Ik ben Verhelst Rony
Ik ben een man en woon in Dendermonde (Belgie) en mijn beroep is Constructie lasser.
Ik ben geboren op 16/05/1969 en ben nu dus 56 jaar jong.
Mijn hobby's zijn: .
Dit is het Blog van mijn overleden vader Verhelst Albert wat ik nu verder zet ...
De Bogaardsbrug met heel in de verte op de achtergrond (rechts) de spoorwegbrug van het Nieuwe Sas.
Rechts van de Bogaardsbrug hoge platanen op de oever van de Kasteelstraat.
In 1940 dynamiteerden terugtrekkende Belgische en Engelse troepen de bruggen van Dender en Schelde, dit met de bedoeling de scheepvaart onmogelijk te maken. Ook de betonnen voetgangersbrug aan de Bogaardsbrug gebouwd in 1929 over de Dender moest er aan geloven.
Rammelaar, naam van de beek die het verlengde was van de Oude Vest en liep vanaf de Brusselsestraat tot aan den Biër en monde uit in de Dender.
Onderaan rechts het stenen muurtje was de sluis op de Begijnhoflaan, in de verte zijn de huizen van het sas zichtbaar en de toren van de O.L. Vrouwekerk.
Overblijfsel van de sluis op de Begijnhoflaan.
Voorbij het sas richting Zwijveke kwam de beek van de Rammelaar in de Dender.
Achteraan de Dender merk je de spoorwegbrug van het nieuwe sas, rechts van de brug vaag het huis van de spoorwegbediende.
De spoorwegbrug met ervoor het sas de vloeddeuren en het huis van de sasmeester, linksboven de huizen van de Kasteelstraat.
Links een gedeelte van de Vestinggordel met twee gemetselde torentjes waarvan eentje nu nog bestaat. Op de achtergrond de vloeddeur en de huizen van de Papiermolenstraat, aan het sas waren ook steeds vissers druk doende met de kruisnet. Het kunstwerk werd op 22 september 1878 ingewijd en werd gevierd met een Ros Beiaardommegang.
Zicht vanaf de spoorwegbrug.
Nieuw sas gezien vanaf de Schelde, achter de sasdeur is de splitsing van de Dender en de Oude Vest. Op de achtergrond de huizen van de Papiermolenstraat.
LUCHTFOTO GENOMEN NA DE VEWOESTING VAN DENDERMONDE IN WO. I.
1. Vernielde Scheldebrug met ernaast de Duitse noodbrug. 2. Privaat station van Chemin de fer de Dendre et Waes. 3. Nieuw sas. 4. De Dender was nog niet rechtgetrokken. 5. Vernield Stadhuis en Grote Markt. 6. Vredegerecht werd verder afgebroken. 7. Brug tussen de Vlasmarkt en de Grote Markt. 8. Brug over de Oude Vest aan de Lindanusstraat naar de Nieuwstraat. 9. Brug tussen de St-Jacobsstraat en de Veerstraat over de Oude Vest. 0. De Vestingen.
Foto's genomen op het einde van de jaren '60, toen werd de verbinding gemaakt tussen de Veerbrug en de Gentsesteenweg. Door de aanleg van de Noordlaan verdween het vroegere station van de private lijn Dender en Waes (zie station).
Kruispunt van de Leopold II Laan met de Oude Vest (links) en de Mechelsesteenweg (rechts), op de achtergrond de Dender en Scheldebrug. Rechtsboven de werken aan de nieuwe betonnen brug in het midden van de jaren tachtig.
Van 1823 tot 1827, onder Hollands bewind, werd deze metalen draaibrug over de Schelde gelegd. Het was in Dendermonde de eerste brug op stenen pijlers.
Na ongeveer 70 jaar werd een nieuwe brug over de Schelde geslagen.
Deze nieuwe brug werd meer stroomafwaards gelegd tussen de Veerstraat en de Gauweg, op de achtergrond staan de woningen van de brugdraaier.
