Hiernaast meldt de minister dat Hongarije geïnteresseerd is in alle werkende vaccins – van Pfizer tot die van de Israëli’s – die zich op dit moment  in de finale fase bevinden. Mooi toch, Hongarije lijkt er alles aan te doen het massaal vaccineren zo snel mogelijk te realiseren. ’Productie van het Spoetnikvaccin in Hongarije is een kwestie van tijd’ pocht Szijjártó  – in sweatshirt – op zijn Facebookaccount.

    De cijfers spreken trouwens toch voor zich? Het Pfizer-vaccin levert een 90% bescherming in de controlegroep,maar het Spoetnik V-vaccin maar liefst 92%! Ja, ja, het verschil is echter dat Pfizer de officiële protocollen met betrekking tot de ontwikkeling van het vaccin volgt, maar dat geldt niet voor het Russische wondermiddel. De derde – massale – testfase is voor het gemak maar even overgeslagen, Poetin heeft pijlsnel zijn akkoord gegeven voor het inenten van militairen en zorgpersoneel. Naar verluidt heeft één van zijn dochters ook een prikje gekregen, maar de grote leider zelf durft het (nog) niet aan. Afgezien van zijn vaste getrouwen dient ieder ander voor een ’Poetin-audiëntie’ twee weken in quarantaine vertoefd te hebben….

    Afgezien van het overslaan van de derde fase is ’het probleem dat er niets gepubliceerd of gerapporteerd is, dus eigenlijk weet niemand wat er nu gaande is’. Dit is niet mijn gekleurde mening maar die van meer dan 92% van de (virus)deskundigen ’all over the world’. Er overheerst daarom dus nog een flinke dosis scepsis bij de meeste landen en hun RIVM’s. Minus Poetinvriendjes als Loekasjenko en de Venezolaanse schurk Maduro natuurlijk. Maar schoorvoetend bewegen de Hongaren – althans hun regering – en andere Oost-Europese landen in de richting van het Kremlin. Ook India schijnt al 100 miljoen doses van de Russen besteld te hebben.

    De Russen zijn nu toch een beetje wakker geworden.Inmiddels hebben Russische medici – ook volgens de medische (virus)wereld – een betrouwbaar onderzoek gepubliceerd met bemoedigende resultaten, Wel, wel, waren we misschien toch iets te voorbarig geweest? Geenszins, bij een nadere bestudering van het onderzoek blijkt dat het om 76 proefpersonen gaat. 76! Lekker representatief ook. Bovendien was niet één van de proefpersonen ouder dan 60 jaar. Maar welke personen bevonden zich ook maar weer in de hoogste risicogroep?

    Op basis van dit soort onderzoeken kan er natuurlijk nooit sprake zijn van het verantwoord distribueren van dit vaccin. Dat is pas echt spelen met de gezondheid van je bevolking! En dan niet alleen ten opzichte van ouderen met een kwaal, maar ook kinderen, jongeren en alle andere volwassenen van middelbare leeftijd die zich willen laten inenten! En dan heb ik het nog niet eens over een andere Russische publicatie in The Lancet – gerenommeerd medisch vakblad – die grotere (controle)groepen betreft, maar volgens een hele rits van internationale wetenschappers is vervalst. De gekopieerde grafiekjes waren zelfs met het blote oog waar te nemen. ‘Het gaat slecht met Rusland, hun wetenschappers kunnen niet eens fatsoenlijk data vervalsen’. Dat vond ik wel één van de ’leukste’ reacties die op één van de medische fora werd gegeven…..

    Als volgende klap op de vuurpijl meldden de medici van het Russische instituut dat het vaccin ontwikkeld heeft – Gamaleya – dat ze zichzelf alvast ingespoten hebben met Spoetnik V.  Een absolute no-go als je de officiële protocollen erbij haalt. Zelfs in de Russische pers werd hier schande van gesproken. Ik sluit overigens niet uit dat de medici een oekaze hebben gekregen uit het Kremlin, als U begrijpt wat ik bedoel……. Ook duiken er steeds meer verhalen op waaruit blijkt dat de overheid een tactiek van dwang en ’schmieren’ toepast. Schmieren? Voorbeeld: ’mij is 30 duizend roebel geboden (330 euro)’ Bron: een werknemer van de afdeling Stadseigendom bij de Moskouse gemeente die anoniem wil blijven. Bij medewerkers van de Moskouse metro ging ging het al net zo……

    De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat het Spoenik-vaccin wellicht toch veilig zal blijken te zijn. Maar deze conclusie kan alleen getrokken worden als er in een (medisch) betrouwbaar land – noot: niet Rusland – een officiële derde (controle)fase achter de rug is. Tot die tijd is het massaal inenten van bevolkingen gezondheidstechnisch een veel te groot risico.

    In 1957 schoten de Russen als eerste een raket de ruimte in, de eerste satelliet die een baan om de aarde beschreef was een feit. Naam van de raket: Spoetnik 1. De Amerikanen hadden het nakijken en moesten in de (ruimte)achtervolging. De metafoor met de ’vaccinwedloop’ ligt voor de hand. Ik vrees echter dat deze Spoetnik V wel eens bij de echte lancering  in miljoen stukken zou kunnen knallen. En staan toch weer de Amerikanen als eerste op de Covidio 19 planeet. Met een Amerikaanse (vaccin)vlag en een Pfizerampul in de hand.

    Zo, het is weer mooi geweest, ik verwen mezelf met een Spoetnik. Ja, ja, de oudere lezers zullen zich dit schuimende frisdrankje nog wel kunnen herinneren. Een belangrijk ingredient voor Spoetnik was de frisdrank Exota. Waar dit merk om bekend staat? Spontaan exploderende flessen met verwondingen tot gevolg…..

    Ingredienten Spoetnik: men neme een 0,2 liter limonadeglas, men vulle het met een theelepel suiker en een scheutje koffiemelk. Daarop schenken we Exota, waardoor het goedje gaat bruisen als een whirlpool.

    Tot slot. Volgens mij is de huidige (rijksoverheid)slogan die het ’vaccineerenthousiasme’ moet vergroten een beetje versleten:

    Prikken voor elkaar……….

    Bron: Keek op de week


    12-11-2020 om 19:04 geschreven door Eric  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (2 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    24-10-2020
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.The 1956 Uprising in Color – Photo Gallery! -23/10 Herdenking opstand 1956

    The 1956 Uprising in Color – Photo Gallery!

    Fanni Kaszás 2020.10.23.

    On the 23rd of October in 1956, Hungarian students and young workers staged a peaceful demonstration in Budapest to protest against the ruthless Communist dictatorship forced onto the country by the Soviet Union at the end of the Second World War. The protesters drew up a list of sixteen demands aimed at changing the hopeless political situation in Hungary.

    Major streets and public squares were the scenes of heavy combat between freedom-fighters and invading Soviet troops during the 1956 Hungarian Revolution.

    To commemorate the heroes of October 23, 1956, we have compiled a gallery of beautifully colored pictures showing the sites of the uprising on the iconic Budapest streets. Join us as we travel back in time to 1956 with the help of archive photos from Fortepan:

    Karinthy Frigyes (Verpeléti) road at Móricz Zsigmond square. (Fortepan/Ádám Klausz)

    men reading the newspaper ‘Hungarian Freedom’ at the Móricz Zsigmond Móricz square, at the corner of Villányi street. In the background: the building of Kaffka Margit High School (now St. Margaret High School) on the left, the corner building on Himfy Street on the right. (Fortepan/Ádám Klausz)

    Cartoon flyer of Mátyás Rákosi with the inscription, ‘this gnome is the most despicable killer and traitor of the Hungarian people! The rope is too little for him!” (Fortepan/Ádám Klausz)

    Corvin (Kisfaludy) alley next to the cinema, opposite Kisfaludy Street. (Fortepan/Ádám Klausz)

    Üllõi út, Grand Boulevard intersection, with the Kilián barracks in the background. (Fortepan/Ádám Klausz)

    Corner of Üllõi street and the Grand Boulevard, with the Kilián barracks. In the foreground, a wreck of an ISZ-3 tank. (Fortepan/Ádám Klausz)

    Pollack Mihály square. At the tank pipe, the building of 14 Bródy Sándor street (the corner of Puskin and Bródy Sándor street). (Fortepan/Ádám Klausz)

    Széna square, facing to Vérmezõ road and the Széll Kálmán (Moszkva) Square. (Fortepan/Béla Heinzely)

    Stalin Square (today Ötvenhatosok tere) with the remnant of the Stalin statue. (Fortepan/Gábor Tamás Rátonyi)

    featured photo: Hungarian flag hanged from the first floor balcony of the house number 6 in Kossuth Lajos street, facing the Astoria intersection. (Fortepan/Miklós Horváth)

    Bron: Hungary Today  Deze dag is in Hongarije een nationale feestdag -dit jaar werden de herdenkingen overschaduwd door de er heersende corona crisis


    24-10-2020 om 16:05 geschreven door Eric  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (2 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    13-09-2020
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Hongaars en Hollandse/Vlaamse Moppentrommel - andras csengo

    Hongaren hebben wel degelijk gevoel voor humor. Vooral in de communistische tijd was het raadzaam om fijnzinnige en verborgen grappen te maken over het communistische systeem en zijn leiders. Dat type humor werd namelijk niet begrepen door de toenmalige Hongaarse gedachtenpolitie, ÁVH genaamd (Állami Védelmi Hatóság ofwel de Hongaarse veiligheidsdienst). Mannetjes in zwart- of bruinleren jassen braken vaak hun hoofd over allerlei ’vreemdsoortige’ cartoons, maar konden er meestal geen chocola van maken.

    En Nederlanders? Humor te over, Hans Teeuwen, Theo Maasen, André van Duin, Gordon. Moet ik nog even doorgaan? Ok, Gordon parkeren we even bij Patty Brard, lijkt me ook een prachtig huwelijkskoppel. En Vlamingen? Herman Brusselmans, Philippe Geubels, Urbanus (van Anus), Goedele Liekens. De laatste voor de broodnodige seksuele humor natuurlijk. Over Walen (reserve-Fransen) hebben we het maar even niet en over Duitsers al helemaal niet.

    Dan de beloofde grappen. Beide hebben eigenlijk al een lange baard, maar met mijn commentaar erbij misschien toch interessant om te lezen. De eerste is er ééntje die Hongaren graag vertellen aan Nederlanders/Vlaningen. Regelmatig maak ik mee dat een Hongaar in mijn bijzijn zijn al dan niet zakelijke partner de volgende smakelijke dijenkletser wil voordragen. Mijn advies luidt altijd: niet doen, want deze grap valt door mijn ’jááárenlange’ ervaring niet altijd in goede (polder)aarde. Zelfspot hebben Nederlanders in de regel wel, maar deze ’joke’ zorgt vaak voor ’boerenkiespijnlachjes’.

    Vooruit, daar gaat ie. Met een satanische ondertoon vraagt de Hongaar in kwestie aan Pieter Jansen – of Baudewijn de Smedt – – of hij toevallig weet hoe de Nederlandse taal is ontstaan. Nee? Welnu, de taal verspreidde zich in de Lage Landen vanaf het moment dat een dronken Engelse matroos probeerde Duits te spreken. Na het uitspreken van deze zin wacht de Hongaar op een lachsalvo van ’den Hollander’ – of ’den Vlamingh’- dat uiteraard uitblijft. Ten eerste is de boodschap van de mop dat de Nederlandse taal een ratjetoe is van andere talen. Dat is nog tot daaraan toe maar dat de Duitse Sprache hier bij wordt gesleept is vaak toch een beetje teveel voor de tere kaaskopziel. Van Duitse ressentimenten is in in Nederland al lang geen sprake meer, met het verscheiden van Jules Deelder is dat hoofdstuk wel afgesloten. Maar nooit helemaal natuurlijk, want hoeveel voetballiefhebbers zijn er nog die besmuikt moesten lachen toen die Mannschaft in een vroeg stadium werd uitgeschakeld tijdens het WK voetbal van 2018 in Rusland? Nou, ik in ieder geval wel….

    (Noot: gek genoeg wordt voorgaande grap minder vaak aan Vlamingen voorgedragen. Hoe zou dat komen? Ten eerste menen veel Hongaren dat Vlamingen Vlaams – Flamand – spreken en dat is eigenlijk zo gek nog niet. Bij de zuiderburen klinkt het taaltje toch zachter. Hongaren menen dat Hollanders een nogal ’rochelend’ taalgebruik hebben. Krákogás in het Hongaars. Ja, daar zit wel wat in. Althans boven de grote rivieren…..)

    Mocht U de Hongaar die deze ’verkeerde’ grap meende te moeten delen een koekje van eigen deeg geven, dan heb ik nog wel een tip……..Een Hongaarse minister bezoekt een kleine gemeente van 1500 zielen ergen in het noordoosten van Hongarije. Hij vraagt aan de burgervader welke de twee grootste problemen zijn in zijn woongemeenschap. Welnu zegt de dikbuikige en besnorde burgemeester, ten eerste is er sinds tijden geen huisarts meer in ons dorp te vinden. De laatste is in 2015 met de noorderzon vertrokken zonder dat er een vervanger is aangesteld. En dat is met al die ziekelijke bejaarde dorpsbewoners een serieus probleem. ’Right’ reageert de minister op populistische toon, ’dat gaan we regelen’, let maar op. Gewichtig kijkend belt hij met het Hongaarse gezondheidsministerie. De aanwezige dorpsbewoners horen de minister driftige oekazes geven aan een medewerker van het departement. ’Begrepen Sanyi? Volgende week maandag dient om 8 uur ’s morgens de nieuwe huisarts zich te melden in zijn nieuwe standplaats. Nee, nee, ik duld geen tegenspraak’.

    ’Zo, da’s geregeld’ meldt de minister met een grote zucht. Wat is het tweede grote probleem meneer de burgemeester? Wel, meldt de ’buikige snor’ met een grimlach, we hebben in ons dorp nog steeds geen mobiel bereik, onze – overigens tweede hands – smartphones kunnen we hier niet gebruiken. Gemeen grapje, hè? Helaas is dit in ieder geval voor wat betreft de (niet) aanwezigheid van huisartsen op het Hongaarse platteland de harde waarheid. Veel medici zijn in de loop der jaren richting West-Europa vertrokken, om in de meeste gevallen nooit meer terug te keren.

    De ’braindrain’ is niet alleen een probleem in Hongarije, hetzelfde geldt voor Polen, Roemenië en andere ’ex-oostbloklanden’. Voordelig voor landen als Nederland waar huisartsen ook al niet bij bosjes te vinden zijn. Het zijn de onaangename kanten van het principe van vrij verkeer van personen in de Europese Unie. Maar het is maar net van welke – geografische – kant je het bekijkt….

    God geneest en de dokter strijkt het honorarium op (Bejamin Franklin, Amerikaans staatsman, 1706 – 1790)

    Bron: Keek op de week


    13-09-2020 om 12:40 geschreven door Eric  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (1 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    23-08-2020
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.August 23 – The Day the Holy Crown of St. Stephen Was Buried- De omzwervingen van deze beroemde kroon
    Klik op de afbeelding om de link te volgen

    On August 23, 1849, during the 1848-49 Revolution and War of Independence, former Prime Minister Bertalan Szemere buried the Holy Crown of Hungary in such secrecy that the Austrians did not find it until four years later.

    The Hungarian crown and the coronation jewels had been kept by the Crown Guard at Buda Castle since 1790, with only short interruptions when the crown was held somewhere else. During the Hungarian Revolution of 1848/1849, the Holy Crown left the capital two times: the first time to be kept temporarily in Debrecen before being brought back to Pest. However, at the beginning of July, when enemy troops approached Pest once again, Prime Minister Bertalan Szemere kept the jewelry for a while in his own accommodation. Then, another route of escape was planned for the jewels.

    This time, the Crown of St. Stephen was first brought to Szeged, then after a short stop at Nagyvárad the crown jewels were taken to Arad. Szemere wanted to make sure it was actually the real crown of St. Stephen in the transport box, so he followed in the footsteps of Sultan Suleiman and put the crown on his head as a test.

    Shortly afterwards, however, the revolutionaries had to flee further and came to Orsova in the extreme southeast of the Bánát historical region, in today’s Romania. There, they first buried the box in a house. However, when they realized that this had not gone unnoticed, they looked for a new hiding place and buried the crown in a forest near the border with the Wallachia region.

    Szemere was unsure from the start what to do with the jewels, and he carried them with him at all times while he was in Transylvania. He even lied to the government commissioner, telling him that the boxes were hiding important documents. In August 1849, the prime minister buried the crown several times until he found its final hiding place.

    After these events, nobody saw the crown jewels for years, although the Austrians were looking for them. However, a spy sent to London was able to provide crucial information by chance. He managed to find someone in the circles of Hungarian exiles there who knew the location of the hiding place. The box was finally found on September 8, 1853, by the Austrian authorities in Orsova. The crown was carried back to Budafok on the Danube with great splendour aboard the steamer “Archduke Albrecht.”

    In 1916, in the middle of the First World War, a Hungarian king was crowned with the Holy Crown of St. Stephen for the last time. Emperor Karl was crowned as Charles IV of Hungary together with his wife Zita in the Matthias Church.

    In 1945, the St. Stephen’s Crown was brought to the West by Hungarian patriots on the legendary gold train, and later moved to the USA. It only returned to Hungary in 1978 as part of the negotiations on the return of war trophies from the final phase of the Second World War.

    Since 2000, it has been kept together with the imperial orb and the scepter in the dome of the Hungarian parliament building in Budapest.

    Featured photo by Tibor Illyés/MTI

    Bron: Hungary Today

    23-08-2020 om 11:33 geschreven door Eric  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (1 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    20-08-2020
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Saint Stephen – Who Was He, and Why Is He So Important? De beroemde Hongaarse koning Istvan ofte Stefaan

    August 20th, the biggest national holiday of the country, is founding day of the Christian Hungarian state, as well as the feast of St. Stephen and the “New Bread” in Hungary. The founder of the Hungarian Kingdom and Hungarian statehood, King Stephen I, under whose rule the Christianization of the country started, died on August 15, 1038, and was only declared a saint after the conquest of Buda (1686). So, why do we celebrate the founding of the state on August 20th?

    Stephen I’s father, Géza, was the last “fejedelem” (essentially a tribal version of a king). From 972 until his death, Géza established European customs in the country to pave the way for his preferred heir, his son, Vajk. He invited missionaries to the country, established a convent, and ensured international recognition for the country by having his son marry the Bavarian Prince, Henrik II.’s daughter, Gizella.

    Vajk is the pagan name of Saint Stephen. After his father died, he needed to ensure his right to the throne. Even though Géza used primogeniture (the king’s oldest son has the right to rule) to justify Vajk’s claim to be king of Hungary, the half-tribal society failed to adopt this custom easily, resulting in a destructive war between Vajk and Koppány, the second of whom claimed the throne based on the traditional Hungarian practice of seniority (the oldest man in the family is the heir). The future Saint Stephen defeated him and punished all his followers.

    Upon successfully securing his claim to the throne, he began the actual work of managing the kingdom. After being baptized, he was crowned on the first of January, 1001 (or possibly the 25th of December, 1000), as Stephen I, with a crown that is said to have been a gift from Pope Silvester II. This present was a depiction of the Pope’s approval of Hungary and Stephen.

    In 1001, he established an archdiocese in Esztergom – which was essential to the independence of Hungary. This guaranteed that the Hungarian Catholic Church would be independent of the German one. It was during this time that the first monasteries and abbeys were being formed, these were crucially important in providing missionaries and priests for the nascent Hungarian Church. He made two codes of law, in which he protected the rights of the Church and encouraged the worship of Christianity, and punished those who refused to practice it. Ten bishoprics were established, of which two were archbishoprics. Cathedral chapters were formed, where clerics made religious certificates and official documents. This helped spread literacy in Hungary.

    Bron: Hungary Today   Voor de bijhorende foto: klik op de onderstaande link

    https://hungarytoday.hu/wp-content/uploads/2020/08/BFALU20190928058-2048x2027.jpg

    20-08-2020 om 12:04 geschreven door Eric  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (1 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    19-08-2020
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Zigeunersaus wordt Paprikasauce Ungarische Art... of politieke "correctheid" ten top!
    Klik op de afbeelding om de link te volgen

    Verrek, memoreer ik in mijn recent artikel over de Roma/Zigeunerholocaust ’de zigeunersaus’ nog in de kantlijn en Unilever heeft al gereageerd. Zo ziet U maar beste lezer, dat mijn columns wel degelijk maatschappelijk effect kunnen hebben. Knorr ’Zigeunersauce’ is niet meer en heet voortaan Paprikasauce Ungarische art. Althans in Duitsland…..

    Helaas, het was niet de naamsverandering die ik heb voorgesteld. Welke dan? Geen, ik vind de benaming prima zo, maar Unilever meent in zijn ultieme politiek/maatschappelijke correctheid een schepje (saus) er bovenop te moeten doen. Hoe zal de vergadering in het Duitse bestuur – Vorstand – van deze wasmiddelen/worstenboer er hebben uitgezien? Serieuze voorstellen van de Duitse marketingafdeling werden waarschijnlijk met een powerpoint presentatie via een ’beamer’ op het grote scherm vertoond. Romasauce ’vielleicht’ een correcte benaming? Nein, nein, dan denkt de consument wellicht dat het sausje wordt omgetoverd in een Italiaanse bolognaise saus. De Duitse marketingdirecteur betoogt dat ’pikante Paprikasauce’ zijn voorkeur heeft. Daarop meent de vrouwelijke Human Resources Director dat de saus overigens helemaal geen pikante smaak heeft, bovendien bevindt er zich ook ’tomato flavour’ in het rode goedje. Ja, ja, de ’Personalcheffin’ heeft er culinair verstand van zullen we maar zeggen en dat is in de Duitse Unileverdirectie een groot goed…..

    Na veel – ’nach Deutsche art’ – beleefd gekissebis wordt voor Paprikasauce Ungarische art gekozen. het neveneffect van deze beslissing is dat de positie van Hongarije als hét paprikaland in de wereld wordt onderstreept. Dit is overigens niet helemaal terecht daar de oorsprong van de paprikafamilie in Midden-Amerika ligt.

    Mooi voor de promotie van Hongarije op culinair gebied, maar Unilever slaat met deze beslissing wel vier keer de plank mis.

    Ten eerste geeft de margarineboer feitelijk toe dat het tot nu toe keihard heeft gelogen. Zigeunersaus blijkt geen Roma/Zigeunerorigine te hebben dus de etnische groep van Roma heeft onterecht de ’credits’ gekregen voor deze lekkernij. Maar misschien waren Zigeuners – sorry nu hou ik op met de Roma-uitdrukking – altijd al zwaar beledigd dat deze smurrie op hun conto werd geschreven. Tja, wie zal het zeggen……?

    Ten tweede zijn de Zigeuners nog furieuzer geworden vanwege – wederom – een actie die onderstreept dat ze worden achtergesteld ten opzichte van de Duitsers. Misschien voelt een deel van deze etnische gemeenschap zich wel in de kuif gepikt, omdat het ’Roma/Zigeunerschap’ van de Europese etnische kaart wordt geveegd. Zoals ik in mijn recente artikel heb geschreven ben ik nog nooit een Zigeuner tegengekomen die als Roma aangesproken wenst te worden. Sterker nog, men is er trots op

    Ten derde stelt Unilever op deze manier de Zigeuners achter op de Hongaren. Immers, de Hongaren hebben deze saus ’bekokstoofd’ en niet die arme Gipsys. Weer een Zigeunerpareltje aan de uitvindingssnoer afgerukt door die harteloze Duitsers. Maar bovenal worden Hongaren als betere sausbereiders gekwalificeerd.

    Ten vierde krijgt Viktor Orbán op deze manier een politiek kontje van de multinational. Immers Hongarije = Paprika en Paprika = Hongarije. Dit past precies in het Hongaarse politieke Fideszstraatje, het land wordt alleen maar positiever op de kaart gezet. Wederom wordt ’Ungarn erwähnt’ in positief-culinaire zin. Als ik Angela Merkel zou heten wordt deze saus voortaan wel van het boodschappenbriefje geschrapt. Maar misschien houdt Angela sowieso meer van Knorr ’Rindfleischsauce’.

    Maar nu alle gedroogde paprika’tjes op een stokje, het is toch te idioot voor woorden dat Unilever op een dergelijke manier lippendienst wil bewijzen aan de politiek-correcte elite in Duitsland. Het is allemaal voor de bühne, de enige reden die achter deze beslissing schuilt is: een wit voetje halen bij de consumenten van Unileverproducten. Niets meer en niets minder. Het draagt alleen niet bij aan de verbetering van de maatschappelijke positie van Zigeuners in Duitsland en daarbuiten. Sterker nog, het is een reden voor de zeer rechtse politiieke partij AfD om (nog meer) te benadrukken dat immigranten het grootste gevaar opleveren voor de Duitse identiteit. Wat zegt U, overdrijf ik? Misschien, maar ik ben van mening dat dit weer een bouwsteentje is voor de verdere tweespalt in de Duitse samenleving. In de ’bundesländer’ van de ex-DDR weten ze wel waarover ik het hier heb……

    Tot slot nog een raad aan het adres van de populaire muziekband the Gipsy Kings. Voor hun komende toernee in Duitsland adviseer ik de manager van de band de naam tijdens de toernee tijdelijk te wijzigen in ’Hungarian Paprika band’. Je weet maar nooit of één of andere Duitse burgemeester een optreden van the Gipsy Kings in zijn stad verbiedt op basis van overwegingen van verborgen racisme.

    Als ik het woord zigeuner(s) intyp op de Nederlandse wikipediapagina wordt automatisch dioorverwezen naar ’Roma’. Het Duitse wikipedia wijdt nog wel een pagina aan het onderwerp onder de term ’Zigeuner’. Schande natuurlijk, ik schrijf meteen een brief aan Unilever Deutschland met het dringende verzoek dat de multinational hevig zou moeten protesteren tegen deze uiterst racistische uitingen.

    Voor de vorm juichte de centrale raad van Duitse Sinti en Roma het besluit van Unilever toe om te eindigen met het volgende statement: ’Voor ons staan de benamingen zigeunersaus en zigeunerschnitzel niet bovenaan de prioriteitenlijst. Wij, als raad maken ons veel drukker om het scanderen van ’zigeuners’ of ’joden’ met de bedoeling om te beledigen, bijvoorbeeld in voetbalstadions’.

    Het woord zigeuner heeft voor velen een negatieve bijklank en wordt door veel Roma als discriminerend ervaren. (bron: Wikipedia Nederland)

    Reactie: hoe ’faker’ wilt U ’fakenews’ hebben?

    Bron: Keek op de week

    19-08-2020 om 12:36 geschreven door Eric  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (1 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    15-08-2020
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.20th Century Fox verandert naam, de Hongaarse oprichter Vilmos Fuchs keert zich om in zijn graf…..

    Vilmos Fuchs, wie is dit nu weer? Welnu, Vilmos Fried is de oprichter van de Fox Film corporation, het bedrijf dat later fuseerde tot 20th Century Fox. Tja,nu wordt het verwarrend, Vilmos Fried? Dit is de geboortenaam van William Fox, de grote man achter het tot internationaal uitgegroeide filmbedrijf. De start was in 1915, maar het grote succes kwam pas later toen Vilmos besloot om in honderden bioscopen van bijna de ene dag op de andere de ’stomme filmvoorstellingen’ te vervangen door ’beeld en geluid tegelijk’.

    Vilmos Fuchs werd in 1879 geboren in het Hongaarse dorpje Tolcsva, gelegen in de provincie Borsod-Abaúj-Zemplén. Als kind van ouders met een Joods/Duitse achtergrond, dit nog even voor de volledigheid. Tolcsva bevindt zich  helemaal in het noordoosten van Hongarije, midden in het beroemde wijngebied van Tokaj. De kleine Vilmos was amper 9 maanden oud toen het gezin in 1879 emigreerde naar de Verenigde Staten. In New York ging Vilmos tot zijn 11e levensjaar naar school, maar dat was het ook dan op het gebied van zijn schoolse educatie. Geld verdienen en zijn droom waarmaken, dat was zijn ’drive’, om te beginnen als afwashulp. Dit dorp Tolcsva bezochten wijzelf voor o.a. het aankopen van de beroemde Tokai wijnen.

    In het jaar 1900 (op 21 jarige leeftijd) bezat hij al een eigen onderneming die hij 4 jaar later verkocht om een bioscoop te kunnen verwerven. Typisch een aankoop van iemand met een visionaire blik. In die tijd begonnen de stomme films op te komen, Charly Chaplin is er bijvoorbeeld groot door geworden. De combinatie van filmproducties en het vertonen van deze in zijn eigen bioscoopzalen was een sterk staaltje van voorwaartse integratie. Vilmos is ook degene die de naam ’moviestar’ heeft bedacht. De filmacteurs in plaats van de scenarioschrijvers en filmproducenten/regisseurs werden in het publicitaire zonnetje gezet. Dit klinkt anno 2020 vanzelfsprekend, maar was het in die tijd toch niet. Ja, en ook de uitdrukking ’filmster’ komt ons – argeloze bioscoopbezoekers – volledig logisch voor, maar dat had heden ten dage ook ’filmzon’ of ’filmdiamant’ kunnen zijn. Klinkt raar nietwaar, maar als U ermee zou zijn opgegroeid was één van deze omschrijvingen net normaal geweest als de term radio DJ. Of de uitdrukking ’pamper’ die voor veel mensen – vooral ouders van jong kroost – synoniem staat voor ’luier’.

    In het grote depressiejaar van 1929 ging het mis voor Fox Film Corporation, geld voor bioscoopbezoek was tijdens de crisis in rook opgegaan, of opzij gelegd voor – te verwachten – nog slechtere tijden. In 1930 werden 90% van de aandelen overgenomen door verscheidene banken en daarmee was Vilmos de zeggenschap over zijn eigen ’company’ definitief kwijt. In 1936 werden Fox’ bedrijven alle failliet verklaard, maar daarnee was de ellende nog niet voorbij. William had voor de faillisementsrechtzittingen geprobeerd om de rechters om te kopen wat hem een gevangenisstraf van 6 maanden opleverde. Het was over en sluiten….

    Na zijn vrijlating heeft Fox zich nooit meer bemoeid met de filmindustrie, als berooid man stierf hij in 1952 te New York. Daarvoor overigens al – in 1935 – fuseerde Fox Film Corporations met 20th Century, waarmee het wereldberoemde bedrijf/merk werd geboren. Bij geregelde filmkijkers is bovenstaande foto volgens mij in het geheugen gegrifd. Deze herinnering dreigt nu te vervagen want in 2018 nam Walt Disney Corporation ’de toko’ over en er werd al lang gefluisterd dat de nieuwe eigenaar de naam van de firma zou willen wijzigen.

    Tja, 85 jaar heeft  20th Century Fox bestaan, de erfenis van Vilmos Fried leeft verder in de filmgeschiedenisboeken, het is niet anders. De BBC suggereerde dat Walt Disney niet geassocieerd wil worden met de naam van het rechtse Fox, het conglomeraat van mediamagnaat Rupert Murdoch. Daar kan ik mij wel iets bij voorstellen, TV-zender FoxNews is bijvoorbeeld één op één de ’leugenspreekbuis’ van ons aller Donald Trump.

