Oorkonden of archieven over Lippeloo. - In het gemeentehuis liggen de oude kerkregisters. De kerstenboek begint in 1598 ; de huwelijksboek in 1615 ; de doodenregister in 1661. Hier in de pastorij is een rekeningboek herkomstig van de Seurthoeve van Puurs waarin bijzonderheden staan aangaande de vergrooting der kerk van Puurs, het verblijf der fransche soldaten met hunnen koning op het hof te Melis en andere gebeurtenissen dezer omstreken. Die bijzonderheden zijn geschreven rond 1745. (1)
In de pastorij hebben wij nog een manuale van pastoor Simon Knapen, van pastoor Van der Donckt voortgezet door pastoor Cools ; een dagboek geschreven door koster Nuten van 1818, 1819 en 1820. Verder, in een huis der gemeente, het dagboek van Judocus De Keyser, waar de eerste en de laaste bladen aan ontbreken. Het overgeblevene van De Keyser's boek gaat van 1817 tot rond 1850. Wij hebben ook de afroepboeken der kerk van 1816 tot 1820, van 1845 tot 1861 en van 1877 tot heden toe. Ook nog de rekeningen der kerk van het jaar 1717 tot heden toe.
In de dekenij Puurs zijn : Verschillige groote registers in folio bevattende de verslagen der Landdekens over de verschillige parochiën van hun district, van het begin van 1600 tot na 1800.
In het bisdom te Mechelen : Visitationes decanales, van vóór 1559.
In de pastorij van Malderen : een boek geschreven door pastoor Herben.
In de abdijen van Affligem en Dendermonde : de schriften van Beda Regaus.
De greffier van den tribunaal van eersten aanleg te Mechelen bezit de registers van de genechten of zittingen der schepenen van Malderen, Lippeloo en Liezele voor de jaren van 1623 tot 1796 en hunne rollen van 1623.
In het hof te Melis is een oude kaartenboek van Lippeloo en Malderen.
Ook in de pastorij van Malderen eene kaart van de Kruisheide en de vroegere zuidergrens van Lippeloo.
Op het gemeentehuis van Lippeloo heeft men kaartboeken van het begin der verledene eeuw.
Uit: de geschiedenis van Lippeloo, JA Van Elsen, 1932
19-05-2006, 00:00 geschreven door lippelo 
|