Op 25 juni 1899 hadden Scheldefeesten plaats en werd de Scheldebrug plechtig geopend. Ter dezer gelegenheid deed het Ros Beiaard zijn ronde in de stad.
Toen in W.O. I het Belgisch leger Dendermonde uitvluchte hebben deze de brug opgeblazen. In 1916 kwam een vaste, houten noodbrug klaar, door de Duitsers gebouwd, die merk je op de achtergrond, versierd met de Duitse vlag.
De Duitse houten noodbrug van 1916 werd later geconstrueerd als ophaalbrug, ze was niet erg stabiel maar deed toch dienst tot 1950.
In 1933 werden de werken gestart voor een nieuwe Veerbrug, met behulp van een nu primitief overkomende kraan en heimachine goten enkele arbeiders een zware betonnen sokkel.
In mei 1940 werd de pas voltooide Veerbrug alweer vernield door een bombardement uitgevoerd door Duitse Stuka's. Pas in 1950 was een andere brug klaar en kon men de Duitse noodbrug uit 1916 afbreken.
Inhuldeging van de nieuwe Scheldebrug op 15 juli 1950, lokale en regionale personaliteiten liepen als eersten over de indrukwekkende stalen balansbrug.
Later was het de beurt aan een eindeloze reeks Dendermondenaars en aan een stoomtrein om de overtocht richting Grembergen te maken. Deze brug zou amper dertig jaren in gebruik blijven.
Zicht van de opgehaalde brug, het was een balansbrug met aan de ene kant het wegdek en daartegenover een enorm tegengewicht.
Luchtfoto van de Scheldebrug en verder de Denderbrug (1965).
Panoramische beelden van de uit 1950 daterende metalen brug (boven) en de nieuwe betonnen Scheldebrug. Deze laatste werd begin jaren 80 van vorige eeuw in gebruik genomen.
De Torenstraat (nu ook Brusselsestraat) was de verlenging van Brusselsestraat, men zou kunnen stellen dat de Torenstraat vanaf de St-Jacobsstraat tot de Vlasmarkt gelegen was. Zicht naar de Koornaard toe (nu Vlasmarkt).
Torenstraat gezien vanaf de Vlasmarkt, vooraan in de straat "De Grand Bazar", was werkelijk zijn naam waardig je kon er zowat alles kopen van speelgoed over keukengerei naar sierstukken.
Torenstraat gezien vanaf de St-Jorisgilde, in het eerste hoge witte huis drukte Du Caju het weekblad "De Onpartijdige".
Gezicht op de Vlasmarkt (Koornaard) vanuit de Torenstraat, in het midden van de foto het huis onderaan donker en de twee bovenverdiepingen wit, was het ijzermagazijn van De Lentdecker dit verhuisde later naar de Grote Markt.
De Halfoogst-processie van 15 augustus 1952 komt aan op de Vlasmarkt.
Op 4 juni 1966 bracht koning Boudewijn een bezoek aan Dendermonde. Hij werd verwelkomd door burgemeester William Bruynicx, het was een unieke gebeurtenis op een prachtige lentedag.
Metalen draaibrug tussen de Grote Markt en de Vlasmarkt (toen Koornhaard), met loopbrug voor voetgangers.
Denderbrug gebouwd rond 1890.
Vak na de verwoestingen van W.O. I werd een stuk Dender rechtgetrokken, we zien hier een voorlopige noodbrug aangelegd door de Genie, dit in afwachting van een ijzeren ophaalbrug.
Metalen ophaalbrug, aangelegd in de jaren 20 vorige eeuw.
Grote herstellingen aan de O.L. Vrouwekerk in 1905 hier nog met stompe toren.
Tot 1785 was rond de O.L. Vrouwekerk een kerkhof, dit werd verplaatst buiten de Brusselse Poort (St-Gillis). In de tweede helft van de 19de eeuw werd dit kerkhof te klein en kocht de stad gronden buiten de Gentse Poort voor een nieuw kerkhof (Appels).
