Er verschenen over allerlei onderwerpen alle mogelijke nieuwtjes, berichten, activiteiten, commentaar ... over Deinze en zijn deelgemeenten op deze blog. Wie nog af en toe iets wil raadplegen, kan dat blijven doen via de zoeker hierboven. Zo staan er bijna 300 artikels en foto's over erfgoed en lokale geschiedenis online.
Hartelijke groet,
Stefaan De Groote
Wie graag een bericht op de stadsblog wil hebben of gewoon iets signaleren kan dat via de mail
Katrijn Vanaelst is een jonge kunstenares uit Gottem. Haar werk is eenvoudig in vorm, beeld en kleur en wordt door een steeds grotere groep mensen geapprecieerd. Zij neemt deel aan tentoonstellingen en organiseert workshops, o.a. voor het basisonderwijs. Zie hierboven haar website 'Flofleur'.
u kan ten alle tijd reageren op elk artikel op deze blog. Maar pertinent onjuiste informatie wordt wel geweerd. Hetzelfde geldt voor bedreigingen en scheldpartijen.
Actualiteit, wetenswaardigheden en beschouwingen over Deinze en zijn deelgemeenten
06-09-2009
Camilla De Bleecker van AC Deinze Belgische kampioene op de 1.500 meter bij de kadetten
Camilla De Bleecker liep zaterdag op de Belgische kampioenschappen in Nijvel de tegenstand eens te meer op een hoopje. De atlete van Atletiekclub Deinze rende zelfs de derde beste tijd ooit in België op een 1.500 meter bij de kadetten meisjes .
Een verkouden Jonas Van Loocke bleef in de 3.000 meter scholieren wat onder de verwachtingen.
Foto Gaby De Vos
06-09-2009, 00:00 geschreven door Stefaan
Categorie:Atletiek
05-09-2009
Mensen in Zeveren willen zitbank in Kerkstraat terug
Sinds enige tijd stond er blijkbaar een zitbank op het einde van de Kerkstraat. Het uitzicht over het natuurreservaat de Zeverenbeek is er prachtig. Tot verbazing en ontgoocheling van een aantal wandelaars en bewoners is de bank weggehaald. Zoals het er onverwacht is gekomen, bleek het plots weer verdwenen. Men vraagt zich af waarom het stadsbestuur de zitbank heeft laten weghalen. Het lijkt onvoorstelbaar, maar blijkbaar heeft iemand een klacht bij de stad ingediend tegen die zitbank! Wie is er zo verzuurd om niet te kunnen verdragen dat er mensen in de straat op een bank gaan zitten? Snel terug die bank!
05-09-2009, 19:24 geschreven door Stefaan
Categorie:Sociaal
Robert Docquier van de Deinse Sociale Bouwmaatschappij ergert zich aan opmerking van Stefaan Vercamer
Stefaan Vercamer, federaal volksvertegenwoordiger CD&V, verspreidde een perstekst over sociale huisvesting, nochtans een Vlaamse bevoegdheid. Hij benadrukte dat het nieuwe grond- en pandendecreet in voege vanaf 1 september, implicaties heeft voor sociale woningbouw. Vooral in Deinze en omgeving zal men een tandje moeten bijsteken, meent Vercamer en hij viseert hiermee impliciet de Deinse Sociale Bouwmaatschappij (DSB). Tegen 2020 moeten er in Deinze alleen al bijna 200 sociale huurwoningen bijkomen.
De opmerking van Stefaan Vercamer schiet zijn partijgenoot Robert Docquier, voorzitter van de DSB, danig in het verkeerde keelgat. "De regeringen (welke dan ook) zouden beter iets doen aan de lange lijdensweg van een sociale huisvestingsmaatschappij vooraleer die werkelijk aan de bouw kan beginnen (moeten teveel instanties en controles passeren). Reeds twee jaar terug konden de gemeentebesturen bij verkavelingen de verplichting opleggen ongeveer 10% voor te behouden voor sociale woningbouw. Het stadsbestuur Deinze (schepencollege) wou dit niet doen en speelde verder de kaart van de grote verkavelaars !!!" reageert Docquier geprikkeld op de blog van Willy Tack.
