Neen, ik heb geen examens in het vooruitzicht. Gelukkig ligt die periode al even achter mij, maar soms ervaar ik een stress, vergelijkbaar met de pré-examenstress van vroeger.
Als ik mijn blog open en ik zie hoe de tijd wegtikt naar mijn eerste halve marathon toe, begin ik af en toe lichtjes te panikeren. In tegenstelling tot de examens vroeger, verlang ik er nu hevig naar om met de voorbereiding te beginnen. Eerst werd gezegd dat we half november voorzichtig zouden starten, later werd dit opgeschoven naar januari. Eindelijk zijn we dan zo ver, maar nu is het winterse weer een grote spelbreker.
Ik moet mij nog niet ongerust maken, wordt mij verteld. Ik hoef immers toch niet vanaf 0 te beginnen. Inderdaad, ik heb al een tiental (van de 21) hoofdstukken onder de knie, om de vergelijking naar de halve marathon door te trekken. Ik ben zelfs al eens tot hoofdstuk 15 geraakt, maar het zijn de laatste 6 hoofdstukken die me zorgen baren. Dat is nog volledig onontgonnen terrein voor mij! Er wordt gezegd dat ik niet alle hoofdstukken volledig op voorhand moet doorlopen om op het cruciale moment te kunnen slagen. Als ik er slechts 18 fatsoenlijk doorkruist heb, is dit naar alle waarschijnlijkheid voldoende. De laatste 3 bestaan, bij wijze van spreken, louter uit conclusies. Als je de rest goed beheerst, kan je die zelf ook wel trekken, al vergt dit misschien wat meer moeite tegen dat ze je werden voorgekauwd.
Minstens zo belangrijk echter is dat ik aan deze (naar schatting 18) hoofdstukken even veel tijd spendeer dan de tijd die ik denk nodig te hebben om ze allemaal af te haspelen. M.a.w. tijdens de voorbereiding moet mijn lichaam leren om 2u non-stop te lopen, ongeacht de afstand die er wordt afgelegd. Op 'le moment suprème' zal het vanzelf harder gaan, heeft de trainer me verzekerd. Hierdoor zal ik ongetwijfeld het volledige traject kunnen afleggen binnen de vooropgestelde tijd. Mijn lichaam is er immers op ingesteld om zolang in beweging te zijn.
In tegenstelling tot een echte cursus, kan je bij deze voorbereiding niet de draad oppikken en midden in het boek beginnen. Wil je bv. aan hoofdstuk 15 beginnen, zal je iedere keer opnieuw de 14 voorgaande moeten doorworstelen. En het is niet altijd beter om dit in een verhoogd tempo te doen. Integendeel. Bovendien kan je niet het berekend risico nemen om een deel niet te studeren. Bij een (mondeling) examen durf je nog hopen dat er niets gevraagd wordt over de leerstof uit de laatste hoofdstukken. Doch in dit geval kan je gegarandeerd uit élk hoofdstuk een vraag verwachten. Ik vermoed dat de eerste 5 én de laatste 5 de moeilijkste zullen zijn.
Ik sta echt te popelen om met de voorbereiding te beginnen!
Grz
een fanatieke keep-on-runster
|