AYRTONS BLOG De sterkste is niet hij die de meeste kracht heeft, maar hij die volhardt!
30-08-2009
Elco van der Geest (-100 kg) uitgeschakeld op WK judo
Elco van der Geest (-100 kg) uitgeschakeld op WK judo
Elco van der Geest (-100 kg) is er niet in geslaagd de kwartfinales te bereiken op het WK judo in Rotterdam. De 30-jarige van der Geest, recent pas genaturaliseerd tot Belg, verloor in de 1/8e finales met ippon van de 22-jarige Let Jevgenijs Borodavko, die eerder dit jaar brons veroverde op het EK in Tbilisi.
Van der Geest, die in 2002 Europees kampioen werd, was bye in de eerste ronde, en versloeg in de tweede ronde de Moldaviër Stanislav Cernega met twee keer waza-ari (ippon).
De Nederlander naturaliseerde zich tot Belg omdat hij in zijn gewichtsklasse gebarreerd wordt door Henk Grol, die vorig jaar Europees kampioen werd en brons haalde op de Olympische Spelen in Peking.
29-08-2009
Catherine Jacques (-70 kg) meteen out op WK judo
Catherine Jacques (-70 kg) meteen out op WK judo
Catherine Jacques (-70 kg) is op het WK judo in Rotterdam uitgeschakeld in de eerste ronde. De 29-jarige Jacques, 12e op de wereldranking, verloor van de Tunesische Houda Miled (geen ranking) met yuko. De 22-jarige Miled, tegen wie Jacques voor het eerst kampte, pakte in 2006 brons op het WK voor junioren, en werd het jaar nadien op het WK in Rio de Janeiro 7e.
Geen tweede WK-medaille dus voor Catherine Jacques, die in 2005 in Cairo brons veroverde. Eerder dit jaar vocht Jacques zich eveneens naar de derde plaats op het EK in het Georgische Tbilisi, het vierde EK-brons in haar carrière.
Twee jaar geleden sneuvelde Verheeke op het WK in Rio ook al in de 1/16e finales. Dit jaar zag het er lang naar uit dat Verheeke niet zou deelnemen aan het WK door een stressfractuur aan het kuitbeen. Daardoor miste ze onder andere het EK in april, al behaalde ze vorige maand op de wereldbekermanche in Rio wel een vijfde plaats.
27-08-2009
Van Tichelt wint brons op WK judo
Van Tichelt wint brons op WK judo
Van Tichelt gehuldigd voor het brons.
Ook tegen de Spanjaard Uematsu kon Van Tichelt winnen.
Van Tichelt in actie tegen de Arubaan Mata in Rotterdam.
Het is voor de 25-jarige Van Tichelt zijn eerste WK-medaille. Vorig jaar veroverde hij in Lissabon de Europese titel, op de Olympische Spelen werd hij vijfde. In Rotterdam was het WK-goud voor de Zuid-Koreaanse titelverdediger Ki-Chun Wang. In de finale was hij te sterk voor de Noord-Koreaan Choi-Su Kim.
Maar in de have finales bleek de Noord-Koreaan Kim te sterk. Van Tichelt verloor met ippon.
In de wedstrijd om het brons toonde Van Tichelt zich dan te sterk voor de Turk Sezer Huysuz.
Van Tichelt begon zeer sterk aan de medaillekamp en scoorde al snel een yuko, maar werd ook bestraft. Toen hij even later waza-ari scoorde, kwam het brons heel dichtbij. Er volgden echter nieuwe bestraffingen voor Van Tichelt, waardoor die enkel nog een yuko voorsprong behield. In het spannende slot van de kamp hiel Van Tichelt het hoofd echter koel en bezorgde hij België een eerste medaille op dit WK.
De Belgische vrouwen brachten het er minder goed vanaf. De Cubaanse Bermoy klopte Ilse Heylen in de eerste ronde bij de -52 kg met ippon. Heylen mocht ook geen herkansingen vechten, waardoor haar WK er al na 65 seconden op zat.
Ook Julie Baeyens (-57 kg) heeft haar eerste kamp op het WK niet overleefd. De Belgische, die was vrijgesteld in de eerste ronde, verloor in de tweede ronde met een yuko van de Chinese Ma Yinqnan. Omdat enkel de verliezende kwartfinalistes nog naar de herkansingen mogen, betekende de nederlaag meteen het einde van het toernooi voor Baeyens.
Heylen heeft nog nooit een medaille gewonnen op een WK en daar wou ze in Rotterdam iets aan doen. Maar de loting was haar niet gunstig gezind. Heylen was in de eerste ronde vrij, maar daarna stond ze tegenover Yanet Bermoy. De Cubaanse was dan wel geen reekshoofd in Rotterdam, maar dat komt omdat ze nog maar sinds dit jaar is overgestapt van de -48kg naar de -52 kg.