Het is al langer bekend dat de streek wat achterophinkt op het vlak van sociale woningbouw. Er zijn nu wel een aantal dossiers opgestart maar de uitvoering laat op zich wachten. Zo werd twee jaar geleden het vroegere jeugdhuis de Mouterij afgebroken - zie foto - met de bedoeling er sociale flats te bouwen. Robert Docquier ziet uiteindelijk de uitvoering ervan starten begin 2010. "Wij durven alleen te hopen dat de Deinse politiekers zich nu achter hun eigen maatschappij gaan scharen." klinkt het nog ferm bij Robert Docquier.Of lees, ik wil wel en ik heb het goed voor maar het zijn de anderen die mij tegenwerken.
05-09-2009, 00:07 geschreven door Stefaan
Categorie:Sociaal
04-09-2009
Beeldend kunstenaar Stief Desmet komt in Bachte-Maria-Leerne wonen
Binnenkort verlaat Stief Desmet Gent en komt in een pand wonen langs de Leernsesteenweg, ongeveer tegenover de Raesboomkapel in Bachte-Maria-Leerne. De kunstenaar heeft er voldoende ruimte voor een atelier en hij geeft trouwens les aan de Academie in Deinze.
Stief neemt deze zomer bovendien deel aan de tentoonstelling WACHTERS in Bachte-Maria-Leerne van curator William Ploegaert. Voor Wachters gebruikt hij opnieuw de wolf en zijn roedel als metafoor voor menselijke gedragingen, meer bepaald als territoriumbewakers-wachters die zichtbaar zullen zijn op diverse grensplaatsen van de gemeente Bachte-Maria-Leerne. De ridder/indringer afkomstig uit het nabije kasteel van Ooidonk die het jachtgebied van de wolven probeert te veroveren wordt dan ook genadeloos in een hinderlaag gelokt door de hongerige carnivoren.
Stief Desmet werd in 1973 geboren in Deinze en studeerde aan de Academie en het Sint-Lucas in Gent. Sinds enkele jaren is hij met zijn schilderijen, video-installaties en sculpturen bedrijvig in binnen- en buitenland. In 2005 werd hij laureaat van de tweejaarlijkse Provinciale Prijs voor Beeldende Kunst. Stief was in 2007 artist in residence in Los Angeles.
Stief kreeg de jongste tijd heel wat opdrachten van lokale besturen in de streek. Er komen kunstwerken in Tielt, Waregem en Nevele. In die laatste gemeente mocht hij het beeld van schrijver Cyriel Buysse ontwerpen. De sculptuur stelt een vier meter hoge schrijverstafel voor met daarop de buste van Cyriel Buysse. Het beeld zal dit najaar worden onthuld op de Markt van Nevele. Ook in Deinze zelf prijken ondertussen heel wat beeldhouwwerken van zijn hand. In Gent werkt hij samen met de Galerie Fortlaan.
Bron foto: Galerie Fortlaan Gent
04-09-2009, 12:14 geschreven door Stefaan
Categorie:Bekende Deinzenaars
02-09-2009
Knal Deinze start derde seizoen in de hoogste Belgische tafeltennisreeks
Knal Deinze start op 4 september met een wedstrijd in Diest het derde seizoen in de hoogste reeks of de superliga. Men heeft zich serieus versterkt met Tim Janssens (A 14) die overkomt van Stag Hasselt. Samen met de jeugdige spelers Cedric Nuytinck (A 13 en op de foto) en Ludovic Bierny (A 15) moet men in staat zijn goed mee te draaien in de hoogste afdeling.
(Belastbaar) inkomen per persoon in Deinze lager dan in de meeste omliggende gemeenten
In het Nieuwsblad zoomt men deze week in op het belastbaar inkomen in ons land en maakt men een aantal vergelijkingen. Wij hebben in onze streek eens gekeken naar het gemiddelde belastbaar inkomen (belastingsaangifte 2007) per inwoner en per gemeente. Het gaat dus om inkomens van 2006. Het valt hierbij op dat Deinze met 26.534 euro per inwoner het doorgaans iets minder goed doet dan de meeste omliggende gemeenten.
