Op de plaats LB25 op Maatheide vonden we tot nu toe enkel artefacten die we op basis van vorm en materiaal (silex) konden toeschrijven aan Federmessergroepen, die ooit op die plek hebben gekampeerd. En dan plots duikt er een plaketje Wommersomkwartsiet op. Een materiaalsoort die thuishoort in het mesolithicum, minstens een duizend tot tweeduizend jaar later dus. Zullen we de volgende dagen nog meer mesolithische artefacten vinden? We zijn benieuwd ...
Vandaag hadden we Freddy Ernots en zijn petekind Tine te gast op Maatheide. Tijdens de middagpauze gaf Freddy een demonstratie prehistorisch speerdrijven en boogschieten. En iedereen mocht daarna zelf pijl en boog of speer en speerdrijver ter hand nemen.Uiterst links op de foto wapent Jan Claesen zijn speerdrijver. Wim en Sanne gaan hun geluk met pijl en boog beproeven. Freddy (uit veiligheidsoverwegingen met een rode pet op het hoofd, zodat hij goed op te merken bleef in het jachttafereel) geeft hen nog wat uitleg.
De voltallige opgravingsploeg (minus de fotograaf) verzamelde net voor de koffiepauze even aan de motorzeef voor een groepsfoto. Vandaag haperde de motor van de zeef even (schrik van Jan Claesen?), maar de technische dienst van Sibelco herstelde het euvel. Bedankt, Sibelco (ook voor het verplaatsen van de zeef uit de container naar het opgravingsterrein op maandag). Op de foto herkennen we van links naar rechts : Pieter Jan, Marc, Natasja, Nicole, Jordi, Michel, Wim, Jan, Griet, Roos, Joris, Sanne, Els en Fleur. De ploeg doet de groeten aan de steentijd-collega's die in Meer op de Meirberg aan het opgraven zijn!
Veertienduizend jaar geleden voor het laatst door mensenhanden aangeraakt ...
Het doet je toch altijd nog wat ... Zo'n prachtig gemaakt prehistorisch werktuig te ontdekken en het dan vast te houden veertienduizend jaar nadat de laatste gebruiker - een mens net als ons - het achtergelaten heeft op de Maatheide. Alhoewel de bewaringsomstandigheden van de bodem op sommige plaatsen gunstiger zijn dan vorig jaar, doen we toch minder vondsten. Geluk blijft een belangrijke factor in het archeologisch bedrijf.
Vandaag hebben we het voor de derde dag op rij droog gehouden op de Maatheide (op twee minuten regendruppels na). Er woei wel een fris windje en de hemel oogde grijs. Sommigen uit het gezelschap duffelden zich goed in en warmden zich op door flink te werken.
Veertienduizend jaar geleden keken de jagers-verzamelaars, gezeten op een droge zandrug, uit over het water. En aangezien het regenwater de voorbije weken rijkelijk uit de hemel is neergedaald, kunnen wij vandaag van hetzelfde zicht genieten als de prehistorische mensen.De chadouf moet je dan wel even uit het beeld wegdenken.
De begeleiders van het opgravingskamp van JCW zijn twee studenten archeologie : Griet De Doncker (U Gent) en Jan Claesen (KU Leuven). Wie vorig jaar deze blog gevolgd heeft, zal zeker verheugd zijn dat Jan Claesen weer twee weken op de Maatheide zal vertoeven.
Dinsdag arriveerden de deelnemers aan het eerste opgravingskamp van Jeugd, Cultuur en Wetenschap op de Maatheide. Ze waren met zijn zessen : Fleur (Gent), Sanne (Amsterdam), Els (Genk), Roos (Amsterdam), Wim (Heusden-Zolder) en Pieter Jan (Oostkamp). Ze verblijven in het Internationaal Jeugdontmoetingscentrum te Lommel Kattenbos. Volgende week volgt het tweede opgravingskamp van JCW met vijftien deelnemers.
De Blokwaters zijn de enige authentieke vennen die Lommel nog rijk is. Veertienduizend jaar geleden kwamen de jagers-verzamelaars, op zoek naar voedsel, regelmatig kamperen op een hoge droge zandrug ten noorden van deze vennen. Het gebied rond de Blokwaters beviel de jagers-verzamelaars uitstekend! Op een grijze, nevelige dinsdagmorgen streek er een koppel grote zilverreigers neer in één van de vennen. Net als de jagers-verzamelaars destijds waren ze ook op zoek naar voedsel.
Op de LB25 treffen we meestal het onderste deel van de podsolbodem. De uitlogingshorizont en zelfs de top van de aanrijkingshorizont zijn vaak verdwenen. Ofwel geërodeerd in de loop der tijd, ofwel afgegraven tijdens de sanering van de Maatheide in 2003. En regelmatig stoten we dan ook nog op flinke verstoringen. Uit het boek "Maatheide" zijn dus flink wat bladzijden gescheurd en op de bladzijden die aanwezig zijn is af en toe flink wat tekst doorstreept!
