Er verschenen over allerlei onderwerpen alle mogelijke nieuwtjes, berichten, activiteiten, commentaar ... over Deinze en zijn deelgemeenten op deze blog. Wie nog af en toe iets wil raadplegen, kan dat blijven doen via de zoeker hierboven. Zo staan er bijna 300 artikels en foto's over erfgoed en lokale geschiedenis online.
Hartelijke groet,
Stefaan De Groote
Wie graag een bericht op de stadsblog wil hebben of gewoon iets signaleren kan dat via de mail
Katrijn Vanaelst is een jonge kunstenares uit Gottem. Haar werk is eenvoudig in vorm, beeld en kleur en wordt door een steeds grotere groep mensen geapprecieerd. Zij neemt deel aan tentoonstellingen en organiseert workshops, o.a. voor het basisonderwijs. Zie hierboven haar website 'Flofleur'.
u kan ten alle tijd reageren op elk artikel op deze blog. Maar pertinent onjuiste informatie wordt wel geweerd. Hetzelfde geldt voor bedreigingen en scheldpartijen.
Actualiteit, wetenswaardigheden en beschouwingen over Deinze en zijn deelgemeenten
05-05-2008
SK Deinze verliest Danny Vanhee
Roland Aerssens liet ons weten dat vorige week Danny Vanhee is overleden. Hij was een vrijwilliger pur sang en een bekend gezicht in de Tolpoortstraat. Hij was medestichter en drijvende kracht van de supportersclub 'The Gentlemens' en in de club verantwoordelijk voor de opvang van de scheidsrechters.
Maar eigenlijk deed Danny bijna alles, maar dan achter de schermen, vernamen van Roland: "Hij was praktisch elke dag op het stadion, om de boel in de gaten te houden. Dat ging van papiertjes oprapen, tot toezicht houden op de bestellingen, ontvangen van vertegenwoordigers, trainingen bijwonen, kleedkamers kuisen, de jeugd manieren leren, de kantine bezoeken, lidkaarten aan de man brengen... Toen de nieuwe tribune werd gebouwd, was hij meer aanwezig dan de werfleider."
Roland omschrijft hem verder als volgt: "Danny, de naoorlogse uitvinder van 'de vrijwilliger' voelde zich het best achter de schermen van 'zijn' vereniging, den Eska. Want achter die minzaamheid stak een bijzonder ambitieuze mens met een opvallende persoonlijkheid. Iemand die zichzelf totaal kon wegcijferen voor zijn gezin, voor zijn beroep en voor zijn hobby: fulltime medewerker, het liefst zonder statuut, van zijn oranjezwarte familie."
Foto Roland Aerssens. Danny Vanhee toen hij begin maart werd gehuldigd door de supportersclub The Gentlemens.
05-05-2008, 15:57 geschreven door Stefaan
02-05-2008
John Crombez moet SP.A in Vlaanderen mee uit het slop halen
Gisteren was het 1 mei. In het tijdschrift Knack van deze week staat een artikel over 'Le nouveau sp.a'. Men zoomt daarbij in op een zevental, meestal vrij jonge socialisten die de sp.a uit het slop moeten halen. En daar is een Deinzenaar bij. Het gaat om John Crombez, die al een aantal jaren in Meigem woont.
Ann Peuteman schrijft over hem: "De belofte van de SP.A zeggen zij die het kunnen weten. Economieprofessor John Crombez (34) stapte in 2003 van de academische wereld over naar het kabinet van de vicepremier en minister van Begroting Johan Vande Lanotte, en werd daarna de kabinetschef van Freya Van den Bossche. Tegenwoordiger is hij secretaris van de SP.A-Kamerfractie. Algemeen wordt verwacht dat de joviale, communicatief sterke Crombez zelf de actieve politiek ingaat.
Een goede coach heeft hij alvast, want zijn levenspartner is de voormalige communicatiedirecteur, Vivi Lombaerts. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 2006 was Crombez al lijstduwer in zijn woonplaats Deinze, waar hij ook afdelingsvoorzitter is. Tegen alle verwachtingen in was hij geen kandidaat bij de federale verkiezingen. 'Maar erg lang kan de partij het zich niet veroorloven om hem nog op stal te laten. Zoveel inhoud en uitstraling gaan niet vaak samen', zegt een kamerlid."
02-05-2008, 00:00 geschreven door Stefaan
01-05-2008
Vakantiecentrum De Ceder in Astene na 25 jaar nog steeds springlevend
De aloude ceder in het gelijknamige vakantiecentrum is ondertussen door ziekte geveld, maar er werden nieuwe exemplaren gepland, werd ons verzekerd. Het kasteeldomein heeft alleszins een lange voorgeschiedenis achter de rug. Tot in 1914 woonde er een machtige adellijke familie, die in de 19de eeuw in Astene de burgemeesters leverde en heel wat gronden en pachthoeven in bezit had. Zij legde in de 18de eeuw een aantal dreven aan, waarvan de 'Astenedreef' nog een prachtig restant is.
