Inhoud blog
  • Kuifje in "Nieuwe Media Land" - Overzicht
  • Mediaconvergentie & het VRT-aanbod
  • Opgepast! Zakkenrollers!
  • Journalist/Opiniemaker ©
  • Maakt internet ons stapelzot?
  • Google for dummies
  • Op dat moment in Turkije
  • E-government, e-governance et al.
  • The Chinese Way
  • #Twitterindepolitiek
  • Digital divide & de Amerikaanse presidentsverkiezingen
  • Een haat-liefde-relatie
  • Media Mogul wordt politicus
  • Welkom!
    Zoeken in blog

    Kuifje in "Nieuwe Media Land"

    14-11-2012
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.The Chinese Way
    Klik op de afbeelding om de link te volgen

    The Chinese Way

    In de les van 9 november werden verschillende bronnen behandeld die journalisten kunnen gebruiken om info te verzamelen. Ze kunnen hun zoektocht bijvoorbeeld starten via Google of Wikipedia, maar ook via sociale netwerksites zoals Facebook of Twitter. We hebben het hier dan wel over westerse journalisten. Niet overal ter wereld is de toegang tot die bronnen zo vrij als in het westen, en vaak zijn er alternatieven. In deze blog gaan we wat dieper in op de situatie in China.

    Zoekmachines: Google en Baidu

    In 2000 richtten Robin Li en Eric Xu een Chinese zoekmachine op: Baidu (letterlijk vertaald “honderden keren”). Özum Canel gaat in zijn artikel De Chinese zoekmachine Baidu dieper in op de oprichting en de geschiedenis van het bedrijf. Een ding staat vast: de gelijkenissen met Google zijn treffend. Baidu ontpopte zich tot de marktleider in China. Het bestaan van Baidu verhinderde Google niet om ook zijn kans te wagen op de Chinese markt. In januari 2006 werd de Chinese versie van Google gelanceerd, maar dat werd geen succes. Niet alleen kreeg de Amerikaanse zoekgigant af te rekenen met tegenwerking van de Chinese autoriteiten, Baidu bleek ook veel beter te kunnen inspelen op de wensen van de Chinezen. Zo bleek Baidu wel bereid om links aan te bieden naar illegale downloads van films en muziek, iets wat Google pertinent weigerde. Baidu werd wel aangeklaagd door de muziekindustrie, maar in 2006 sprak een Chinese rechter het bedrijf vrij.

    De Chinese overheid houdt Google ook scherp in het oog. De oprichting werd alleen toegestaan door de Chinese overheid “op voorwaarde dat het Amerikaanse bedrijf resultaten van zoekopdrachten zou wegfilteren die het regime in Peking onwelgevallig zijn” (Boekestijn 2011, 27). Chinese zoekopdrachten naar pakweg Dalai Lama en Tiananmenprotest werden op die manier onmogelijk gemaakt. In 2012 konden Chinezen wel zoeken naar info over dat protest, maar de eerste hit was een politiek statement van premier Wen Jiabao.

    Encyclopedie: Wikipedia en Baidu Baike

    In 2002 startte de Wikimedia Foundation een Chinese versie van Wikipedia. De Chinese overheid hield ook deze website nauwkeurig in de gaten. Verschillende malen werd de website geblokkeerd, bijvoorbeeld in 2004 rond de vijftiende verjaardag van het bloedbad op het Tiananmenplein. In 2006 maakte Baidu ook zijn intrede in deze wereld. Het bedrijf stond toen aan de wieg van een Chinese internetencyclopedie: Baidu Baike. Die encyclopedie werkt volgens hetzelfde principe als Wikipedia, met gebruikersbijdragen, maar net zoals de zoekrobot Baidu wordt de encyclopedie gecensureerd door de Chinese autoriteiten. In een video-interview met The Wall Street Journal vertelt CEO Robin Li dat hij het niet meer dan logisch vindt dat een Chinees bedrijf zich moet houden aan de Chinese wetgeving. Volgens hem is het merendeel van de gebruikers ook niet op zoek naar politiek gevoelige informatie, maar vooral naar entertainment.

    Sociale media: Twitter en Weibo

    In de tweede helft van 2009 werden Facebook en Twitter in China geblokkeerd. In die periode waren namelijk rellen aan de gang in de provincie Xinjiang en de Chinese autoriteiten gingen ervan uit dat via die sociale netwerken het oproer verder aangevuurd zou kunnen worden. Er bestaat sinds 2009 ook een Chinese microblogsite: Weibo. De site werkt volgens hetzelfde principe als Twitter, maar de site doet in belangrijke mate aan zelfcensuur.

    Bronnen:

    Boekestijn, Arend Jan (2011). Mijmeren Overzee. Delft: Uitgeverij Eburon.

    14-11-2012 om 00:00 geschreven door Carmino D'haene  


    Tags: online bronnen, China, Baidu, Baidu Baike, Weibo, zelfcensuur


    Archief per week
  • 24/12-30/12 2012
  • 17/12-23/12 2012
  • 10/12-16/12 2012
  • 03/12-09/12 2012
  • 26/11-02/12 2012
  • 19/11-25/11 2012
  • 12/11-18/11 2012
  • 29/10-04/11 2012
  • 22/10-28/10 2012
  • 15/10-21/10 2012
  • 08/10-14/10 2012
  • 01/10-07/10 2012

    Foto

    E-mail mij

    Druk op onderstaande knop om mij te e-mailen.


    Gastenboek

    Druk op onderstaande knop om een berichtje achter te laten in mijn gastenboek


    Aanraders
  • Wouter waagt zich aan een blog
  • Bram over de Nieuwe Media


  • Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs