Hoe ben je tot het basisidee gekomen van de voorstelling?
Het eerste idee was ook dat er 3 personen waren die elk hun eigen taal hadden om te communiceren. En dus niet met elkaar konden communiceren, van daaruit dachten we welke taal ze hadden, zo kwamen we erbij dat vb. Anne Sophie muziek als taal gebruikt. Daardoor dachten we voor mij aan woord en zo begonnen we te denken aan de verschillende domeinen. Door de domeinen op zich te gebruiken en dit in wedstrijden te gieten. Doordat we aan wedstrijden dachten, dachten we aan boksen, doordat we aan boksen dachten, dachten we weer een boksring. Maar we zaten met het probleem dat we maar met 4 waren en er dus 1 persoon nodig was voor de muziek, daarom zochten we een oplossing. Zo schaften we ook een scheidrechter in en gingen we met schaduwspel werken, zodat Brian ondertussen ook de muziek kon doen achter het doek, zodat dit niet opviel. Zo werd het een groot spektakel tussen Monsieur Léon en zijn twee tegenspelers, Julia en Maria.
Ben je tevreden met het resultaat?
Ik heb vrede genomen met het resultaat. Ik denk dat we het beste wat we konden bereiken met deze groep gedaan hebben. Uiteindelijk viel alles wel op zijn plaats als we het in het echt deden. In het begin was ik er niet tevreden mee, maar ik heb dan bij mezelf eens alles op een rijtje gezet en als je weet waarvan we komen, dan hebben we een grote inhaalmanoeuvre uitgevoerd. En eigenlijk mocht het resultaat er wel zijn. Het heeft geen zin om er te blijven over muggenziften. Maar ik zie nu eenmaal al die minpuntjes wel meer, ik heb er veel ervaring mee rond toneelvoorstellingen en dan ben je iets kritischer denk ik. Maar al bij al was het goed. De kinderen vonden het geslaagd en deden zeer goed mee en vonden het goed en daarvoor doe je het natuurlijk!
Is het productieproces verlopen zoals je verwacht had?
Neen, ik had meer gedacht me te amuseren en te genieten en minder de discussiëren en ruzie te hebben. Ik ben een zeer gevoelig persoon en trek me vaak heel veel aan. Ik voelde me dan ook tijdens de voorbereidingen niet zo goed. Ik probeerde wel elke keer opnieuw om er met een positieve ingesteldheid naar toe te gaan, maar elke keer werd dit tegen het eind van de samenwerking van die dag verprutst. Er moest geoefend worden en niet getypt! Ik heb het dan tijdens deze voorbereidingsweken zeer zwaar gehad. Gelukkig hadden Anne- Sophie en ik om elkaar op te peppen.
Als iemand te laat komt dan erger ik mij daar ook mateloos aan Hier kan ik moeilijk mee om een afspraak is een afspraak, anders verlies je nog meer tijd. Dit is jammer genoeg naar mijn mening veel gebeurt.
Ideeën vinden was niet zo moeilijk, maar onze meningen verschilden telkens zeer erg, als de 1 a zei dan zei de ander b, zo kwamen we natuurlijk nergens. Gelukkig namen we af en toe toch beslissingen, vaak moest ik dan de eindbeslissing nemen, wat het lastig maakte of moest ik de tussenoplossing zoeken. Ik wil voor iedereen goed doen en probeerde er een soort teamspirit in te krijgen, wat toch elke keer mislukte. Met wie je samenwerkt is blijkbaar toch wel heel erg belangrijk!
Wat vond je fijn aan het samenwerkingsproces?
Dat je redelijke vrijheid had in wat we konden maken. Zo kon je eens nieuwe dingen uitproberen en uittesten. Dit is dan ook de ideale kans. Voor mezelf vond ik het belangrijk om eens een tekstproberen te schrijven, dit heb ik dan ook geprobeerd. Eerst vond iedereen het goed, daarna niet meer. Toch ben ik blij dat ik het geprobeerd had. Fijn vond ik vooral als we echt konden spelen en oefenen. De laatste vrijdag heb ik me dan ook wel geamuseerd toen, iedereen voelde de tijdsdruk en eindelijk wouden ze oefenen en oefenen. Ook het moment op de school ging het goed toen lukte het wel om samen te werken en zaten we allen op dezelfde golflengte. Elke stagedag ben ik met een fantastisch gevoel naar huis gegaan en vond ik het jammer dat het afgelopen was. Ik van elke minuut ginder genoten!
Wat vond je moeilijk in het productieproces (voorstelling/ project)?
Voor de voorstelling: Zeer moeilijk vond ik om van niets tot iets te komen. Hier had ik zeer veel moeite mee Eens gestart ging het wel goed, maar ik had hier toch nog meer achtergrond bij gehad. Inspiratiebronnen enzovoort
Wat ik ook moeilijk vond ik dat we zo weinig begeleid werden. Dit maakte voor een groep die moeilijk kan samenwerken nog moeilijker. Maar blijkbaar hebben jullie nog zeer veel stagebezoeken en lessen te geven, dus ik begrijp het wel. Het zal niet makkelijk zijn geweest om dit te combineren.
Voor het project zelf vond ik dat we veel bagage hadden en ik had dan ook niet echte grote moeilijkheden. Juist om een goede opdracht te vinden voor mijn atelier dat toch iets anders en toch weer gelijklopend is of volgend op de workshop beeld vond ik niet zo simpel. Ik heb hier lang over nagedacht en heb het voor het 4de, 5de en 6de lj aangepast. Iets uitgebreider naar kunstenaars toe en meerdere kunstenaar gaan bekijken. Dit vond ik beter.
Is het project voldoende vernieuwend, levert het nieuwe muzische inspiratie op?
Ik denk wel dat het vernieuwend was! De viewpoint en de lessen dans en muziek en beeld vond ik goed. De resultaten mochten er ook meer dan zijn! We hebben eerst dingen opgezocht en zo kwamen we zelf tot nieuwe dingen. Ook de impulsen van de leerkrachten in de Klimop bracht ons op nieuwe ideeën, waardoor we nog dingen aanpasten. Het vernieuwend voor mij, wat ik nog niet kende waren de viewpoints en het werken met ateliers vond ik voor mezelf ook wel vernieuwend, dit had ik nog niet gedaan. Het is zeker de moeite waard om vanuit de kinderen te werken, het werkt zelfs inspirerend. Ik zou het zeker nog eens willen gebruiken of doen in mijn stage. Het muzisch project vond ik zeer sterk uitgewerkt van ons. Sterker dan onze voorstelling. Voor de kinderen was het toch vernieuwend, je merkte dat zowel de lln en de leerkrachten ideetjes opdeden.
Wat zou je nu hetzelfde/anders aanpakken? Wat heb je geleerd uit deze opdracht?
-Ik zou proberen om me minder dingen aan te trekken en minder proberen de groep proberen te redden.
-Ik zou zeker voor de groepsindeling niet opnieuw kiezen en het aan het lot overlaten, zodat iedereen meer gemixt had gezeten. En je ook eens met andere mensen leert samenwerken en andere mensen beter kunt leren kennen.
-Ik zou de workshops hetzelfde uitwerken en de link tussen de voorstelling en de workshops vond ik zeer interessant, en zou ik zeker opnieuw doen.
-Ik zou de ouders/ leerkrachten nog meer willen betrekken in vb een atelier/workshop. Er zijn zon creatieve ouders daar aanwezig.
-Ook heb ik geleerd dat samenwerken niet simpel is en zelfs zeer moeilijk en stroef kan verlopen en je je zeer flexibel en soepel moet proberen op te stellen en toch ergens je mening moet kwijt kunnen.
-Wat ik vooral geleerd heb is dat kinderen zelf zoveel inspiratie hebben en je het eruit kan krijgen en hier ook lessen kan rond maken. Vanuit de kinderen werken zal ik zeker meenemen in mijn latere carrière.
