bezoek naar onze bijna sterkste ploeg van belgie : den essevee sv zulte waregem . we mochten direct van Franky Dury op de foto met de ganse a kern. Daarna kregen we rondleiding doorheen het stadion van Jeroen die dit op een heel toffe wijze deed. Het was heel leuk en toen ze te horen kregen dat de broer van eden Hazard , die bij hen goed gekend is, daar speelde wilden ze allen een handtekening van hem. En hij deed het met alle plezier.
De training werd aandachtig bekeken door onze coach patrick . Het was een ganse belevenis voor deze jongens.
nadien konden we bij mij thuis nog een laatste keer het eten goede eten klaargemaakt door de mensen van het ocmw herzele smaken. Bedankt voor dit altijd vriendelijk onthaal!!
om 15u waren we reeds in tragel sport waar ze kennismaakten met de bowling sport . Voor iedereen denk ik de eerste keer en ze vonden het heel fijn om te doen.
De wedstrijd tegen de u15 begon om 16u30 ipv 17u30 zodat het plots heel vlug moest gaan en we in geen geval klaar waren om te starten tegen dit toch sterk team van aalst. (u15) . een beetje ouder , krachtiger en goed voetballende ploeg zorgde voor hun grootste ontgoocheling hier op belgische bodem. 13-1 verlies (reeds 2-0 na 1') en toch was onze keeper goed bezig.
Het kwam echt aan , iedereen was down . we konden ze amper opbeuren.
maar toch bij de gastgezinnen kregen ze alweer een stevige maaltijd en was het vlug beter hoorde ik .
Rest ons nog 1 dagje waar de gastgezinnen iedereen op zijn eigen wijze of in groep zijn bezoekers begeleidt en dit wordt afgesloten met een afscheidsfeest in de lokalen van het rode kruis herzele
Vandaag was het verzamelen blazen om 10u30 bij mij. druppelsgewijs vielen ze binnen en ongeveer 11u waren de laatste hier.
We hadden afgesproken om 11u bij Bakkerij De Vuyst en dat haalden we dus net niet ...
Kathleen en haar dochter Ellen gaven onze een mooie rondleiding . De kinderen en de begeleiders keken hun ogen uit hoe alles zo klaargemaakt werd. Een stukje mattenmaart en chocolade werd met veel smaak geproefd. Enkel de diepvries (-20°) vonden ze niet zo tof... Patrick was zelfs al aan het helpen om de broden op de plank te leggen .Dat heet dan volledige integratie ..
In het ocmw werden we vriendelijk ontvangen voor onze weeral verzorgde maaltijd waarvoor dank.
De namiddag was een spelteambuikding namiddag georganiseerd door mijn dochter Dorien en Seppe. Onder het goedkeurend oog van "den Boer" mijn vader werd flink wat gediscucieerd maar uiteindelijk had iederren door dat er moest samengewerkt worden om een resultaat te bekomen.
S avonds mochten we op sottegem spelen tegen de u14. We konden er een goed resultaat halen en wonnen met 4-1. 4 doelpunten van Amedee
We werden goed ontvangen door KSV Sottegem en de ploeg kreeg een beker wat echt in de smaak viel.
De kinderen waren bijna overal vlugger gaan slapen dan anders , waarschijnlijk worden ze echt moe en dat met nog 1 ws te gaan , dat belooft ..
vandaag moesten we vroeg vertrekken :om 9u verzamelen om de 2de beste ploeg van Belgie te gaan bezoeken sv zulte waregem
Nicole had dit als trouwe supporter kunnen regelen . we konden dank zij de hulp van de gastgezinnen op tijd vertrekken.
We mochten van franky dury op de groepsfoto met de ganse kern voor de training en kregen deskundige uitleg van onze gids Jeroen die ons ook begeleidde doorheen het stadion van den essevee . Eens in de loge zitten gaf toch een leuk gevoel.
we mochten dan nog een deeltje van de training bijwonen en daarna kenden ze vooral een naam , hazard de broer van Eden . Iedereen wou een handtekening van hem of hij was Eden Hazard zelf.
Eerst konden we genieten van een maaltijd bij mij die afgehaald was in het ocmw en terug vlotjes verorberd werd.
daarna naar de bowling zaal. Dit was terug oor veel de eerste keer en ik denk dat ze het heel leuk vonden ...en grand pere zoals hij als speler genoemd werd sponsorde de activiteit ..
Daarna iets minder leuk, de wedstrijd op Aalst tegen de u 15 ; de aanvang was door een slechte communicatie iets vroeger dan voorzien waardoor we niet echt konden opwarmen. blijkbaar was dit nu net de wedstrijd te veel. Na welgeteld 1' stond het al 2-0 . Uiteindelijk werd het 13-1 en dan waren er nog een aantal mooie reddingen van boisnote . Na de wedstrijd was de moraal beneden alle peil , werd er geen woord gezegd . Velen zagen hun droom al stuk gaan. het was wel positief dat ze gans de ws zijn blijven lopen maar het jaar verschil konden ze met hun kleine beentjes niet rechtzetten ,
spijtig maar het was niet anders . Het is voor hen ook wel een bevestiging dat ze nog veel moeten werken om het niveau te halen die ze hier hebben .