Maar het kan verkeren, want vanaf 1914 kregen 'de socialisten' het domein in handen. De eigenaar werd de Gentse coöperatieve Vooruit. Het kasteel werd een hersteloord voor o.a. mijnwerkers. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd het de toevlucht voor een aantal socialistische kopstukken, waaronder Achiel Van Acker.
Maar daarna begon het langzame verval, zodat de nieuwe eigenaar, de socialistische mutualiteit, besloot om het kasteel af te breken en er een vakantie- en vormingscentrum te bouwen. Dit gebeurde ondermeer onder impuls van de latere senator André Holsbeke. Eén van de eerste directeurs van het centrum was Daniël Termont, huidig burgemeester van Gent. Tijdens die eerste jaren trok men o.a. de aandacht via een reeks tentoonstellingen met werk van bekende beeldende kunstenaars. De jongste jaren heeft men zich vanuit De Ceder sterk ingezet voor de realisatie van het naburige stadsbos.
Na 25 jaar is men nog steeds alive and kicking en dat wil men bewijzen door op zaterdag 24 en zondag 25 mei, telkens vanaf 14u, een groots programma aan te bieden, dat bestaat uit een mix van muziek, cultuur, sport en ontspanning voor jong en oud.
Het volledige programma kan worden bekeken op de website www.deceder.be.
01-05-2008, 00:00 geschreven door Stefaan
30-04-2008
Derde Wereldprojecten (2): de familie D'Huyvetter uit Vinkt heeft een stevige band met Ecuador
Eén van de elf projecten die werden ingediend voor de solidariteitsprijs van de Deinse Wereldwinkel, gaat over de praktische en financiële steun aan de bevolking van een Andesdorpje door de Vinktse familie D'Huyvetter. In december 2006 trokken vader Jürgen en dochter Fien D'Huyvetter beiden naar Ecuador om er voor Ecassef Foundation gedurende zeven weken een ontwikkelingsproject voor arme jongeren op te zetten. Begin 2008 reisde hij opnieuw naar het land, deze keer met zijn vrouw Daisy. Dochter Fien die in 2006 zwaar ziek werd (tyfusbesmetting) zorgde voor de nodige steun vanuit de thuisbasis in Vinkt.
De Ecassef Foundation werd mee gesticht door Jean Stragier en Ria Delaere, die al sinds 1998 in Ecuador wonen. Zij wilden concreet iets doen aan de noden van de arme Indianen. Sindsdien ontstond dankzij hun actie een netwerk van vrijwilligers, zowel in Ecuador als in Vlaanderen. Zij steunen nu een reeks projecten, die vooral te maken hebben met onderwijs, werkgelegenheid, ecotoerisme en milieubescherming. De meeste projecten werden opgestart in de provincie Imbabura waar Jean en Ria wonen.
Het gezin D'Huyvetter in de Ketelstraat in Vinkt weet wat sociaal engagement is. Jürgen werkt als seniorenconsulent op de dienst welzijn van de stad Deinze en Daisy Oppeel is onthaal- en pleegmoeder en nam al eerder jonge vluchtelingen in huis op.
Enkele jaren geleden werd Jürgen aangetrokken door het project Ecassef in Ecuader. In 2006 ging een droom in vervulling toen hij met zijn dochter aan ontwikkelingswerk kon doen in een Andesdorpje: "Wij betalen alles zelf zodat het ingezamelde geld integraal naar het project kan gaan. Ik ga helpen aan een cultureel project dat jongeren van straat wil houden door hen onder meer Engels en verkoopstechnieken aan te leren. Dochter Fien gaat seksueel misbruikte kinderen bijstaan.'' vertelde hij voor het vertrek.
De familie D'Huyvetter liet nadien de projecten in Ecuador niet los en organiseerde heel wat activiteiten om middelen te verzamelen. Begin 2008 trok Jürgen deze keer met zijn vrouw Daisy (zie foto) opnieuw naar Ecuador om er de resultaten van hun (financiële) inspanningen te beoordelen.
Zaterdag - tijdens de zonovergoten Batjesmarkt - werd de vernieuwde gevel van de Wereldwinkel onthuld. Op de foto poseren enkele van de leerlingen en lerares Anne-Lize Billiet van de Stedelijke Academie voor Schone Kunsten die het geheel hebben gerealiseerd. De groep leerlingen bestaat uit Edward Filliers, Gilles Vergote, Jean Begy, Flor Hiergens, Valentine en Bram Van Braeckel. Gefeliciteerd !
Met dank aan Dirk Lootens voor de foto
30-04-2008, 00:00 geschreven door Stefaan
29-04-2008
Tentoonstelling sportfoto's van en door Atletiekclub Deinze
Atletiekclub Deinze heeft drie huisfotografen in dienst, die ijverig - wat de weersomstandigheden ook mogen zijn - op iedere wedstrijd talloze foto's nemen. Het zijn Bart Ingelaere, Gaby De Vos en Piet De Vooght. Deze foto's worden doorgaans dezelfde dag al op de website geplaatst en zijn voor atleten, familieleden en kennissen een mooie souvenir.