-Het muzische kan alles zijn, als je het maar met het juiste oog bekijkt en er iets mee doet! Zo kom je tot fantastische resultaten.
Anne Sophie en ik kwamen weer rond 8 u aan op school, we maakten alles klaar voor onze workshop en ook voor het aankomend atelier.
8 u 10: Ruth komt toe. Ze zegt ons dat Brian ziek is en dat op zijn verjaardag. Wij gaan ons klein probleempje melden bij de leerkrachten om een oplossing te zoeken. Juf Sofie ziet het al direct zitten om de workshop van Brian over te nemen. Wij dolgelukkig! Wat een flexibiliteit! Het atelier is geen probleem, normaal doen ze dit met 2. Vandaag doet Ruth het atelier dus alleen.
8 u 30: De kinderen komen naar boven, ze gaan even in de kring zitten, om 8 u 45 kunnen we starten met de workshops. Ik krijg de blauwe groep eerst. Een iets actievere groep, maar het lukte! Die muziek opzetten was echt het beste idee ooit! De kinderen zijn zeer stil als ze aan het werken zijn. Daardoor zijn er ook mooie resultaten => zie fotos!
In de laatste groep nemen we elk de keuzes van de lln af voor in de ateliers. Wonder wel ging dit zeer vlot bij mij! Wat een enthousiasme. Na de speeltijd 10 u 40 starten onze ateliers.
In het atelier heb ik anders dan de vorige keer het volgende aangepast.:
-Ik toonde eerst nog een aantal werken van andere surrealisten vb.: Pollack, Picasso, Magritte en Miro. Ik besprak dit met hen, wat waren belangrijke elementen?
ðHet echte gecombineerd met de fantasie.
ðDe herhaling van lijnen
ðDe opvallende kleuren
ðDe zwarte lijnen
-Ik gaf hen 1 grote opdracht: Maak samen een surrealistisch werk in het groot. Neem dus dingen uit de werkelijkheid en mix dit met veel, heel veel fantasie.Dit kon dus in klei zijn of op het grote doek.
-Ik zette muziek op en liet hen zeer vrij. Ik stimuleerde wel hun fantasie om er verder in te gaan.
Ze hadden het leuke idee om een ladder/spoor door te trekken over gehele schilderij Dit vonden ze leuk en hadden ze gezien in het schilderij van Pollack. Ook hadden ze zeer leuke tekeningen gemaakt, ogen die terug kwamen, gezichten die in elkaar zaten Ze hadden zeer veel inspiratie opgedaan van de getoonde kunstenaar en maakten er hun eigen werk van. Het kreeg de naam: PAS JE KUNST AAN! Ze vonden dit een goede titel omdat ze normaal gezien niet zo gaan schilderen of les krijgen en ze wilden dat iedereen dit ook als kunst zagen.
15 u 30 :Het toonmoment viel iets wat tegen, ze waren zeer beschaamd om dit voor te stellen. En ik moest zeer veel bijspringen. We hadden dit nochtans goed voorbereid en toen konden ze het wel. De reden hiervoor is denk ik dat de meest beschaamde kinderen dan ook voor beeld gaan kiezen. Dit merkte ik reeds de eerste keer in het eerst, twee en derde leerjaar, daar waren er ook maar 2 kinderen die het wouden doen. Maar het resultaat mag er zeker zijn! Inkaderen zou ik doen.Ik voelde me dan ook zeer goed vandaag bij het geheel! En vond het zo spijtig dat ik naar huis moest.
De evalutie door de leerkrachten was in het algemeen:
-Ze vonden het een zeer aangenaam en leuk muzisch project.
-Ze vonden het goed dat we onszelf verbeterden naarmate een tweede of derde workshop, dingen aanpasten enz.