In de -48kg was Bermoy bijzonder succesvol. De pas 22-jarige judoka won zowel op het vorige WK als op de Spelen een zilveren medaille. De nachtmerrie van Heylen kwam dan ook uit: ippon na 65 seconden en door de nieuwe reglementen geen mogelijkheid meer tot herkansen.
"Met mijn loting wist ik dat dit kon gebeuren. Ik zat helemaal niet in de wedstrijd, ik kende haar ook niet goed. Ze was wel 2e op de Spelen in Peking, maar in de klasse tot 48 kilo. En dus begin je wat afwachtend aan de partij."
"Maar na die straf moest ik wel komen en ik laat me vangen. Na twee minuten was het al voorbij. Als ik deze kamp had gewonnen, had ik het podium gehaald. Het was zij of ik. Het is zij. Ik durf er geld op te zetten dat ze het podium haalt."
"Maar bon, dat hoort bij de sport en nu moet ik proberen op de volgende toernooien dit goed te maken. Anders is mijn goeie voorbereiding voor niks geweest. Ik sta op mijn top. En ik heb nog twee jaar om er op een WK toch nog wat van te maken."
In de finale had Baeyens haar lesje niet geleerd. Ze bleef afwachtend vechten en kreeg nog twee gele kaarten, samen goed voor een yuko.
Van Tichelt verovert brons op het WK judo
Van Tichelt verovert brons op het WK judo
Dirk Van Tichelt heeft België een eerste medaille bezorgd op het WK judo. Hij versloeg in de kamp om het brons de Turk Sezer Huysuz.
Van Tichelt moest in de eerste ronde niet in actie komen omdat zijn Malinese tegenstander zwaarder was dan 73 kilogram. In de tweede ronde versloeg Van Tichelt Mata uit Aruba met ippon.
In de kwartfinales moest Van Tichelt het opnemen tegen de Spanjaard Kiyoshi Uematsu. De 31-jarige Uematsu was een oude bekende van Van Tichelt, want onze landgenoot versloeg hem op het EK van 2008 in Lissabon in de finale.
En ook nu bracht Van Tichelt zijn wedstrijd tot een goed einde. Een beslissing viel er in de wedstrijd niet, ook niet in de verlengingen. Op beslissing van de scheidsrechters kreeg Van Tichelt de overwinning.
In zijn halve finale nam Van Tichelt het op tegen de Noord-Koreaan Kim Chol-su. Van Tichelt zette op een bepaald moment een aanval in, maar de Noord-Koreaan nam de beweging over en gooide Van Tichelt op zijn rug: ippon en afgelopen.
In de strijd om de bronzen medaille keek Van Tichelt de Turk Sezer Huysuz in de ogen. Van Tichelt scoorde snel een yuko, maar kreeg ook een bestraffing.
Toen hij even later ook een waza-ari scoorde, kwam het brons heel dichtbij, ook al kreeg Huysuz ook een yuko voor een tweede bestraffing voor Van Tichelt. Onze landgenoot hield stand en de talrijke Belgische supporters konden juichen.
Bronzen Van Tichelt op WK.
Bronzen Van Tichelt op WK.
Van Tichelt in actie tegen de Arubaan Mata in Rotterdam.
Daarvoor klopte de 25-jarige Van Tichelt, de Europese kampioen van 2008 en nummer vijf van de Olympische Spelen in Peking, achtereenvolgens de Arubaan Jayme Mata, de Roemeen Costal Danculea en in de kwartfinales de Spanjaard Kiyoshi Uematsu, het nummer 28 van de wereld.
Ook tegen de Spanjaard Uematsu kon Van Tichelt winnen.
Dedecker forceerde naturalisatie Elco van der Geest
Dedecker forceerde naturalisatie Elco van der Geest
De Nederlandse judoka Elco van der Geest heeft zijn naturalisatie tot Belg in grote mate te danken aan Jean-Marie Dedecker. In de krant Het Laatste Nieuws zegt de LDD-politicus en gewezen judocoach dat hij al zijn parlementair gewicht in de weegschaal wierp om de naturalisatie te doen slagen.
Van Tichelt "Het zou maar erg zijn: als je ziet hoeveel voetballers wij tot Belg maken zonder veel toegevoegde waarde, dan zou het ongeloofwaardig zijn om een toptalent als Elco van der Geest, die ons land zondag misschien al een medaille kan bezorgen, geen kans te gunnen. Naast Dirk van Tichelt hebben wij geen wereldtoppers meer. Ik ga trouwens speciaal naar het wereldkampioenschap in Rotterdam om Dirk aan te moedigen omdat ik geloof in zijn kansen om wereldkampioen te worden. Hij heeft de mentaliteit van een topper. Hij kan de nieuwe Robert van de Walle worden."
