Van het belgische stadsleven naar het thaise plattelandsleven
26-10-2014
Sailom moeder (2)
Ondertussen zijn het er 7 geworden , van de laatste weet ik het niet , maar van de overige zes zitten er 4 vrouwkes tussen en 2 mannekes en ze zijn allemaal serieus aan het schoepen . Ik ga nu toch wat wachten met schrijven , want ondertussen zijn het er 8 geworden .
Onze Sailom is vandaag om 18.15 uur , plaatselijke tijd moederke geworden. Het was voorzien voor 23 november 2014 omdat ze hier hadden gezegd dat de dracht 3 maanden duurt , in de kennel had men 2 maanden gezegd maar Jampa gelooft dus alles wat hier op den buiten wordt gezegd . Het was dus 2 maanden en geen 3 maanden . Ze was vandaag lastig , keffen de ganse dag en ik had haar nog onder haar voeten gegeven dat ze moest zwijgen. S avonds , dat is hier rond 17.30 uur want dan begint de duisternis te vallen, was ik alles aan het wegzetten en ze ging in de kamer naast de wasmachine liggen. Ze moest van mij buiten maar ze bleef liggen, heb de deur dan maar open gelaten dat ze op haar gemak naar buiten kon. Een weinig later ,was ze verdwenen en heb ik haar geroepen maar ze kwam niet , wat dus helemaal niet van haar gewoonte is. Ik zag onze Phajoe, de fiere vader altijd onder de palmen kruipen en ging kijken, daar lag Sailom in een putje gegraven met een kleintje , het was toen 18.15 uur en was juist geboren. We hebben haar er onderuit gehaald en in de buitenkamer naast de wasmachine gelegd en daar is ze verder bevallen . Tot nu toen zijn het er 5 , maar het buikje is nog dik. Ze hebben allen de zwarte vlekken van de vader . Morgen zien we hoeveel jongetjes en meisjes er zullen zijn. Nu ik dit schrijf , komt men mij zeggen dat het er ondertussen reeds 6 zijn geworden . Ik denk dat er nog wel een paar zullen in zitten , maar dat is voor morgen . De foto s die volgen zijn er met 5 , de rest is voor morgen. Hier volgt ook een filmpke met de 5 kleintjes. http://youtu.be/MA-8RFq-Z4w
Vorige week hadden we opnieuw bezoek van een groene slang , the oriental whipe snake . Een prachtig dier van anderhalve meter lang . Onze Pho Khauw had ze ook opgemerkt en zat er serieus op te blaffen , waardoor de slang al vrij vlug een dreigende houding aan nam. Een paar foto s van genomen en ze dan maar verder gerust gelaten . In het thais heet deze slang : (ngu kieo hua ching chok pa) , of vertaald groene slang die hagedis en vis eet. Toch echt wel een prachtig beest.
Ook onze visjes doen het goed , ik had vorig jaar een aantal guppies gekregen en die hadden binnen de week gejongd , spijtig genoeg zijn daarna een groot deel van die visjes beginnen sterven, ik vermoed dat de bak waar ze in zaten niet diep genoeg was en tevens nog in de volle zon stond. Nu gaat alles veel beter, van fouten moet je leren, nieuwe bakken en afgeschermd van de zon, jonge met hopen (kweekt als konijnen ) en dus een beetje overal viskommen staan. Je hebt er ook geen onderhoud aan, zorg dat er voldoende water in de bakken staat en geef dagelijks eten en voila .
Mijn bananen doen het goed , gisteren opnieuw een bloem opgemerkt , dus we kunnen voort voor een tijdje . Er bestaan hier in Thailand verschillende soorten bananen , deze die wij hebben staan zijn de Kluai Khai ( kleine zoete banaan ) . Gisteren twee scheuten gehad van andere soorten zijnde de Kluai Som ( dikke banaan voor op de barbecue ) en de Kluai Hom ( grote geurende banaan , deze laatste is vergelijkbaar met de banaan die je in Belgie in de winkels koopt ). Er gaat hier niks verloren, na 5 of 6 trossen onder elkaar wordt de bloem verwijderd en deze wordt dan weer gebruikt om te verwerken in een thais gerecht .
Onze Sailom , het vrouwke begint nu goed dik te worden, zit nu om en bij de 2 maanden , dus nog een maand te gaan voor de bevalling . Gisteren voelde ik er eentje stampen . Ik hoop dat het allemaal geen monster beren gaan zijn zoals Phajoe. Die grote beer kan ik met moeite nog opheffen. Het is nog altijd koude oorlog tussen de 2 heren Pho Khauw en Phajoe , die kunnen elkaar niet meer af . Gisteren viel onze Pho Khauw ( de oudste) omver in het gras en begon te stuiptrekken en kreeg schuim in de mond, zijn ogen stonden er afvragend bij . Ik had het direkt gezien en heb mij bij hem gezet , na een twintigtal minuten was het over en was opnieuw aan het uithalen tegen Phajoe . Dit is de 2 de keer op een kleine 3 maand dat hij dit heeft en dat ik het gezien heb. Heb de symptomen opgezocht op het internet en het zou om epilepsie gaan . Binnenkort eens met hem naar de dokter gaan.
Zoals vorige maal al vermeld werd, zijn we bezig met een aantal werken uit te laten voeren . Binnen het domein is alles nu rond, de garage , de linkse gevel en de rechtse gevel zijn bezet met een Amerikaanse import gevel steen . De kamer waar de machines staan voor het zwembad is ook volledig bezet en nu zijn we de buitenkant van het domein aan het afwerken ( de plaats waar je naar binnen rijdt ) De muren zijn volledig betegeld en ook op de grond is men nu bezig. Ik vermoed dat het vandaag de laatste dag zal zijn en dan zijn we rond .
We zijn momenteel bezig met wat werken aan het laten uitvoeren . We hebben een gevelsteen laten plaatsen langs de zijkanten van de woning , voordien was dat geverfd , doch madame wilde langs de kant van de garage een gevelsteen , we hebben dan maar alles laten doen . Er moet nog worden gevoegd en daarna komt er een speciaal kleurloos beschermingsprodukt over en je bent gerust voor altijd. Alleen de achterkant hebben we niet laten doen, daar staan de airco`s en dat is te veel geknutsel en niemand ziet dit toch niet . De stenen waren in reclame van 495 bath voor een 1 meter 10 naar 365 bath , toch wel de moeite . De steen is ingevoerd uit Amerika . Verder gaan we ook de machinekamer van het zwembad laten uitkleden met een gevelsteen en nog een paar zaken maar dat is voor later . Kost ook allemaal geld hè.
Door de werken moet de grote hond Pha Joe , veel en lang is zijn kot zitten , op een bepaald moment hebben we hem er toch uitgelaten omdat hij zo aan het zagen was en nog geen 10 minuten later had hij de werkman al vast , deze had juist een gebakken stuk banaan in zijn mond gestoken . Pha joe had dit gezien , heeft enkele seconden gegrold en is dan op de persoon gevlogen die gelukkig lijk niet meer heeft bewogen en Phajoe kunnen terugtrekken , de banaan lag natuurlijk op de grond . Dus hij verblijft de laatste week , vrij veel en lang in zijn kot , veel te gevaarlijk.
Bij het verwijderen van de 2 bovenste planken aan de buitenkant van de machinekamer , lag daar het vel van een slang , zo`n anderhalve meter lang , volgens de werkman was het vel maar van een jong diertje.
Ons vrouwke Sailom is serieus aan het verdikken, de tepelkes zijn al goed dik en het buikje is goed rond, ik kan ze bijna niet meer opheffen en ze kan zagen , maar is dat niet typisch aan vr.... De kleintjes worden voor volgende maand verwacht , maar eerst gaan we de twee heren moeten laten castreren want die kunnen elkaar niet meer af . Enkele dagen terug zijn ze opnieuw in elkaar gevlogen , dit was buitens huis en mensen die juist voorbij kwamen zegden dat ze zoiets nog niet hadden gezien , het is echte oorlog tussen die twee , weet dus niet of een castratie wel echt zal helpen .
De bananencultuur draait op volle toeren , ik heb opnieuw twee trossen hangen en heb zeker al een stuk of tien jonge planten uitgeplant. Nu nog een paar maanden wachten alvorens de trossen volgroeid en rijp zullen zijn. Ook mijn jonge papaya boompjes gewonnen uit zaad doen het goed , op 8 maanden tijd zijn dit volgroeide bomen met tal van vruchten
Als ik met Phoe Khauw ga wandelen , breng ik dikwijls wat dikke takken mee voor de barbecue aan te steken. Onlangs had men mij zien lopen met wat dikke takken op mijn schouder en een persoon stelde me de vraag of ik hout nodig had . Op een kleine 50 meter van bij ons moest een tuin worden proper gemaakt en ik mocht al het hout hebben . Ik heb daar een kleine week een gans pak hout gaan kappen en zagen en de tuin verder opgekuist . Ik kom nu zeker toe voor een jaar of drie , want de winters zijn hier niet koud , alleen s avonds kan het in januari wat frisser zijn , stel maar koud naar thaise normen en dan wordt een vuurtje aangestoken . Dus zusterke ,neen ik lig niet de ganse dag aan mijn zwembad , maar wel hout kappen en zagen bij 35 graden .
Gisteren , zoals elke dag een twintig tal km met de fiets gaan rijden , soms in de bergen, soms in de stad . Gisteren was het de stad en bij mijn terugkeer naar huis , zie ik een bromfiets met 2 mannen die mij heel traag passeren, gevolgd door een bromfiets met 2 agenten in uniform , op een tiental meter voor mij een politie pick up met 2 agenten die het kruispunt afsnijden en direct achter mij een pick up Toyota viego van volledige witte kleur , die rijdt mij voorbij , alles gebeurd dus tegen zeer lage snelheid en er springt een gewapende man uit die zich op de bestuurders van de bromfiets werpt , dan gaat alles vrij snel , de twee agenten in uniform en twee in burger gewapende agenten schreeuwen iets naar de twee personen van de bromfiets , blijkbaar ging het niet rap genoeg , warden ze op de grond getrokken en onmiddellijk in de rug geboeid en wat me opviel onmiddellijk was er een hogere agent die foto s nam . Als je dan zoiets ziet mis je toch wel de acties die we in de Versailles hebben uitgevoerd , zoals ik al aanhaalde met heimwee heb ik er zitten naar kijken , ben zelf blijven staan om het te volgen , moet eerlijk zeggen zeer profecionele tussenkomst . Wat ze gedaan hadden weet ik niet maar zal waarschijnlijk iets met drugs te maken hebben gehad .
De honden, dit wordt een ramp , echte oorlog tussen de twee heren Phajoe en Pho Khauw. Sailom zit hoog waarschijnlijk vol , gedekt door Phajoe. We gaan de twee mannekes laten castreren , maar ik weet niet of dit echt beterschap gaat brengen . Het is gewoon niet te doen . s morgens moet ik Pho khauw buiten het domein zetten, dan pas kan ik de kooi openen waarin Phajoe en Sailom s nachts slapen. Tot een uur of 10 ga ik dan met Pho khauw wandelen , dan moet hij buiten wachten tot ik Phajoe en sailom terug in de kooi heb gezet , waar ze tot 14.00 uur blijven zitten. Dan wordt er geswitcht en blijft Pho Khauw in de kooi tot 18.00 uur , daarna gaan de 2 er terug in tot s morgens . Geregeld vliegen de twee mannetjers naar elkaar , gelukkig is er de bescherming van de kooi . Men heeft al gezegd de twee te laten vechten , maar ik vrees dat Pho Khauw er niet levend gaat uitkomen . Volgens mij zitten de voorafgaandelijke aanvallen van Pho Khauw ,in Phajoe zijn kopke en is deze razend en ook niet te vergeten dat hij meer dan het dubbele weegt van Pho Khauw . Hij is momenteel heer en meester en valt zelfs geregeld Sailom aan , die dan weer super lief is . Vorige week, in een naburig dorp, heeft een manneke Bangkaew zijn baas aangevallen en verminkt in het gezicht , ik weet dat de persoon nog steeds in het ziekenhuis ligt en een oog kwijt is , de hond is direct afgemaakt . Phajoe heeft zich 2 weken geleden ook al recht gezet tegen iemand die hier soms komt kuisen , omdat ze een zak met groenten in haar hand had toen ze wilde vertrekken , ze heeft de zak moeten neerleggen. Blijkbaar Bangkaew honden pakken direct naar de keel en het gezicht en eenmaal ze bijten lossen ze niet meer . Er is eigentlijk weinig gekend over dit ras en naar ik heb gelezen zou de soort nog altijd niet officieel zijn opgenomen . We gaan contact nemen met de veearts en zien wat we kunnen ,moeten doen .
Alhoewel , iedereen dacht dat de brug blank zou komen te staan en een gedeelte van het stadscentrum zou onderlopen, gebeurde het niet . Het eindigde die avond van 3 September met regenen en sindsdien ios er geen drupel meer gevallen . Enorme mobiele pompen stonden klaar in het lager gedeelte van het centrum om het overtollige water weg te pompen , maar dit was dus niet nodig > Nu enkele dagen later is het waterpijl met zeker 5 meter gezakt . Gezien het regenseizoen dan ook voorbij is , is er geen gevaar meer voor overstromingen en wordt het weer puffen. Waar gaat al dat water van de NAM YONG rivier dan heen, wel richting Bangkok , blijkbaar heft een gedeelte van Sukothai onder water gestaan door een dambreuk .
Het regent volop in het noorden van Thailand , er wordt dus ook op tv gevraagd voorzichtig te zijn voor de gevaren van wateroverlast, overstromingen in 7 provincies van het noorden, waaronder dus ook Phrae waar wij wonen . Het regent al enkele dagen vooral snachts , maar dan echt overvloedig . De temperaturen schommelen tussen een 36 graden overdag tot en met 24 graden tijdens de nacht. Het water van de rivier de Nam Yong , waar wij wonen is de laatste dagen enorm gestegen. Was gisteren met de fiets gaan rijden en had mijn fotoapparaat meegenomen . Heb toen enkele foto s genomem , vandaag was het water nog een dikke anderhalve meter gestegen , opnieuw foto s genomen . We hoorde eveneens zeggen dat vannacht omstreeks 02.00 uur , het water van de rivier boven de brug zou staan , dus morgen nog een kijkje gaan nemen. wij liggen nog ver genoeg weg van de rivier en vrij hoog , maar ik denk dat er vele huizen binnen de week in het water gaan staan.
Ik hoor het hem nog in zijn honden taal zeggen,nadat hij weer eens was aangevallen geweeest door Pho khauw. Ja, onze Pajoe had er genoeg van dat hij zonder reden werd gebeten en wat eigentlijk al lang zou moeten gebeurd zijn , vond vandaag plaats . Pajoe had al een ganse week met een hallo buis op zijn kop moeten lopen door de beet van Pho khauw in zijn achter poot en loopt nog steeds niet perfect op 4 poten. Vanmorgen was Pho Khauw met mij gaan wandelen en toen we terug thuis kwamen lag Pajoe rustig op het terras . Pho Khauw vond niet beter dan naar hem te gaan en beginnen te grollen. Op een mum van niets zaten de twee in elkaar , Pajoe liet zich niet meer doen en als razende hadden ze elkaar bij de keel. Ik heb al verschillende keren honden zien vechten, maar hier dacht ik dat Pho Khauw er aan zou gaan. Verschillende potten en planten vlogen in het rond, vaste planten zijn gewoon vernield. Aangezien dat Pho Khauw effectief het onderspit aan het delven was, ben ik zonder nadenken tussen beide gekomen en heb Pho Khauw onder uit kunnen trekken, Pajoe loste zijn greep niet en bleef aanvallen waarbij ook ik in de zij een beet kreeg . Ik heb Pajoe dan toch kunnen kalmeren en hem ik zijn kot gezet , maar dan begon Pho Khauw op het tralies van het kot te springen . Ik heb Pho Khauw van miserie buiten het domein moeten zetten en de rust keerde terug . Pajoe onderzocht , hier en daar wat bloed, poot , gezicht een gat in zijne kop, allee ja. Nu komt ongeveer een uur later de broer van Jampa langs , die wist dus van niks en laat Pho Khauw binnen . Rebarak maar nu nog erger, ze hadden echt elkaar bij de keel, het speeksel stond op hun gezicht van razernij , we hebben proberen ze uit een te halen door ze nat te spuiten maar dat hielp niet , dan met een dikke stok en met 2 man , nu was Pho Khauw niet meer de verliezer , ik denk dat hij de eerste maal niet had verwacht dat Pajoe zou gereageerd hebben. Ze zijn dus aan elkaar gewaagd en weet dus niet hoe het morgen gaat aflopen. Pho khauw heeft van 10.00 uur tot 18.00 uur in het kot gezeten , met constant aanvallen van Pajoe . Ik vrees dat wanneer ze opnieuw in elkaar gaan vliegen er een gaat sneuvelen, want ze zijn beide dominant van karakter. Misschien komt er nu ook nog bij dat Sailom het teefje al meer dan een week loops is . Ik vrees dus echt wel voor morgen . Ze hebben vandaag geen seconde gestopt met op elkaar te vliegen . De bijtwonde die ik heb , is niet diep maar ik heb er toch zeker 2 uren serieus last van gehad. Hier een filmpje op youtube , hoe ze te keer gaan , gelukkig is er nog het tralies dat hun uit elkaar houdt : http://youtu.be/c3SgwQ8wb88
Toen ik vroeger nog in de cactusclub was, bracht ik jaarlijks van onze busreis naar de Hoek van Holland een aantal kleine exemplaren mee om in mijn serre op te kweken. Nooit heb ik er een bloem in gehad . Hier in Thailand, heb ik anderhalf jaar geleden een klein plantje van 20 cm gekocht voor 100 bath , deze is nu om en bij de 2 meter en vertakt zich . Voor de 2 de maal dit jaar staat hij in bloei.
Zoals gisteren aangehaald, zijn we door zijn aanhoudende pijn met grote beer naar de veearts geweest. Ze poot , waar Pho Khauw had gebeten leek gezwollen . Eerst Jampa naar de veearts gestuurd om te vrgen of ze geen slaappillen hadden ,met de bedoeling hem thuis reeds te verdoven alvorens we ons naar de veearts begaven. Jampa had 3 pillen meegekregen die we hem moisten geven en na ongeveer een uurtje zou hij slapen. Na anderhalf uur was er nog geen sprake van slapen, hij was wel in een bedwelmende fase maar sliep niet . Hem toch maar achterin de pick up gelegd en ik er naast en op weg naar de veearts ( tien tot vijftien minuutjes rijden ). Onderweg , heeft hij een paar keer gejankt omdat zijn poot de zijkant had geraakt en heeft hij mij 2 x licht in de hand gebeten van de pijn. Aangekomen bij de veearts , sliep hij dus niet. De veearts kwam naar buiten met een muilband die ik zonder veel moeite kon omdoen en in de koffer van de pick up kreeg Pajoe een inspuiting om te slapen , tien minuutjes wachten werd gezegd ,maar na een half uur stond hij wel wankelend recht . Een tweede inspuiting en deze had dus wel na een twintigtal minuten resultaat . De dokter onderzocht de poot van Pajoe in de koffer van de pick up, blijkbaar was er niks gebroken en diende er geen rontgen foto s te worden gemaakt . Achter de snee in de zool en tussen de tenen was het echter wel verzworen en kwam er een heleboel etter uit. Komt volgens de veearts omdat hij constant aan de wonde zat te likken. Alhoewel hij sliep ( 3 pillen en 2 inspuitingen ) heeft hij toch 2 keer gejankt toen de dokter de etterende wonde aanraakte. Hij heeft nog 2 inspuitingen bijgekregen + medicatie voor een week om het geheel te genezen. Zijn kop zit nu in een plastieke kom zodat hij niet bij zijn wonde kan om er aan te likken . Binnen een week zou het moeten genezen zijn. Laat ons open dat het in orde komt . Kostprijs : 1400 bath
Met de hondjes gaat alles redelijk goed. Pho Khauw , de oudste valt regelmatig onze grote beer ( Pajoe ) aan en dit zonder de minste reden. Enkele dagen geleden is hij opnieuw op Pajoe gevlogen en heeft hem verwond aan de zool van zijn achterste rechter poot, het bloed spoot er uit . Momenteel loopt hij op 3 poten want hij kan er niet op steunen . In het begin mocht ik zijn poot verzorgen maar nu mag je er niet meer aankomen , ik vermoed dat hij serieus pijn moet hebben . We gaan straks naar de dokter moeten gaan, alleen als hij nog maar de deur van het cabinet ziet wordt Pajoe zeer agressief , laatste keer had de veearts gezegd dat Pajoe niet meer moest komen veel te gevaarlijk . Sailom, het vrouwtje daarentegen mag alles doen , daar reageert Pho Khauw niet op, ze is zeer intellegent maar breekt alles af. Ze knabbelt aan de houten zuilen en de electrische bedradingen , zo heeft ze al doorgebeten : het snoer van de waterpomp van de fontein , de electrische draden van een van de lichten van het zwembad , de bedrading van een van de luidsprekers in de tuin en nu al 2 x de electrische bedrading van het abs systeem van de wagen ( veertiental dagen geleden dit van het rechterwiel , kostprijs 4000 bath en nu eergisteren dit van het rechter wiel ) , Jampa kan er niet met lachen en heeft gisteren aangehaald om haar weg te doen , maar deze keer gaat ze haar goesting niet krijgen .
Het regenseizoen, mijn computer stuk en weg voor minimum dagen , ik besloot om er een tiental dagen tussen uit te trekken , richting zuiden naar Koh Samed een goeie uur rijden van Bangkok. Bustickert gekocht en om 20.30 uur vertrokken van Phrae naar Bangkok / Mochit (busstation noorden ). Aangekomen in Mochit omstreeks 04.45 uur en vandaar een brommer naar bts of te wel de skytrain, is een soort metro maar die dan in de hoogte Bangkok doorkruist . Bangkok zelf is met de taxi bijna niet te doen , niks dan verkeersopstopping en dit 24/24. Dus aangekomen aan de bts omstreeks 05.00 uur , was nog niet open. Gewacht aan de ingang , er was nog geen volk . Omstreeks 05.30 uur ging het open en gevraagd aan een bewakingsagent waar ik dagticket diende te kopen, deze brave man heeft dit allemaal mooi uitgelegd , alleen het systeem werkt enkel met munten en dus geen briefjes en natuurlijk ik had niet genoeg geldstukken. Terug naar buiten en de eerste mobiele eetkraampjes waren reeds aangekomen , dan maar daar geld gewisseld en terug naar boven waar ik het dagticket zonder problemen uit het toestel haalde. Mij naar de juiste gate begeven en op minder dan een half uur had ik Bangkok doorkruist en stond ik op Ekemaai , effe gevraagd waar het busstation was en te voet naar daar . Ekemaai is het busstation voor naar het zuiden te reizen . Ticket gekocht en bus op richting Bahn Pe , een rit van een dikke 4 uur . Daar aangekomen een bootticket gekocht en de boot op . Half uurtje varen naar het eiland Koh Samed . Ik was er tien jaar geleden nog geweest en er was toch wel het een en het ander veranderd . Je hebt nu een prachtige lange aanleg pier , wat vroeger niet het geval was. Ik huurde een bungalow op Auw Phai , een van de stranden van het eiland . Er is op Koh Samed niet echt veel te doen , je gaat er om te genieten van de zee en de stranden . Nu kon je wel een aantal boottochten doen en een aantal watersporten. Het water was klaar helder en de stranden heel heel proper. Het verblijf aan zee had me deugd gedaan, spijtig dat Jampa niet van de zee moet hebben .
Durian , ook wel het stinkende fruit genoemd, maar oh zo lekker .Familie langs de kant van de moeder van mijn vrouw woont bijna allemaal in Uttaradit, een goeie 80 km van Phrae . Ze beheren plantages met Durian vruchten , deze groeien in vrij hoge bomen en in de bergen . De rijpe vrucht heeft een penetrante geur door de vorming van waterstofsulfide , waaraan de vrucht zijn naam van stinkvrucht ontleent. In vele hotels hangen stickers dat het verboden is deze vruchten mee naar binnen te nemen . Prijzen schommelen tussen de 80 en de 300 bath, naargelang het gewicht van de vrucht . Het omhulsel van de vrucht is keihard en bezet met tal van dikke stekels. De smaak van de vrucht is vooral zoet en aromatisch maar langs de andere kant ook scherp. Tegen de avond keerde we huiswaards met een koffer vol durian ( gratis dan ) . Op de weg naar Uttaradit kon je langs de weg reeds kraampjes zien waar durian te koop werd aangeboden