Ze mochten uitslapen en daar maakten ze wel gebruik van , rond 9u30 kreeg ik de laatste wakker (we hadden tijd tot 10u voor het ontbijt ) en dat na een nacht met verwarming.
1 april is ginder ook gekende want plots zag ik iedereen naar buiten lopen , sommige zelfs niet half aangekleed . Patrick had gezegd dat mr Aneas (de leider van de school ) voor de deur stond en nadien riep hij 1 april .
's avonds komen ze wel altijd bij elkaar in een kamer om te bidden , dit duurt toch een 15 tal minuten.
na het ontbijt nog een tochtje naar de zee met degene die de koude en wind durfden trotseren. Dat water uw stoffen schoenen kon nat maken mochten 2 stuks ondervinden toen ze eens wilden ondervinden hoe zo een golfje over hun voeten kwam rollen...
Een plaatselijke vissen kreeg ook veel aandacht
rond de middag kwam de bus toe en kon er een broodje verorberd worden zodra we in brugge aankwamen. Een officiele gids die in het frans de uitleg kon verschaffen trakteerde in de naam van club brugge (met dank aan John) met een paar voetbalkousen voor iedereen. toch wel leuk he.
Bij een kleine markt waren ze niet weg te slaan van de kraamkes, de gebouwen waren heel mooi en Marie schreef alles op wat de gids vertelde
de ganse groep bij elkaar houden zodat we er nergens eentje verloren was een ganse uitdaging maar het lukte . Ik denk dat ze het echt leuk vonden.
om 16u15 huiswaarts en rust op de bus , er werd veel geslapen , nog een geluk dat Dirk onze chauffeur van dienst wakker bleef
bij mij thuis hadden Heidi en Lies reeds alles klaargezet om een maaltijd te verorbenen en Katia en Valerie hadden alles klaargemaakt : vogelnestjes met frietjes en daarna een ijsje met chocladesaus. (een traktatie van hen ) de verbroedering was compleet toen Jooby meehielp met de afwas . De kinderen waren enthousiast om uiteindelijk mee te vertrekken naar hun gastgezinnen. Het was alweer een druk dagje die bij mij thuis maar ik hoor ook bij andere gastgezinnen vrij laat werd afgesloten. (bij mij rond 2u )
Het is ook leuk dat er veel mensen hun steentje willen bijdrage zowel financieel, logistiek als materieel . zonder al die hulp zou et veel moeilijker zijn geweest om die jongens een zelfde warme verblijf te geven( ondanks de kou )
vandaag nog wedstrijd om 19u op de jeugdterreinen van ksv Sottegem
Het tornooi waar onze Haitianen voor kwamen is afgelopen. Er was geen internet op de plaats waar we verbleven daarom dat ik nu een beetje informatie kan geven.
Vrijdag kwamen we ginds aan en konden we ons rond 15u aanmelden. De plaats van het tornooi en de plaats van onze slaapplaats lagen 9 km uit elkaar.Telkens de tram nemen was een optie maar het materiaal meenemen en de kostprijs ( toch 60 :dag ) noopte me tot het vinden van een andere oplossing. telkens heen en terug rijden 3 a 4 keer was de boodschap. Dit kost me ongeveer 1u30.
in de Horizon , onze slaapplaats was het vrij koud (overal trouwens ) en ze gingen dit oplossen maar de 1ste nacht hadden onze jongens het vrij koud gehad. s'morgens moesten we met een aantal om 7u in de ontbijtzaal zijn maar deze werd ondanks de melding dat ze om 7u open was om 7u15 geopend en stonden onze jongens alweer in de kou te wachten. Allesbehalve service !
Om 10u45 moesten we onze 1ste ws spelen , met lespinas in doel (onze 2de keeper) en met een aantal verkleumde spelers. Het ging niet echt goed en bij alle stistaande fasen waren we nergens. We verloren met 3-0 tegen de latere finalist. De moraal in de ploeg was zoals de temperatuur , bijna tegen het vriespunt . Ondertussen waren Dorien en Seppe reeds daar en hadden ze al inkopen gedaan voor het middagmaal.. De 2de ws was kort daarna en ook al speelden we beter , we verloren met 2-0. weeral 2 vermijdbare doelpunten maar we konden ook niet scoren, wat amedee ook deed het lukte niet !
We konden een ons een beetje versterken met een zelfgemaakt broodje waar vooral de americain en de jambon in smaak viel. In de namiddag moesten we nog 2 wedstrijden spelen en we speelden wel goed kwamen zelfs op voorsprong maar maakten nog teveel fouten achterin. We verloren met 2-1 en 1-0 . Met die scores was de moraal allesbehalve en het zat vrij diep, jongens die weenden , de trainers die ontgoocheld waren , elkaar afbreken en de schuld geven , kortom 't was niet zo goed met het team en k'had werk aan de winkel ; 's avonds heb ik een andere organsisatie voorgesteld en besproken met de trainers en ze waren akkoord. Aan de groep moest duidelijk gemaakt worden dat er verschillende oorzaken waren dat het niet goed ging en tegen 'savonds was het een beetje beter.