Van der Geest gebarreerd Elco van der Geest kreeg pas dinsdag de toestemming om op het WK in Rotterdam namens België aan te treden in de klasse tot 100 kg. De naturalisatieprocedure werd net op de valreep afgerond. De 30-jarige van der Geest, Europees kampioen in 2002 en momenteel tweede op de wereldranglijst, probeerde al lange tijd de Belgische nationaliteit te verkrijgen omdat hij in eigen land in zijn gewichtsklasse gebarreerd werd door Henk Grol, die vorig jaar Europees kampioen werd en brons haalde op de Olympische Spelen in Peking.
Zware ontgoocheling Heylen (IJF 9), die was vrijgesteld in de eerste ronde, won nog nooit een WK-medaille en daar wilde ze in Rotterdam verandering in brengen. De Europees kampioene van 2005 (in Rotterdam) en winnares van olympisch brons in Athene 2004 trof het echter niet met de loting. Ze kreeg meteen de Cubaanse Yanet Bermoy (IJ 17) tegenover zich. Bermoy stapte net over van de -48 kg, de klasse waarin ze in 2005 op 18-jarige leeftijd wereldkampioene werd en in 2007 zilver won. Op de Olympische Spelen van vorig jaar in Peking veroverde ze nog zilver. De vroege uitschakeling is voor Heylen een zware ontgoocheling.
Ook Baeyens meteen out Ook Julie Baeyens (-57 kg) heeft haar eerste kamp in Rotterdam niet overleefd. De Belgische (IJF 56), die was vrijgesteld in de eerste ronde, verloor in de tweede ronde met een yuko van de Chinese Ma Yinqnan.
Dirk Van Tichelt (-73 kg) naar kwartfinales
Dirk Van Tichelt (-73 kg) naar kwartfinales
Dirk Van Tichelt (-73 kg) heeft zich op het WK judo in Rotterdam kunnen plaatsen voor de kwartfinales. De Belg, die op de eerste plaats van de wereldranglijst staat, was vrijgesteld in de eerste ronde na het forfait van de Malinees Mariko Bourama. In de tweede ronde won hij met ippon van de Arubaan Jayme Mata (geen ranking) en even later haalde hij het ook in de achtste finales met ippon van de Roemeen Costal Danculea (IJF 100).
In de kwartfinales ontmoet Van Tichelt de Spanjaard Kiyoshi Uematsu, het nummer 28 van de wereld. Van Tichelt kent de 31-jarige Uematsu goed. Op het EK 2008 in Lissabon versloeg hij hem in de finale. De verliezer van de kamp wordt naar de herkansingen verwezen.
Nederlandse topjudoka vat WK aan onder Belgische vlag.
Nederlandse topjudoka vat WK aan onder Belgische vlag.
De drie Belgen die woensdag in actie kwamen op het WK in Rotterdam hebben niet voor een eerste medaille kunnen zorgen. Damien Bomboir en Fabrice Flamand waren wel verdienstelijk. Ze haalden beiden de achtste finales.
Belga
Bomboir, die in de klasse tot 60 kg vecht, werd in zijn achtste finale met een waza-ari gevloerd door de Japanner Hiraoka. Door de nieuwe regels mocht Bomboir niet naar de herkansingen.
Woensdag komen er geen Belgen meer in actie, donderdag zien we wel weer drie landgenoten in actie. Ilse Heylen en Julie Bayens zijn in de eerste ronde vrij, Dirk Van Tichelt neemt het in zijn eerste ronde op tegen de Maltees Mariko.
Al drie Belgen uitgeschakeld op WK judo
Al drie Belgen uitgeschakeld op WK judo
Fabrice Flamand (onderaan midden) en Damien Bomboir (onderaan rechts) werden uitgeschakeld in de 8e finales.
Damien Bomboir (-60 kg) en Fabrice Flamand (-66 kg) zijn op het WK judo in Rotterdam uitgeschakeld in de 8e finales. Bij de vrouwen sneuvelde Amelie Rosseneu (-48 kg) al in de eerste ronde.
Favorieten gesneuveld Damien Bomboir, het nummer 19 van de wereld, toonde zich in de eerste ronde van de klasse tot 60 kg met een waza-ari te sterk voor de Mexicaan Nabor Castillo (IJF 75) en won vervolgens met ippon van de Australiër Matthew D'Aquino (geen ranking). In de 8e finales kwam hij tegenover de Japanner Hiroaki Hiraoka (IJF 6) te staan, maar die won de kamp met waza-ari. Door de nieuwe regels kon Bomboir niet terecht in de herkansingen, want die zijn enkel nog bestemd voor de verliezende kwartfinalisten.
In de klasse van Bomboir werden ook de drie belangrijkste favorieten slachtoffer van de reglementswijziging. De Nederlandse titelverdediger Ruben Houkes en de Oostenrijkse vice-olympische kampioen Ludwig Paischer gingen al in de eerste ronde onderuit, de Zuid-Amerikaanse olympische kampioen Min-Ho Choi verloor in de tweede ronde.