Heel wat van die foto's zijn echte juweeltjes en men heeft beslist om er een vijftiental te gebruiken om de kantine van het atletiekstadion een bijzonder cachet te geven. Het gaat niet zo zozeer om de atleten zelf, maar over het randgebeuren.
Dat kunnen ook weersomstandigheden zijn. De bijhorende foto werd door Gaby De Vos genomen tijdens de Belgische kampioenschappen veldlopen in Oostende in maart van dit jaar. De afbeeldingen hebben te maken met het winterseizoen. Nadien hoopt men een tentoonstelling aan te bieden over het zomerseizoen.
Woensdag 30 april is een uitstekende gelegenheid om deze permanente tentoonstelling eens te bezichtigen, want om 18u30 wordt in de Brielmeersen een lentejogging gelopen. Nadien is er nog een etentje in de kantine.
Sportac behaalde maar liefst tien titels op Belgische kampioenschappen
Sportac Deinze is nog altijd de marktleider in ons land op het vlak van acrogym, trampoline als tumbling. Voor acro en tumbling werd op basis van de clubresultaten een ranking gemaakt en daarbij staat Sportac telkens fier op de eerste plaats.
Tijdens het weekend van 12 en 13 april behaalde Thomas Van Overberghe de titel binnen bij de junioren voor trampoline en tumbling.
Een week later stond er nog veel meer op het programma. In Ingelmunster behaalde Sportac drie titels voor tumbling. Bij de A miniemen was er goud voor Febe Dumulder, terwijl Mieke Devriendt hetzelfde deed bij de senioren. Steffy Cools behaalde haar Belgische titel bij de junioren en kijkt al uit naar het Europese kampioensschap in het Deens Odense die plaatsvindt van 30 april tot 3 mei. Ben Van Overberghe sleepte ook al in Ingelmunster overtuigend de titel in de wacht bij de beloften trampoline.
Voor acro moest Sportac naar Breendonk. Elk Sportacteam stond op het podium. Het beloftentrio Pauline Teirlinck, Tamara De Vos en Pauline Devos behaalde de Belgische titel n het gemengd paar Nicolas Vleeshouwers en Laura Van Torhaut deed net hetzelfde. Bij de junioren meisjes duo ging de titel naar Lara Schollier en Maité Everaert. Nikki Snel en Yana Neudakh behaalden in deze categorie de meeste punten in het open klassement, maar door de niet-Belgische nationaliteit van Yana was er geen officiële deelname.
In de categorie meisjes trio ging de titel naar het topsportteam Sanne Van Overberghe, Lisa en Anaïs Hermans. Het tweede Sportactteam Flonrence Henrist en Tatjana De Vos behaalden de gouden medaille bij de senioren. Recent stapte Menno Vanderghote in de topsportwerking. Samen met zijn partner Julie Van Gelder namen zij deel aan de Belgische kampioenschappen (open klassement). Zij behaalden de hoogste score bij de senioren gemengd paar.
Alle medaillewinnaars Sportac Deinze in het seizoen 2007-2008. Een wel zeer indrukwekkend beeld.
Is het een stadslegende of echt realiteit? Er zijn in ieder geval mensen die beweren dat er zich minstens één ondergrondse gang bevindt in het centrum van Deinze. De ondergrondse gang start of eindigt in de voormalige muziekwinkel in de Guido Gezellelaaan van Adriaan La Roy, nu overgenomen door Piens. Adriaan La Roy heeft altijd het vermoeden gehad dat het om een onderaardse gang gaat, maar hij vertelt er wel bij dat de toegang verdween na bouwwerken. De gang was te bereiken via een put, waar op een bepaald ogenblik water in stond.
Zijn vroegere buurman en nu vrijwillige brandweerman Johan De Graeve beweert dat hij ooit de toegang tot deze gang heeft verkend. Het gaat volgens hem om een vrij ruime gang van twee meter hoog en afgezet met hout (eik).
De vraag rijst direct waarom en wanneer een dergelijke gang 'zou' gebouwd zijn. Een hypothese is dat de gang ergens begint in het naburige klooster- en schoolcomplex van de Zusters Maricolen. Deze orde verhuisde in de Franse periode (1795-1814) van Gent naar Deinze. De Fransen hadden het toen nogal gemunt op geestelijken en de bezittingen van kloosters en abdijen. Mogelijk zouden de zusters reeds in die periode voor zichzelf een vluchtweg hebben laten graven. In ieder geval lag de winkel van Adriaan La Roy vlak aan de vroegere omwalling van Deinze.In het klooster van de Maricolen weet men echter van niets. Men zegt wel dat er zich in het klooster een stelsel van kelders bevindt.
Is het allemaal fantasie? Bestaat een dergelijk ondergronds gangenstelsel? Wellicht is het interessant om 'ondergronds Deinze' eens aan een onderzoek te onderwerpen.
28-04-2008, 10:55 geschreven door Stefaan
Nangsue verkozen tot meest maatschappelijk bewogen mini-onderneming in Vlaanderen
Nangsue, de mini-onderneming van het Sint-Hendriks- en Zusters Maricoleninstituut, werd enkele weken geleden verkozen tot de beste mini-onderneming in Oost-Vlaanderen. Zaterdag werden de vijf beste Vlaamse mini-ondernemingen in Walibi beoordeeld door een jury van bedrijfsleiders. Nangsue verloor weliswaar van de Antwerpse mini-onderneming Storyline, maar kreeg toch een opvallende nominatie. Het Deinse project werd namelijk verkozen tot de meest maatschappelijk bewogen mini-onderneming in Vlaanderen en dat is toch een hele eer.
Nangsue of kleine winkel in het Thaïs werd vorig jaar opgericht door twaalf leerlingen van het 6EMT en 6EWI van het SHZMI. Het assortiment bestaat uit: moderne boodschappentassen, een handige en originele etui, sfeervolle artisanaal gemaakte kaarsen en een modieuze boxershort met de hippe slogan "are you afraid of the monster". Er werd ervoor gekozen om ethisch te ondernemen met producten gemaakt in De Nieuwe Brug Deurle en Aarova in Oudenaarde, door personen met een lichte handicap. En het is net dit laatste dat de aandacht heeft getrokken van de jury.
De mini-ondernemers zijn vooraan van links naar rechts Sofie Heggerick (algemene bestuurder), Nele Marijsse, Lies De Temmerman, Jonas Van Seymortier. Bovenaan van links naar Emily Vanaelst, Femke Colenbie, Liesbet Tijtgat, Timothy Jacob, Amelie Heyse, Cathérine Vergaert, Magali Vlaeminck en Els Vandekerckhove. Daarnaast werken op de achtergrond een hele reeks leerkrachten mee en niet in het minst economielerares Katrien Urmel.
Het is natuurlijk een toeval maar dit jaar worden in Deinze een hele reeks activiteiten georganiseerd, die te maken hebben met de schrijver Cyriel Buysse. Deze werd geboren in Nevele en woonde lange tijd in het naburige Deurle. Hij was goed bevriend met de schilder Emile Claus uit Astene. Zijn theaterstukken worden nog af en toe opgevoerd en sommige van zijn boeken nog vrij veel gelezen. Zo geeft uitgeverij Atlas nu opnieuw 'het bolleke' uit, één van zijn meesterwerken.
Nog tot 30 april kan men in de kelder van de bibliotheek in Deinze een rondreizende tentoonstelling bekijken, bestaande uit een twintigtal panelen. Deze tentoonstelling werd in 2006 uitgewerkt door de heemkundige kring het Land van Nevele en kreeg hiervoor heel wat steun van o.a. de Vlaamse Gemeenschap. De profielen werden gemaakt door leerlingen van het VTI. De tentoonstelling toont ondermeer hoe Buysse met zijn werk de schrijnende armoede aanklaagde in Vlaanderen en hiermee een impuls gaf aan de eerste sociale wetten.
Op 3 mei om 20u brengt Jo Decaluwé in zaal 'Voor ons Recht' (Stationsstraat 4) 'Och Hiere God toch, vier verhalen waarin o.m. God de vader, engelen, heiligen pastoors, de dood, onzen lieven Hiere belangrijke rollen spelen. Jo Decaluwé stelde het geheel samen na een maandenlange zoektocht in het verzamelde werk van Cyriel Buysse.
Zondag 18 mei, van 10 tot 18u wordt in de Brielpoort de toeristische zomerroute "In het land van Cyriel Buysse" voorgesteld. De route - ongeveer 50 km lang - loopt via bestaande fietsroutes in Nevele, Deinze en Deurle. Aan het project werkten de drie gemeentebesturen mee en het geheel werd gecoördineerd door Peter De Kemel, die sinds enige tijd beschikt over een evenementenbureau DKentertainment. Hij maakte een tweetal volkse en vrolijke films, die zich afspelen in de tijd van Cyriel Buysse.
We vernamen tenslotte dat de toneelgroep Vooruit dit najaar 'Het gezin van Paemel' zou opvoeren, zowat het bekendste theaterstuk van Cyriel Buysse. Het gaat over de uitbuiting en de ondergang van een landbouwersfamilie. Eén en ander zou passen in het 150-jarig bestaan van de theatermaatschappij met zetel op de Markt in Deinze.
Op de foto bovenaan links het portret dat Emile Claus maakte en zich bevindt in Het Museum van Deinze en Leiestreek. De onderste foto is in het bezit van Het Liberaal Archief. We zien de familie Buysse tijdens een fietstochtje, met uiterst rechts Cyriel .
26-04-2008, 00:00 geschreven door Stefaan
25-04-2008
Derde Wereldprojecten (1): Sint-vincentiusziekenhuis partner van ziekenhuis Kasongo Lunda in Congo
Oxfam Wereldwinkel is dertig jaar actief in Deinze en besliste om een geldbedrag te geven aan een Derdewereldproject. Maar liefst elf dossiers werden ingestuurd voor de solidariteitsprijs en worden beoordeeld door een jury. Op 23 mei worden de winnaars feestelijk bekend gemaakt in zaal De Rekkelinge. We maken van de gelegenheid gebruik om aandacht te besteden aan een reeks waardevolle projecten vanuit Deinze. Het Algemeen Ziekenhuis Sint-Vincentius bijt hierbij de spits af.
