De begeleiders van het opgravingskamp van JCW zijn twee studenten archeologie : Griet De Doncker (U Gent) en Jan Claesen (KU Leuven). Wie vorig jaar deze blog gevolgd heeft, zal zeker verheugd zijn dat Jan Claesen weer twee weken op de Maatheide zal vertoeven.
Dinsdag arriveerden de deelnemers aan het eerste opgravingskamp van Jeugd, Cultuur en Wetenschap op de Maatheide. Ze waren met zijn zessen : Fleur (Gent), Sanne (Amsterdam), Els (Genk), Roos (Amsterdam), Wim (Heusden-Zolder) en Pieter Jan (Oostkamp). Ze verblijven in het Internationaal Jeugdontmoetingscentrum te Lommel Kattenbos. Volgende week volgt het tweede opgravingskamp van JCW met vijftien deelnemers.
De Blokwaters zijn de enige authentieke vennen die Lommel nog rijk is. Veertienduizend jaar geleden kwamen de jagers-verzamelaars, op zoek naar voedsel, regelmatig kamperen op een hoge droge zandrug ten noorden van deze vennen. Het gebied rond de Blokwaters beviel de jagers-verzamelaars uitstekend! Op een grijze, nevelige dinsdagmorgen streek er een koppel grote zilverreigers neer in één van de vennen. Net als de jagers-verzamelaars destijds waren ze ook op zoek naar voedsel.
Op de LB25 treffen we meestal het onderste deel van de podsolbodem. De uitlogingshorizont en zelfs de top van de aanrijkingshorizont zijn vaak verdwenen. Ofwel geërodeerd in de loop der tijd, ofwel afgegraven tijdens de sanering van de Maatheide in 2003. En regelmatig stoten we dan ook nog op flinke verstoringen. Uit het boek "Maatheide" zijn dus flink wat bladzijden gescheurd en op de bladzijden die aanwezig zijn is af en toe flink wat tekst doorstreept!
Nadat we een opgravingsgrid hadden uitgezet net ten noordoosten van het reeds opgegraven deel van LB25, togen we aan het werk. De eerste dag vonden we weinig artefacten. Natasja Reyns toont hier de eerste steker (op afknotting) van de opgravingscampagne 2007.
Toen ik maandagmorgen op de Maatheide de bocht naar de werfkeet nam, zag ik in de verte een lange roerloze gestalte voor de werfkeet staan. Alles was weer net als vroeger ... Joris Van Gestel, student archeologie aan de KU Leuven, mag natuurlijk niet ontbreken in het opgravingsteam op de Maatheide.
Michel Dullers haalde vorig jaar als jongste "Indiana Jones" de krantenpagina's. Ook dit jaar is hij weer van de partij op de Maatheide. Zoals het een echte man betaamt, laat hij het zware werk over aan de dame (positieve discriminatie noemt met dat, geloof ik). De dame in kwestie is Natasja Reyns, studente archeologie aan de KU Leuven. Als toekomstig archeologe komt zij wat ervaring opdoen.
Marc Briers en Nicole Beerten komen vrijwillig een handje toesteken tijdens de opgraving. Ze doen dit niet voor de eerste keer! De Maatheide is vertrouwd terrein voor hen.
Op maandag 9 juli 2007 startte expeditie Maatheide, jaargang 5! We gingen aan het werk op de vindplaats LB25 onder een blauwe hemel waarin dikke pakken watten rondzweefden. Met de bijhorende foto doen we de groeten aan Nick Van Liefferinge!
'Graaf geschiedenis' en 'Alle gekheid op een schopje'
maandag tot zondag
9/07/2007 - 15/07/2007
en 15/07/2007 - 21/07/2007
Zoals ieder jaar organiseert JCW (Jeugd, Cultuur en Wetenschap vzw) weer enkele archeologiekampen voor de jeugd. In de zomervakantie is er zowel voor de 13- tot 15-jarigen als voor de 16-plussers een archeologiekamp gepland met prehistorische opgravingen in Lommel.
Meer info over deze kampen kan je ook krijgen bij 'De Kolonie' Archeologisch en Historisch Museum, Kolonie 77, 3920 Lommel, tel. 011/80.34.10 (vragen naar : Ferdi Geerts)
'Alle gekheid op een schopje'
Beeld je in. Je bent 13 jaar. Je hoeft niet naar school, want je directe familie- of stamleden leren je al wat nodig is. In plaats van rekensommen te maken, leert jouw oom je vuursteen en hout bewerken. Gaan sporten staat niet op het programma, want jij moet samen met je leeftijdsgenoten voedsel zoeken om te overleven. Welkom in de Steentijd, de periode van ijstijden en mammoeten.
Dit kamp voor 13- tot 15-jarigen is helaas al VOLZET!
'Graaf geschiedenis'
De film Ice Age ooit gezien? In dit kamp zit je er zelf middenin. Ga zelf op zoek naar overblijfselen uit de tijd van Manny, Sid en Diego en herbeleef de periode van ijstijden en mammoeten!
Archeologen uit Lommel nemen ons mee naar de prehistorie! Het industrieterrein Maatheide lokt al vanaf het begin van de twintigste eeuw talrijke archeologen die verwonderd zijn over de prehistorische vondsten. In de zomer van 2007 wordt er zowel archeologisch als paleo-ecologisch onderzoek (onderzoek naar fauna en flora uit de IJstijd) uitgevoerd. Trek dus je archeologische handschoenen aan en help de archeologen op de Maatheide! s Avonds trekt de groep zich terug in het prachtige internationale jeugdontmoetingshuis te Lommel voor een heleboel leuke, ontspannende activiteiten. Voor dit kamp voor 16 +sers kan men zich nog inschrijven bij JCW!
Openingsuren "De Barrier" Historisch Documentatiecentrum
"De Barrier" Historisch Documentatiecentrum is open voor het publiek op volgende dagen en uren :
- woensdag 19.30u - 22u
- zaterdag 13.30u - 16.30u
- op afspraak Tijdens de schoolvakanties (grote vakantie, kerstvakantie en paasvakantie) is "De Barrier" gesloten.
Dit betekent dus dat op woensdag 4 april, zaterdag 7 april, woensdag 11 april en zaterdag 14 april e.k. het Historisch Documentatiecentrum niet open zal zijn voor het publiek. Wel kan men steeds een afspraak maken om, ook tijdens de schoolvakanties, "De Barrier" te bezoeken (tel. 011/60.42.24).
Bezoek "De Barrier" Historisch Documentatiecentrum
Erfgoed Lommel vzw (voorheen Museum Kempenland vzw) beheert De Barrier Historisch Documentatiecentrum. Dit documentatiecentrum, dat 1 maart laatstleden werd geopend, is ondergebracht in het Barrierhuis, Luikersteenweg 244, 3920 Lommel (tel. 011/60.42.24).
Omstreeks 1790 werd door de overheid langs de pas aangelegde steenweg van Luik naar s-Hertogenbosch een Barrierhuis gebouwd voor de inning van tolgelden, het verlenen van logies aan reizigers en het verlenen van stalling voor de paarden. De pachter van de Barrier moest niet alleen tolgelden innen en onderdak verlenen aan reizigers en paarden, maar stond ook in voor de ontginning van de heide. Zo werd in de Lutlommelse Heide de basis gelegd voor het latere gehucht Lommel-Barrier.
De Barrier is ingericht als historisch documentatiecentrum. Het uitgebreide archief en de rijke bibliotheek van Erfgoed Lommel vzw (voorheen Museum Kempenland vzw) vonden er onderdak en het Lommels erfgoed in al zijn aspecten wordt er bestudeerd. "De Barrier" is de thuishaven van de werkgroep Familiekunde. De leden van deze werkgroep helpen graag iedereen met interesse voor familiekunde.
De Barrier Historisch Documentatiecentrum Luikersteenweg 244 3920 Lommel 011/60.42.24 info@erfgoedlommel.be
We wensen al onze leden, sponsors, symphatisanten en medewerkers een gelukkig 2007! Op 1 januari 2007 heeft Museum Kempenland de deuren op de locatie Dorp 16 definitief gesloten. Voor dringende zaken zijn we nog wel telefonisch te bereiken op het nummer 011/54.13.35 of per mail info@museum-kempenland.be. Op dit ogenblik zijn we druk bezig met inpakken en met de voorbereiding van de inrichting van de nieuwe locaties. De verhuizing van het museum, de bibliotheek en het archief- en documentatiecentrum zal vermoedelijk einde januari gebeuren. We hopen zo spoedig mogelijk de bibliotheek en het archief- en documentatiecentrum in het Barrierhuis in Lommel Barrier terug open te stellen voor het publiek. De opening van het museum in de Staatsboerderij nr. 4 te Lommel Kolonie zal iets langer op zich laten wachten, omdat de inrichting van het museum daar uiteraard iets meer werk en tijd vergt. We houden jullie op de hoogte!
Heel recent verscheen in het zeer gerenommeerde tijdschrift "Bulletin de la Société préhistorique française" (2006, jg. 103, nr. 4, p. 781-790) een artikel van de hand van Marc De Bie en Marijn Van Gils met als titel "Les habitats des groupes à Federmesser (aziliens) dans le Nord de la Belgique". In dit artikel worden de drie belangrijke Federmessersites in Vlaanderen (Rekem, Meer en Lommel) van naderbij bekeken. De sites zijn alle drie gelegen in de nabijheid van open water op een hoge, droge duinrug, die gevormd werd tijdens het einde van de laatste ijstijd. Dergelijke plaatsen waren tijdens de Alleröd-periode (een warmere fase op het einde van de laatste ijstijd) een gedroomd biotoop voor jagers-verzamelaars. De plaatsen werden herhaaldelijk bezocht door de Federmessergroepen en zijn voor de archeologen dus ideaal onderzoeksterrein om een inzicht te krijgen in het economische, sociale en culturele leven van die nomaden-groepen.
Jos Heynen uit Overpelt wint Erfgoed-filmfestival in Gooik
Zaterdag 18 november laatst vond het "Gala van het Gouden Hamertje" plaats te Gooik. Dit Gala is een tweejaarlijks DVD-filmfestival rond het thema "Erfgoed". Zesenveertig cineasten, waaronder negen die in de categorie "Jeugd" vielen, stuurden een film in. Een zevenkoppige jury, onder leiding van Julien Vrebos, selecteerde 18 films die werden vertoond op het Gala. Jos Heynen uit Overpelt werd met zijn film "Daniël" welverdiend algemeen laureaat en hij trok dus met "Het Gouden Hamertje 2006" huiswaarts. Hij ontving deze prijs uit handen van provinciegouverneur De Witte. Jos Heynen won met "Daniël" ook nog de speciale prijs voor het beste culturele aspect. Geert Deroo uit Peer kreeg een prijs met zijn film "De Trappisten van Achel" voor de beste muzikale omlijsting. Wil je meer weten over dit Gala? Surf dan naar www.editiepajot.be.
Vanaf 15 november 2006 zijn bibliotheek en archief van Museum Kempenland gesloten wegens de verhuis naar het Barrierhuis in Lommel Barrier. We hopen daar archief en bibliotheek in het voorjaar van 2007 te kunnen openen voor het publiek. Van zodra de precieze datum bekend is, wordt hij meegedeeld.
Iedereen is welkom in Museum Kempenland op zondag 19 november aanstaande van 13.30u tot 16.30u. Leden van de werkgroep Familiekunde geven dan bijkomende tekst en uitleg bij de tentoonstelling "Voorgesteld de familie ... Poets". Je kan er dan ook intekenen op de driedelige publicatie over de familie Poets, die werd opgesteld door wijlen Victor Poets.