Witloof
Een beetje geschiedenis
Witloof is typisch belgisch en dat bewijzen zowel mythes als geschreven geschiedenis; dus geen twijfel meer mogelijk! De mythe spreekt over het jaar 1830, wanneer een boer uit Schaarbeek een cichoreiwortel begraaft onder het zand in zijn kelder en er enkele weken later een soort wit, kropvormig, zacht en zoet loof op vindt (wit loof).
De geschreven geschiedenis is wat later; het wit loof werd voor het eerst verkocht op de Brusselse markt in 1867 en later in 1883 in de Parijse hallen. Later werden de kroppen groter en vaster door betere teelttechnieken.
De witte bladeren ontstaan omdat het licht de plant niet kan bereiken. Zonder daglicht produceert de plant geen chlorofyl, de groene kleurstof.
Nu
Witloof is op verschillende manieren lekker; gekookt, gestoofd, gebakken, rauw, in de soep of in de oven. Rauw is het erg fris door zijn lichte bittere smaak, waardoor de wintergroente vaak ook in de zomer op ons bordje verschijnt. Daardoor is ook Italië en Spanje er gek op.
Weetje over Witloof
In België wordt jaarlijks gemiddeld 7 kilogram per persoon verorbert, wat witloof de op 1 na meest gegeten groente maakt. Ook in andere landen is het loof populair! Nederland eet gemiddeld 3,2kg per persoon met witloof op de derde plaats en Frankrijk zet met 3,5kg per persoon, de groente op de vierde plaats.
Enkele lekkere gerechtjes met witloof;
Witloofsoep Witloof met hesp in de oven Belgisch slaatje met witloof en appel
|
- 3 grote stronken witloof
- 1 jonagold (of andere zoete appel)
- enkele zongedroogde tomaatjes
- kruidenmengeling, peper en zout
|
10 minuten 2 personen |
Bereiding
1. Reinig het witloof en ontdoe elke stronk van de bittere kern.
2. Snij het witloof fijn alsook de appel (geschild of ongeschild naar eigen keuze)
3. Snij de zongedroogde tomaatjes in fijne reepjes en voeg ze toe aan de salade.
4. Kruid af met peper en zout en een kruidenmengeling (eventueel provenciaalse of multiculti van oil&vinegar)
5. meng alles goed onder elkaar. Smakelijk! |
|