Video analyse zwemmen
Het zwemmen is zoals de meeste triatleten niet het beste onderdeel. Als je geen zwemachtergrond hebt of als je op latere leeftijd nog crawl moet aanleren, is het moeilijk. Ik ben er al mee bezig van 2009 en moest van niets beginnen.Ondanks de vele cursussen, lessen, enz ben ik nooit veel vooruit gegaan. Zwemclubs en triatlonclubs zijn niet in staat om, hun leden die minder goed zwemmen, toch die technische basis geven om te verbeteren. De traditionele techniekoefeningen zoals oksteltik, vingers slepen door het water, enz, helpen niet en zijn praktisch onuitvoerbaar als je niet de goede techniek hebt, met veel frustaties als gevolg.
Via een boodschap op Facebook (dat toch voor iets goed), kwam ik terecht bij Filip Rigolle. Triatleet en lid van KTDC. Een coach en heeft nogal veel kennis over het zwemmen. Met hem een afspraak gemaakt voor een zwem videoanalyse. Heb dit ooit eens laten doen, maar kreeg ik een lijst wat ik verkeerd deed, eigenlijk alles. Een toelichting en waarom, was er niet. Niet direct motiverend.
Maar afgelopen maandag was het de dag. Een 200m was voldoende voor het studiemateriaal. Daarna een nabespreking die volledig word opgenomen, dus de uitleg gaat niet verloren. En vooral een zeer deftige en begrijpbare uitleg. Hier geen lijst van een reeks fouten, en die zijn er, maar een gezonde aanpak en ons nu beperken tot een 3 tal basisfouten. Als ik deze kan weg werken, zal mijn zwemmen al een pak beter zijn.
Die voornaamste fouten zijn :
1/ vormspanning van het lichaam : gevolg van de slecht vormspanning is een overkruis bij de insteek, hierdoor gaat de goede beenslag verloren. Tevens komt mijn beenslag teveel uit de knie. Je vormspanning gaat ook voor een deel verloren door een slechte ademhaling. Ik blaas te weinig uit onder water.
2/ catch onder water : de overhaal is goed tot voor de insteek. Bij de insteek zakt mijn elleboog naar beneden. Hierdoor verlies van de catch en duw je in de eerste plaats het water naar beneden. Wat je doe stil vallen.
3/ beenbeweging : komt uit de knie
Kortom, eindelijk eens een deftige uitleg gekregen.
Na de bespreking nog wat corrigerende oefeningen gedaan. En nee, geen oksteltik of lengtes aan een stuk liggen stampen met een kickboard.
Maar voor mij betekend deze analyse zeer veel. Afgelopen reeds 5x naar het zwembad getrokken, en geloof het wel of niet. Ik heb toch al een paar dingen kunnen vaststellen.
Waarschijnlijk heb je al kunnen begrijpen dat afgelopen week, in teken van het zwemmen stond. Oh ja, ook nog gelopen (2 sessies van 1uur) en 2 sessies met de fiets (1u40 en 2u), voor de rest zwemmen, zwemmen en zwemmen. En denk nu maar niet dat je een beter zwemmer zal worden door trainingen te doen van 3000 meter en meer. Afgelopen week slechts 1500m voor 1u15. Twintig stappen achteruit, maar ik hoop dat ik dat één grote stap vooruit kan zetten.
Train ze
|