Aanhoudende maar gelukkig niet levensbedreigende gezondheidsproblemen houden opapat voorlopig nog wat van de markten weg. Maar hij kon het toch niet laten om zo dicht bij huis de Midzomermarkt in de centrumstraten van Deerlijk te bezoeken.
De weersvoorspellingen waren ver van gunstig op 22 juni, maar gelukkig voor de streek bleef het weer bijzonder mooi en kwam er dus heel wat volk naar Deerlijk afgezakt, niettegenstaande er ook bij de buren in Waregem de pandjes en batjes doorgingen.
Ook marktkramers waren neergestreken tussen de plaatselijke handelaars en verenigingen. Op de fotos een paar kramers die opapat reeds lang kent.
Het is daar elk jaar een gezellige bedoening, overal zie je mensen die elkaar maar eens in het jaar elkaar tegenkomen, het is net of de Midzomermarkt een jaarlijkse ontmoeting is tussen Deerlijkenaren, de terrassen en de kroegen doen dan ook gouden zaken, het bier loopt er niet naast.
En dat er gefeest wordt bewijzen de verschillende podia waar veel optredens voorzien waren. Opapat is spijtig genoeg niet te lang kunnen blijven, maar zag dat het goed was.
Een enorm tijdsgebrek de laatste tijd, en een dosis luiheid hebben ertoe geleid dat opapat wat laat is met het verslag van zijn laatste marktbezoek.
Pinkstermaandag, zeer mooi weer, dus opapat op stap met zijn tuf tuf naar Gent centrum, rond 13u reed hij via het Gravensteen het centrum binnen.
Het is een beetje wringen, wikken en wegen op iedere standplaats, geen gemakkelijke klus voor een marktleider, vooral als er een paar kramers van andere origine hem nog komen bedreigen ook, de marktleider denkt eraan in de toekomst daartegen maatregelen te treffen. Één agent die perfect een zin in het Nederlands kon lezen, maar het wat moeilijker heeft met logisch nadenken zorgde ook voor een iets moeilijkere start, zal hier niet dieper op ingaan maar de betrokken slachtoffersweten waarover het gaat. Het schitterend weer was gelukkig overheersend en de jaarlijkse markt kon van start gaan. Wat de dag voordien gebeurde in Geraardsbergen, gebeurde hier ook, het was in volle namiddag iets te warm zodat het volk iets later de markt bezocht. De terrasjes in volle zon bleven dan ook leeg, men zocht de schaduw op.
Claude verkoopt ondergoed van Sloggy, hier is hij waarschijnlijk bezig om die mevrouw, gezien het warme weer, eerder een string te doen kopen i.p.v. een gewone slip.
Tijdens kalme periodes kan een marktkramer het zich permitteren om te midden de stad rustig te zitten genieten met een drankje, men heeft eigenlijk zijn eigen terras bij.
Minder gelukkig bij zeer warm weer zijn de uitbaters van een worstenkraam, bij fris weer zitten ze wel lekker warm binnen hun kraam, maar bij temperaturen boven de 25° verandert zo een kraam in een sauna.
Of het verder nog een geslaagde markt is geweest kan opapat niet zeggen gezien hij voor zijn doen vrij vroeg terug naar huis is getuft, maar vermoedelijk zal alles wel verder vlot verlopen zijn, enkel de start was een beetje moeilijk door een paar heethoofden, maar daar zal het warme weer wat mee te maken hebben, hersenuitdroging, zeldzaam maar het bestaat blijkbaar.
Opapat komt stilaan op dreef, met dit zomers weer kon hij het natuurlijk niet laten om terug eens een markt te bezoeken. Zijn tuf tuf even gewassen en met die stalen ros naar Geraardsbergen getuft, waar op het domein de gavers een avondmarkt doorging.
Opapat komt hier zowat elk jaar naartoe, het domein is dan ook gelegen in een prachtig stuk natuur, bossen, vijvers, zwembad, uitgebreid speelplein en een groot centraal complex met restaurant, taverne, en grote terrassen, voor elk wat wils dus. Het valt dan ook niet te verwonderen dat het domein enorm veel volk lokt, en zeker bij dit zomers weer, de ruime parkings stonden dan ook eivol.