Met de wissel van het uur moesten we nog een beetje vroeger uit de veren om om9u de penalticup te kunnen spelen.
na alweer een frisse nacht en met -1 °c kregen we te horen dat onze cup uitgesteld was tot na de 1ste 2 wedstrijden. . We konden goed opwarmen en tegen een sterk deens team starten. We domineerden en hielden de organisatie achteraan goed in de gaten , het was een ws zonder veel kansen en toen amedee toch kon doorgaan nadat er een foutje op hem was floot de scheids de fout terwijl hij alleen voor de keeper stond . Een speler kreeg zelfs geel omdat de scheids niet goed in het frans kon uitleggen wat hij wilde. ik protesteerde teveel en moest achter de draad... 0-0 en onze 1ste punt was binnen. De 2de ws was een wedstridj waar bij het begon te sneeuwen en zowaar , een haitiaans team dat wint in de sneew is op belgische bodem nog zelden gezien : 2-1 ,na een goede ws . De penalti cup was een afknapper , bijna iedereen trapte zonder onvertuiging en kwam amper toe : 2op 10 en dus onvoldoende . De laatste ws was er weer eentje om in te kaderen. Terug denen waarvan meer dan de helft dyubbel zo groot was dan de helft van onze jongens . En ondanks dat hielden we stand en 1 minuut voor tijd kon amedee doorgaan maar hij wachtte iets te lang en miste; De tegenaanval ging er wel in waardoor we met 1-0 verloren. spijtig maar we mochten in ieder geval nog een kleine finale spelen voor de 11de plaats. Zonder op te warmen begonnen ze aan de ws en was er weer een groot gebrek aan organisatie en individuele fouten. 2-0 met de rust , voor 1 keer kregen ze een onder hun voeten van mij met toch een beetje resultaat want de 2de helft was volledig voor ons met 2 doelpunten 2-2 en strafschoppen. we trapten beter maar verloren toch vrij nipt.
Ondanks alles hadden we reeds vrij veel supporters rondom het terrein en werden de spelertjes aangesproken
de sfeer was veel beter. Hilde , Klaartje en Sabinne zorgden voor de sandwiches tijdens de middag en hielpen bij het vervoer zodat ik ook minder moest rijden
Gisteren is de Herzelese dag toch uiteindelijk goed verlopen
De laatste 5 personen zijn aangekomen ! nu zijn er 3 volwassenen bij mij
- 2 volwassenen bij Johny en Rita en nog 2 kinderen bij Marc en
Myriam
Mijn kerels hebben tot 2u opgebleven ....
De reunie s'morgens bij mij heeft me veel geleerd. Ze willen veel spelen
met van alles en nog wat .Ze zijn ook spontaan beginnen fietsen , 't was leuk
om ze bezig te zien ; maar ook heel druk ..
Vertrek om 11u naar sporthal was iets later maar de 1ste training toonde
toch dat er wel techniek in de ploeg zit maar niet zoveel taktiek = werk aan de
winkel op dat vlak. We werden door Lut en haar collega's heel vriendelijk
onthaald en kregen een T shirt van de sportdienst , toch leuk he
Om 12.30 naar het ocmw waar we verwacht werden en een heerlijke maaltijd
aangeboden kregen. Ondanks dat de rijstpap lekker was verkozen ze toch een
ijsje als toetje
Om 14u werden we verwacht in de molen te Rullegem waar Johny onze een
mooie rondleiding gaf. Het was voor sommige wel hoooog klimmen
Om 14u45 zijn we Sint Paulus gaan bezoeken en het was wel tof om zien
hoe de leerlingen op elkaar reageerden , Moesten ze hier langer verblijven zou
een dagje in een klas heel leerrijk zijn voor beide partijen. Onze scholen
zagen er wel mooier uit dan in Haiti ..
Om 15u30 hebben we de wattenfabriek bezocht en onderweg zagen ze de
kermis staan.... Dit wekte hun interesse en misschien moeten we toch overwegen
om er een beetje tijd (en geld ) voor uit te trekken. De bibliotheek was
voor hen indrukwekkend en ze watren direct verdwenen tussen de rekken , Jan gaf
een rondleiding van het ganse complex . In de ballet zaal werd gedanst , in de
toneelzaal werd gezongen....
Om 16u30 werden we ontvangen door schepen Lauwaert in naam van de
gemeente , ik had hun al uitgelegd dat we flink wat ondersteuning kregen van
onze gemeente en ze zijn hiervoor heel dankbaar . Het snoepje en balletje die
ze kregen lieten ze niet meer los ...
