Lien in Oeganda
Foto

Inhoud blog
  • Week 11
  • Week 10
  • Week 9
  • Week 8
  • Week 7

    Zoeken in blog


    Beoordeel dit blog
      Zeer goed
      Goed
      Voldoende
      Nog wat bijwerken
      Nog veel werk aan
     


    12-03-2012
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Week 2

    Mijn tweede week in Kampala werd een volwaardige stageweek in min of meer genezen toestand. De psychiatrie hier boeit me enorm. Het zijn andere aandoeningen dan ik in België meest gezien heb. Er zijn heel veel psychotische patiënten, ofwel hebben ze een psychotische stoornis, ofwel zitten ze midden in een manische episode en zijn er veel psychotische elementen. Ook een gewone depressie heb ik nog niet gezien, er zijn altijd wel hallucinaties bij aanwezig. En door HIV zijn er veel acute psychoses.
    Een andere veel voorkomende problematiek bij de niet gehospitaliseerde patiënten is epilepsie. Iets dat bij ons totaal niet binnen de psychiatrie valt. De beperkte diagnostische mogelijkheden zorgen ervoor dat er vaak medicatie gegeven wordt zonder duidelijke diagnose.

    De middelen zijn hier zo beperkt en de beschikbare medicatie is klein.  Toch lijkt alles te draaien op een aanvaardbaar niveau. De patiënten worden minstens om de twee dagen gezien (zelfs in het weekend wordt er getoerd) en je voelt ook dat iedereen met iedereen begaan is. Men probeert iedereen op een niveau te krijgen dat men terug verder kan met zijn leven en kan functioneren in de maatschappij.

    Het is zo confronterend iedereen naast elkaar op vuile matrassen te zien liggen, maar niemand lijkt er zich aan te storen. Er wordt tussen gegeten en gebabbeld, buiten hangt de was op de takken van een droge boom te drogen. Het leven van elke dag zet zich binnen de ziekenhuismuren gewoon verder.

    Geen enkele patiënt wordt door zijn familie alleen gelaten. Er is altijd wel iemand bij hen. Ik vind dit echt super om te zien. Het vreemde is wel dat die persoon ook altijd aanwezig lijkt te moeten zijn bij de consultaties. Het gesprek richt zich ook vaak meer tot hem/haar, dan tot de patiënt. Een ondenkbare situatie voor ons!

    Verder is Kampala een stad met vele troeven. Ik lijk me steeds minder te storen aan de drukte. De mensen om je heen geven energie, die je de hitte even doen vergeten. ’s Avonds zijn er zoveel gezellige restaurantjes en andere mogelijkheden. We gingen een avond naar muziek luisteren, naar een openluchtfilm (slechte film, maar gelukkig lekker eten en toffe sfeer)… Maar het hoogtepunt van mijn week buiten het ziekenhuis was ongetwijfeld het weekend!

       

    Ik trok samen met Brecht, Louise en Felix voor het eerst de hoofdstad uit, naar Mpanga forest. Een klein park niet ver van Kampala. De rust die we daar vonden was onbeschrijflijk en de omgeving prachtig. We werden er omgeven door vlinders en konden er uren wandelen. De gastvrouw bracht ons heerlijke maaltijden. We zaten er zonder elektriciteit en stromend water, maar niets kon ons verhinderen enorm te genieten van ons weekendje weg.

    En na een zondagochtend/middagwandeling vertrokken we richting evenaar. Louise haar droom kwam uit, we stonden met één voet in het noordelijk en één in het zuidelijk halfrond. Het was een echte toeristische trekpleister.

    Om ons weekend helemaal in schoonheid af te sluiten trokken we naar het strand in Entebbe, om bij de ondergaande zon een duik te nemen in het Victoriameer en erna te genieten van een heerlijke vers  klaargemaakte vis!

     

     

    12-03-2012, 20:34 geschreven door Lien

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (6 Stemmen)
    03-03-2012
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Week 1

    Terwijl Brecht gaan raften is op de Nijl met enkele andere studenten, blijf ik in Kampala. Even recupereren en hopen dat ik er volgende week volledig kan invliegen!

    Ik ben nu 1 week in Kampala. Wat vliegt de tijd voorbij, zelfs als je ziek bent! Wat zal dat dan straks wel niet zijn…

    Het was inderdaad een week met ups en downs, maar het zijn vooral de ups die ik nu met jullie wil delen want momenteel krijgen deze ook de overhand.

