TRANSITIE Maldegem organiseert tijdens DE WAK
2013 diverse boeiende acties in verband met duurzaamheid en lokaal leven.
WERKELIJK EEN MUST VOOR WIE HOUDT VAN DE NATUUR en die liefde wil doorgeven aan
kinderen en kleinkinderen.
Sinds 2007 zijn Transitie-initiatieven een wereldwijd fenomeen geworden. De term Transitie (overgang) komt oorspronkelijk uit de verslavingszorg. Het 'transitieproces' gaat over de verschillende stadia die iemand doorloopt binnen het afkickproces. De bewuste mens maakt in de huidige over-consumerende maatschappij, weer plaats voor de natuur en creëert een wereld waarin de mens weer belangrijker wordt dan het geld en de overproductie. Een wereld waarin de mensheid 'volwassen' wordt en de verantwoordelijkheid opneemt voor de gevolgen van zijn daden.
Wij krijgen kansen om even stil te staan, kansen om het anders te doen. We leven in een boeiende tijd, een overgangstijd. Heel snel veranderde het landschap van het Meetjesland de laatste 100 jaar. Onze taal werd bevrijd. Oorlogen lieten hun sporen na. Industrie en consumptie bereikten grote hoogten, ten koste van fossiele brandstoffen. Maar de motor werkt tegen en de olie wordt duurder. Verbranding verandert het klimaat. Economieën krimpen. Het gouden ei is verteerd en de kip is geslacht. De tijd van verspilling zonder nadenken is voorbij. De crisis geeft ons tijd om zelf na te denken hoe we onze gemeenschap vorm willen geven. Transitie wijst ons het pad dat wij samen kunnen bewandelen. We herontdekken en herontwerpen onze levenswijze, onze omgeving, onze gemeenschap en de wereld. Deze beweging streeft naar een sterkere lokale gemeenschap, een grotere lokale vrijheid, harmonie tussen mens en natuur, een leefbare wereld voor allen, een vernieuwde samenleving en een globale kijk op lokale uitdagingen. Tijdens de WAK organiseert Transitie Maldegem volgende initiatieven:
Op dinsdag 30 april van 19u15 tot 22u30: Filmvoorstelling, gevolgd door brainstorm over Maldegem in Transitie. De filmvoorstelling grijpt plaats in zaal Adegem op de derde verdieping van het gemeentehuis en gaat over de overgang van olie-afhankelijkheid naar lokale zelfredzaamheid. Een veerkrachtige, lokale gemeenschap is beter in staat om de schokken van allerlei crisissen op te vangen. Achteraf kunnen de belangstellenden discussiëren over hoe Maldegem daadwerkelijk kan deelnemen aan dit proces.
Op woensdag 1 mei van 9u30 tot 11u30: Natuuraltaartjes maken. Hiervoor kunnen de geïnteresseerden verzamelen aan de ingang van het Sint-Annakasteel. Bedoeling is om in de buurt van de CASCO container, ter hoogte van de petanquebaan in het Sint-Annapark, een soort persoonlijk altaartje met takjes, blaadjes, bloempjes, vruchten ter ere van de aarde en de natuur te maken, maar vooral ter ere van de creatieve kracht in henzelf. Zij maken een organisch kunstwerkje dat achteraf opnieuw aan de natuurelementen wordt overgeleverd. Het is de bedoeling dat het publiek dieper nadenkt over het thema.
Op woensdag 1 mei van 14u tot 17 u: Eetbaar Maldegem, Guerrilla Gardening. Dit is een activiteit, die erop is gericht om meer eetbaar groen in stedelijke omgevingen te realiseren. Dit wordt bereikt met behulp van kortstondige acties door tuintjes aan te leggen op plekken met weinig of geen groen. Op 1 mei wordt omstreeks 13u30 verzameld met de vrijwilligers aan de fontein op de markt in Maldegem, waarna met spade en hark en met eetbare plantjes wordt vertrokken naar openbare plekken in het dorp om ze duurzamer gaan maken. Tot slot is er nog Transitie Maldegem met kiemkracht, een doorlopende tentoonstelling in het kader van Kunst in de Vitrine in centrumwinkel Naturelle, Nieuwstraat, 50, Maldegem. (Marianne Posman)
Tijdens de WAK organiseert SONJA DE WAELE een thuisexpositie
DE MENS NATUURLIJK en
neemt zij deel aan MALDEGEMS TALENT . NATUURLIJK! deel II in het gemeeentehuis.
Het orkest DE VERENIGDE VRIENDEN VAN ADEGEM ontmoeten kunstenares Sonja
De Waele thuis Oude Staatsbaan 1, 9991 Adegem, op 28 april om 16 uur. Vooropening 25 april vanaf
18u, op 26, 27, 28, 29, 30 april, 1, 2, 3, 4 en 5 mei is de tentoonstelling te
bezichtigen van 13u30 tot 18 uur of op afspraak. De vooropening wordt
opgeluisterd met een korte monoloog Verhalen van Buiten de Wereld, van
en door Etienne Notteboom.
SONJA DE WAELE
(°05 03 1956) volgde vanaf 2002 een kunstopleiding aan de Stedelijke Academie te
Eeklo. In 2007 slaagde zij met grote onderscheiding voor Tekenen en
Schilderen. Zij bleef zich verder bekwamen en behaalde nadien, eveneens met
grote onderscheiding een getuigschrift Specialisatie Tekenen en Aquarel. Vanaf
2009 tot heden volgt zij schilderkunst aan de Stedelijke Academie te Eeklo.
Talrijke prijzen
vielen haar te beurt: in 2003 de Speciale prijs Tekenkunst Stad Eeklo, in 2009
de Prijs Tekenkunst Kiwanis Eeklo, in 2010 de Kunstprijs KWB Zomergem, 3de
prijs van de jury en de Publieksprijs en in 2011 behaalde zij de voorselectie van
de canvascollectie MuZee Oostende.
Zij nam deel aan diverse eindejaarstentoonstellingen in de Academie van Eeklo in 2008, 2009 en 2011. In het kader van de WAK stelde ze in Maldegem tentoon in 2008 in het Kantoor Van
Meenen, Kunst in de Straat, in 2008, 2009 en 2010 was er de
Groepstentoonstelling in het Warmhof Maldegem, in 2009 de Groepstentoonstelling
in de St. Catharinakerk Henysdijk in Nederland, in 2009 in De Koraal Eeklo en in 2010 de groepstentoonstelling KWB Zomergem.
In haar realisaties
voor het project DE MENS, NATUURLIJK
tracht SONJA DE WAELE, de onvolmaakte, gekwetste en hulpbehoevende mens weer te
geven met een fijngevoelige, emotionele betrokkenheid, waarin de kijker zich
terugvindt. Zij inspireerde zich op het eigen beeldmateriaal en de
fotocollectie van het Guislain Museum.
Het thema en
de techniek van het project, DE MENS, NATUURLIJK zijn
ingrijpend veranderd. Het gaat niet meer om anekdotische werken en portretten
die het heden en het verleden van het plattelandsleven weergeven. Dit nieuwe
project, een work in progress, dat per definitie onvoltooid is, gaat over het
ingrijpende leven, het oeverloze lijden en sterven en alle onvolmaaktheden die
daarbij horen.
Elk mens heeft een
vertrouwd beeld van zichzelf maar blijft ergens toch altijd ook een vreemde, de
onvoorspelbare andere. De mens en de imperfecties die de natuur hem bezorgt en
waarop hij reageert, lopen als een rode draad doorheen de werken van Sonja De
Waele. De tentoonstelling presenteert beelden van de frêle, kwetsbare, angstige
dementerende mens, de radeloze blinde en zijn verlangen om een bepaald beeld te
zien, de strijd van de gehavende kankerpatiënt, de door de natuur
minderbedeelden die zich moedig handhaven. De kwetsbare mens en zijn manier om
het natuurlijke proces te veranderen of te accepteren staan centraal. De
ontvankelijke mens die een plaats en de zin wil vinden in de samenleving waar
hij als ieder ander deel van uitmaakt, om het algemeen mensbeeld te verrijken.
De emotionele
dimensie is zeer sterk, de betrokkenheid en de identificatie van de kunstenares
en wellicht ook van de toeschouwer vormen de kern van het werk. Het had ook
mij kunnen zijn of zelfs het zal ook mij overkomen is een angstige verzuchting
die wellicht ook bij de kunstliefhebber zal voorkomen. In elk geval staat de
meelevende blik centraal.
Sonja
probeert hiervoor een eigen beeldtaal te ontwikkelen, vertrekkend van
documentaire fotos en van haar eigen ervaring. Het medium is niet langer
aquarel, maar acryl en olieverf, de drager is niet langer papier, maar doek,
dikwijls op een onconventioneel formaat. Het kleurenpalet is sober maar
expressief en gevoelig. De werken nodigen uit tot dialoog en reflectie over wat
mens zijn eigenlijk betekent, ook als medemens. (Marianne
Posman).
Tijdens
de komende WAK 2013 is er ten huize van Johan Sessele, Adegem-Dorp 96, Adegem NATUURLIJK SAMEN DOEN MET NATUUR, een tentoonstelling en
demonstratie van diverse disciplines op 27, 28 april en 1, 4, 5 mei van 14u
tot 18 uur. Tijdens deze doe-tentoonstellingverzamelen zich een groep enthousiaste,
handvaardige amateurkunstenaars, die hun creaties tentoon stellen en
demonstreren hoe deze tot stand komen. Op 26 april stellen zij hun infotent op.
Op 27 gaan ze van start en op 28 april geven de Verenigde Vrienden van Adegem
er om 16 uur een feestelijk tintje aan. De amateurkunstenaars stellen ook enkele werken tentoon in het
gemeentehuis in Maldegems talent Natuurlijk.
Verbazingwekkend hoeveel
talent je ontdekt bij mensen die naast hun dagtaak als zelfstandige, huisvrouw,
bediende of arbeider, kunstwerken maken tijdens hun vrije tijd en samenwerken
om hun producten te etaleren en te verspreiden.
Merkwaardig genoeg maar de
amateurkunstenaars rond Johan Sesselle
zijn allemaal op een of andere manier verwant met elkaar. Cecile De Clercq, schoonmoeder van zoon Kurt Sesselle, schildert kaligrafie op porselein, Brigitta Campe, nicht van Johan, is beeldhouwster
in steen en graniet, Daniël Deprest,
is segmentair houtdraaier. Hij segmenteert en verlijmt blokjes hout tot geniale
siervoorwerpen, Hendrik Van der Jeught,
neef van Johan, kapt letters in keien en graniet, de buurman Paul Lammens maakt messen voor allerlei
doeleinden, Griet De Boitselier weeft
met de hand op een weefgetouwtje, terwijl haar echtgenoot Danny Van Hamme fantastische blokfluiten maakt en ze bespeelt, Yaël Verheire maakt fijne juweeltjes
met natuurlijke materialen, Kurt
Plasschaert bouwt gitaren en bespeelt ze en Kurt Seselle, zoon van Johan, is fotograaf en werd in 2011 gevierd
als dorpsfotograaf van Oosteeklo. De
Natuur schenkt mij soms een eindwerk dat mooi, boeiend, merkwaardig of bizar is.
Wie dit begrijpt, begrijpt de houtdraaier Johan Sesselle.
Johan Sesselle, geboren en
getogen in Adegem was houtbewerker tot hij beginjaren negentig zelfstandige
werd in Zulte. Hij was invoerder van hout (gevelde bomen) aanvankelijk uit Azië
later en vooral uit Afrika en hij leverde de houtsoorten aan grote bedrijven. Hij
ontmoette bosontginners overal ter wereld en herinnert zich talrijke anekdotes.
Es, esdoorn, kers, eik, beuk, paardenkastanje, acacia, meidoorn, taxus, Johan
kent en houdt van alle boomsoorten en herkent de ingewikkelde en interessante
structuur van de doorsnee van dwars gezaagd hout. Hij draait en bewerkt het
hout soms tot één millimeter dik, tovert het om in kunstwerkjes gekleurd met
oliën. Zijn atelier is een kunstschat van dwars gezaagd hout, houtsoorten met
verschillende doorsneden van bomen, verschillende jaarringen, patronen en afgewerkte
producten, siervoorwerpen als grote bollen, kommen, schotels, vaasjes,
beeldjes, sculpturen en potten. Hij ontdekt zelfs de schoonheid van de
kankergezwellen of knobbels die de stammen van vooral paardenkastanje en
kerselaar ontsieren. Hij ontplooit zijn creativiteit en drukt die uit in talloze
sier- en gebruiksvoorwerpen die hij tentoonstelt op kunstmarkten in Nederland (Ede,
Arnhem, Utrecht) en in Vlaanderen. Hij is lid van de houtdraaiersgilde. Hij is
53 jaar bezig met hout en geeft zijn kennis door. De groepstentoonstelling
wordt een voltreffer, vorig jaar waren er 486 bezoekers en tijdens de WAK 2013
waarschijnlijk nog veel meer. (Marianne Posman)
0
1
2
3
4
5
- Gemiddelde waardering: 5/5 - (115 Stemmen) Tags:Johan Sesselle, Cecile De Clercq, Kurt Sesselle, Brigitta Campe, Daniël Deprest, Hendrik Van de Jeught, Paul Lammens, Griet De Boitselier, Danny Van Hamme, Yaël Verheire, Kurt Plasschaert