Dat Sint-Martens-Latem en De Pinte met respectievelijk 38.522 en 34.702 euro veel hogere inkomens per persoon opleveren, is natuurlijk geen verrassing. Maar ook Nazareth met 28.509 en Kruishoutem met 27.057 doen het een stuk beter dan Deinze. Zelfs Nevele met 27.810 en Aalter met met 27.714 euro hebben per persoon een hoger belastbaar inkomen.
Zulte komt uit op 25.711 euro en dat is dan weer wat minder. Opvallend is verder dat Tielt en omgeving veel minder goed scoort. Tielt behaalt 25.278 euro per persoon. Men kan dus afleiden dat de gemeenten uit de directe omgeving van Gent doorgaans de hoogste gemiddelde inkomens hebben en hoe verder men zich ervan verwijdert hoe lager die inkomens zijn.
02-09-2009, 00:11 geschreven door Stefaan
Categorie:Actualiteit
01-09-2009
Knuppelpad in Wontergem onder grote belangstelling geopend
Ruim tweehonderd mensen, waaronder nogal wat lokale politici, Wontergemnaars, leden van Natuurpunt... hebben zaterdag onder een stralende zon het nieuwe knuppelpad ingehuldigd. Het kwam er op initiatief van Natuurpunt, in het bijzonder de conservators Rik Desmet en Xavier Coppens en met financiering van de stad Deinze.
Dit pad over de Vondelbeek in Wontergem kruist het natuurreservaat 'vallei van de Zeverenbeek' en verbindt de dorpskernen van Wontergem en Grammene met elkaar. Het is nu bovendien mogelijk een wandeling te maken van enkele kilometers, die start en eindigt in het centrum van Wontergem.
Het is alvast een nieuwe stap in het toegankelijker maken van het natuurreservaat. In zijn toespraak omschreef Wim Vercruysse, voorzitter van de milieuraad, het gebied als belangrijk, zelfs op Vlaams niveau en wees eveneens op de Europese bescherming die de zone geniet. Foto Ann Doutreloigne
01-09-2009, 00:00 geschreven door Stefaan
Categorie:Natuur
Comeback Kim Clijsters inspireert Freija Dhondt (sp.a)
De 21-jarige Freija Dhondt, gemeenteraadslid voor de sp.a in Deinze, speelde enkele jaren geleden intensief tennis en groeide naar een goed niveau met o.a. een deelname aan de masters in Antwerpen. In 2007 werd Freija geconfronteerd met een blessure, wat leidde tot een operatie aan de meniscus in de pols en tennisinactiviteit.
Maar blijkbaar begon het dit jaar opnieuw te kriebelen, zeker toen Kim Clijsters werkte aan haar comeback. Ook Freija Dhondt tennist opnieuw en won dit weekend al een tornooi in Ronse. Freija is in ieder geval niet de enige tennisster bij de sp.a. Ook Vlaams voorzitster Caroline Gennez beoefende in haar jeugd die sport en was naar verluidt een uitstekende speelster.
01-09-2009, 00:00 geschreven door Stefaan
Categorie:Andere sporten
31-08-2009
Deinse gemeenteraad stuurt aan op nieuw mobiliteitsplan
Verkeer en mobiliteit zijn een pijnpunt in Deinze, dat is algemeen geweten. Op de gemeenteraad van vorige week werd een discussie gevoerd over het Deinse mobiliteitsplan dat al dateert van 2005. Vanuit de meerderheid en de oppositie gaan stemmen op om te komen tot een nieuw mobiliteitsplan. Zowel Tony De Neve en Bart Van Thuyne van de CD&V als Willy Bekaert van sp.a SamenVoorDeinze willen dat via een zgn. sneltoets het lopende mobiliteitsplan op korte termijn wordt geëvalueerd. Dit dient te gebeuren door een gemeentelijke begeleidingscommissie die daartoe wordt aangevuld met vertegenwoordigers uit de gemeenteraad.De boodschap die men eigenlijk wil geven, is dat men niet opnieuw een duur studiebureau wil inschakelen.