    Mijn eerste week in Afrika, een kinderdroom die uitkwam. Honderden indrukken die op me afkwamen. Het eerste dat op me afkwam was de drukte en die blijft me ook verbazen. Zoveel mensen die zich een weg banen door de hoofdstad. Overal verkeer: auto’s en minibusjes waartussen zich de boda boda’s slingeren. Af en toe waagt er zich nog een fietser tussen ook. Ik vind geen structuur in de chaos, maar iedereen lijkt hier wel perfect in te functioneren.

    In alles wordt er ook handel gedreven. Ik denk dat je hier niets niet vindt. Iedereen probeert zijn zaken aan de man te brengen. Ik denk dat het heel hard moet zijn om hiervan te overleven. En toch blijft iedereen lachen en vriendelijk goeiedag zeggen.

    Ik zal hierbij nu ook even iets uitgebreider dan mijn vorig bericht verslag geven van de voorbije week.

    Van zodra ik zaterdagnacht uit het vliegtuig stapte, overviel de vochtige warmte me al. Gelukkig waren er geen problemen met bagage en visum, zodat we snel onze breed lachende chauffeur konden vervoegen.

    Na een rustige rit, tussen bliksemflitsen en regendruppels door, kwamen we aan in ons appartement in Kampala, waar de Deense Iben ons verwelkomde. Duidelijk geen Edge House en afzonderlijke kamers zoals voordien afgesproken, maar wel dik in orde! Ik denk trouwens dat ik toen overal had kunnen slapen.

    Maar de bronchitis/griep had me steeds meer in zijn greep, met warmteopwellingen en hoesten, veel hoesten, zodat ik uitgeput in het bed neerviel. Alles bij elkaar, werd het nog een goede nacht. Bij het opstaan waren onze Deense kamergenoten reeds richting het strand vertrokken. Wij kregen echter ook een goed gevuld programma. Beatrice, de eigenares van het appartement, kwam rond 11u30 langs en in de namiddag zou een Oegandese student ons wegwijs maken in Kampala.

    Julius was een heel vriendelijke Oegandese laatstejaars geneeskunde student, die de grootste moeite van de wereld deed om ons wegwijs te maken in Kampala. Eerst toonde hij de campus van de universiteit, vlakbij ons appartement. Echt indrukwekkend! Een behoorlijk groene oase van rust.

    Hierbuiten overspoelde de drukte me wel. Julius begeleidde ons vanaf de campus, via eetkraampjes van de lokale bevolking naar de kant van een drukke weg, waar hij een taxi (matatu) liet stoppen. We konden er nog net met ons drietjes bij en het was een hele heisa elke keer er iemand op- of afstapte. Niet veel verder stapten ook wij af en liet hij ons plaatsnemen op de boda boda’s, de plaatselijke brommertjes. Later zou ik horen hoe gevaarlijk ze wel zijn! Gelukkig is op zondag het verkeer beperkt en bereikten we veilig onze voorlopige eindbestemming: de kerk waar hij sinds zijn kinderjaren wekelijks naar de mis ging. Het was een typische Afrikaanse viering met heel veel gepraat, maar ook prachtige liederen waar alle Oegandezen zich volledig op lieten gaan. Het was fantastisch om te zien. Op zondagnamiddag is er blijkbaar altijd een speciale viering voor de jongeren en het jeugdig enthousiasme werkte aanstekelijk. Hier zouden wij nog iets van kunnen leren in België!

    Hierna zetten we onze verkenning van het centrum verder. Hij toonde ons het parlement, het independence monument en een winkelcentrum, waarna we nog een keer op de boda boda moesten. Hij wou ons het ziekenhuis laten zien. Een lang stuk rechte baan en weinig verkeer: gelukkig kon ik niet zien hoe snel hij effectief reed! Zolang het niet meer dan nodig is, pas ik voorlopig voor een derde rit! Na een kort bezoek aan het ziekenhuis, dat een verzorgde en grote indruk gaf, begonnen we aan de terugtocht, te voet gelukkig. De route die ik de komende maanden vaak zal wandelen, met nog een tussenstop in een lokaal restaurantje.

    Maandagochtend stond ik op met een loodzwaar gevoel. Ik had zo uitgekeken naar mijn Afrikaanse stage, maar liefst bleef ik nu gewoon in mijn bed. Verschrikkelijke tweestrijd! Ik wou ook niet zomaar niet komen opdagen, dus ik sleepte me richting de douche, koorts en misselijkheid alom.

