De sluizen werken vandaag maar vanaf negen uur, het is zondag. Dus om 8u45 rustig vertrokken naar de eerste maar om tien na negen geen gehoor. Dan maar even bellen en ineens is hij wakker Heel trage sluis en om 9u55 zijn we buiten. De volgende staat dan wel klaar maar is eigenlijk even traag. Dus tegen elf uur varen we de verroeste stad in, Charleroi. Daar is een splitsing richting Maas of de samber op richting Frankrijk. Op het laatste nippertje beslist dat we da samber richting Landelies opgaan. Als we de Maas opgaan is het nog een heel eind tot de Franse grens en dan moeten we een vignet van een maand aankopen om daar nog een goede twee weken te varen. We moeten zien dat we op tijd terug zijn en willen vooral geen stress. Dus de samber op en eens de eerste sluis gepasseerd wordt het wel veel smaller maar prachtig mooi. Het is dan ook ongelooflijk mooi weer! Na het tweede sluisje, allemaal handbediend, is er voor ons plaats aan de kade. In de jachthaven van Landelies lag het vol. Hier is ook vanalles te zien en te beleven, verschillende restaurants en cafe's, een minigolf en een grote abdij die je kan bezichtigen. Veel toeristen die hier hun zondag komen doorbrengen. Heel warm, veel te warm om te koken dus gaan we ergens een hapje eten, dat wordt dan americain natuur met frietjes, echt iets om op een terras in de zomer te eten vind ik. Spijtig genoeg geen elektriciteit, er is hier wel een kastje maar onze buurman is niet akkoord om hier een stekker in te steken. Dunne draad die van heel ver komt, dus dat begrijpen we wel.
Vertrokken van de lift in Strepy om 7u45. Een heel eind varen zonder sluizen als we in Viesville stoppen voor de sluis. Natuurlijk ligt er een vrachtboot op de plaats van de jachten! Dan maar door de sluis en aan de andere kant gestopt, op de jachtplaats Tegen twaalf uur al vast en aan het dagelijkse aperitief. Het gevolg is altijd dat we dan niet meer eten want aan de knabbeltjes hebben we genoeg. Een fiesttochtje! Steile berg omhoog om in een rumoerig dorp aan te komen. Toch maar een terrasje meegepikt, om te bekomen, en dan terug op ons terras op de boot. VEEL beter!!
Opgestaan met regen maar die zou tegen de middag weg moeten zijn. We gaan naar het schoppingcenter want daar is een winkel van nespresso en dit is onze laatste kans om onze stock bij te vullen Deze keer hadden ze ons niet en hebben we een taxi genomen, was trouwens gemakkelijk om al onze winkelbuit terug mee te brengen. Om 13 uur al losgemaakt en richting strepy. Eerst 2 sluizen, 1 van 5 meter en 1 van 10 meter, de laatste gelukkig met geleidende bolders. De lift in Strepy is trouwens 73 meter! Normaal rekenen ze hier 40 min voor maar wij deden het op 20! deze keer omhoog en boven aangekomen aan de kant en onze aperitief stond vlug op tafel. Genieten in de zon maar nog steeds een stevige bries. Morgen voorspellen ze iets minder wind. Tegen 20u30 was onze cassoullet klaar met vers brood, een klein beetje Frankrijk in de walen. De tv werkte hier perfect maar toch maar op tijd in ons bed, als je altijd zo vroeg in de startblokken staat.
We zijn in Péruwelz vertrokken om 8u05, we houden vol! Vandaag geen sluizen want diegene die voor vandaag gepland was hebben we gisteren al gedaan dus komen we in Mons aan om 11u30. We liggen vlak voor het clubhuis, als je daar toekomt, dan denk je, hè hier staan helemaal geen bolders. Maar er zitten allemaal ringen in de grond en die liggen plat op de grond en zie je niet liggen natuurlijk. Perfecte plaats gekregen. De boot nog wat verder schoon gemaakt en in de namiddag met de fiets naar het centrum, geen aanrader!! Helemaal geen fietsvriendelijke stad en het eerste stuk dat je vanuit de jachthaven moet doen is gewoon levensgevaarlijk!! Als je daar dan zonder kleerscheuren door komt moet je de ziel uit je lijf trappen want om in het centrum te komen moet je stijl bergop, en als ik zeg stijl dan is het echt stijl In Mons waren ze vanalles aan het opbouwen want het weekend is het hier groot feest, DOUDOU, nooit van gehoord! Maar het schijnt hier een reuze feest te zijn dat vanavond begint en eindigt op woensdag! Duizenden mensen komen zondag naar de optocht kijken die uitgaat met de gouden wagen en een draak! Op YouTube staat daar wel een filmpje op. Maar wij zijn niet gebleven en op het gemakje terug gefietst en in het clubhuis iets gaan eten. Later zijn onze achterburen, mensen uit Friesland, nog even komen borrelen. Heel gezellig en gelukkig konden we hen goed verstaan. Of dit wederkerig was dat weet ik niet en echt toeval maar hun boot heette ook Stern en in Péruwelz lag ook al een Stern!!
Om zes uur al in de douche! Vakantie! Is heel normaal bij mij, zeker de eerste dagen. Precies alsof ik anders iets ga missen Marc is daar de dupe van want om 7u30 lagen we al in de sluis, met een boot vol bladeren! We waren uit de wind gaan liggen onder de bomen en in de zon. Wisten wij veel dat het al herfst was!!! Voor acht uur al op de schelde richting Peronnnes, normaal maar 3 sluizen vandaag maar het werden er vier want in Peronnes was er helemaal geen plaats voor ons. Dan maar nog een sluis en een eindje verder varen. 10 meter omhoog, gelukkig met geleidende bolders. We hadden ook groen licht in Doornik en zijn daar door gevlogen want voor ons ging een boot aan 13 per uur er vandoor terwijl je maar 8 mag. Het eerste stuk alleen maar hoge kades met bolders die ver uit elkaar staan, maar in Péruwelz aan de buitenkant plaats met elektriciteit. Deze keer aan de juiste kant van de wind en geen bladeren! Om vier uur hadden we eindelijk onze Ricard in de hand met hapje.
Regen en wind! Door het eerste sasje in Kortrijk (38,7 x 5,15) om 7u40 en om 9 uur stipt vaarden we de derde uit! Helemaal droog, was dat geen geluk hebben! De volgende sluis is iets groten, 115 x 12,5, dat is iets makkelijker want nu wakkert de wind aan. Maar ik heb een goede schipper aan boord dus geen problemen. In de volgende heb ik minder geluk, in de gietende regen als we juist binnenvaren en het stopt met gieten als we buiten varen, leuk! Wind, 5-6 B. Tegen 11u30 lagen we stil aan de kant voor de sluis in Bossuit, hier blijven we liggen tot morgenvroeg. Spijtig genoeg is er niets te zien in Bossuit en het bezoekerscentrum is maandag en dinsdag natuurlijk gesloten. Wel een broodautomaat, wij zijn met het laatste broodje gaan lopen We kregen nog bezoek van het bootje voor ons, de schipper kwam een extra koord leggen i.v.m. de wind. Ook de mannen van het zeekanaal kwamen eens kijken of we geen schade van de bomen hadden want de weg lag vol grote takken, gelukkig niet. Iedereen een drankje aangeboden en lekker kletsen.
Het weekend van de toervaart zit er bijna op, er zal nog veel over verteld worden want we hebben veel plezier gemaakt en vanalles gedaan. Wij waren hier al vrij vroeg op zondag omdat Marc een hele week van wacht was en tot hiertoe is hij nog nooit opgeroepen in zijn wachtweek, maar wat denk je, twee keer kunnen gaan werken op donderdagnacht en zaterdag dag. Dus spijtig genoeg heeft hij de festiviteiten van zaterdag gemist. Maar hij zegt altijd, werk is werk en zit hier niets mee in, gelukkig! Tegen woensdag lagen wij op onze plaats aan de kant en plaatsten ze voor ons een stevige trap naar de kant. Donderdag zijn er twee bekenden tegen ons komen liggen, Panda en Zada. Ze lagen nog niet vast en we zaten al aan de aperitief, dit is zo een gewoonte geworden omdat ons achterdek het grootst was Dan zijn vrijdag de volgende twee van de RYAC toegekomen en hebben achter ons een plaats gekregen met ook zo'n trapje. Weer aperitief!! Vrijdagavond was er dan de eerste bijeenkomst in het clubhuis van de jachtclub van Deinze en kregen we een broodje met een lekkere worst van de BBQ. Was heel gezellig en omdat er buiten niet direct muziek was hebben we zelf maar wat gezongen! Sfeer! Zaterdag was een vermoeiende dag, eerst een fietstochtje naar brouwerij Filliers, wat echt de moeite was, even een kleinigheidje eten aan boord en direct de fiets terug op om naar het kasteel van Ooidonk te gaan, ook de moeite. Onderweg nog even een terrasje meepikken en we moesten ons haasten om op tijd en gewassen aan de feesttafel te zitten. Marc kwam rechtstreeks naar de zaal van zijn werk en was goed op tijd! Zondagmorgen weeral op tijd op want we werden verwacht in het stadhuis voor de traditionele speeches en een receptie aangeboden door de stad Deinze, die trouwens heel royaal waren
In de namiddag stond er dan alweer een fietstocht gepland maar die hebben wij serieus ingekort en alleen een ijsje meegepikt en dan zijn wij naar de oldtimershow hier in de stad gaan zien. Wij waren op tijd in de zaal 's avond, maar de rest is maar aan de boten toegekomen als wij al ter plaatse waren! Weer feest en toch maar op tijd in ons bed. Feesten, man wat is dat vermoeiend ;-)
En dan staan we nu in de startblokken om aan onze 'echte' vakantie te beginnen.
En we zijn vertrokken!! Rond 11u30 zijn we eerst gaan draaien en dan richting Kortrijk. Rustige reis en maar twee sluizen op de leie waar we toch wel wat hebben moeten wachten. om 16u30 lagen we voor het eerste kleine sluisje in Kortrijk en daar zijn we dan ook blijven liggen want die werken maar tot twee uur, toch in onze richting. Morgen om 7u30 in de startblokken. Ze voorspellen heel slecht weer met stormwind, heb ik niet graag