Aan de O.L. Vrouwekerk was in de jaren 20 vorige eeuw ook de botermarkt, elke maandag verkochten boerinnen hun zelfgemaakte boter.
Achter de kerk loopt de Nachtegaalstraat, hier was tot 1875 een open gracht,rechts in de straat was sinds 1910 ook een ijsfabriekje.
Luchtfoto midden de jaren 60 van vorige eeuw, zicht op de O.L. Vrouwekerk zonder torenspits dit ten gevolge van stormschade.
Visgracht op het Justitieplein en stadhuis met barokke zijgevel in 1889. De Visgracht was een overblijfsel van de Dender, oorspronkelijk splitste de Dender zich daar in twee om een paar hondertal meters verder weer samen te vloeien en zodoende een eilandje te vormen, waarop bij het ontstaan van Dendermonde een burcht werd gebouwd.
Op de voorgrond links de voormalige Gevangenis en Krijgsdepot, op de kaai van de Visgracht werden allerhande goederen geladen en gelost.
Het Justitieplein was toen ruimer dan nu omdat de Dender meer oostwaarts lag. In de zijpoorten van het stadhuis was het Brandweerarsenaal. Merk dat de Visgracht hier reeds was verdwenen.
Bij al deze verwoestingen komt op 16/17 oktober zich nog het gerechtshof met aanpalende krijsdepot en het arsenaal voegen toen, door een onvoorzichtigheid van aldaar gekazerneerde soldaten, dit complex in de as wordt gelegd. Gelukkig heeft men enkele dagen voordien de archieven van de rechtbank veiligheidshalve naar Gent laten overbrengen. Zo bleven toch de dubbels bewaard van de registers van de Burgerlijke Stand van het gerechtelijk arrondissement Dendermonde. De resten van het gerechtshof werden tot gelijk met de grond afgebroken, terwijl het stadhuis terug werd opgebouwd. In 1927 werd het huidige justitiepaleis ingehuldigd.
Algemeen gezicht op de Grote Markt in de late jaren van 1800.
Het ijzermagazijn van De Lentdecker toen nog op de Grote Markt, er vlak naast Het Vaderland, de opschriften en uithangborden waren toen nog vaak in het Frans. Aan de linkerkant de Textielwinkel van A. De Decker-Bijl, twee huizen verder het Duitse Soldatenhuis.
Aflossing van de burgerwacht op de Markt, de verlichting gebeurde toen nog met gaslantaarns.
Een hoekje op de Grote Markt, foto uit 1899 paard en kar waren toen nog een vertouwd beeld.
Luchtfoto uit 1967.
Luchtfoto uit 2004, op de achtergrond de gedempte Dendermonding.
Het Museum was aanvankelijk bedoeld als Vleeshalle, later werd er de Lakenhalle en het Schepenhuis in ondergebracht, de rococotrap aan de voorgevel werd in 1771 aangebouwd en in 1898 is deze weer verwijderd. Het is een der weinige historische gebouwen die gespaard bleven in W.O. I.
Hier werden ook de eerste lessen van de pas opgerichte Muziekschool gegeven van 1875 tot 1899, later werd deze zaal ingericht als Museum.
Een eerste Museum was ingericht in het stadhuis, in 1899 werden de verzamelingen overgebracht naar de eerste verdieping van de vroegere Vleeshalle.
Na de vernieuwing van de noordergevel werd in W.O. I de aanpalende huizenrij totaal vernield door Duitse beschietingen en brandstichtingen, alsook het toenmalige Justitiepaleis.
Op de foto onder zien we de westelijke gevel van het Museum, deze is praktisch intact gebleven de noordelijke daarentegen is in 1889 grotendeels vernieuwd.
Zoals andere omliggende gemeenten, werd Dendermonde geregeld geteisterd door overstromingen. Bij de hoge waterstand van 21 maart 1961 liep het water over de sluizen van de Dender. Het torentje van de sluis staat er nu nog steeds op de parking naast de Schelde, daar het nooit verplaatst werd is het een goed orientatiepunt.
