Beste Barack Nu de triomfkreten en de bazuinen zwijgen en het weer "back to business" is, zou ik u eerst willen feliciteren voor de schitterende speech en de geweldig goed gevonden shakespeareaanse herhaling Yes, we can. Hierbij maak ik toch graag enkele kanttekeningen. Change is het sleutelwoord geweest gedurende heel uw campagne : verandering op buitenlandse politiek, verandering in de gezondheidszorg, verandering voor de enorme groep armen in de VS, verandering in het financieel beleid. Allemaal prima en zonder meer toe te juichen, MAAR
* zult u kunnen opboksen tegen de lobby van de militairen, die na 6 jaar oorlog in Irak vinden dat ze hun werk niet half afgewerkt kunnen achterlaten, can you? * zult u - daar waar het al 20 jaar niet is gelukt en iedereen heeft gefaald - erin slagen de taliban aan banden te leggen ? Zult u gematigde, betrouwbare, geloofwaardige gesprekspartners vinden bij de taliban, Zult u Pakistan kunnen ertoe kunnen bewegen het moslimfundamentalisme in eigen land aan te pakken? can you? * zult u erin slagen de Europese bondgenoten ervan kunnen overtuigen meer grondtroepen in te zetten in Afghanistan? can you? * zult u de eerste regeringsleider zijn die de ongebreidelde vrije markteconomie aan banden kan leggen, daar waar een aantal experten in het recente verleden nog heel duidelijk daarover verontrustende uitspraken hebben gedaan. Ik noem er maar twee : Alan Greenspan : " De wereld wordt bestuurd door de marktkrachten" Hubert de Castries, topman van het Franse AXA : " Il faut accepter que le monde a changé et que le modèle dominant c'est l'économie de marché, tempéré par la démocratie" can you? * zult u erin slagen tegen de wil van bijna de helft van de Amerikaanse bevolking - want bijna 50% stemde toch voor Mc Cain - een fundamentele hervorming door te voeren in de Amerikaanse gezondheidszorg, gebaseerd op een verplichte ziekteverzekering, iets waarvan conservatieven gruwelen. can you? * zult u erin slagen twee oorlogen te beëindigen en zo een deel van het budget voor defensie vrij te maken voor armoedebestrijding in de VS? can you?
Misschien wel, maar u hebt getoond dat u slim en voorzichtig bent want in uw speech zei u al dat er wellicht twee mandaten nodig zullen nzijn om het een en het ander te veranderen, waarmee u uw ambitie voor een tweede ambtstermijn meteen duidelijk maakt en impliciet toegeeft dat de klus zeker niet op 4 jaar zal geklaard zijn. Maar, beste Barack, wij blijven hopen. That we can.