Om 17u30 naar onze voetbalwedstrijd op Borsbeke waar de temperatuur al
tegen het vriespunt stond. En dat hebben onze spelertjes geweten.Met 10
begonnen ze aan de wedstrijd en al vlug werd duidelijk dat het niet ging zoals
ze verwacht hadden. na ongeveer 20min kwamen nog 2 spelers aan rechtstreeks uit
Haiti (maar ondertussen hadden ze toch al enkele treinstations in belgie
bezocht) en zoals het een echt profploeg past stonden na 5' op het terrein
(opwarmen ging toch niet voor hen )
We verloren de wedstrijd en de helft van de ploeg kwam al wenend binnen
, niet omdat we verloren hadden maar van de kou, aandoenlijk om te zien. In de
kantien werd het goedgemaakt doordat de spelers van Borsbeke niet zo veel
honger hadden en onze jongens hun boterhammen aangeboden hebben. (en volledig
aanvaardt !! )
gedurende de dag werden vanaf 10 u de rest van de Haitianen gezocht - de
4 personen waren niet in de luchthaven. blijkbaar hebben ze een andere vlucht
genomen die in Parijs aankwam en vandaar de trein naar Brussel Midi - om 15u kreeg ik dan ook telefoon van iemand die ze aangeklampt hadden die me
in heel vloeiend Frans vertelde dat er een aantal Haitianen vroeg om te bellen
naar mij . Na de gerustellende woorden dat een garde hen ging begeleiden en
zeggenwaar ze moesten afstappen konden ze met trein naar Herzele komen. Spijtig
genoeg had die garde dit vergeten en stonden ze in Zottegem waar ze opnieuw
iemand konden overtuigen om naar mij te bellen en een half uur later stonden er
al 2 van te spelen op borsbeke ..
gedurende de ws kreeg ik plots telefoon van de laatste verwachtte
persoon dat hij in zaventem stond . Willy deed dan zijn laatste rit en juist na
de wedstrijd was het team compleet .. goed he
straks vertrekken we naar de zee om 11u30 eten ocmw en 12u15 vertrek
naar Oostende ; zaterdag onze 1ste wedstrijd om 9u45 : volledig programma
op www.Sirenecup.be
we gaan na wie welk thermisch ondergoed mee heeft en eventueel deze
avond een bijbestelling doen in de decathlon Een slaapzak en lakens was
gevraagd en denk ik dat in orde
Iedereen die er bij betrokken is heeft al opgemerkt dat ze ginder in gans ander omstandigheden leven. Ze passen zich goed aan aan onze omgeving en hebben hier niets tekort - ze krijgen veel warmte van de mensen hier rondom hen (ondanks de koude ) en ik ben er zeker van dat over hun tijd hier nog lang zullen napraten.
groetjes en ik dank iedereeeeen voor hun ongeloofelijke inzet
om 16u30 geland en 17u15 konden we een groepje 12 man duidelijk onderscheiden van de andere reizigers.
Kleurrijk, schaars gekleed maar toch men een zelfde outfit ( t-shirt ) treden ze het koude Belgie binnen.
Het verkeer verliep vlot zodat we nog even tijd hadden om mijn woonst te betreden vooraleer af te zakken naar het rode kruis Herzele waar men een maaltijd kon genieten. De chocolade eitjes die op mijn tafel stonden werden na een klein beetje aandringen van mij zeer snel verorberd.
In het rode kruis kwamen de gastgezinnen de personen verwelkomen en ik moet zeggen dat de jongens vrij enthousiast waren.
De maaltijd , vol au vent met rijst die Betty enWilly aanboden , klaargemaakt door door Hilde , Betty en Heidi was een voltreffer.Het fruitslaatje als toetje was voor sommige al een beetje veel .
Ik moet vaststellen dat er een geweldig team van mensen klaarstaat met een heel grote bereidheid deze mensen een warm en aangenaam verblijf te bezorgen
straks had ik een kleine training gepland in de steenoven maar ik denk dat het niet zal lukken want ze hebben niet allemaal sportschoenen.
- 12u30 eten ocmw
- 13u30 bezoek Herzele : molen - sint paulus college - de wattenfabriek
- 16u30 ontvangst op het gemeentehuis
- 18u30 wedstrijd op borsbeke tegen hun leeftijdgenoten
in bijlage een aantal fotootjes
- we kregen ook al goed nieuws dat we woensdag vm een 1ste klasser ,nl den essevee zulte waregem kunnen gaan bezoeken
Gisteren was er niet echt veel nieuws, ik kreeg te horen dat ze vertrokken naar santo domingo (ook een hele busreis en daar nemen ze het vliegtuig naar brussel met tussenstop madrid : wie de vlucht wil volgen = maatschappij air europa vluchtnummer santo domingo madrid ux88 en madrid - brussel ux 1173
de informatie van het tornooi in oostende is beschikbaar op http://www.sirenecup.be . Het volledige programma is daar beschikbaar , we zitten in een poule van 5
vandaag is er deze voormiddag nog een afspraak gepland met de streekkrant de Beiaard
Vandaag werken en toch was er vrij veel contact ivm de opvang van de Haitianen.
Iedereen probeert een deeltje in te vullen wat zeer leuk is.
- de gemeente heeft voor deze week woensdag en vrijdag reeds bus en maaltijden bevestigd. Een ontvangst op het gemeente huis zal allicht kunnen donderdag rond 17u
- johny heeft een officiele gids vastgelegd voor het bezoek in Brugge (1 april en geen visje)en wie weet zit er nog een bezoek aan het Jan Breydel stadion in
- Nicole heeft contact gehad met zulte waregem : concrete resultaten omtrent een bezoek en het bijwonen van een training zullen volgen - ze kreeg ook een uitrusting en 11 scheenbeschermers aangeboden , aangezien we met 12 spelers zijn moet er eentje bij
- mark heeft contacten gehad met sint paulus en de wattenfabriek voor ons Herzeels dagje
- het eten voor woensdag is ook besteld
- iemand gaf me 50 als steun waarvoor dank
- de beiaard wil een mooi artikel maken ...
Het is echt fantastisch om met zo'n team te mogen samenwerken.
Ik denk dat onze Haitiaanse vrienden zeer tevreden zullen zijn
Het is een tijdje geleden dat ik actief was op mijn blog maar dat had zo zijn redenen.
Ik wil gewoon even laten weten dat ik de hulp aan Haiti blijf geven . Dagelijks heb ik contact met personen uit Port au Prince en de hulpvragen die ik momenteel niet kan beantwoorden zijn vrij groot. Het zijn vooral vragen om een degelijke kans te kijgen zich te scholen. Laat ons hopen dat ik toch nog samen met iedereen die zich betrokken voelt een steentje kan bijdragen.
Vorig jaar deze tijd zat ik voor artsen zonder grenzen in Port au Prince de cholera die daar volop woedde te helpen bestrijden. Iedere dag had ik er bezoek van iemand van de schoolgemeenschap of mijn vorige contacten. Gemeende ,dankbare contacten, het geeft een goed gevoel . Dit gevoel wil ik delen met alle mensen die me geholpen hebben om ginder iets te verwezenlijken. Ik wil iedereen hier nog eens in naam van onze Haitiaanse vrienden en mezelf hartelijk voor danken.
Ondertussen heb ik ook vernomen dat Mr D'haiti , de jongeman met zijn hoofdtumor zo goed als genezen is. Haast een mirakel !
Ik hou jullie op de hoogte van mijn aktiviteiten.
Er waren ook een aantal firma's die hun hulp aanboden maar tot heden heb ik nog niets gehoord van hen. Ik hoop ook hier op enige vorm van reactie.
De burgemeester kookte zondagavond voor een goed doel.Een 5 tal projecten werden verkozen en per aanwezige deelnemer werd1 verdeeld onder de 5 projecten. Met 20 cent per deelnemer zal er wel niet echt heel veel geld verzameld worden maar we hopen ook dat de aandacht die de projecten kregen, kan aanzetten tot een beetje extra hulp.We danken dan ook de burgemeester en het het schepencollege voor de aandacht die ze onder andere aan ons project gaven.
Hieronder toch nog even het project en de reeds gedane inspanningen toelichten.
Van niets tot iets, maar we hebben nog veel hulp nodig
Tijdens mijn missie met B-fast heb ik kennisgemaakt met de noden van de Haitiaanse bevolking. Op een paar minuten tijd hebben duizenden mensen hun woning, familieleden , hun werk, hun dromen en nog veel meer verloren. Ik bezocht daar een kerk en schoolgemeenschap waarvan alles met de grond gelijk gemaakt was .De droefheid in de blik van Pastor Exantius sprak boekdelen en motiveerde me om deze gemeenschap een beetje steun te beloven alhoewel ik op dat ogenblik niet wist hoe dit zou gebeuren.Thuis heb ik samen met een aantal vrienden en familie een kleine werkgroep opgericht met de bedoeling een beetje geld in te zamelen .Een benefietavond en enkele spreekbeurten verder brachten een aardige som op en een aanbod om zelf effectief te gaan helpen.
In september zijn Johny De Pelseneer en zijn vrouw Rita vertrokken met 10000 Amerikaanse dollar en de opdracht om de heropbouw van de school te starten. Op een braakliggend terrein werd van niets begonnen en samen met de Haitianen werd hard gewerkt. In oktober ben ik hen gaan aflossen en was de structuur van de school reeds opgezet.Op het einde van mijn aanwezigheid werd er volop les gegeven in 12 lokalen en had ik de materialen voor de constructie van de kindergarden kunnen aankopen. (Op andere blogberichten kan je fotomateriaal terugvinden)
De school heeft nu terug een gebouw maar er zijn nog andere zorgen.
Op enkele scholen na zijn alle scholen privéscholen en moeten de kinderen inschrijvingsgeld en trimesterieel geld betalen . Dit geld dient in hoofdzaak om de leerkrachten te betalen . Een leerkracht krijgt in deze school een vergoeding van ongeveer 70 per maand wat amper voldoende is om eten te kopen . Maar de school kan niet betalen want er zijn te weinig leerlingen die hun inschrijvingsgeld kunnen betalen. Een vicieuze cirkel.
Om deze kinderen toch goed onderwijs te kunnen aanbieden hebben we hulp nodig , mensen die het inschrijvingsgeld van een kindje willen betalen, mensen die een leerkracht willen betalen, kortom we hebben steun nodig om deze mensen te ondersteunen en hun recht op onderwijs te handhaven .