    Toch is het jammer, 20th century studios klinkt toch algemener, eigenlijk tamelijk saai zou ik zeggen. Had de naam 20th Century Stars niet eerder voor de hand gelegen? William Fox heeft immers de term ’moviestar’ bedacht en op deze manier had zijn erfenis toch verder geleefd. Bovendien was deze naam een stuk ’flonkerender’ geweest. Zoals blijkt beste lezer, is wederom niet om mijn advies gevraagd, such is life……

    Such is life? Hé, dat is een tekst van Sean Connery in één van de Bondfilms, ik meen ’live and let die’. Of was het toch ’thunderball’? In ieder geval distribueerde 20th Century Fox exclusief enkele Bondfilms. Voorbeelden van eigen producties: de Star Warsreeks, Peyton Place, Titanic, the A team, Avatar, Alienreeks, Cleopatra, Heidi, the Simpsons, the sound of music etc etc.

    Veel van de producties staan nog steeds op ons netvlies gebrand en/of in ons geheugen gegrift. Één voorbeeldje?

    Suicide is painless uit M*A*S*H: https://www.youtube.com/watch?v=4gO7uemm6Yo



    Bron: Keek op de week

    15-08-2020 om 18:57 geschreven door Eric  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (5 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    09-08-2020
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Mooiste communistische bus ooit! Van Hongaarse makelij - De iconische Ikarus bussen - zowat de "Van Hool" van het voormalige Oostblok

    Kijkt U nog eens naar het plaatje, volgens mij moeten busliefhebbers hun vingers aflikken bij het design van de Ikarus 55. In het begin van de jaren ’50 werden de eerste protypes van deze ’buscoach’ vervaardigd. Samen met de Ikarus 66 waren deze twee types de paradepaardjes van de Csepel Autógyár, de bus/vrachtwagenfabriek gelegen aan de Donau in het zuiden van Boedapest.

    Het type 55 werd gebruikt voor regionaal busvervoer, de ’66’ voor stadsvervoer. Hieronder vindt U een foto uit de brochure van het type 66, eigenlijk is het onvoorstelbaar dat zo’n kiekje werd toegelaten in de zwartste tijd van het communisme in de 50’er en 60’er jaren. Het ’bourgeois-karakter’ straalt gewoon van de foto af. Kijkend met een wat minder scherpe blik zou je zeggen dat Cary Grant met een jonge Catherine Deneuve bewonderend de modieuze lijnen aanschouwt van dit sublieme design. Monarchistische gebouwen op de achtergrond, kan het nog ’imperialistischer’?

    De Sovjet-machthebbers waren tevens gecharmeerd van de Ikarusbussen en verordonneerden in het kader van de beruchte 5-jarenplannen dat de bussen geïntroduceerd moesten worden in de meeste Warschau Pact-satellietstaten. Ik vermoed overigens dat er nog een andere – essentiële – reden aan deze beslissing ten grondslag heeft gelegen. Uiteraard was het niet de bedoeling van het Kremlin dat Hongarije een florerende economie zou worden, deze rol was slechts toebedeeld aan het Sovjetbolwerk zelf. Maar ja, in de eigen heilstaat was men slechts in staat dieselslurpende tanks te produceren. Ook al vermeldde het design/productieplan het vervaardigen van een bus, er rolde uiteindelijk  toch altijd een tank van de lopende band af. Maar dat gold ook voor de constructievoorschriften voor tractors, brommers en gaskachels. Het productieresultaat was altijd hetzelfde: een tank….

    Icarus vloog volgens de Griekse mythologie met zijn wassen vleugels te hoog en te dicht bij de zon, waardoor zijn vleugels smolten en de arme Icarus reddeloos in de Egeïsche zee stortte. Met andere woorden: hoogmoed komt voor de val…..Tot 1975 werden de Ikarussen voor de diverse communistische satellietstaten gebouwd, het was de glorietijd van de Csepel Autógyár. Daarna was het over en sluiten. Volvo liet tot 1980 nog 1000 Volvo Laplanders bouwen in de fabriek, maar in 1992 werd Ikarus definitief failliet verklaard.

    De erfenis van de Ikarusbussen – ja, in Hongarije met een ’K’ geschreven – blijft echter in ons geheugen gegrift. En ook in het ’echie’ zijn er diverse gerestaureerde exemplaren voor de volgende generaties bewaard gebleven. De foto aan de kop van dit artikel vind ik welhaast iconisch. Het geeft me zelfs een beetje dat ’Peter Stuyvesant’-gevoel, ook iets wat totaal niet in overeenstemming is met de communistische doctrine natuurlijk.

    Nog steeds maakt het design van de Ikarusbus nog een futuristische indruk (althans bij mij), de vormen kunnen de tand des tijds met gemak doorstaan. Net als de Citroën DS – ’de snoek’ – zijn er voertuigen die eenvoudigweg letterlijk en figuurlijk nooit enige roest laten zien. Één van de revolutionaire vindingen – voor Midden/Oost-Europa dan…..- was de plaatsing van de motor aan de achterzijde. Deze ’bobbel’ had de dood voor het design kunnen zijn, maar hier is het tegendeel het geval. De ’achterpukkel’ is in complete harmonie met de ronde lijnen van de bus. Maar ook de voorkant is niet verkeerd, geen grote zoeklichten bijvoorbeeld, maar subtiele koplampen, sommige zelfs mooi verborgen onder de voorbumper. Lyrisch ja, dat zou je ervan kunnen worden….

    Ik heb een beetje ’gegoogled’, want ik wilde natuurlijk wel weten welke ontwerper zich achter deze buscreaties verbergt. Verbergt? Ja, want van een communistisch design kun je hier toch niet spreken, de bussen moeten wel door een ’burger’ – polgár – zijn bedacht. Twee namen komen naar voren, György P. Horváth en Béla Zerkovitz, de eerste verantwoordelijk voor de ’mooie vormen, de tweede voor het technische design. Zowel de chauffeur als de reizigers hadden met de ’achterpukkeloplossing’ veel minder last van de lawaaierige motoren van die tijd. Het feit dat de communisten destijds toelieten dat busbouwers zich bekommeren om het gerief van passagiers is trouwens op zichzelf al een ’novum’ uit die brute periode van de geschiedenis. Maar ja, misschien reisden er in die tijd ook wel veel inlichtingenofficieren per bus. Om de ’medekameraden’ in de gaten te houden….

    Of ik zelf als kleine jongen wel eens in zo’n Ikarus 55 heb plaatsgenomen? Verscheidene malen, maar de laatste keer was een iets minder positieve ervaring. Reizend vanuit het noorden van Hongarije naar Keleti Pályaudvar – ’Station Oost’ in Boedapest – gaf de motor er de brui aan. Hulp liet lang op zich wachten, maar de reparatie was succesvol zodat de reis hervat kon worden. We kwamen nog net op tijd aan om de internationale trein naar Wenen te halen. En dat was maar goed ook, want de volgende trein naar het ’vrije westen’ vertrok pas twee dagen later…..