Reeds vanaf 13u was opapat ter plaatse, de marktkramers hadden het knap lastig om onder een loden zon hun materiaal op te stellen. De opstelling zag er zeer degelijk uit de organisatie De Vlaamse Ardennen, die dit jaar terug de teugels in handen had, ook een beperking in soort goederen viel in de smaak onder de kramers.
Door het zeer warm weer kwam de verkoop dan ook iets later op gang, want iedereen genoot eerst volop van waterrecreatie en terrassen, de drankstand tussen de kramen draaide dan ook op volle toeren.
Na 16u kwamen een deel van de marktkramers in de schaduw te staan, de verkoop liep als een trein, iedereen was tevreden.
Deze stand met zonnebrillen paste vandaag ook prima in het plaatje.
En niettegenstaande het moederdag was, moesten veel moeders toch keihard werken, één van de nadelen in dit beroep.
Het was ook al na 21u toen opapat terug huiswaarts tufte, beetje moe maar tevreden over wat hij zag vandaag.
Het was even stil rond opapat, hij heeft er een tamelijk lange rustperiode ingelast dit jaar. Maar het seizoen 2008 komt eraan, tijd om even de draad terug op te nemen.
Opapat was op de vergadering van de laatste bond die zijn geheimen prijsgaf, de jaarlijkse vergadering van de Ambulante Zelfstandigen in Oostkamp. Naar jaarlijkse gewoonte was er uiteraard een grote belangstelling voor deze vergadering, de programmas van de andere bonden waren al véél eerder bekendgemaakt, en pas nu kan het puzzelen voor de marktkramers echt beginnen. Een heel groot verschil bij vorige jaren is er eigenlijk niet, de prijzen zijn terug aangepast, niettegenstaande de verwachtingen nog onduidelijk te noemen zijn. Opapat merkte wel op dat in een bijna vol programma van de Ambulante zelfstandigen, er toch nog wat gaten de bespeuren waren, toevallig op woensdagen. Normaal gaan de avondmarkten in Lombardsijde door op die data, is dit misschien een teken aan de wand dat er iets op til is? We zien wel. Opapat wenst alle marktkramers eens een zonnig seizoen toe, iets wat de laatste twee jaar niet echt het geval was, en het zal nodig zijn dit jaar!
Mea culpa, opapat dacht definitief uit de winterslaap te zijn gekomen, maar is nog even ingedommeld. Door het mooie weer de laatste dagen is hij teug even wakker geworden, is ook nog eens naar Gent geweest waar de terrassen vol zaten op zaterdag 9 februari, en dacht er toen aan dat hij nog de reportage van 26 januari op de site moest plaatsen.
Het was toen een koude dag en de fotos werden genomen toen de klanten nog volop de solden in de winkelstraten aan het aflopen waren, dus een kalme periode voor de kramers.
Hier zien wij een jonge gast die de zaak van zijn overleden vader overgenomen heeft, gelukkig bestaan die enthousiaste jonge marktkramers nog, want zij zullen de toekomst van de markt bepalen.
Sierraden zijn van alle tijden, het is dan ook niet te verwonderen dat er tal van deze kramen op de markt te vinden zijn, een moeilijk product gezien de voortdurende veranderende mode.
Nog zo een jongere gast op de markt, een charmeur volgens opapat, maar zeer commercieel, hij wind zelfs de mindere jonge vrouwen rond de vinger.
Niet op kousevoeten maar met een groot opvallend kraam brengen Koen en Fabienne de meest uiteenlopende soorten kousen aan ,meestal, de vrouw. Het gaat hier zelfs zover dat zijn klanten opapat proberen te overtuigen om ook van die sokken te kopen.
Op de speurtocht naar jonge marktkramers kwam opapat ook nog deze jonge kaasboer tegen, een uiterst verzorgd kraam met de meest uiteenlopende soorten kazen, hier op de foto met onze sympathieke beeldenstormer, want de man verkoopt beelden van tuinkabouters, windmolens tot Laurel en Hardys en nog veel meer.
Zoals gebruikelijk verliet opapat de Vrijdagmarkt rond 17u30, deze markt gaat elke week door op zaterdag vanaf 11u 12u tot ongeveer 18u.