De samenwerking tussen het Sint-Vincentiusziekenhuis en het ziekenhuis in de regio Kasongo-Lunda kreeg vooral vleugels na een inleefreis door verpleegkundigen van het Deinse ziekenhuis. Het gebeurt meer en meer dat mensen na een inleefreis zwaar onder de indruk terugkeren en met de hulp van familie, kennissen of bepaalde organisaties een project opstarten. Dit wordt wel eens de vierde pijler van de ontwikkelingssamenwerking genoemd, die steeds belangrijker wordt. In Deinze alleen al zijn er verschillende dergelijke projecten. Sabine Van de Vijver, hoofdvroedvrouw, en Marleen Vanhoucke, verpleegkundige geriatrie, gingen in 2007 op inleefreis naar Congo. Bedoeling van deze reis was mensen van de werkvloer in levende lijve met elkaar in contact te brengen. Het initiatief kwam van Memisa, een NGO die aan de basis lag van het project Ziekenhuis voor Ziekenhuis' waar nu dertien ziekenhuizen uit ons land zijn bij betrokken.
Concreet zamelt elk ziekenhuis zo'n 11.000 tot 13.000 euro of 15 % van het totaalbedrag zelf in. De rest wordt bijgelegd door de Belgische ontwikkelingssamenwerking.
Naar aanleiding van de solidariteitsprijs van de Deinse Wereldwinkel werd een bijkomend project uitgewerkt: Moasi Makasi (sterke vrouw). Dit project ondersteunt ten volle de lokale vrouwen door informatie over hygiëne en preventie aan te bieden en hen op te leiden om dit verder uit te dragen. Moasi Makasi is een sterk project, dat niet alleen goed omkaderd is, maar ook in Deinze zelf kan rekenen op een grote groep mensen.
Sabine Van de Vyver op de website van het ziekenhuis: Met zijn 200 bedden is dit ziekenhuis qua beddenaantal alvast met het onze in Deinze te vergelijken ... Als ik in de ogen kijk van een 2-jarige kleuter die na een val hier met beide beentjes in tractie ligt, besef ik echter, er is een wereld van verschil ... Hier is géén elektriciteit, er komt géén water uit de kraan, er zijn géén lakens, géén toestellen, géén ontsmettingsalcohol, géén of héél weinig materiaal. Een studente verpleegkunde plaatst een blaassonde ... alleen haalt ze die niet uit de verpakking, maar uit een trommel. De sonde is helemaal verkleurd, ze werd al minstens 30 keer geplaatst, gewassen, gesteriliseerd en opnieuw gebruikt ... Een verpleegkundige kijkt in iemands ogen, anemie, een bloedtransfusie dringt zich op, op zoek naar een familielid om donor te zijn. Een grote zaal vol huilende kinderen, een arts onderzoekt een kind met meningitis, in het bed ernaast ligt een patiëntje met malaria, in het bed daarnaast kijkt een kind verrast naar mijn blanke huid, een ander klampt zich verschrikt vast aan zijn moeder ...
De meerderheidspartijen CD&V en VLD zijn overeengekomen om het stadhuisgebouw op de Markt te behouden én een nieuw administratief centrum te bouwen op de Brielparking, zo lezen we in Het Laatste Nieuws van vandaag. Na maandenlange discussie is de kogel dus door de kerk. Onder het nieuwe nog te bouwen administratieve centrum komt bovendien een ondergrondse parking. Geraamde kostprijs: 12,8 miljoen euro. Het is nog niet duidelijk welke bestemming het stadhuisgebouw zal krijgen.
Op deze blog hebben we ons altijd verzet tegen de volledige afbraak van het stadhuis op de Markt omdat de 19de eeuwse gevel zo bepalend is voor de Markt, waar het grootste deel van de historische burgershuizen al is gesloopt.De huidige regeling heeft eveneens nadelen. Zo verzwakt de centrumfunctie van de Markt en verliest men een gratis parkeerterrein dichtbij het centrum.
23-04-2008, 00:00 geschreven door Stefaan
21-04-2008
Marc Cocquyt uit Meigem teelt appelen en peren met toegevoegde waarde
Na de hype van de televisiereeks Katarakt, leek het ons eens interessant om de aandacht te vestigen op een fruitteler die vlak bij de deur woont. We hebben het inderdaad over Marc Cocquyt uit Meigem, al sinds jaar en dag actief in een zeer florerend bedrijf, die nooit aarzelde om vernieuwingen of milieuvriendelijke procedures in te voeren. Hij blijft trouwens experimenteren met oude fruitrassen. Tenslotte zijn allerlei groepen en klasjes het hele jaar door welkom op de hoeve. Tijdens het plukseizoen werken er ca. veertig mensen op het bedrijf.
Toen hij bijna dertig jaar geleden het ouderlijke bedrijf overnam, moest het vee wijken voor fruitbomen. Marc en de zijnen telen 27 ha peren, 5,5 ha appelen, 1,5 ha kersen en er is ook nog een weide met wat hobbyschapen. "We hebben jarenlang het succes van de Jonagold gesmaakt", vertelt de Meigemse fruitboer. "Maar toen de afzetmarkt verschoof naar ex-Joegoslavië, Roemenië en Rusland koos ik voor de peren". Marc denkt er echter niet aan om alle appelbomen te rooien. Het overblijvende volume doet dienst voor de thuisverkoop, zorgt voor werk- en risicospreiding en enige variatie voorkomt eentonigheid bij de arbeid.
"Het boerderijwinkeltje verkoopt heel goed, vooral het fruit van tweede keuze gaat aan een verlaagd tarief vlot over de toonbank. Maar de winkel dient in de eerste plaats voor de sociale contacten", aldus de bedrijfsleider. En dan zijn er nog de enkele tientallen bussen die jaarlijks halt houden bij Cocquyt voor een woordje uitleg over een modern fruitteeltbedrijf. "In mijn diverse netwerken heb ik jarenlang geïnvesteerd. Het is belangrijk de consument dichter bij de producent te brengen, want ook die is de voeling kwijt met de basis".
De beroepsfierheid is er altijd geweest bij de familie en Marc vertelt verder: "Iedere zondagochtend staan we vroeg op om tussen onze bomenrijen te genieten van onze arbeid en het ritme van de natuur. Geen reisbestemming ter wereld geeft mij meer voldoening dan mijn eigen percelen".
Het pitfruitteeltbedrijf zoals het in het jargon heet, kreeg enkele jaren geleden als eerste het Eurep Gap-certificaat. Het gaat om een norm die door alle Europese grootwarenhuizen, aangesloten bij de Eurep (Euro-Retailer-Produce-Working-Group), is vastgesteld. De andere telers zijn gevolgd. Verder koos Cocquyt resoluut al vanaf 1983 heel bewust voor de toen nog prille geïntegreerde en milieuvriendelijke bestrijding van het fruit. Hij probeert altijd een stap voor te zijn, ook op het buitenland. Er is op het domein trouwens een weerstation aanwezig, naast hagen en grachten met waterzuiverende planten.
Het Goed Ten Broecke van Marc Cocquyt en Nicole Hellebuyck kan - mits afspraak - alle dagen van de week, behalve op zondag, worden bezocht.
Deins burgemeester krijgt boek over klimaatverandering cadeau van milieuverenigingen
Wim Bracke, voorzitter van het Omer Wattezfront, overhandigde het boek 'Hitte' van George Monbiot aan Jacques De Ruyck. De auteurprobeert met alle mogelijke middelen aan te tonen dat een CO2-reductie van 90 percent (ook op economisch vlak) realiseerbaar is. Het overgrote deel van zijn boek besteedt hij daarom aan een uitgebreide bespreking van de vele mogelijkheden en ook nadelen van duurzame energie, passiefhuizen, nieuwe vervoersystemen tot zelfs virtueel winkelen toe.
De burgemeester kreeg het boek als afsluiter van de 'Dag van de aarde' in Deinze, die heel wat belangstellenden lokte. Tijdens fietstochten werden deze namiddag in de streek een aantal ecologische projecten bezocht. Aan deze activiteit werkten een reeks verenigingen mee, waaronder Natuurpunt en de Gezinsbond.
20-04-2008, 00:00 geschreven door Stefaan
19-04-2008
Deinse ropeskippers naar wereldkampioenschap in Zuid-Afrika
Deinze moet in ons land één van de marktleiders zijn op het vlak van ropeskipping. Er zijn maar liefst twee clubs - The Handles en Sportac - die samen enkele honderden spelers en speelsters begeleiden. The Handles alleen al hebben bijna 200 leden, waarvan er een zeventigtal wedstrijden springen. Zij trainen wekelijks vier uur in de campus Peter Benoit aan de Schutterijstraat in Deinze.
De club ontstond eind jaren negentig toen enkele mensen beslisten om Sportac te verlaten en op eigen kracht met ropeskipping te beginnen.
Vrij snel werd een hoog niveau bereikt en dat is nog altijd het geval. The Handles stuurt in juli twee teams naar het wereldkampioenschap in Zuid-Afrika.
Liese Bovijn, Marie Bouvijn, Lana Van Speybroeck, Jolien Claus en Floor Degraeve, legden vorig weekend in Brasschaat tijdens het Belgisch kamioenschap beslag op de derde plaats bij de juniores. Dat is voldoende deelname aan het WK.
Eerder hadden in de categorie seniores open Matthias De Jans, Caroline Maes, Brenda Van Hoye en Leen Vermeiren zich geplaatst met een tweede plaats tijdens de Vlaamse kampioenschappen.
SK Deinze wint van Egyptisch Lierse en doet gouden zaak
Sinds de Egyptische investeerder SK Lierse ongeveer heeft opgekocht, waait er duidelijk een nieuwe wind. Zo speelt de ploeg met zwart/witte shirts en niet meer met het vertrouwde geel/zwart. Er zijn ook enkele Egyptische voetballers in het team gedropt. Maar dat kon niet verhinderen dat SK Deinze vanavond thuis met het kleinste verschil won.