    Iedereen wil wel met je mee in de limo. Maar wat je nodig hebt is iemand die de bus met je pakt, als je limo kapot is. (Oprah Winfrey, Amerikaans TV Host 1954 – )

    Bron: Keek op de Week



    Een Ikarus bus - type 66

    Dit model zagen we ooit in het verkeersmuseum in Kiskörös

    09-08-2020 om 00:00 geschreven door Eric  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (5 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    14-07-2020
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Wijlen Péter Esterházy, groot schrijver én Ferencváros-supporter!
    Klik op de afbeelding om de link te volgen

    Op 14 juli 2016, 4 jaar geleden overleed één van de grootste schrijvers van de Hongaarse literatuur, Péter Esterházy. Zijn naam vermoedt een adellijke achtergrond, dat lijkt me duidelijk. Misschien is de de Esterházy-dynastie wel de meest bekende onder Hongaren én buitenlanders. Adel spreekt altijd tot de verbeelding, alle Europese Koningshuizen appelleren bij velen aan een ’sprookjesgevoel’, dat zo nu en dan wordt doorbroken als één of andere burger met grote oren toetreedt tot ’het walhalla van de mensheid’. Juist. Zijne Koninklijke Hoogheid prins Pieter van Vollenhoven, die dus.

    In Hongarije en Transsylvanië is er oorspronkelijk veel adel te vinden – lees het boek Kameraad Baron van schrijver Jaap Scholten maar eens – , maar die is door de communisten wel aardig gedecimeerd. Vooral na de Tweede Wereldoorlog. Uiteraard werd de adel gezien als dé onderdrukkende vijand van het proletariaat, kameraad Stalin had ze eigenlijk allemaal met wortel en tak uit willen roeien.

    Dit lot was de familie Esterházy ook beschoren, de Hongaarse staatsveiligheidsdienst – ÁVH – had het ook op de Esterházys gemunt, zijn opa bekleedde in de Monarchistische tijd –  tijdens de Eerste wereldoorlog –  nog de positie van Minister-President. Tja, dan was je natuurlijk het haasje bij die boertige en wraakzuchtige communisten in de donkerste communistische tijd van de vijftiger en zestiger jaren. Zo verging het ook de familie van Péter, toch lukte het de schrijver op de universiteit terecht te komen waar hij afstudeerde in notabene wiskunde.

    Esterházy was een postmoderne schrijver, ééntje die de Hongaarse taal tot in de perfectie beheerste. Als ’non-native’ Hongaars lezer meen ik zelfs de schoonheid van zijn Hongaarse schrijfstijl te herkennen. Zijn meesterwerken Harmonia Caelestis bracht hij uit in de jaren 2000 en 2004 en betreffen de mooie en tragische familiekroniek van de Esterházys. Eigenlijk is het jammer – voor mij dan – dat de beide boeken vliegensvlug in het Nederlands werden vertaald, zodat ik voor een groot deel de gemakkelijke afslag heb genomen. Naderhand was het trouwens wel eenvoudiger Hongaarse delen uit zijn meesterwerken te lezen….

    Deel twee betreft de verbeterde versie, omdat Esterházy na het schrijven van de eerste er achter kwam dat nota bene zijn vader regelmatig rapporteerde aan de Hongaarse geheime dienst. De schok bij Péter was groot, met name toen hij in de staatsarchieven ook zijn naam zag opduiken. Wat bleek? Vader Esterházy  bespioneerde zijn eigen zoon en rapporteerde daarover tegen zo’n ’zwart-leren jas’ van de gevreesde ÁVH, Állami Védelmi Hatóság. Letterlijk in het Nederlands: de autoriteit tot bescherming van de staat. Meer precies: tot bescherming van de onderdrukkende moordenaarsbende van kameraad Rákosi en later kameraad Kádár.

    De twee versies van Hamonia Caelestis zijn niet alleen een vertelling van een tragische familiegeschiedenis, maar ook die van het Hongarije uit de communistische tijd. Een tijd waarin de terreur tot in perfectie was georganiseerd, je kon immers evengoed door je beste vriend verraden worden, of door je zusje. Of in dit geval, zelfs door je bloedeigen papa. Deze triestmakende Hongaarse historie druppelt nog steeds door in de huidige Hongaarse samenleving waarin het niveau van onderling vertrouwen nog steeds op een ongezond laag pitje staat.

    Péter Esterházy is helaas veel te vroeg van ons heengegaan, hij stierf nog maar vier jaar geleden op 66-jarige leeftijd aan alvleesklierkanker.

    Pfoeh! Ok, laten we eindigen met met wat vrolijkheid en vertier. Péter heeft een beroemde broer, de gewezen voetballer Márton Esterházy. Deze was in zijn glorietijd – 1980 tot 1987 – een bloedsnelle aanvaller die met zijn donkere krullenkop verdedigers regelmatig zijn hielen liet zien. In 1984 deed hij ’Oranje’ de das door de winnende goal te scoren in een WK-kwalificatiewedstrijd. Nota bene in Rotterdam. Een dijk van een prestatie van de Hongaren tegen een Nederlands elftal dat bijvoorbeeld de volgende voetballers in zijn gelederen had: Ruud Gullit, WimKieft, Frank Rijkaard, Marco van Basten, Hans van Breukelen…….Oranje haalde met deze namen het WK in Mexico niet eens, Hongarije was de eerste Europese ploeg die zich – damals – plaatste.

    Ja, waar zijn de oude tijden gebleven, wat betreft het natione Hongaarse elftal zijn hiermee de internationale successen van de laatste 35 jaar wel verteld. Behalve het 3 -3 gelijkspel tegen de latere winnaar Portugal tijdens het EK van 2016.

    Márton Esterházy begon zijn voetbalcarrière bij het clubje Csillaghegyi MTE, maar verhuisde als talent – natuurlijk! – naar Ferencváros. Daarmee is hij dus een zogenaamde ’Fradista’ geworden voor zijn leven. En van Ferenváros ben je geen supporter, nee het is een levensvorm/overtuiging. Dit gold ook voor Péter Esterházy. Zijn mooiste aubade aan de mooiste voetbalclub van Hongarije gaat als volgt:

    Apropó Fradi. Engem úgy neveltek, hogy az ember fradista. Nem is nevelés ez, hanem valami nagyon magától értődő, egyszerű dolog, az ember úgy fradista, ahogy a nap süt vagy a fű nő. 

    In het Nederlands: Overigens Fradi. Ik ben op de volgende manier opgevoed: elk mens is ’Fradista’. Maar het is eigenlijk niet het gevolg van opvoeding, maar iets  vanzelfsprekends. Het is heel simpel, de mens kan niet anders dan Fradista zijn, op dezelfde manier als het gras groeit en de zon schijnt……

    Amen

    Péter Esterházy, schrijver, 1950 – 2016)

    Nog een tip voor boekliefhebbers, Esterházy’s boek, stroomafwaarts langs de Donau, een persoonlijke roman die U kronkelend langs de Donau voert door de Midden-Europese geschiedenis. Gewoon bij bol.com te koop.

    Bron: Keek op de week

    14-07-2020 om 18:05 geschreven door Eric  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (8 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    06-07-2020
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Society - Why is Trianon still so devastating for Hungarians even after 100 years?
    Klik op de afbeelding om de link te volgen Foto bij het artikel - Klik op de foto voor grote weergave

    06-07-2020 om 18:59 geschreven door Eric  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (1 Stemmen)
    >> Reageer (0)
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Society - Why is Trianon still so devastating for Hungarians even after 100 years?

    The Treaty of Trianon, signed on 4th June 1920, is still a social trauma for many Hungarians even though a hundred years have passed. According to György Csepeli’s representative survey in 2010, 66% of respondents, which grew to 68% two years later, have called Trianon the greatest tragedy in Hungarian history. The revolution of 1956 and the subsequent retaliation is in second place, while the Holocaust, the persecution of Jews and their deportation is the third most tragic event in Hungarian history.

    24 writes that, according to the findings of Publicus Institute in 2018, 73% of Hungarians believe that the Trianon Treaty was the most tragic event in the long history of Hungary. In 2020, this number rose to 83%, with no relation to political beliefs among respondents. 

    Even according to an international poll conducted by the Pew Research Centre this year, two-thirds of Hungarians agreed that certain parts of neighbouring countries should belong to Hungary to this day.It is completely understandable why Hungarians, who have directly become minorities and who even experience discrimination directly because of the treaty, find it difficult to accept the event, but how did the detachment of areas affect those who were not directly involved in it? Why do they experience it as a trauma, and how can a historical event survive in the public consciousness? Why does the Treaty of Trianon still hurt after 100 years?

    Historical traumas affect us from generation to generationWe know a lot of things about the nature and effects of personal trauma. However, we do not know as much about stressful events remembered for generations by people belonging to a group or a nation. The Treaty of Trianon is a collective, historical trauma for many Hungarians.

    Certain events can, in fact, cause shock, anxiety, or depression without direct personal involvement.

    This phenomenon was first observed in the children of Holocaust survivors, but later, the same behaviour was detected in other groups, and the theory got confirmed. Such historical trauma can be a one-time event, but it can also be centuries of discrimination and oppression. The latter, long process obviously has a stronger effect on the condition of direct survivors and their offspring as well. According to some research, the effect passed on through generations can be psychological, but it could also be social, cultural, neurobiological, or, according to some, it could even be genetic.

    The perception of such traumatic events by individuals, however, can be greatly influenced by their communities. The events that have happened in the past but that are still active parts of contemporary culture will legitimately affect the current state of mind of people and their interpretation of current problems as well. 

    Therefore, a collective trauma can be felt not only by those who are directly connected to it via the experience of discrimination, or those that have family photos or memories connected to the event, but also by other people through various social and political phenomena, symbols, or actions that remind the group or nation about the incident.As a result of historical trauma, a collective victim identity is often developed when a group of people believes that they are the victim of other groups or tragic events, thus creating a kind of collective reality for their members. To experience this, one needs to identify with the group, feel direct continuity with the events of the past, and experience such a defeat as one’s own. This victim identity can increase the sense of togetherness of affinity of the group towards its members. It can reduce stress, or even motivate members to take action.

    Politics can bring remembrance by various meansIt is certainly understandable that there is more talk about the Treaty of Trianon, because of its centenary, but it has been an important element in Hungarian politics for the past few decades. Between the two world wars, the Hungarian government devoted a lot of their assets to shaping the belief of retaliation and revisionism. This, however, has greatly changed after 1945. The Treaty of Trianon became a taboo subject, and it was not possible to talk about it. Even though it was a taboo, according to later surveys, the issue of Hungarians across the border still interested many at the time. 

    The demolition of villages in Romania in 1988 and the discussions about the planned Bõs-Nagymaros dam brought the question of the situation of Hungarians living over the border to the forefront, and people living in mainland Hungary began to show solidarity to minority Hungarians in neighbouring countries. After the regime change, part of the revisionist program between world wars was reinstated.

    The topic of Trianon became mainstream in politics and history in the 2000s, and today, more and more social scientists (such as Ignác Romsics, György Csepeli) consider it a social trauma that still deeply affects Hungarians today.The loss of territory was in itself devastating, but it is likely that all the suffering of World War I and the period right after, along with the Spanish flu, is part of that experience of loss, and it might be why that particular trauma is so severe.

    Because it is the centenary of the event, it is understandable that issues related to the peace treaty now concern even more people, but over the past decades, various political and cultural reminders have shown us how to interpret Trianon properly. In 2010, the Parliament accepted the National Unity Day, and since then, June 4th is a national Memorial Day in Hungary. There is a memorial museum in Várpalota which, according to its creators, is “one of the bravest, most important, and most effective institutions of Hungarian cultural memory policy”. There is an internet database called the ‘Köztérkép’ (Public Map), which is independent and is maintained by voluntary work. The database has collected a total of 254 Hungarian monuments and works of art that are in some way or another connected to the Treaty of Trianon. The rock opera ‘Trianon’, based on personal recollections, directed by Gábor Koltay, debuted two years ago, for example, and commemorations were held on 4th June 2020 all over Hungary.

    Although it is a sad and devastating event of Hungary’s past, such tragic events are the ones that truly bind us Hungarians together and inspire us to keep on fighting.

    Read more at: https://dailynewshungary.com/why-is-trianon-still-so-devastating-for-hungarians-even-after-100-years/?fbclid=IwAR1US6_XWOIbtTzdRJ7aUEyw1LXbyvrc35eUHNkhyhZFo7QWjzITRkCX5fQ 

    Bron: Daily News Hungary

    06-07-2020 om 18:54 geschreven door Eric  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (1 Stemmen)
    >> Reageer (0)


    T -->

    Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs