Als leerkracht zedenleer krijg ik heeeeel dikwijls de vraag of ik Kerstmis vier en waarom ik dan Kerstmis vier.
Vele mensen weten immers niet dat Kerstmis eigenlijk in oorsprong een 'heidens' feest is.
Daarom heb ik deze week in alle klassen lesgegeven over de oorsprong van het kerstfeest.
Ik heb een verhaal voorgelezen van Knubbe. Knubbe en Froezel versieren samen de kerstboom. Tot Froezel plots vraagt aan Knubbe waarom er geen stalletje onder hun kerstboom staan. Froezel legt uit dat zij met Kerstmis de geboorte van Jezus vieren, dus moet de kerststal ook onder de kerstboom. Knubbe is helemaal in de war en gaat raad gaan vragen bij mama.
Mama vertelt een verhaal over Joel... Vroeger wisten de mensen nog niet zoveel. De dagen werden plots veel korter en de nachten veel langer. De mensen dachten dat de zon boos was op hen. De bomen verloren ook allemaal hun bladeren, enkel de naaldbomen niet, de kerstboom dus. Om de zon terug te roepen, maakten de mensen grote stapels van naaldbomen. Die staken ze in brand, en ze JOELDEN en dansten rond het vuur.
De mensen gingen ook bij elkaar op bezoek, legden ruzies bij, vertelden elkaar verhalen,... Het was warm en gezellig.
En inderdaad, ieder jaar, op het eind van december, worden de dagen stilletjes aan terug langer, en de nachten terug korter.
Dus vieren wij met Kerstmis eigenlijk het Joelfeest, of het feest van de lichtjes.
Maar eigenlijk, Kerstmis of Joelfeest, wat je ook kiest of gelooft, we denken aan ..
GEZELLIGHEID
LIEFDE
VREDE
VRIENDSCHAP
VERDRAAGZAAMHEID
... en dat is het belangrijkste
We hebben als verwerkende activiteit iets geknutseld rond kerst.
De kinderen mochten hun mooie werkjes meenemen naar huis.
Helaas heb ik niet van ieder werkje een foto kunnen nemen.
Maar hieronder kunnen jullie toch nog enkele werkjes bewonderen.
Dan wil ik jullie allemaal nog een heel gezellig kerstfeest (of Joelfeest) toewensen en een spetterend nieuwjaar!
Knubbe gaat logeren bij de kinderen van het 1ste leerjaar!
Knubbe is onze klasmascotte van zedenleer. In het 1ste leerjaar hebben we een groot Knubbeboek met allemaal leuke verhaaltjes.
Wij hebben al heel veel te weten gekomen over Knubbe. Maar Knubbe wist nog niet zoveel over de kinderen van het 1ste leerjaar. Daarom mocht hij er gaan logeren ! Met zijn logeerkoffer met daarin zijn lievelingsknuffel, een tandenborstel en een briefje van zijn mama en papa, vertrok hij op ontdekkingstocht!
Hieronder kunnen jullie zien wat voor een gelukzak Knubbe wel niet is, want hij is echt wel verwend geweest door de kinderen en mocht heel veel leuke dingen doen!