Opapat is zowat aan een winterslaap bezig, de laatste maand is hij lekker thuisgebleven en geen enkele markt gaan bezoeken. Maar af en toe komt hij eens wakker uit die winterslaap, zoals zaterdag laatsleden, hij is eindelijk nog eens naar de markt in Gent geweest, morgen of overmorgen volgt daar een reportage van, hopelijk is de winterslaap voorbij. Op de foto zien we Claude die rustig afwacht tot de dames beslist hebben welk slipje ze zullen aankopen, vraag is of Claude die ook moet helpen passen, je ziet, opapat komt wakker.
Opapat wenst iedereen een gelukkig nieuwjaar en vooral een goede gezondheid in 2008.
Ook wenst hij de marktkramers een beter jaar op weergebied, want vooral tijdens het zomerseizoen 2007 kon men niet spreken over een hoogvlieger, behalve de standgelden dan. Moesten er méér mooie dagen zijn zoals hier een te zien op de foto in Gent, dan zou dat zeker al wat meer zaad in het bakje brengen om de vele kosten beter te kunnen dragen en een euro over te houden, duimen dus.
Vanaf september was opapat zo een beetje op verplichte rust gesteld, buiten enkele malen naar Gent op de vrijdagmarkt is opapat nergens meer naartoe getuft, ook na een bezoek aan de garage kon zijn tuf tuf het ook eens kalmer aandoen.
Op 23 december was er een Kerstmarkt in Zwevegem, vlakbij dus, en daar wilde hij niet ontbreken. Het was rond 16u toen opapat op de markt neerstreek, mistig maar toch gezellig met veel volk.
Gezien de koude de laatste week was er duidelijk veel belangstelling aan het kraam van Koen en Fabienne waar handschoenen, warme sokken en sjerpen erg in trek waren.
Gezien de feestdagen waren de juwelen ook aantrekkelijk.
En uiteraard was een warme pannenkoek ook héél welgekomen.
Ook Kerst- en nieuwjaarskaarten waren in trek, niettegenstaande de opkomst van e-mail blijft het schrijven van kaarten met wensen tijdens de eindejaarsdagen in trek.
Ook onze BMH (bekende marktkramers hond) Argo was ook op post in Zwevegem, Argo is de hond van Vera en Claude en gaat dagelijks mee op stap naar de markten.
En het kleinste kraam van België, tijdens de zomermaanden vooral te vinden op avondmarkten aan de kust, was ook eens in Zwevegem te zien.
Een accordeonspelende Kerstman fleurde ook nog een beetje de sfeer op, en zorgde voor de gezellige noot tussen de kramen.
Na een bezoek aan een voor opapat gekende Taverne sloot hij de avond af, het deed terug eens deugd om op een markt te vertoeven.
Laatste kustavondmarkt op 29 augustus te Lombardsijde.
Opapat weet het, het is een beetje stil geweest bij opapat, de zichtproblemen zijn nog niet helemaal van de baan, het gaat wel heel goed, maar vóór een computerscherm heeft hij nog altijd last en moet zich beperken in tijd, als je weet dat zo een reportageke heel wat tijd in beslag neemt kun je al raden dat het snel uitgesteld kan worden.
Opapat was aan het einde van het seizoen wat blijven hangen, en op de laatste dag van het seizoen op 29 augustus was hij wel nog aanwezig in Lombardsijde.
Traditioneel is het op gebied van verkoop een kalme markt, maar opvallend is toch dat er wel nog veel mensen rondlopen op de laatste markt, en met een volleerd DJ onder de marktkramers was er ook een gezellige sfeer waar te nemen.
Ook een van de oudgedienden op de markt is de man met de grote winkelwagen met alles en nog wat voor de huisdieren, het ganse jaar door werkzaam meestal tussen Ieper en de Kust, de Westhoek dus, maar met een vaste stek tijdens de zomermaanden in Lombardsijde.
En marktkramers krijgen ook vaak bezoek van vrienden en kennissen op de avondmarkten, wat meestal een aangename verrassing is in die drukke tijden.
Als Mozes naar de berg niet gaat komt de berg naar Mozes, of als een marktkramer de tijd niet heeft om vrienden te bezoeken, bezoeken de vrienden de marktkramer.
Wetende dat die laatste dag aan zee soms kan uitlopen heeft opapat ervoor gekozen om op een deftig uur de markt te verlaten en is veiligheidshalve maar naar huis getuft.