Je kan eeuwige discussies voeren over wat er eerst was de kip of het ei .... bij ons is het heel duidelijk eerst hadden we kuikentje, dan kippen en nu kan ik met trots zeggen dat we onze eerste eitjes hebben.
Het eerste ei op onze boerderij zag het daglicht op 8 juli
Eens de kippen beginnen te leggen dienen ze ook een andere soort voeding te krijgen, maar deze voeding mag slechts gegeven worden aan de kippen die hiervoor reeds het gewicht hebben, indien de kippen nog geen 1450 tot 1500 gram wegen mogen ze niet overschakelen op deze nieuwe soort voeding, ja je ziet het , alles wordt echt wel professioneel aangepakt.
Het wordt een hele karwei om alle 750 kippen (neen er zijn er ondertussen maar 743 meer, het is normaal dat er een kleine sterfte is) één voor één te wegen, ze hebben hiervoor hard gewerkt tot midden in de nacht. De kippen die nog niet hun gewicht hebben worden afzonderlijk gezet en krijgen nog de basisvoeding tot ze volgroeid zijn voor de nieuwe voeding.
Nu de kippen begonnen zijn te leggen komt er wat extra werk bij, dagelijks de eieren rapen , ze proper reinigen en in de plateau's leggen.
Onder de eieren bestaan er ook tweelingen, we hebben een eitje gehad die 95 gram woog, dat is een ei met 2 eierdooiers.
Voor de eieren verkocht worden, worden ze nu en dan ook gewogen want de prijs is uiteraard afhankelijk van de grote en het gewicht, onze eerste plateau eieren woog 1550 gram, wat 50 gram per ei is.
Is dit nu veel of niet, ik had er niet echt een idee van, heb er nog nooit bij stilgestaan hoeveel een ei weegt, internet leert me dat je net zoals bij de kledij maten hebt van S (minder dan 53 gr) tot XL (meer dan 73 gram).
Thuis in de tuin hebben we ook een aantal kippen, nieuwsgierig als ik ben, heb ik onze eitjes gewogen, resultaat 65gram maat L, tja ik hou van bizarre weetjes.
De kippen leggen nog niet allemaal, het aantal eitjes dat we dagelijks hebben stijgt dag na dag, op 22 juli hadden we al 5 plateaus + 12 eitjes + 3 gebroken eitjes (=165 stuks) ...
Dit alles wordt dagelijks bijgehouden, een goede boekhouding is heel belangrijk op een boerderij, dat is één van de zaken waar ik nogal op hamer, en hen waar mogelijk bij help. Door dit goed bij te houden kan je ook snel zien of iets verkeerd loopt, als het aantal plots mindert dan weet je dat er misschien wel een ziekte onder de kippen is, als er plots veel meer gebroken eieren zijn is er ook iets aan de hand, op tijd ingrijpen is de boodschap.
|