Dit heb ik een eind december geschreven, maar vergeten te posten
De afgelopen periode ben ik me weer wat meer bewust geworden van grote cultuurverschillen op onze aardkloot. Interessant zijn ze altijd, maar sommige meningen vallen echt niet te verzoenen. Bepaalde verschillen tussen landen zijn niet te overbruggen.
Eerder deze week vroeg Freddy uit Kameroen me of we nu in België al een regering hadden. Ik antwoordde: jaja! En niet van de minste, onze premier is een homoseksuele zoon van Italiaanse immigranten. Toen ik dat zei, moest Freddy toch echt wel eens bedenkelijk kijken. Freddy is een goed opgeleide en gemanierde student dus hield hij zijn commentaar nog even voor zichzelf. Toch kon ik aan zijn gezicht duidelijk opmaken dat dit zich niet zou kunnen voordoen in Kameroen en bij uitbreiding (alleszins) grote delen van Afrika. Het probleem ligt hem dan vooral bij homoseksuelen. In vele van de erg christelijke landen wordt homoseksualiteit absoluut niet getolereerd. Freddy vertelde mij dat hij het wel begrijpt dat in Europa een homoseksueel het tot staatshoofd kan schoppen, het zijn immers echte homoseksuelen. In Afrika daarentegen zijn vele homoseksuelen vals, aldus Freddy. Het zijn vaak mannen die in hekserij geloven en ervan overtuigd zijn dat ze zich kunnen versterken door anale seks te hebben (sic). Bijgevolg mag homoseksualiteit in Afrika niet geaccepteerd worden. Freddy vertelde me ook nog dat Kameroen wat tolerantie zelfs nog mee valt, in Oeganda verbranden ze de homos letterlijk. Grote internationale evenementen vinden nu ook al in ontwikkelingslanden plaats: Olympische spelen in Beijing, WK voetbal in Zuid-Afrika; maar een gay-parade in Afrika is nog niet voor morgen peins ik.
Overigens heb ik nog een ander cultuurverschil opgemerkt eerder dit semester. Dit keer met een nationaliteit waarvan ik het niet zou verwachten
Amerikanen. Begrijp me niet verkeerd, ik heb goeie ervaringen met Amerikanen. Het merendeel is eigenlijk erg Europees naar mijn mening, ze denken eigenlijk niet zo verschillend van ons, begrijpen onze humor (bij Chinezen ligt dat wat anders)
Maar nu ik voor de eerste keer zo een echte hardcore republikein tegen het lijf ben tegen het lijf gelopen snap ik toch wel dat je de Amerikanen absoluut niet over één kam kan scheren. Ik was er ook altijd van overtuigd dat ik in een discussie met dergelijke republikeinen ze in één twee drie zou kunnen ompraten
ze kunnen bekeren als het ware. Leg ze gewoon eens wat cijfers voor en dan is het toch duidelijk dat ze het bij het verkeerde eind hebben. Ik noem maar iets als wapenbezit. In de Verenigde Staten sterven jaarlijks duizenden mensen in schietpartijen, in Europa zijn deze cijfers beduidend lager. Toen ik dit aan de tegenpartij voorlegde, speelde er zich echter een vreemd onverwacht spektakel af. Als ik in België met vrienden of medestudenten over een bepaald onderwerp discussieer, gaat dit meestal als volgt. Iedereen probeert met wat degelijke argumenten zijn eigen mening te staven of die van de tegenpartij te weerleggen. Een beetje als een bokspartij volgens de regels. Je deelt beurtelings een linker en rechter uit en als je te veel moet incasseren dan probeer je het vanuit een andere hoek. De doorsnee conservatieve republikein daarentegen kruipt onder je benen om dan langst achter een bir (broek in reet) te trekken. De tegenpartij heeft helemaal geen gehoor voor je argumenten, maar komt met totaal andere -naar mijn insziens compleet irrelevante- argumenten over de boeg. Bijvoorbeeld:
Hardcore republikein: weet je waarom wij in de VS nooit door de regering zullen onderdrukt worden?
Ik: euh
wat heeft dit percies met
Hardcore republikein: Omdat iedereen wapens heeft en de regering weet dat ze ons niet de baas kan!
Verdere waterdichte argumenten van de tegenpartij waren onder andere :
- Als je in de Verenigde Staten neergeschoten komt dan is dat je eigen schuld. Als s nachts in de buitenwijken van Houston rondloop, dan moet ik er niet van versteld staan dat ik neergeschoten wordt
- Als we wapen verbod aan banden proberen leggen zal dat toch niets uitmaken. Al die Mexicanen zullen ze toch ongestoord blijven binnensmokkelen
Hoe vreemd bovenstaande ideeën ook klinken, zelfs met de beste argumenten geven dergelijke mensen geen millimeter toe. De overtuiging van hun eigen gelijk hebben is dermate sterk dat met deze mensen eigenlijk letterlijk niet te discussiëren valt. Helaas Pindakaas.
- De nogal extreme overtuiging beperkt zich niet tot wapenbezit alleen. Ook wat andere zaken betreft houden ze er erg interessante standpunten op na. Zo staat het volgens hen ook min of meer in de sterren geschreven dat we binnen de 30 jaar een wereldoorlog van ongekende schaal zullen moeten meemaken. Dat hebben ze al min of meer geaccepteerd.