Iedereen die op een af andere wijze wil helpen kan contact opnemen met mij via email g.vaniseghem@telenet.beof telefoon 0497/588965
Storten kan ook op de benefietrekening benefiet haiti BE87 7370 3056 0194
in bijlage een paar foto's van de burgemeester kookt :
De laatste dag , het is raar. De tijd is hier voorbijgevlogen en vandaag staat in het teken van een aantal laatste afspraken om de hulp te blijven verzekeren. Een ding is zeker , ons werk is hier nog niet af en als wij met onze beperkte gemeenschap deze beperkte gemeenschap kunnen helpen dan vind ik dit fantastisch . in de loop van de volgende dagen zal ik hierover iets meer info geven.
Pastor Ernst , directeur Milhomme en mijn begeleider Julien trokken met mij naar een restaurant omdat ze vonden dat ze waardig afscheid moesten nemen. Ik vertelde hun dat ik even graag bij de gewone mensen zat maar dit was voor hen belangrijk dat ze dit zo konden doen. Er volgden ook een aantal attenties.We waren rond 15u terug en vanaf dat moment was er altijd iemand die kwam afscheid nemen tot 22.30. Daarna kon ik beginnen pakken.
Om 4u 30 kon ik al opstaan en weslyne kwam me helpen , heeft mijn broek en hemd nog gestreken , zorgde nog voor de 2 laatste bananen en eitjes en we konden vertrekken.
De vlucht verliep een klein beetje hectisch . Tijdens de overstp in Miami haalde ik door de vertraging juist mijn volgend vliegtuig naar New York . Ik had maar 1 uur in New York en we hadden al een half uur vertraging., het zou dus spannend worden. In New York was de president op bezoek en kregen we nog geen toestemming om te landen. Eens geland had ik nog5 minuutjes . Na een sprintje haalde ik het nipt. Mijn bagage heeft het echter niet gehaald en zit nog in New York vertelde men me in Brussel. Maar dit zal in orde komen.
Nu een beetje uitrusten en morgen probeer ik een samenvatting te geven van de activiteiten
Vandaag moest ik veel info verzamelen over de school en nog een bezoek brengen aan een ziek persoon.s Middags terug naar het rode kruis om er de laatste les te geven aan de psycho social dienst . Er waren terug 35 personen , niet simpel om met 1 popje zoveel mogelijk te laten oefenen.
In het rode kruis was er praktisch geen technische staf . Ze waren allen voor een paar dagen naar het afgebakend gebied van de cholera om er een sanitaire structuur op te zetten en een watervoorzieningstation. De cholera die al meer dan 400 doden telt en meer dan 4000 hospitalisaties veroorzaakt blijft voorlopig buiten port au prince . Het is msf die voorziet in een hospitalisatie structuur ter plaatse . De grenzen met de Dominicaanse Republiek zijn gesloten wat dan weer nadelig is voor de levering van materiaal en voedsel.Men heeft hier altijd met iets problemen maar hun geloof dat het beter wordt en nog altijd slechter kan blijft hier aanwezig. Ik denk dat dat bij ons niet zou kunnen.
s Avonds was er terug een viering en iedereen was opnieuw razend enthousiast , de mensen hebben hier een uur aan een stuk gezongen en gedanst, en nog een uur geluisterd naar de preek van pastor Ernst. Dit zijn zeer belangrijke momenten voor deze mensen en dit helpt hun enorm om hun eigen ellende te relativeren.
Pastor Ernst zelf is vader van 8 kinderen en er verblijven nog eens 7 andere kinderenbij hem die geen opvang meer hebben.Hij heeft een huis die een beetje beschadigd is maar bewoonbaar. Het huis is gebouwd 11 jaar geleden en bekostigd door een Zwitserse organisatie . Voor de opvoeding van zijn gezin hangt hij ook af van steun. Voor de aardbeving waren er veel welstellende mensen die steun gaven maar die zijn nu ook veel beperkter. Als ik hier aan de mensen vraag wie Pastor Ernst is krijg ik overal het antwoord dat hij een goed man is die iedereen zal helpen en ondersteunen . Als hij geld krijgt wordt dit altijd gedeeld met velen , en er zijn dagen dat er ook geen eten is voor hem.De pick up waarmee we ons materiaal halen is geschonken door een Zwitserlandse gemeenschap maar was al 17 jaar oud . iedereen gebruikt deze wagen maar hij moet zorgen dat hij kan rijden. Het zelfde geldt met de andere wagen , een kleine jeep . deze staat al 3 weken met een defect maar kan voorlopig niet hersteld worden. Ik dacht dat zijn levensstandaard groter was maar ik moet mijn mening herzien.Hij staat volledig ter beschikking van deze gemeenschap.
Er zijn ook nog een 4 tal personen geweest om iets te vragen . Er wordt hier geen cash geld gevraagd maar steun om werk te zoeken , om te studeren . De mensen willen werken, studeren maar
Op de school wordt gewerkt aan de betonnen structuur maar hierbij kan ik niet veel helpen, het is boss amis met 2 gasten die de bekisting plaatst.De afwerking van de kindergarden zal ik niet meer zien ,vrees ik. Maar alle materiaal is beschikbaar en de platen zijn geverfd.
Om 22u was ik terug doodmoe en kon ik voor de voorlaatste keer hier gaan slapen na alweer een drukke dag
Terug vroeg dag, de presentatie moest nog afgewerkt worden en om 12 u kwam lundy me halen voor de lessen . Het was precies of ik er nooit weg ben geweest. Ik mocht daar weer al het materiaalgaan zoeken , de beamer , ontsmetting en de kleine pop die ik aan het rode kruis gegeven heb was nog intact. Een hete zaal (tent) niet opgeruimdmaar gelukkig een ventilator.Om 2u waren er 3 mensen om 2u15 ongeveer 50 en dat voor cpr training . Maar er was aandacht en er waren vragen .Het rode kruis is volop bezig met materiaal te verhuizen naar andere locaties en dat is nu de hoofdzaak denk ik. Al het personeel is ongerust want straks zijn ze hun werk kwijt. Maar de namiddag was een succes. En morgen nog eens . Men heeft me al voorgested om hier ook iets te openen , een ziekenhuis of een school . , je hebt hier blijkbaar niet veel vergunningen nodig
Deze morgen ben ik de school van mr Millehomme gaan bezoeken. Hij is ook mee beheerder van educatief Marie Curie maar heeft hier nog een schooltje die hij runt samen met een dokter. De kinderen die daar de lessen volgen zijn kinderen die meestal geen ouders hebben en kansarm zijn. Voor hen wordt alles gedaan, schoolmateriaal , voeding , schooluniform is allemaal ten laste van de school en er kan geen inschrijvingsgeld betaald worden. De leerkrachten zijn dan ook beperkt (een 4 talvoor 8 leerjaren. Ze leven een beetje van sponsoring en zijn toch een betonnen structuur aan het opbouwen. De bedoeling op termijn zal een samenwerking met de andere school zijn. De kwaliteit van opleiding is vrij hoog in het schooltje Marie Curie in vgl met dit schooltje.
Er wordtenkel in de namiddag gewerkt aan de school maar dit is beperkt tot het voorbereiden van de structuur van de kindergarden waarvoor betonnen palen voor nodig zijn. Daar kan ik zelf niet veel bij doen .
S avonds had ik nog een interview met pastoor Ernst die ik opgenomen heb op de pc en hoop te kunnen tonen bij een gelegenheid in België . Het was een goed gesprek waarbij de Pastor vooral zijn dank uitspreekt voor wat jullie allemaal doen om hem (de school ) te helpen.
Ik kreeg ook minder goed nieuws van Mevr. John, Rita die toch een fractuur van het hielbeen blijkt te hebben. Daarmee weten we ook waarom ze er niet kon op steunen. Nog een paar weken inactiviteit maar ze wordt goed verzorgd door mr John ,die zich al een beetje gespecialiseerd heeft in het huishouden. nog 2 keer slapen en ikk kom terug , het aftellen is al een beetje begonnen foto's 1en 2 uit de kindergarden , aspect hygiene 3,4,5 huis van mijn vriend Gilner en familie 6,7 school 8,9 yousmerly in bad en bij papa pascal
Een drukke dag, les voorbereiden , platen schilderen en het hoogtepunt was de invitatie van een lokale verpleegkundige st juste gilner .
Om 4u 30 opstaan en de dag kon beginnen , eerst het pc werk en om 6.15 al op school
Op de school hebben we de dakplaten geverfden vooraan zijn ze al gefixeerd. Er was ook een kindje beginnen braken en dit had ook diarree en koorts. Ik stelde voor om het kind bij de dr te laten gaan en geen risico te nemen in verband met de cholera hier. Er waren hier nog geen gevallen van cholera , dus geen zorgen zei men. Maar ze hebben advies toch gevolgd.
In het rode kruis aanvaarden ze geen cholera patiënten , deze worden allen doorgestuurd naar het msf hospitaal iets verder. De toestand zou een beetje genormaliseerd zijn volgens de laatste berichtgeving
Bij st juste werd ik hartelijk ontvangen, aan gans de familie vanzijn vriendin en hemzelf werd ik uitgebreid voorgesteld . De moeder had een uitgebreid garnituur klaargemaakt en ik kreeg ook nog eens een ganse zak fruit mee. En in juni 2011 ben ik uitgenodigd voorhun trouwfeest .. al het 2de
s avonds de viering bijgewoonden daarnaop de kamer nog een beetje proberen te werken aan de vertaling van de richtlijnen maar om 22u doodmoe in slaap gevallen ..
Deze morgen rekeningsaldo nog eens nagekeken en er zijn toch weer aantal personen die een beetje geld gestort hebben, waarvoor hartelijk dank.
De werken zijn nog volop bezig in de school en in de voormiddag wordt er les gegeven.Na de werken zaterdag is er niets opgeruimd en moeten de kinderen over hout en ijzer klimmen. Aangezien niemand het bevel geeft om op te ruimen ben ik zelf maar begonnen en kreeg ik dan toch wat hulp.Straks zullen ze natuurlijk weer moeten alles verleggen..
Vanmorgen kreeg ik reeds telefoon van manager rode kruis hospitaal om toch een aantel lessen te komen geven. t zal dus nog wat ander bij zijn om dit voor te bereiden.
Vandaag laatste materiaal gehaald , was een beetje een tegenvaller. Het grote magazijn was uitverkocht en de kleine magazijnen zijn een stuk duurder. Ik had eigenlijk weinig keuze en had geen zin om nog eens een dag te spenderen aan het materiaal.875 usd voor 125 platen , en nog eens 100 usd voor nog een beetje hout.
Er was enorm veel verkeer en hier en daar zijn ze aan de wegen aan het werken . Hier gebruiken ze geen signalisatie. Kan je niet passeren dan moet je wachten of een andere weg zoeken. Door al de onverwachte boodschappen die Julien moest doen was er geen tijd meer om unicef op te zoeken
Er waren opvallend minder kuisploegen op straat, of dat iets te maken heeft met de cholera weet ik niet. Voorlopig wordt er hier enkel van gesproken maar is er zeker geen paniek in Carrefour, integendeel , ik denk dat ze denken dat het hen niet zal overkomen. Gezien de omstandigheden vrees ik het ergste
Ik moest Esther opzoeken en voor het eerst ben ik alleen op stap geweest , de tap tap genomen, gewandeld langs de binnenstraten en ik heb me hier geen moment onveilig gevoeld. De rx thorax en het onderzoek was negatief, wat toch ook een geruststelling is. 'avonds komen me nog een paar mensen van de gemeenschap me opzoeken om een beetje te praten en zo zijn er nog 4 dagen over om eigenlijk nog veel te doen. bij de foto"s mocht ik ook eens plaatsnemen op de schoolbanken, nog een foto'tje hoe de mensen in de afvalberg leven, er is hier regelmatig geen electriciteit ,maar er wordt aan gewerkt! en als je wagen een defektje heeft dan stop je maar even aan de garage
Gewoonte getrouw ,op zondag, start de viering hier om 6u en de voorbereidingen iets vroeger. Ik heb het voorrecht om alles live mee te maken. Er was enorm veel volk en te weinig zitplaatsen, daarom heb ik mijn plaats maar afgestaan aan een zwangere dame. Het enthousiasme waar jong en oud hier , gedurende 3u30 ,zingt en meeleeft is heel groot en blijft me imponeren. Als men hier de omhaling doet kan je gewoon geld wisselen als je geen klein geld bijhebt . Ondanks de armoede proberen de meeste iets te geven voor de kerk.
De vieringgeeft ook steeds info over activiteiten of gebeurtenissen. Nu was er iemand van het ministerie van volksgezondheid uitgenodigd. Die dame gaf info over de cholera epidemie. Een volledige beschrijving van de ziekte kiemen , de incubatie tijd, het verloop van de ziekte en alle preventie maatregelen en handelingen die je moet stellen indien je de ziekte hebt werd toegelicht.
Alleen is de bevolking verzwakt , leven ze in erbarmelijke omstandigheden en zijn de voorgestelde preventieve maatregelen niet haalbaar.Ik vrees een beetje dat de ziekte zal uitbreiden. De meeste mensen kunnen ook niet direct naar een dokter gaan , of er kan geen dokter ter plaatse komen ..Men probeert de stad op te ruimen maar men roert een beetje in de grote berg afval en wat er vandaag weggehaald wordt,komt er morgen weer bij. Er zijn hier geen vuilzakken, geen georganiseerde ophaalbeurten
Vanmiddag dreigde mijn voetbalwedstrijd induigen te vallen omdat Lundi in het ziekenhuis van Carrefour stand by moest zijn als bestuurder van de wagens . Maar de voetbalschool vond een oplossing en ik kon mee. Dit was de 1ste competitiewedstrijd in 1 ste klasse van Haïti en Carrefour speelde thuis. Doordat het rode kruis hun terrein ingepalmd heeft moesten ze uitwijken naar een ander locatie.Een terrein waar gras opstond ,( zelfs teveel want ze waren nog volop het gras aan het afmaaien met de grasmachine ) maar in vrij slechte staat. De accommodatie deed een beetje denken aan 4de provinciale maar de gasten waren tevreden dat ze konden voetballen.Voor een paar 100 manwerd het een pittige wedstrijd waar men het schoeisel niet aangepast had aan de ondergrond (losliggend gras ) waardoor veel glijpartijen . Weinig doelkansen, een 10 tal gele kaarten , een rode kaart en een 1-1 uitslag zorgden voor serieuze verhitte discussies bij de supporters na de wedstrijd (weliswaar zonder pint in de handen). De spelers moesten gewoon hun kledij veranderen (douches waren er niet ) naast het terrein.
s avonds om 18u was er dan terug een viering in de kerk om de dag af te sluiten in bijlage een paar foto's van de wedstrijd , de viering en mijn ontbijt (om 11.30 ) , een plaatselijk soepke