    Nadat ik mezelf geforceerd had om wat te eten, waren we klaar om te vertrekken. Initieel leek de buitenlucht me goed te doen, maar de vele uitlaatgassen en de drukte eisten toch zijn tol. Op het domein van het ziekenhuis kwam ik tot het besef dat stage echt geen goed idee was. Alles draaide om me heen en ik baadde in het zweet. Gelukkig toonden ze er veel begrip en kon ik op het appartement gaan uitzieken. Het was frustrerend in bed te liggen, terwijl ik zoveel wou ontdekken.

    Dinsdag werd een gelijkaardige dag, die ik noodgedwongen in bed doorbracht. Gelukkig bracht woensdag heel wat beterschap, enkel de hardnekkige hoest bleef storend aanwezig. Ik vertrok dus vol goede moed richting het ziekenhuis. Op psychiatrie had men echter geen tijd voor me en men zei dat ik beter de dag erna terugkwam. Wegens het nog steeds beperkte uithoudingsvermogen, werd het opnieuw een dagje rusten op het appartement.

    Toen Brecht terugkwam, bracht hij het nieuws dat er ‘s avonds een traditionele dansavond georganiseerd werd. Met een 15-tal studenten vertrokken we, net buiten het centrum van Kampala. De show zelf was echt mooi om te zien. Natuurlijk was het toeristisch getint, maar er werden allerlei traditionele dansen gebracht in traditionele klederdracht op opzwepende muziek. Ik heb er echt wel van genoten! En het was leuk nog eens tussen de mensen te komen!

    Maar zo werd donderdag pas mijn eerste stagedag! Na een niet zo schitterende nacht met veel hoesten, voelde ik me toch redelijk uitgerust. Niets kon me nog tegenhouden om naar het ziekenhuis te vertrekken. Vol goede moed vertrok ik.

    Ik begaf me richting het secretariaat van psychiatrie, wat niet verrassend nog gesloten was. Niet veel later arriveerde ze en zei me even in de zetel te wachten. Ik kreeg direct een tijdschrift boordevol artikels rond posttraumatische stress toegestopt dus ik vermoedde al dat het wachten een hele tijd kon duren… Maar zolang? Anderhalf uur later en al over de helft van het tijdschrift kwam er een dame binnen en dan volgde een verwarrende uitleg. De dokter op wie ik aan het wachten was, was in een meeting en kon dus niet komen. Na wat onderlinge discussies besloten ze dat ik misschien met de assistent kon meevolgen.

    Zo gezegd, zo gedaan. Iemand bracht me helemaal bovenop de heuvel naar de psychiatrische afdeling. Er was een vriendelijke dokter die me in sneltreinvaart alle ruimtes toonde en me erna in een kantoortje binnenliet waar de assistent patiënten aan het zien was. Het was boeiend om de manier van werken hier te zien. Ik had het gevoel dat er wel onderbouwde diagnostiek gebeurd was, maar de aanpak verschilde toch sterk met deze in België. De arts-patiëntrelatie ligt een heel stuk anders en iedereen komt binnengewandeld wanneer het hen uitkomt. Hij gaf ons ook een uitgebreide uitleg met de patiënt erbij, wat niet zo beleefd overkwam. De therapeutische opties zijn hier helaas beperkt, er kan maar tussen een bepaald aantal medicamenten gekozen worden.

    Erna startte er een arts op de kinderafdeling voor consultaties bij niet gehospitaliseerde patiënten. Eén voor een werd men bij de arts geroepen, die omgeven werd door 4 studenten en zo mocht men zijn verhaal doen met heel wat lawaai op de achtergrond. Beroepsgeheim en privacy zijn hier duidelijk minder strikte begrippen. Maar het was best interessant. Het waren vooral kinderen met epilepsie. Ook hier blijven de therapeutische opties jammer genoeg erg beperkt en ook goede diagnostiek is hier moeilijk te verkrijgen.

    Na de stage ging ik met 5 andere studenten naar een toeristische kunstmarktje, ideaal om souvenirs te kopen. Eerst gingen we nog iets drinken in de nabijgelegen koffiebar, een heel gezellige plaats die zeker nog een bezoekje waard is. Het marktje was gezellig, met heel veel kleine kraampjes met alle souvenirs die je je maar kan indenken. Voorlopig heb ik me nog kunnen inhouden om iets te kopen, maar dan vooral vanuit praktisch oogpunt.