Lierse combineerde een uur lang zeer goed en toonde zich technisch duidelijk de betere. Maar de al met al weinige kansen werden niet afgewerkt. En zo gaat het vaak in voetbal. Diep in de tweede helft manouvreerde de Deinse spits Thompon zich plots vrij en schoot loeihard binnen. Van dan af was het kalf al verdronken voor Lierse en het was Deinze dat via Bob Cousin nog gevaarlijk kwam opzetten voor een tweede doelpunt. Maar dat zouden overdreven cijfers zijn geweest. Een schitterende zaak voor de thuisploeg die zich hiermee (bijna zeker) van het behoud in tweede klasse heeft verzekerd.
Deins museum verwerft meer dan honderd tekeningen van 'zonneschilder' Emile Claus
Volgende week donderdag krijgt de gemeenteraad de aankoop voorgelegd van 102 tekeningen van Emile Claus, die bestemd zijn voor het Museum van Deinze en Leiestreek. De tekeningen worden verkocht door Franz Vyncke uit Sint-Denijs-Westrem voor meer dan 37.000 euro. De Vlaamse Gemeenschap geeft een subsidie van 20.000 euro en de rest moet uit de stadskas worden bijgepast.
Het is niet toevallig dat het museum in Deinze dit mooie lot kan verwerven. Claus woonde immers in Astene en het museum beschikt reeds over een Emile Clauszaal, met het imposante doek 'de bietenoogst' (zie foto) uit 1890.
Op het einde van de 19de eeuw was zijn woning in Astene een ontmoetingsplaats voor heel wat bekende mensen. Er vonden ondermeer poëzieavonden plaats waar Belgische en Franse auteurs en kunstenaars aan deelnamen. Mensen als Emile Verhaeren, Camille Lemonnier en Cyriel Buysse waren er kind aan huis.
Emile Claus (°1849-+1924) werd geboren in Sint-Eloois-Vijve maar vestigde zich in 1883 in de villa Zonneschijn in Astene. Hij huwde in 1886 met de notarisdochter Charlotte Dufaux. Hij reisde veel, o.a. naar de Verenigde Staten en raakte beïnvloed door het Franse impressionisme. Hij gaf er echter een eigen toets aan en werd de belangrijkste vertegenwoordiger van het luminisme in ons land.
Hij raakte bekend als de "zonneschilder" en de "schilder van de Leie". Zijn schilderijen De bietenoogst uit 1890 en De ijsvogels uit 1891 zijn belangrijke scharnierwerken in deze evolutie. Beide werken werden vorig jaar door cultuurminister Anciaux opgenomen in de lijst roerend cultureel erfgoed van de Vlaamse Gemeenschap.
Tijdens de Eerste Wereldoorlog leefde hij in ballingsschap in Londen. Een belangrijk personage in het leven van Emile Claus was de schilderes Jenny Montigny. Na het zien van diens schilderij De ijsvogels besloot Jenny Montigny les te gaan volgen in zijn atelier te Astene. Als leerlinge, reisde ze gedurende jaren over en weer van Gent naar Astene. Emile Claus was 26 jaar ouder dan zij en een grote persoonlijkheid. Ze begonnen een verhouding die zou duren tot aan de dood van Emile in 1924. Na zijn overlijden, besliste zijn vrouw om hem in hun tuin in Astene te begraven.
Foto's van de Bietenoogst (bron: www.seniorama.be) uit het Museum van Deinze en de Leiestreek en het standbeeld van Emile Claus in Gent.
Acrogymnasten Sportac zijn klaar voor Belgische kampioenschappen
De acroteams van Sportac Deinze hebben een lange traditie op het vlak van topprestaties. Het is dan ook geen toeval dat de club zowel voor acrobatische gymnastiek als tumbling opnieuw op nummer één staat in de ranking.
Vorig weekend in Puurs was er een sterke internationale bezetting in de categorie FIAC Age Group Competition. Dit verhinderde niet dat door acrogymnasten van Sportac heel wat medailles werden veroverd, zo liet Griet Allaert weten.
Laura Van Torhout en Nicolas De Vleeschouwer sprongen op het eerste schavotje bij gemengd paar. Bij de meisjes trio was er zelfs goud en brons voor respectievelijk Tamara De Vos, Pauline Teirlinck en Pauline De Vos (foto) en voor Marlies Hoornaert, Laura Emirode Rasemont en Fien Philips. Nog eens goud en brons bij de juniores meisjes trio voor het topsportteam Sanne Van Overberghe, Lisa en Anaïs Hermans en voor Julie Schoutteten, Lieselot De Wulf en Camille Van Betsbrugge. De toekomst is dus verzekerd.
Bij de senioren behaalde het topsportteam Tamara De Vos en Florence Henrist een gouden medaille met een wel zeer hoge score. Zij koesteren dan ook internationale ambities en bereiden zich voor op de volgende Worldcup.
De juniores duo meisjes hadden een schitterende voorronde, maar wellicht door vermoeidheid werden een paar foutjes gemaakt en viel men net buiten de medailles. Zaterdag zijn het Belgische kampioenschappen waarbij zowel Lara Schollier en Maïté Everaert als Nikki Snel en Yana Neudackh zich kunnen herpakken. Ook andere Sportacteams zullen opnieuw van de partij zijn.
Voor zaterdag zijn bij de seniores gemengd paar de ogen trouwens vooral gericht op het kersverse topsportduo Menno Vanderghote en Julie Van Gelder van Sportac. Julie werd eind oktober nog met haar partner Sam Pauwels (die onlangs een punt zette achter zijn topsportcarrière) Europees kampioen bij de junioren.
Hierboven zien we de acrogymnasten die werden gefotografeerd ter gelegenheid van de Oost-Vlaamse kampioenschappen in februari.
De Ropeskippers van hun kant organiseren een eetfestijn met beenhesp op zondag 20 april om 12u in de zaal Guldepoort in Machelen-Zulte. Volwassenen betalen 11 euro en kinderen 6 euro.
We vonden er (nog) geen spoor van terug in de lokale pers, maar de volleyballers van Sferos Deinze haalden dit weekend de titel binnen in tweede provinciale B door te winnen van Waarschoot. Vorige week gooide Steenhuize nog roet in het eten. Sferos - dat sinds de derde speeldag niet meer had verloren - werd toen onverwacht verslagen. Op die manier diende men te wachten tot dit weekend voor het kampioenenfeest.
Een mooi succes voor voorzitter Daan Peirs en de zijnen, die nu kunnen doorschuiven naar de hoogste reeks in de provincie. Cosmos Wontergem dat in dezelfde reeks speelt was al een tijdje zeker van het behoud.
Maar ook voor coach Wouter Laroy die de ploeg voor het eerst trainde, is het een prachtig resultaat. Hij blijft er wel nuchter bij: "Sferos speelde ooit in eerste nationale, maar aan dergelijk avontuur gaan wij ons niet direct wagen. Wij doen verder met de huidige groep als basis en wellicht een paar versterkingen. Daarnaast wachten wij vol ongeduld op de doorstroming van de jeugd, nadat enkele jaren geleden een degelijke jeugdwerking op touw werd gezet.»
Sparta Petegem kampioen en voor het eerst in 80 jaar naar vierde nationale
Zondag 13 april zal in gouden letters worden geschreven in de annalen van de voetbalclub, want het fanionelftal werd voor de allereerste keer kampioen in eerste provinciale. Het was dan nog eens net sponsordag en die hebben hun ploeg met 2-0 zien winnen tegen Vrasene. De doelpuntenmakers van dienst waren Kevin Bollé en Jeffrey Van Rie. Maar eigenlijk is de deur naar bevordering opengeduwd door Rieno Van Oost (foto). De Maldegemnaar scoorde dit seizoen aan de lopende band en zal met al zijn ervaring Sparta in vierde nationale veel kunnen bieden.
Sparta Petegem kende vorig jaar veel sportieve tegenslag, maar dit seizoen liep alles eens op wieltjes. Al vanaf de vierde speeldag stond de ploeg aan de leiding en zou die positie niet meer afstaan, ondanks wat aandringen in het begin van Eine en Eeklo. Het was uiteindelijk enkel Terjoden Welle dat de druk op de ketel hield. Maar de laatste weken slaagde Petegem er dan toch in om ruimer afstand te nemen. Ook voor het bestuur en trainer Patrick Moens is het succes natuurlijk compleet. Men werkt al volop aan de nieuwe ploeg. Zo werden vijf inkomende transfers gerealiseerd.
Sparta Petegem werd opgericht op 1 februari 1928 en kende een eerste impuls net na de Tweede Wereldoorlog, toen in 1946 de club werd gefusioneerd met Patro Deinze. Halverwege de jaren vijftig verhuisde de club van den Dries naar de Gaversesteenweg. Sparta speelde met wisselend succes in de provinciale reeksen. In de jaren zestig voetbalde men zelfs gedurende één seizoen een reeks hoger dan SK Deinze, dat was teruggevallen naar tweede provinciale. Er waren in de zeventiger jaren een paar legendarische derby's met SK Deinze.
Foto uit de oude doos van de Spartanen
Maar in de jaren tachtig ging Sparta dan zelf bergaf en kon men ternauwernood de degradatie naar vierde provinciale vermijden. Maar een nieuwe opgang werd ingezet, toen men in 1993 eerst promoveerde naar tweede en in 1999 naar eerste provinciale. Na het overlijden van Stefaan De Baere in 2001 werd Patrick Walgraeve de drijvende kracht. Hij werd goed omringd. Sparta heeft altijd zeer zorgvuldig jong talent gescout en kansen gegeven. Er werd ook veel geïnvesteerd in jeugdploegen. Het prachtige en zeer verdiende resultaat bleef dan ook niet uit.Trouwens, dat in Deinze nu twee voetbalclubs een ploeg zullen hebben in de nationale reeksen is op zich ook al uniek.
Het fanionelftal dat de deur naar vierde nationale openbeukte.