Wat in kleur staat hebben we al gezien in de les!!!
1. Is het onderwerp? Zo ja: Verantwoording: onderwerp bij dominant .... (het werkwoord)
2. Is het de persoonsvorm? Zo ja: Verantwoording: persoonvorm.
3. Is het zelfstandig naamwoord en lijdend voorwerp? (Ik drink cola. --> Wat drink ik? cola = lijdend voorwerp) Zo ja: Verantwoording: LV (= lijdend voorwerp) bij dominant .... (het werkwoord in het Latijn).
Bijvoorbeeld. Lucius Luciam videt. (videt = hij/zij/het ziet) --> Lucius ziet Lucia. Wie + pv + ond? Wie ziet Lucius? Verantwoording van Luciam: LV bij 'videt'
4. Is het een bijvoeglijk naamwoord in een zin zonder koppelwerkwoord (= vorm van esse)? Zo ja: Verantwoording: bijgesteld adjectief (= bijg.adj.) bij dominant .......... (zelfstandig naamwoord) Lucius novum caput videt. (= Lucius ziet de nieuwe stad) (novum : bijg. adj. bij dominant caput)
5. Is het een zelfstandig naamwoord of een bijvoeglijk + zelfstandig naamwoord bij een koppelwerkwoord (= vorm van esse)? Zo ja: Verantwoording: NWD van gezegde bij koppelwerkwoord + onderwerp
Bijvoorbeeld: Lucius est laetus puer. = Lucius is een vrolijke jongen. Verantwoording 'laetus puer' (adj. + subst.): NWD van het gezegde bij est (KWW) en Lucius (ond.)
Bijvoobeeld: Lucia est serva. = Lucia is een slavin. Verantwoording 'serva' (subst.): NWD van het gezegde bij 'est' (KWW) en Lucia (ond.)
6. Is het een bijvoeglijk naamwoord in een zin met een koppelwerkwoord? Zo ja: twee keuzes!!!
1. Er staat een zelfstandig naamwoord naast... dan bijgesteld adjectief bij subst. (Lucius est laetus puer. Laetus is bijg.adj. bij puer.)
2. Er staat geen zelfstandig naamwoord naast... dan NWD gezegde bij KWW en ond. (Lucius est laetus. Laetus is NWD van het gezegd bij est (KWW) en Lucius (ond.))
Voor de mensen die de inhaaltoets thuis willen (her)maken als extra oefening, je mag dit altijd doen en dan aan mij geven in de les. Ik zorg dat het dan verbeterd is tegen de volgende les. Tip: studeer de theorie rond het NWD van het gezegde in en vertaal thuis eens de tekst die we vandaag in de les zijn beginnen vertalen.
Als je extra oefeningen wil maken, dan verbeter ik die graag! Breng je oefeningen dan gewoon mee en geef ze af in het begin of op het einde van de les. Mogelijke extra oefeningen staan in het handboek:
p.34 oefening b (3-5) + c p.36 oefening b of c + d + e
Als je vragen hebt, mag je die via de site stellen.
De toets is maar volgende week donderdag, niet volgende week vrijdag. Mevrouw Deprez had wat klachten over jullie drukte in de les bij het noteren van de agenda... Volgende week zal ik dus alles op een briefje noteren van de dingen die in de agenda moeten komen en ullie dat meegeven. De woordenschat tegen dinsdag is tot 107. (14 nieuwe woordjes dus)
Dinsdag 3de lesuur: Cultuur: het onderwijs in het oude Rome Dinsdag 7de lesuur: De indeling van de substantieven. Donderdag 3de lesuur: Overhoring + Vest.2.6 Oefeningen bij de substantieven (1e en 2e klasse) Vrijdag 2de lesuur: Vest. 2.6 Oefeningen (afwerking)
Toetsen: Op dinsdag: voc. 1-51 Op donderdag: voc. 1-58 + Vest.1-2.6 + het ontstaan van Rome Op vrijdag: voc. 1-65 Op dinsdag (22 september): voc. 1-79 Op donderdag (24 september): voc. 1-86
Als jullie nog extra informatie willen bij jullie blaadje over het ontstaan van Rome (volgens de legenden), dan kan je deze PowerPointpresentatie gebruiken (klink op de link). Veel succes met het leren van de woordjes!
Jullie kunnen hier vanaf nu allerlei vragen stellen aan elkaar via de reageerknop onder dit vakje of via het forum (rechterkolom). Het is de bedoeling dat jullie toch zeker wekelijks eens kijken op deze site. Ik zal het ook melden als er heel belangrijke dingen op de site komen te staan.
Ik zal deze blogsite zeker om de twee dagen checken maar het is de bedoeling dat jullie vragen stellen en elkaar helpen. Ook zal ik hier zo nu en dan praktische of extra informatie opzetten zoals: vertalingen van teksten, oplossingen van extra oefeningen, de agenda, voorbeeldvragen voor toetsen, de correctiesleutel van toetsen,... Het is de bedoeling dat we op deze manier goed kunnen samenwerken. Als jullie suggesties hebben voor dingen die je op deze site wil als klas, laat het dan maar weten!
Succes met jullie eerste dagen in het college! Groeten Mevrouw Carels