- Ook bijvoorbeeld handelsaangelegenheden zijn ze redelijk rechts. Protectionisme van de Verenigde Staten (maar ook wel de EU wat dat betreft) heeft al vaker kwaad bloed gezet bij ontwikkelingslanden die bijvoorbeeld hun landbouwproducten niet kwijt kunnen in het westen door importtarieven of andere handelsbarrières. Dit zorgt voor grote efficiëntieverliezen wereldwijd. De reden waarom dit echter geoorloofd is, is omdat de Verenigde Staten in alles zelf moet kunnen verzien. Dus als er een oorlog uitbreekt dan zal de Verenigde Staten niet geraakt kunnen worden.
- Als laatste is het ook nog belangrijk om erop te wijzen dat het wel degelijk de superrijken zijn die alle jobs produceren in de Verenigde Staten creëren. Bijgevolg is het absurd om hun extra belastingen op te leggen. In feite is bijna alle overheidsinterventie min of meer slecht.
Op zich ben ik nu ook niet geshockeerd door deze ideeën, maar het zet je wel eens aan het denken als ze effectief vol overtuiging door iemand worden uitgesproken.
Nu ik toch bezig ben kan ik ook nog even de Chinezen door het slijk halen. Sinds enige tijd is de nieuwe Zhang Yimou film 金陵十三钗 (letterlijk: 13 haarpinnen van Jinling; Engels: Flowers of war) in de cinemas te bekijken. Gezien Zhang Yimou al vele jaren in zowel binnen- als buitenland van veen naamsbekendheid kan genieten, is het niet verwonderlijk dat vele Chinezen zo snel mogelijk zijn nieuwe meesterwerk willen bekijken. Mijn nieuwsgierigheid was ook gewekt en bijgevolg ben ik tezamen met mijn klasgenoot Zhao Jun naar de cinema getrokken om flowers of war te bekijken. En in alle eerlijkheid heb ik eigenlijk wel goed van deze film genoten. Het verhaal zit redelijk goed in elkaar en de acteurs (ondermeer ook Christian Bale) spelen hun rol redelijk goed. Wel is het weer de zoveelste film/serie over de smeerlapperij van de Japanners in Nanjing. Uiteraard wekt dat in China wel heel wat gevoelens. Sommige Chinezen zitten letterlijk tijdens de hele film te huilen en naar het einde van de film toe moet iedereen ook nog eens expliciet zeggen wat voor eikels Japanners wel niet zijn. Ook Zhao Jun spelde mee even de les door erop te wijzen dat de Japanners het meest verraderlijke volk ter wereld zijn. Ze zien er betrouwbaar uit, maar eigenlijk vallen ze absoluut niet te vertrouwen. Eerder deze week hebben de Japanners weer wat boten naar de Diaoyu-eilanden gestuurd wat uiteraard weer wat stof doet opwaaien in China. Nu ja het Chinese volk staat als één (komma vier miljard) man achter zijn regering wanneer het op wrijvingen met Japan aankomt, dat is alleszins mooi meegenomen. Wel opmerkelijk dat men de bevolking te pas en te onpas aan de beestachtige agressie van de Japanners zon 70 jaar geleden herinnert. Het gewelddadige neerslaan van de betogingen op het plein van de hemelse vrede in 89 is daarentegen wel al lang uit het collectief geheugen verdwenen/gewist.
Maar al bij al ben ik absoluut geen China-basher, of van om het even welk ander land (de VS of Afrikaanse landen). Wie een hond wil slaan vind immers gemakkelijk een stok, maar bij bepaalde zaken stilstaan of ze in een ruimer kader proberen te plaatsen is toch wel bijna eenieders verantwoordelijkheid.
Of het nu christelijke Afrikanen hun mening over homos is, rechtse Amerikanen hun idee over wapenbezit of sommige Chinezen hun walging van Japanners is, het valt moeilijk te zeggen of ze al dan niet beter moeten weten. Ik denk dat het ontzettend moeilijk is om iemand anders zijn thuisomgeving in te beelden. Als een persoon van jongs af aan alleen te horen krijgt dat homos behekst zijn
in hoeverre kan iemand het dan die persoonlijk kwalijk nemen dat die er redelijk homofobe gedachten op nahoudt. Niettegenstaande zouden sommige mensen, naar mijn mening, toch wel wat langer bij bepaalde zaken mogen stilstaan. Ik heb het dan vooral mensen uit meer ontwikkelde landen. Ik begrijp dat een Chinese, afkomstig van het platteland, er een minder genuanceerd wereldbeeld op nahoudt dan een Amerikaan, die vele plaatsen heeft bezocht en van kinds af van goed onderwijs kon genieten. Over dit onderwerp kan je natuurlijk uren blijven doorgaan, maar ik ga het er hierbij laten.
Voor de rest heb ik vorige week ook nog een korte trip in het zuiden van China gemaakt, als ik nog eens wat tijd heb zal ik daar ook wat overschrijven. Het ga jullie goed daar allemaal!
|