31-08-2009, 00:00 geschreven door Stefaan
Categorie:Mobiliteit
30-08-2009
Cursus imker door bieëntelersbond Sint-Ambrosius Deinze
De bieëntelersbond Sint-Ambrosius heeft het initiatief genomen om in onze streek een imkerscursus te organiseren, die zal plaatsvinden vanaf 27 september in de kelder van de bibliotheek. De cursus omvat acht modules en eindigt op 13 december.
Voorzitter Depuydt ijvert al jarenlang voor het welzijn van de bijen en wil dat het onderwijs meer aandacht zou schenken aan het nut ervan. "In België weten weinig mensen dit, in tegenstelling tot Nederland en Duitsland. In die landen maken de bijen niet alleen deel uit van het lessenpakket biologie, maar kweken de leerlingen zelf bijen. De interesse van de kinderen wordt hierdoor fel aangewakkerd". "Bij de mensen zelf heersen er ook veel misverstanden, want bijen vallen zogezegd aan en steken" verklaart hij verder. "Dat is echter niet het geval. De diertjes behoren tot de veredelde rassen en zijn zeer verdraagzaam geworden".
De bijen hebben het in in ieder geval in onze streek niet gemakkelijk: chemicaliën en verkavelingen hebben de populaties doen afnemen.
Geïnteresseerden kunnen zich inschrijven bij Roger Depuydt, Vlieguit 10, Sint-Martens-Latem. Tel. 09/2828048 of mailen naar edwin.revyn@pi.be.
Met dank aan Chantal voor de info.
30-08-2009, 19:03 geschreven door Stefaan
Categorie:Natuur
29-08-2009
het raadsel verklaard van de twee Duitse namen op een bruggetje in Wontergem
De beide namen hebben te maken met de Tweede Wereldoorlog. Na de 18-daagse veldtocht tussen 10 en 28 mei 1940 was de spoorlijn naar De Panne wellicht beschadigd en in ieder geval aan herstelling en versteviging toe. De spoorweg die in De Panne naar links afweek en verder langs de kust liep naar Duinkerken, was cruciaal voor de Duitse bezetter. Het was ongeveer de enige mogelijkheid om versterkingsmaterialen, munitie en bevoorrading aan te voeren.
Na de val van Frankrijk dacht Hitler er bovendien aan om Engeland aan te vallen. Het zou er nooit van komen. Hitler verloor in de zomer van 1940 de luchtslag om Engeland. Nadien werd de Atlantikwall gebouwd, zodat de spoorlijn vitaal bleef voor de Duitse bezetter.
Vanaf 1943 werd de spoorlijn het mikpunt van geallieerde aanvallen. Zo werd op een bepaald ogenblik de naburige brug in Grammene vanuit de lucht bestookt en het stationskwartier in de as gelegd. Er vielen hierbij geen doden, omdat de meeste mensen aan het werk waren in het vlas. Er waren wel enkele gewonden, vooral huismoeders met kinderen.
In ieder geval werd in Wontergem een nieuw spoorwegbruggetje gebouwd. De twee Duitse werkkrachten lieten op 22 juli 1940 hun namen kerven in het beton. Het zijn Fritz Rode Bogen en Franz Brücke, mogelijk schuilnamen. Het gaat dus niet om gesneuvelden zoals soms wordt verteld. De inscriptie werd ondertekend door HPTM Plum. HPTM verwijst naar Hauptmann (kapitein). De vermelding B.B. 82. B. KOMP is mogelijk een eenheid van de genietroepen.
Misschien zijn die mensen nog in leven. Zij zouden wellicht zeer gelukkig zijn als ze zouden weten dat hun bruggetje nu dienst doet om gezinnen met kinderen naar Plopsaland te voeren.
Met dank voor de info aan Aloïs Debacker en Gilbert Persyn en voor de foto aan Rik Desmet.
29-08-2009, 00:00 geschreven door Stefaan
Categorie:Geschiedenis
28-08-2009
Kasteel van Ooidonk verzustert met kasteel in Schotland
In de marge van de elfde Schotse Dagen, die dit weekend plaatsgrijpen in het kasteel van Ooidonk, verzustert het kasteel met het Schotse Ballindalloch Castle, één van de mooiste Schotse kastelen. Het ligt in de noordelijke regio Speyside. Beide kastelen dateren uit de 16de eeuw. Ooidonk en Ballindalloch hebben nog andere overeenkomsten. Zo liggen vlakbij de beide kastelen respectievelijk een jeneverstokerij (Filliers) en een whisky distilleerder nl. Glenfarclas. Beide kastelen zijn nog in privéhanden, in Schotland gaat het over de de Macpherson-Grants die het kasteel al bewonen sinds de 16de eeuw.
Heel wat Schotse families met een stamboom, niet zelden adel en grootgrondbezitters, zijn van Vlaamse afkomst. Het leger van Willem de Veroveraar dat vanuit Normandië in 1066 Engeland veroverde, bestond voor éénderde uit Vlamingen. Willem was trouwens gehuwd met Mathilda, de dochter van de graaf van Vlaanderen. De Vlaamse strijders werden beloond met een stuk grond in Wales of .... Schotland.
Maak plaats voor de internationale dans in Deinze; Danseridoe komt eraan
Er zijn in Deinze de jongste jaren enkele interessante dansprojecten ontstaan. Dit jaar komt er nog iets origineels bij, dat luistert naar de naam Danseridoe. De groep organiseert nu zaterdagnamiddag een kick-off in de Volkskring.
Het gaat om danslustige jongvolwassenen en volwassenen, die het leuk vinden om op een ontspannende en gezonde manier te bewegen op muziek uit verschillende landen. De dansen komen uit landen als Bulgarije, Macedonië, Servië, Israël, Engeland, Nederland, Frankrijk, Griekenland, Turkije, Roemenië,...
Iedereen is welkom en er zal worden gedanst in drie niveaus van absolute beginners tot een al meer gevorderd niveau met snellere uitvoering.
Men heeft een stek gevonden in het Brielpaviljoen. De groep is al volop bezig maar de wekelijkse danslessen starten op 7 september. Het lidgeld van september tot en met juni, inclusief verzekering bedraagt 60 euro. Op zaterag 29 augustus is er een kick-off dag gepland met gratis workshop in zaal de Volkskring op de Markt van 14 tot 17u. 's Avonds om 20u start de instuif met internationaal progamma. Inkom 4 euro.
Deinzenaar Ulrik Wieme negende in de Gentse Triatlon
Ulrik Wieme (°1976) deed het schitterend tijdens de triatlon van Gent van vorig weekend. De bio-ingenieur die o.a. lid is van Atletiekclub Deinze, werd er negende. De MR T triatlon startte op de Blaarmeersen en bij de mannen waren er maar liefst 450 deelnemers.
Ulrik werkt voor het consultantbedrijf Möbius, oorspronkelijk gestart als een spin-off van de Gentse universiteit.
Er namen trouwens nog mensen uit Deinze deel aan de triatlon. Op de uitslagenlijst bij de dames zagen we bijvoorbeeld Anneleen Vande Riviere mooi prijken op een 27ste plaats.
25-08-2009, 17:09 geschreven door Stefaan
Categorie:Andere sporten
24-08-2009
Pastorie Wontergem wordt volgende maand openbaar verkocht
Bijna tien jaar geleden verkocht de stad Deinze al drie pastorieën, m.n. die van Meigem, Zeveren en Grammene. Binnenkort komt die van Wontergem onder de hamer. In Wontergem staat de pastorie op het pleintje achter de kerk in de Tabakstraat 2. De pastorie werd geklasseerd in 2003. Het volledige domein is 2.925 m2 groot. Het gebouw dateert volgens een gevelsteentje dat boven de deur is ingewerkt uit 1895 en is een ontwerp van architect Hoste. Het gaat om een alleenstaand huis met ommuurde tuin en ijzeren hek, vlakbij het kerkhof en de kerk. Het interieur omvat een aantal muurschilderingen, o.m. afbeeldingen van de oude kerk en de pastorie, de nieuwe kerk, het kasteel van Ooidonk; in het salon en de eetkamer eveneens geschilderde wanddecoratie. Op de bovenverdieping bevindt zich een merkwaardig ijzeren hekwerk aangebracht in 1902.
In de tuin, achter de pastorie staan een stalletje en bakhuis gebouwd in 1904 en in de hoek van de tuin aangebouwd tegen het schoolgebouw een zgn. celgevangenis, zijnde een bakstenen gebouwtje met twee celdeuren uit de 19de eeuw, naar verluidt in gebruik tot 1910.
Geïnteresseerden kunnen het pand en de tuin bezoeken op de woensdagen 9, 16 en 23 september 2009 van 14 tot 16 uur en de zaterdagen 12, 19 en 26 september van 10 tot 12 uur.
De instelprijs is 360.000 euro. De openbare verkoop is gepland in het stadhuis van Deinze op 29 september om 16u en wordt geleid door notaris Patrick Maere.
De Deinse vereniging Cultuurschok organiseert opnieuw het stationsfestival Zijspoor. Men heeft de interessante idee om met de spoorlijn 75 als bindmiddel tussen Deinze en Kortrijk op 3 oktober een grensoverschrijdend stadsspel te organiseren, waar ook Waregem, Harelbeke en Kortrijk worden bij betrokken. De spoorlijn bestaat overigens 170 jaar en was één van de eerste ter wereld.
De eerste spoorlijn op het continent was die van 1835 tussen Mechelen en Brussel, maar vier jaar later werd ook de lijn Gent-Kortrijk plechtig ingehuldigd. Het eerste deel - tussen Gent en Deinze - werd al geopend op 25 augustus 1839, gevolgd door het stuk Deinze-Kortrijk op 22 september 1839.
Op 6 juli 1839 werd reeds een locomotief Godfried van Bouillon (door paarden gesleept) tot Waregem gebracht. Drie dagen later werd minister Nothomb met een wagon getrokken door een paard langs de spoorweg van Gent naar Kortrijk gereden. Het baanvak Deinze - Kortrijk zou plechtig in gebruik worden genomen op 22 september 1839. Op 15 september was het al volledig afgewerkt. Op die dag reed voor het eerst een locomotief met een char-à-bancs het station van Kortrijk binnen.
Organisator Steven Vandeputte vond nog meer info over de opening. De feestelijkheden kregen veel belangstelling in binnen- en buitenland. Ook de plaatselijke bevolking stond langs het tracé de komst van de trein met o.a. koning Leopold I massale interesse af te wachten. Uit de pers van toen: In Deynze was de toevloed buitengewoon. De lokale harmonie in prachtig militair uniform gaf een serenade bij de doortocht. Te Waereghem was de toevloed nog aanzienlijker. Met vlaggen versierde podiums waren langs de baan opgesteld en het casino was versperd. Hetzelfde in Harelbeke waar een triomfboog was opgericht. Men heeft overal de excellente constructies van de sectie tussen Gent en Kortrijk fel opgemerkt, alhoewel voor de eerste maal gebruikt. Het traject heeft men afgelegd in 2 uur. De ijzeren weg komt Kortrijk binnen langs de Doornikse poort.
De spoorlijn had vooral een economisch doel. Er was een recessie en men wou goedkope Vlaamse arbeiders aantrekken in Noord-Frankrijk en Gent. De katholieke kerk had namelijk niet graag dat men te lang in den vreemde zat en door de nieuwe (liberale en socialistische) ideeën werd beïnvloed. Vandaar dat men liever had dat er werd gependeld. Om dezelfde reden zou er later ook een spoorlijn worden geopend vanuit Vlaanderen naar de Borinage.
De komst van de spoorweg had grote stedebouwkundige gevolgen. Enkele jaren later - in Deinze al in 1842- werden stations gebouwd en ontstond er op al die plaatsen een stationswijk met veel cafeetjes, hotels en andere bedrijvigheid. Ook heel wat industrie vestigde zich vlak bij het station. In Deinze was dit o.a. het geval voor Liebaert en Torck.
23-08-2009, 19:27 geschreven door Stefaan
Categorie:Evenementen
22-08-2009
Stormloop naar volwassenenonderwijs in Deinze
Nu vrijdag waren er al 794 cursisten ingeschreven in het KISP, dat volwassenenonderwijs aanbiedt. Op dezelfde tijd vorig jaar waren er dat nog maar 655. Een stijging met 21 % dus.
Vooral fotografie zit in de lift. Het is een traject dat ondertussen sterker werd uitgebouwd in Deinze. 'Er zijn ook meer inschrijvingen voor informaticacursussen en voor talen' vertelde persverantwoordelijke Ilse Cieters. 'Voor talen is het wel zo dat we dit jaar het handboek enkel nog gratis geven als men inschrijft voor 23 augustus. Bijgevolg hebben meer mensen vroeg ingeschreven. Er is ook een stijging voor technische opleidingen. Dit komt omdat we dat aanbod hebben uitgebreid".
Foto: de Deinse fotografieklas van vorig schooljaar.
Vanaf 10 september in Antwerpen en New York tentoonstellingen met werk van Raoul De Keyser
Op 10 september starten twee bekende kunstgalerijen die Raoul De Keyser begeleiden, toevallig blijkbaar, elk een tentoonstelling met werk van de beeldende kunstenaar uit Astene.
De Galerie David Zwirner in New York brengt onder de naam 'Terminus' werk van 1979-1982 en recent werk. De tentoonstelling loopt van 10 september tot 24 oktober. In Antwerpen brengt de Zeno X Gallery van 10 september tot 10 oktober de 'Watercolours' van Raoul De Keyser. Deze waren eerder te zien in Porto, Dublin en Berlijn.
De kermissen in Maria-Leerne en Bachte, de Schotse Dagen, Bachte-Maria-Leerne in de kijker, halloween.... al die info kan u nalezen op de webstie www.leerne.be, een site die al een paar jaar bestaat. Het is één van de weinige deelgemeenten van Deinze die uitpakt met een dergelijke gestoffeerde website. Achter de site zit o.a. het bedrijf www.mares.be, dat o.a. een digitale fotoalbum aanbiedt met een reeks zeer mooie afbeeldingen van gebouwen en landschappen in beide Leernes.
Foto: de Flemish Caledonial Society zal opnieuw te gast zijn op de Schotse Feesten van 29 en 30 augustus ek.
21-08-2009, 16:21 geschreven door Stefaan
Categorie:Feesten
Canadese ganzen in de buurt van Vosselare Put
Ganzen heersen te land en in de lucht. Gaby De Vos fotografeerde dit groepje in de omgeving van Vosselare Put, ergens in Astene of Bachte-Maria-Leerne. Ze strijken nu vaak neer op pas afgemaaide weiden of akkers. Vorige week zag ik een groep van tientallen ganzen grazen op een akker langs de weg tussen Zwalm en Dikkelvenne. Indrukwekkende dieren en vooral als ze in groep met veel gesnater overvliegen hebben ze heel wat bekijks.
De meer dan 10.000 Canadese ganzen die in Vlaanderen rondvliegen, zijn echter al een aantal jaren op heel wat plaatsen vogelvrij verklaard. In Gent laat de groendienst ze met een spuitje laten inslapen, in Wachtebeke hebben ze al jagers ingezet om ze af te knallen en elders probeert men de populatie in te dijken door de eieren te schudden. ,,Die beesten moeten dood, want ze horen hier niet thuis'', klinkt het.
De Canadese gans is een sierlijk, haast zwaanachtig dier, maar dat zal haar vel niet redden want de verwilderde parkvogel, een exoot uit Noord-Amerika, is o.a. een overlast geworden in natuurreservaten en recreatiegebieden. Als zo'n hongerige kolonie op een moeraswei neerstrijkt, laat ze 's avonds een woestenij achter. De ganzen eten dagelijks enorme hoeveelheden gras, ze vreten zeldzame waterplanten uit de sloten en vertrappen de oevervegetatie. Bovendien verjagen ze de kwetsbare inheemse diersoorten.
Directeur Jan Rodts van de Vogelbescherming betwijfelt echter of al die slachtpartijen veel zullen uithalen. ,,Ik vrees dat het effect slechts tijdelijk zal zijn'', zegt hij. ,,De Canadese gans heeft intussen ook de omringende landen gekoloniseerd. Als Vlaanderen de ganzen uitroeit, dan zal hun territorium gaandeweg weer ingenomen worden door Canadese ganzen uit Nederland en Duitsland.''