Nadat we een opgravingsgrid hadden uitgezet net ten noordoosten van het reeds opgegraven deel van LB25, togen we aan het werk. De eerste dag vonden we weinig artefacten. Natasja Reyns toont hier de eerste steker (op afknotting) van de opgravingscampagne 2007.
Toen ik maandagmorgen op de Maatheide de bocht naar de werfkeet nam, zag ik in de verte een lange roerloze gestalte voor de werfkeet staan. Alles was weer net als vroeger ... Joris Van Gestel, student archeologie aan de KU Leuven, mag natuurlijk niet ontbreken in het opgravingsteam op de Maatheide.
Michel Dullers haalde vorig jaar als jongste "Indiana Jones" de krantenpagina's. Ook dit jaar is hij weer van de partij op de Maatheide. Zoals het een echte man betaamt, laat hij het zware werk over aan de dame (positieve discriminatie noemt met dat, geloof ik). De dame in kwestie is Natasja Reyns, studente archeologie aan de KU Leuven. Als toekomstig archeologe komt zij wat ervaring opdoen.
Marc Briers en Nicole Beerten komen vrijwillig een handje toesteken tijdens de opgraving. Ze doen dit niet voor de eerste keer! De Maatheide is vertrouwd terrein voor hen.
Op maandag 9 juli 2007 startte expeditie Maatheide, jaargang 5! We gingen aan het werk op de vindplaats LB25 onder een blauwe hemel waarin dikke pakken watten rondzweefden. Met de bijhorende foto doen we de groeten aan Nick Van Liefferinge!
'Graaf geschiedenis' en 'Alle gekheid op een schopje'
maandag tot zondag
9/07/2007 - 15/07/2007
en 15/07/2007 - 21/07/2007
Zoals ieder jaar organiseert JCW (Jeugd, Cultuur en Wetenschap vzw) weer enkele archeologiekampen voor de jeugd. In de zomervakantie is er zowel voor de 13- tot 15-jarigen als voor de 16-plussers een archeologiekamp gepland met prehistorische opgravingen in Lommel.
Meer info over deze kampen kan je ook krijgen bij 'De Kolonie' Archeologisch en Historisch Museum, Kolonie 77, 3920 Lommel, tel. 011/80.34.10 (vragen naar : Ferdi Geerts)
'Alle gekheid op een schopje'
Beeld je in. Je bent 13 jaar. Je hoeft niet naar school, want je directe familie- of stamleden leren je al wat nodig is. In plaats van rekensommen te maken, leert jouw oom je vuursteen en hout bewerken. Gaan sporten staat niet op het programma, want jij moet samen met je leeftijdsgenoten voedsel zoeken om te overleven. Welkom in de Steentijd, de periode van ijstijden en mammoeten.
Dit kamp voor 13- tot 15-jarigen is helaas al VOLZET!
'Graaf geschiedenis'
De film Ice Age ooit gezien? In dit kamp zit je er zelf middenin. Ga zelf op zoek naar overblijfselen uit de tijd van Manny, Sid en Diego en herbeleef de periode van ijstijden en mammoeten!
Archeologen uit Lommel nemen ons mee naar de prehistorie! Het industrieterrein Maatheide lokt al vanaf het begin van de twintigste eeuw talrijke archeologen die verwonderd zijn over de prehistorische vondsten. In de zomer van 2007 wordt er zowel archeologisch als paleo-ecologisch onderzoek (onderzoek naar fauna en flora uit de IJstijd) uitgevoerd. Trek dus je archeologische handschoenen aan en help de archeologen op de Maatheide! s Avonds trekt de groep zich terug in het prachtige internationale jeugdontmoetingshuis te Lommel voor een heleboel leuke, ontspannende activiteiten. Voor dit kamp voor 16 +sers kan men zich nog inschrijven bij JCW!
Openingsuren "De Barrier" Historisch Documentatiecentrum
"De Barrier" Historisch Documentatiecentrum is open voor het publiek op volgende dagen en uren :
- woensdag 19.30u - 22u
- zaterdag 13.30u - 16.30u
- op afspraak Tijdens de schoolvakanties (grote vakantie, kerstvakantie en paasvakantie) is "De Barrier" gesloten.
Dit betekent dus dat op woensdag 4 april, zaterdag 7 april, woensdag 11 april en zaterdag 14 april e.k. het Historisch Documentatiecentrum niet open zal zijn voor het publiek. Wel kan men steeds een afspraak maken om, ook tijdens de schoolvakanties, "De Barrier" te bezoeken (tel. 011/60.42.24).