Brusselsestraat ter hoogte van het Heldenplein, gezicht in de richting van het station. Verderop rechts ligt de Molenberg.
Brusselsestraat ter hoogte van het Heldenplein, gezicht in de richting van de Grote Markt.
Brusselsestraat richting station, tussen de twee huizen links met puntgevel en het witte huis met lantaarn aan de voorgevel loopt het Hoornstraatje, dit sluit verder aan met de Nieuwstraat (Oude Vest). Rechts voor het huis met tapgevel zien we de Sint-Rochusstraat.
We kijken in de richting van de Grote Markt ter hoogte van de Zwyvekekerk (St-Gillis binnen). Het zwarte uithangbord (rechts) was fotograaf A. De Gendt.
Een van de eerste spoorwegen was in 1837 de lijn Mechelen - Dendermonde, de stoommachine van de eerste trein die het station binnenliep werd gedoopt met de naam "Ros Beiaard", voor die gelegenheid is toen ook het echte Ros van stal gehaald. Het station overleefde W.O. I, maar in mei 1940 werd het evenwel in de as gelegd.
Op perron 2 wacht de rechtstreekse trein naar Gent terwijl de reizigers poseren aan de burelen van stationoverste.
Prachtig gezicht op het houten station van Dendermonde waar rond 1900 een hele reeks treinen aan de perrons op hun vertrek wachten.
Nadat in 1940 het houten station op bevel van de stationchef in brand was gestoken, liet de Duitse overheid een nieuw station optrekken. Deze foto geeft een goed beeld van de stijlvolle en sobere realisatie, die inmiddels als monument is beschermd.
Samen met het houten stationsgebouw werd rond 1880 ook een houten arsenaal en een goederenloods gebouwd. Dit gebeurde omdat binnen de 'limieten' van de vestingstad, er enkel houten gebouwen mochten worden gezet, zodat deze in oorlogstijd snel gesloopt konden worden.
De achterzijde van het riante station van de "Chemin de fer de Dendre et Waes" op de Bruynkaai, gebouwd rond 1854 op de privaatlijn Dendermonde - Lokeren. Deze lijn is later overgenomen door de N.M.B.S. Het gebouw verdween bij het aanleggen van de Noordlaan.
Ter vervanging van de Gendarmerie op de Vlasmarkt werd ca. 1875 een nieuwe Rijkswachtkazerne opgericht aan de Leopold II-Laan. Voorbij de kazerne staat het "Ros-Beiaardkot" of het "Zwart Magazijn", waar attributen voor de Ommegang werden bewaard.
Leopold II-Laan ter hoogte van de Brusselse Poort, duidelijk zichtbaar de bemanning van de wachtlokalen. De dubbele woning achter de kinderen is nu nog steeds in onveranderde staat.
Hoek van de Leopold II-Laan en de Lindanusstraat, het grootste gedeelte van deze huizenrij is in 1914 Platgebrand. Links ook nog een gedeelte van een toenmalige elektriciteitkabine.
Hoek van de Leopold II-Laan en Lindanusstraat, de straat werd als verbinding aangelegd tussen de Oude Vest en de Leopold II-Laan. (ca. 1884) Aan de rechterkant was de textielfabriek "La Dendre", in de volksmond beter gekend als het "Katholiek Fabrieksken".
Hoek van de Leopold II-Laan en St.-Jacobsstraat, vroegere naam was Elsstraat, maar de herbergnaam "St.-Jacob" gaf aanleiding om de straatnaam te veranderen in St.-Jacobstraat, beter bekend als "Magazijnstraatje" of "Prisonstraatje". In 1857 werd hier immers een nieuwe gevangenis opgetrokken ter vervanging van deze gevestigd in het Justitiepaleis.
In 1923 werd langs de Leopold II-Laan een betonnen watertoren opgericht, dit om de stad te voorzien van moderne waterbedeling.