-Ze hadden nog enkele tips naar ons persoonlijk toe als leerkracht:
Naar mij persoonlijk: ik ben nogal perfectionistisch en wil graag alles in de puntjes afgewerkt hebben. Ik mag gerust dingen loslaten en het hoeft niet altijd zo perfect te zijn. Het lukt me wel om toch mijn doelen te bereiken als er iets verandert door omstandigheden. Maar ik mag dus wat relaxter zijn en minder gestrest als er iets anders loopt dan normaal. Ze sloegen de nagel op de kop! Een leuk werkpuntje voor mezelf om mee te nemen naar mijn volgende stage!
Anne Sophie en ik waren al om 7 u 50 op school aanwezig. Ik zag het al helemaal zitten. Anne Sophie iets minder, ze had een beetje zenuwen, omdat het nu voor haar stageklas ging zijn. We starten terwijl we aan het wachten waren op Brian en Ruth al maar met de opstelling van de boxring. We waren sneller klaar dan anders , maar mochten geen lawaai maken, waardoor we niet echt een generale konden uitvoeren. Jammer. Toch had ik er reuze zin in Om 11 u was het dan zover. De kinderen stromen toe en kiezen een plekje om te zitten, we wachten tot ze volledig stil zijn
We starten, de leerlingen deden zeer goed mee! Ze waren ook zeer enthousiast, soms een beetje overenthousiast. Monsieur Léon, Monsieur Léon, Monsieur Léon!!! De kinderen hadden er duidelijk zin in. Ook de bokshandschoenen die we dit keer wel hadden waren een leuke accent. Ik vond dat onze voorstelling toch al iets beter was dan de vorige keer, vooral de rap was zeer geslaagd! Maar mocht de samenwerking beter gelopen zijn vind ik dat onze voorstelling toch nog beter had gekund. De teksten die Ruth zei, beter voorbereiden, over nadenken Het was zeker niet slecht vind ik, ik was tevreden dat de kinderen het zeer leuk vonden. En voor deze groep hebben we er toch het beste uitgehaald denk ik.
Ik vond het wel jammer dat de docenten niet aanwezig waren bij een voorstelling, want het is wel veel beter dan in het begin.
Ik vertelde wat we zouden doen en we konden de groepjes vrij makkelijk indelen. De lln starten elk bij één van ons. Ik startte met de zwarte groep. We bespraken de voorstelling.
-Wat vond je ervan?
-Wat viel op in muziek?
-Welke soorten lijnen heb je allemaal gezien?
De lln waren zeer enthousiast over het geheel. Ze vonden wel Léon een beetje vals speelde. En het dus wel terecht was dat hij verloren had. Ze zagen op den duur overal lijnen in
Hierna speelde ik een soort ritmisch bewegingsspelletje om ze wat beter te leren kennen. (5 min) Vb. Ca ro (ik zei mijn naam en maakte er twee bewegingen bij)
Middagpauze, we zetten alles klaar voor de workshops. Veel afplakwerk voor de tafels af te dekken en verf klaar zetten, muziekpartituren schrijven en muziek klaar zetten.
13 u 10: het is zover, de lln stromen binnen, in mijn workshops, starten we met te kijken naar kunstwerken van Miro, wie Miro was, wat hij allemaal deed en wat er belangrijk is in zijn werken. Ik heb de workshop iets wat aangepast, tegenover vorige week, de lln wat meer achtergrond vertelt over Juan Miro. Dit omdat de lln dit wel aankunnen. De tijd blijft een probleem en is altijd te kort. Bijna nooit geraken de mirokunstwerkjes af. Dit is ook logisch met maar drie kwartier per workshops. Ze gaan ze verder afwerken in de klas. De leerkrachten zijn alvast zeer positief! De zwarte groep was wel een zeer zware groep om aan les te geven. 2 lln verpesten het een beetje voor de andere lln, maar ik heb ze dan uit elkaar gehaald, wat toch al veel oploste. Bij de tweede groep heb ik rustige klassieke muziek opgezet, waardoor de kinderen ook veel meer tot rust kwamen. Ik heb ook daardoor meer genoten van deze 2de workshop. Kortom het was een bekrachtigende dag!