    Het was de eerste dag dat ik echt het gevoel had Afrika te voelen. Kinderen die zwaaien en naast je komen lopen. Iedereen die goeiedag tegen je zegt. Het bruine stof. De gezellige drukte. Ik zou toch moeten wennen in deze chaos te leven, maar nu voelt het echt wel goed aan dit allemaal eens te beleven!

    Op vrijdag begon mijn dag opnieuw met wachten, waarna ik met een assistent kon meevolgen die alle vrouwelijke gehospitaliseerde patiënten zag. Het was echt wel boeiend.  Bijna alle patiënten leden aan schizofrenie of een bipolaire stoornis.  Het is moeilijk om hen goede zorg te bieden en je staat zo machteloos bij de geïnfecteerde wonden… Ik kreeg er ook van de psychiater een zakje antibiotica, hij maakte zich precies erge zorgen rond mijn hoest…

    Zaterdag besloot ik dus niet mee te gaan raften, anders zou ik het volgende week zeker opnieuw moeten bekopen. Louise, het Deense meisje, bleef ook in Kampala en samen met haar en haar vriendin trok ik in de namiddag naar het centrum voor een heuse shopnamiddag. Het was een belevenis! Zowel de groenten-, kledij-, als schoenenmarkt werden overspoeld door volk. Je moest je overal een weg tussen banen en overal werd je tegengehouden door Oegandezen. En dan is er nog alle verkeer met alle uitlaatgassen… Het was heel gezellig maar ook zo druk en uitputtend!

    Morgen probeer ik wel wat rustigere zones van Kampala te verkennen! En ik kijk al uit naar Brecht zijn avonturen!

    03-03-2012, 00:00 geschreven door Lien

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 5/5 - (8 Stemmen)
    29-02-2012
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Ons appartementje
    Hierbij enkele sfeerbeelden van ons appartementje...

    Vandaag eindelijk kunnen starten op psychiatrie, dus bevind ik me minder frequent tussen deze vier muren. Een verslagje van de eerste week volgt binnenkort!

       

       

    29-02-2012, 00:00 geschreven door Lien

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 4/5 - (5 Stemmen)
    28-02-2012
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.In Kampala!

    En ik ben in Kampala! Al drie dagen zelfs… Jammer genoeg verliep niet alles zoals ik het gehoopt had, vandaar ook een later dan gepland (en kort) eerste blogbericht. Blijkbaar nam ik als Belgisch aandenken griep en bronchitis mee richting het Afrikaanse continent. Ik krijg dus al de hele tijd alle indrukken die op me afkomen niet volledig opgenomen. Maar ik moet wel bevestigen dat het kleine stukje Oeganda dat ik nu al gezien heb, mij op geen enkel vlak teleurstelt!

    We verblijven in een gezellig appartementje met alle nodige comfort, dat we delen met twee Deense geneeskundestudenten. Het is vlakbij de campus van de Makerere University gelegen en op een half uurtje stappen van het ziekenhuis.

    Zaterdag kregen we een pracht van een rondleiding door het centrum van de stad door een vijfdejaars student, dank je Julius! Het werd op en top Afrika met een urenlange kerkviering, ritjes in de matatu (minibusje) en boda boda (brommertje) en wandeling langs de grootste bezienswaardigheden. Als afsluiter belandden we in een lokaal restaurantje, prima einde voor een fantastische eerste dag!

    Vandaag en gisteren echter won de griep het volledig op mijn wens om aan mijn stage te starten. Ik sleepte me nog naar het ziekenhuis, maar de wandeling was er duidelijk teveel aan. Ik vrees nu toch enkele dagen te moeten recupereren.

    Ik had gehoopt mijn eerste dagen op een andere plaats dan in mijn bed door te brengen… Maar ik heb er goede hoop in dat ik de komende dagen toch voldoende hersteld zal zijn om echt te kunnen starten!







    28-02-2012, 00:00 geschreven door Lien

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 4/5 - (7 Stemmen)
    Archief per week
  • 14/05-20/05 2012
  • 07/05-13/05 2012
  • 30/04-06/05 2012
  • 23/04-29/04 2012
  • 16/04-22/04 2012
  • 09/04-15/04 2012
  • 02/04-08/04 2012
  • 19/03-25/03 2012
  • 12/03-18/03 2012
  • 27/02-04/03 2012

    E-mail mij

    Druk op onderstaande knop om mij te e-mailen.


    Gastenboek

    Druk op onderstaande knop om een berichtje achter te laten in mijn gastenboek


    Blog als favoriet !


    Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs