We hebben al weer ons 4de weekend achter de rug. De tijd vliegt vooruit! Vrijdagavond zijn we richting Kribi vertrokken, een stad aan de Atlantische oceaan, ongeveer 300 km van Yaounde. We waren in totaal met vijf ( Roland, Rebekka, Nadege en wij tweeën) en Roland heeft gereden. De autorit alleen was al genieten. Ik had eerlijk gezegd een baan van rode aarde verwacht. Maar integendeel, het was een goede geasfalteerde weg volop door het groen. Dus stel je voor: exotische bomen, bergen waar de mist tussen hangt en dan een prachtige zonsondergang genieten! We hebben enorm veel fotos genomen, maar in het echt zal het altijd mooier zijn. aangekomen in Kribi was het ondertussen al donker. Dan een hotel zoeken. Onze tactiek was dat Roland en Nadege eerst de prijs gingen vragen en de kamer controleren, en dan surprise: er zijn 3 blanken bij Want als je als blanke alleen gaat betaal je sowieso meer. Na drie hotels hadden we een goed hotel gevonden. Een propere kamer voor een goede prijs, namelijk 6500CFA/nacht. We kregen elk een aparte kamer. Goedele en ik wouden liever samen slapen, omdat we ons dan toch iets veiliger voelden, maar dat mocht dus niet. Twee meisjes mogen hier niet samenslapen, ze hadden zeker bang dat we lesbisch zouden zijn. Homoseksualiteit is hier trouwens verboden. Dan nog iets gaan zoeken om te eten en bedje in.
Zaterdag weer goed gestart en gaan lopen, we zitten al aan les 12 van start to run! Dan richting strand. Langs het strand zijn er kraampjes waar je zelf je vis uit kunt kiezen die ze dan meteen klaarmaken. Ik weet het, dat klinkt raar vis als ontbijt/lunch, maar het was echt heerlijk! En natuurlijk weer goedkoop. We hebben ons eten een beetje laten zakken, en dan de zee in. Het begint afgezaagd te worden, maar ja ook dat was geweldig. Een mooi strand met cocosbomen, weinig andere mensen en lekker warm water. Na een beetje in het water vertoefd te hebben zijn we begonnen aan een strandwandeling van 5 kilometer richting een waterval. Het is een van de weinige watervallen op de aarde die rechtstreeks in de zee uitmondt. Na de kraampjes met oorringen te zijn gepasseerd (dat blijft verleidelijk, we zijn vrouwen voor iets he) zijn we aan onze terugtocht begonnen, deze keer via de gewonde weg. Halverwege zijn we opgepikt geworden door een bus toeristen die zo vriendelijk waren om ons mee te nemen, waar we eigenlijk toch heel blij mee waren vermits de vermoeidheid begon toe te slaan. Na ons een beetje opgefrist te hebben zijn naar een vismarkt gegaan, om weer vis te eten. Lekker lang gebabbeld en dan weer naar het hotel.
Zondagmorgen zijn nog snel gaan zwemmen en ontbijten aan het strand, weer vis ja. Ik heb denk ik op twee dagen meer vis gegeten dat normaal in een heel jaar. Ja, normaal ben ik echt geen viseter, maar vond het wel lekker. Rond elf uur zijn we terug naar Yaounde vertrokken.
Deze week gaan we een week naar Mfou, een dorp 30 kilometer van Yaounde. We gaan er stage doen in een klein ziekenhuisje dat primitiever gaat zijn dat het ziekenhuis waar we nu hebben gestaan. Ook ons logement daar gaat primitiever zijn, naar het schijnt is er geen stromend water. Ben benieuwd!
Deel 2: Zondagmorgen zijn we gaan wandelen met Rafael, een vriend van de Belgische studentesvan vorig jaar. We zijn door steegjes gewandeld waar we anders nooit zouden komen. We hebben ook een vrachtwagen gezien met de tekst groenten en fruit uit Herk de Stad. We hebben alveel autos gezien vanuit België, met dan bijvoorbeeld een studio Brussel sticker erop. Of T-shirten met een Vlaamse tekst zoals sportcentrum Lebbeke. Ik blijf het grappig vinden We zijn door een wijk gewandeld die de briquetterie noemt, een wijk vol met kraampjes waar je Afrikaanse stoffen kunt kopen. Hier gaan we zeker terugkomen! Ik ga mij waarschijnlijk een kleedje laten maken. Na de briquetterie zijn we richting Mont Febe gegaan, een van de vele heuvels rond te stad. We zijn eerst naar de top gewandeld om te genieten van het uitzicht over de hele stad.
Daarna zijn we, behalve Rafael (die moest gaan werken), naar een hotel op de berg gegaan: Hotel Mont Febe. Elke zondag kun je er lunchen en zwemmen voor in totaal 10000CFA. We hebben er genoten van een driegangen buffet bestaande uit zowel Westerse als Kameroense gerechten. Er was zelfs taart als dessert!! Alhoewel het eten van hier heel lekker is, verlang ik soms toch naar Belgisch eten Zo is er hier bijvoorbeeld alleen wit stokbrood. Vermits kaas (ze hebben hier alleen smeltkaasjes) hier duurder is eten we voornamelijk brood met confituur als ontbijt. Awel, dat ben je toch blij als je eens iets anders kunt eten. Daarom heeft het ontbijt van zaterdag ook zo gesmaakt!
Na onze superuitgebreide lunch ( we hebben er echt de tijd voor genomen, met nog een glaasje wijn erbij ) zijn we naar het zwembad gegaan, maar dat was van korte duur, want het is helaas beginnen te regenen. Maar ondanks de regen was het toch een zeer geslaagde middag! Een beetje verwennerij mag af en toe wel We gaan er zeker nog eens teruggaan, maar dan in het droge seizoen (begint in november) dan kan het zeker niet regenen. Het heeft niet lang geregend, maar de zon was wel weg.
Dan maar terug naar het appartement. Tijdens het afdalen hadden de muggen het wel op mij gemunt. Het was pas rond 4 uur dus ik had nog geen deet gesmeerd. Amai, dat heb ik geweten. Ik heb wel 20 muggenbeten! Ik word echt gek van de jeuk!! Ik heb er anti-histaminicacreme en zelfs cortisonecreme (sorry voor de medische termen) opgesmeerd, maar geloof me, dat helpt dus niet! Ook met aloë vera (ja dat groeit hier) geprobeerd, maar ook tevergeefs. Geduld hebben is de enige oplossing
Het is weer eens tijd voor een verslagje We hebben weer een heel leuk weekend gehad. Zaterdag zijn we vroeg opgestaan om te gaan ontbijten bij een vertegenwoordigster thuis.We hebben haar vorige week gezien tijdens onze stage, en toen heeft ze ons uitgenodigd. We hebben echt genoten van het luxeontbijt met omelet, kaas, pannekoeken, echte boter, En voor Goedele: koffie! In de namiddag zijn we eerst naar een meer hier in de buurtgeweest, genieten van de mooie natuur. En van de bijtende beestjes
Daarna richting stadium voor een match van de Lions, de nationalevoetbalploegvan Kameroen. Prof Atchou, de prof die hier alles voor ons regelt, is de arts van de ploeg, en via hem hebben we gratis kaartjes gekregen. Zaterdag hebben ze gespeeld tegen Mauritius. De match werd geopend door een harmonie. Toen had ik wel even heimwee naar mijn eigen fanfare Dan de match zelf. Het was vrij snel duidelijk dat de Kameroense leeuwen beter waren dan de Mauritaniërs. Dus echt spannend was het niet, maar natuurlijk wel een goede sfeer. Het is echt wel grappig om tussen allemaal Kameroenezen te zitten en hun commentaar te horen. Ze hebben uiteindelijk gewonnen met 5-0.
Zondag zijn
we de dag goed begonnen met te gaan joggen. Het was al zeer warm, dus wel even
afgezien tijdens het lopen! Daarna zijn we naar de mis geweest. Er is hier een
mis van 7-8u, 8-10u, 10-12u en tenslotte nog van 12 tot 13u. En de kerk zit
hier vol! Er zijn ook veel mensen die 2 missen meevolgen. Wij zijn naar de mis
van 10u geweest, dus eentje van 2 uren. Er wordt dus niet meer tekst opgezegd
als in België (behalve de preek die zowel in het Frans als de plaatselijke taal
wordt verteld), maar er wordt veel meer gezongen. En het gezang is echt mooi!
Er waren zelfs 2 koren. Een koor liep zelfs rondjes rond het altaar en zwaaide
met pomponnetjes. Een tip voor het zangkoor van Kanne? J Tijdens de Onze Vader wordt de hand van de
buurman/vrouw vastgenomen. En de vrede wordt er niet alleen aan de buren
gewenst, maar echt aan iedereen die binnen armbereik staat.
Tijdens de
mis loopt er een man rond die de mensen terechtwijst als ze babbelen (vooral
kindjes dan), of als iemand blijft zitten als je moet rechtstaan. De kinderen
mogen rechtsvoor gaan zitten, maar er zit wel een vrouw bij die ze wegstuurt
als ze te druk zijn.
Langs mij
zat een klein meisje die waarschijnlijk speciaal langs ons is komen zitten
omdat we blank zijn (ja voor kinderen blijven we een attractie). Ze kwam echt
helemaal tegen me aan gekropen en heeft uiteindelijk haar hoofd op mn schoot
gelegd. Zo schattig! Zo heeft ze het merendeel van de mis geslapen.
Namiddag heeft
Roland ons meegenomen om een berg te beklimmen (eigenlijk wordt het hier een
heuvel genoemd, maar naar Belgische normen vond ik het toch een berg!). Twee
vrienden van hem hebben ons gegidst, het was echt geweldig. Tussen alle bomen
en struiken door liggen er stukjes grond die bewerkt worden. Zo hebben we mangobomen,
advocadobomen, mandarijnenbomen, pindanootstruiken, cacaobomen en nog veel meer
gezien. En proeven hoorde daar natuurlijk ook bij. We hebben bv de vrucht van
de cacaoboom geproefd. De zaadjes zelf kun je zo niet eten, maar je kunt er wel
op zuigen want er zit een heerlijk zoet laagje rond.
Onderweg
naar de top zijn we wel even aangevallen door mieren. Auw auw. Er waren enkelen
tot mijn schouders gekropen! Om te zien hoe anderen worden gebeten levert wel
hilarische momenten op (lekker sadistisch ja), maar Goedele heeft ook gefilmd
hoe ik in gevecht ben met de mieren.
Boven
aangekomen lekker genoten van de natuur, en dan begonnen aan de aftocht. Maar
helaas begon het te regenen, met als resultaat dat de aftocht een heuse
avonturentocht is geworden. Het was zeer glad en bovendien al donker, dus het
was echt aftasten waar we onze voeten konden neerzetten. Dat klinkt misschien
alsof het niet leuk was, maar de sfeer was juist enorm goed! We hebben veel
gelachen ondanks de meerdere valpartijen! Onze kleren en schoenen waren wel
meteen rijp voor een wasbeurt.
Fotos:
Maandag
hebben we het wel gevoeld. Spierpijn en vooral alle drie moe. Maandag is dan
ook een vrij passieve dag geworden
Even een
verslagje van het weekend. Het was echt een superweekend! Op en top Kameroens!
Zaterdag zijn we Nadege gaan uithalen om samen naar de markt te gaan. En amai,
wat voor een markt! Heel iets anders dan de kraampjes langs de weg in de buurt
van ons appartement. Er was een vleesafdeling waar het vlees met een grote bijl
werd in stukken gekapt. Ook lagen er varkenskoppen, maar die hebben we maar
niet genomen. We hebben ook levende wormen gezien, die zijn we ook maar
gepasseerd. Voor de rest heel veel kraampjes met alle mogelijke produkten. Veel
groenten en fruit, maar ook keukengerei en kleren. En ja, we hebben ons eerste
Afrikaans kleedje gekocht, voor 2000 CFA (slechts 3 euro!).
Terug thuis
bij Nadege hebben we de grande cuisine gedaan. Afrikaans koken is iets anders
dan koken in België! Daar hebje veel
tijd voor nodig. Daarom wordt er op zaterdag volop gekookt, en daar wordt de
rest van de week dan van gegeten. Wij hebben zaterdag oa. feuilles de maniok klaargemaakt.
Om te beginnen moet je de bladeren wassen en fijnstampen. Goedele en ik zijn
ongeveer een uur bezig geweest met het fijnstampen. Goed voor de bicepsen!
We hebben
de hele namiddag al kokend en babbelend doorgebracht. Koken is hier trouwens
een typische vrouwenaangelegenheid. De nieuwe man bestaat hier nog niet. Toch
niet in de keuken, of beter gezegd een kookplaats onder een afdak, want er
wordt hier buiten geleefd. Ook de afwas en de was wordt hier buiten gedaan.
Hieraan helpen de mannen wel aan mee.
Tegen 4 uur
was het eten gereed en konden we aanvallen, want de honger was ondertussen
groot. s Middags niet eten is hier heel normaal, ook op onze stage wordt er s
middags niet gegeten, degenen die mij goed kennen weten dat dit heel moeilijk
voor me is!
De rest van
de avond hebben we lekker rustig op ons appartement doorgebracht. We hebben ook
onze eerste was gedaan. Alles heeft gelukkig nog de kleur en de grootte die het
moet hebben J.
Vrijdag lekker vroeg gedaan met stage, maar helaas: een regenbui! De uitdrukking het regent pijpenstelen zegt alles. Dus we zaten weer vast in het ziekenhuis. Dan maar een les Nederlands gegeven aan een man van het secretariaat en een verpleegster.
Na een week was ik wel weer toe aan vlechtjes-loos haar. Dit krijg je dan
s Avonds zijn we gaan uiteten in een restaurantje in de buurt. Gegrilde vis met groenten (we weten wel niet welke) en couscous voor 1000 CFA (1,5 euro). Een tijdje zonder licht gezeten maar het was wel zeer lekker.
<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->Nog een sfeerfoto:
Gisteren,
op onze vrije dag hebben we er van geprofiteerd om naar het centrum te gaan. We
hebben lang rondgelopen op de markt (dus ongeveer weer elke straat) en hebben
een paar prulletjes gekocht zoals oorringen en een paar slippertjes voor mij.
We zijn een ontelbaar keer nageroepen: oh les blanches, mes cheries, mes amies,
en nog verschillende andere versies Ook grepen ze regelmatig een arm van ons
vast, dat vind ik wat minder tof, maar ja blanke meisjes vallen hier nu eenmaal
op
Vandaag
weer stage gehad. Weer interessante dingen gezien, zoals pneumonie
(longontsteking) bij 2 kindjes. In België heb ik dit nog niet dikwijls
geausculteerd, dus het is wel goed dat ik het hier waarschijnlijk nog veel ga
horen. Vandaag hebben we ook een meisje gezien dat mishandeld was door de au
pair. Ze was met een riem vele malen op haar rug geslagen. Dat was wel even
slikken om dat te zien. En ze zal hier helaas waarschijnlijk niet de enige zijn
die mishandeld wordt. Ook hebben we een vrouw gezien die kwam vragen voor
abortus. De arts weigert om dat zelf te doen, maar ze verwijst de patiënte wel
door naar iemand anders om te voorkomen dat de abortus gepleegd wordt door een
onprofessionele persoon in onhygiënische omstandigheden. Na de stage
zijn we te voet naar ons appartement gewandeld. We hebben er een ruim uur over
gedaan, iets langer dan verwacht. Maar het is wel leuk om in de zon langs de
kraampjes te wandelen. We hebben
deze avond van ons buurmeisje verse cocos gekregen. Echt super lekker! Het
heeft echt een ander smaak dan de cocos in Europa. Minder sterke smaak, en meer
een nootsmaak. Veel beter! Ook het fruit is hier trouwens lekkerder. We eten
hier dan ook dagelijks verse ananas, banaan, papaya, advocado, pompelmoes,
appelsien, En we hebben nog lang niet alles ontdekt. Dit ga ik zeker missen
als ik terug in België ben! Voila, ik
ga afronden, want morgen om half 7 opstaan om te gaan lopen. Ja, we houden vol!
Voila, de
eerste stagedag is achter de rug. Om 8 uur waren we in het ziekenhuis(je). Vermits
hiërarchie hier heel belangrijk is, zijn we eerst even bij de directeur
langsgeweest om ons voor te stellen. Maar het was een heel vriendelijke man.
Daarna zijn we opgesplitst en zijn we elk bij een arts consultaties gaan
meevolgen. Het was zogezegd op de dienst urgence, maar je kan het toch het best
vergelijken met een huisarts. Het verschil met België is minder groot dan ik
had verwacht. Zo wordt er bij elke consultatie medicatie voorgeschreven. Als
een arts hier geen medicatie voorschrijft wordt hij trouwens als een slechte
dokter beschouwd. Ook wordt er bij de meerderheid van de patiënten een labo
aangevraagd, en zelfs zeer regelmatig beeldvorming. Ik had verwacht dat men
hier zuiniger zou omspringen met de diagnostische middelen, maar dus niet.
Helaas kan de patiënt ze wel niet altijd betalen. Ook de therapietrouw is hier
minder omwille van financiële redenen. Een consultatie bij een generalist kost
hier trouwens 1000 CFA (is 1,5 euro of de prijs van 5 grote broden). Bij een
specialist kost het 2000 CFA. Wanneer de arts een handschoen nodig heeft moet
de patient deze zelf gaan kopen en dit kost hun 500 CFA. Een van de
redenen waarom er hier veel extra testen worden gedaan is malaria. Bij elke patiënt
met koorts, ook al is er een verklaring voor zoals bv een bronchitis, wordt er
een dikdruppel-test gedaan. Ook bij vermoeidheid, anemie of klachten zonder
verklaring wordt deze test gedaan. Het komt er dus op neer dat bij meer dan 3/4de
van de patiënten deze test wordt gedaan. Bij elke patiënt met buikpijn wordt er
dan weer een stoelgangsonderzoek gedaan om te kijken of de patiënt parasieten
heeft. Ook heb ik
vandaag verschillende consultaties meegemaakt waarbij de arts advies geeft om
te vermageren. Obesitas komt hier dus wel degelijk voor! Nog een
overeenkomst is de vervrouwelijking van het beroep, er lopen hier dus meer
vrouwelijke dan mannelijke dokters rond. De arts-patiënt
relatie is hier wel anders. Er is hier nog altijd een heel paternalistische
relatie. De arts is de baas en er gebeurt geen overleg met de patiënt. Maar alles
bijeen was het een zeer interessante dag. Ik heb veel bijgeleerd, onder andere
over tropische ziekten, waarover we in België slechts oppervlakkig iets hebben
over gezien. Ook mag je hier als stagiair meer doen als in België. Ik heb
vandaag meteen een gynaecologisch onderzoek mogen doen, hetgeen ik in België op
mijn stage gynaeco niet mocht doen. Op onze stage pediatrie gaan we naar het
schijnt zelfs lumbale punctie mogen doen! Onze
stagedag zat er kwart na 3 al op, maar helaas kwam er toen juist een regenbui
aan. Dus nog een uur zitten wachten totdat het iets minder was gaan regenen, en
dan heeft een van de dokters ons een lift naar huis gegeven. De dokters, en ook
de rest van het personeel, is hier trouwens zeer vriendelijk! s Avonds
nog een lange wandeling gemaakt over de markt. Eigenlijk is hier ongeveer elke
straat markt want er staan echt overal kraampjes. Daarna zijn we gaan uiteten
met Roland, gerookte kip met rijst. Samen met frisdrank kostte dit 2500 CFA,
dus nog geen 4 euro. En we hoefden niet vroeg te gaan slapen want morgen hebben
we vrij. Ja, na 1 dag stage al een dag vrij! Morgen wordt hier het einde van de
Ramadan gevierd. Alhoewel slecht een minderheid hier moslim is krijgt toch
iedereen een dag vrij. Wij klagen niet!
Ja ja
Goedele heeft prijs, diarree! Maar gelukkig maar beperkt. Ik ben er gelukkig
nog van vrijwaard. En tot nu toe nog maar 2 muggenbeten, niet slecht hé. Maar even
vertellen over vandaag. Het hoogtepunt van de dag was ons bezoek aan de kapper.
Het was wel een vrij lang hoogtepunt want we hebben er maar liefst 3,5 uur
gezeten. Goedele en ik hebben nu beide een nieuwe coupe: des tresses, of in het
Nederlands vlechtjes. Ons kapsel heeft ons elk 2000 CFA gekost, omgerekend 3,05
euro, en dat voor dik anderhalf uur per kopje! Normaal moet je na 1 week de
vlechtjes eruit doen, ik vrees dat het dan ook wel gaat nodig zijn, want een
week zonder je haarte wassen
Zelfs de
allerkleintjes krijgen hier vlechtjes. Hetgeen een zeer schattig resultaat
geeft! De meisjes die naar school gaan zijn zelfs verplicht om hun haar in
vlechtjes te dragen.
Na ons
kappersbezoek zijn we gaan eten bij Nadege. Het was weer zeer lekker. We hebben
een saus gegeten die we binnenkort zelf gaan maken. Namelijk een saus van de
pitjes van komkommer (maar een ronde komkommer). We hebben eergisteren tijdens
het kijken van een film al deze pitjes met onze tanden gekraakt en het zachte
gedeelte eruit gehaald. Amai, dat was veel werk. Maar de saus was zeer lekker,
hopelijk lukt de onze ook zo goed.
Toen we
naar huis gingen begonnen het te druppelen, en tijdens onze taxirit brak de
hemel helemaal open. En de regen hier is geen motregen maar een echte douche!
De ruiten van de taxi gingen niet helemaal dicht, dus we hebben een paar keer
een lading water over ons gehad toen we door een grote plas reden. En dan op
onze slippertjes naar het appartement rennen.
Deze avond
hebben we tresses gemaakt (ja ook vlechtjes, maar dan de Zwitserse versie,
namelijk een soort broodjes). Ja, t is hier multicultureel! Juist nog
bezoek gehad van Prof Atchou, hij kwam eens polsen hoe het was, en om de rest
van de stages af te spreken. We krijgen trouwens tickets van hem om naar een
match van de Lions te gaan, de nationale voetbalploeg van Kameroen. Hij is
namelijk de sportarts van de Lions. Op 11 oktober spelen ze tegen Mauritius.
Ben benieuwd!
t is
ondertussen al zaterdag, dus tijd voor een eerste verslagje. Ik heb besloten om
toch maar een weblog bij te houden, alhoewel ik absoluut geen schrijver ben,
maar zo kunnen jullie tenminste mijn avonturen in Kameroen een beetje volgen.
Woensdag
zijn Goedele en ik vanuit Zaventem vertrokken naar Yaoundé, de hoofdstad van
Kameroen. De vlucht is prima verlopen, genoeg eten en
drinken en zelfs een ijsje! We zijn rond 15.45 plaatselijke tijd (= 16.45 in
België, maar met het winteruur lopen we gelijk) aangekomen op de luchthaven van
Yaoundé. Daar zouden we opgehaald worden door Prof. Atchou, onze plaatselijke
contactpersoon, maar om 17u was daar niemand te bespeuren. Uiteindelijk, na al
vele malen aangesproken te zijn door verschillende mannen, is Prof. Atchou dan
toch gekomen en zijn we samen naar het centrum gereden. Daar zijn we meteen gaanwinkelen in een supermarkt, zodat we de
eerste dagen kunnen overleven. Dan zijn we naar ons appartement gereden waar we
meteen kennis hebben gemaakt met de Zwitserse studente, Rebekka, die logeert in
een appartement langs het onze. We werden meteen uitgenodigd voor het
avondeten, onze eerste Afrikaanse maaltijd: gekookte planta (bakbanaan) met
pindasaus (maar niet zo als bij de chinees!).Omdat zij alleen logeert in een
appartement met 3 kamers en omdat haar appartement eigenlijk ook gezelliger is
zijn we meteen bij haar ingetrokken. Samen zijn we dan naar een internetcafé
geweest, waar ik naar mn ouders heb gebeld om hun toch even gerust te stellen
dat alles goed is gegaan.De rest van de avond hebben we al babbelend
doorgebracht. Of beter gezegd, we hebben vooral geluisterd naar de ervaringen
van Rebekka hier in Kameroen. Voor het slapengaan nog eens goed ingesmeerd met
Deet (Bah!), vermits we nog geen muskietennet hebben. En dan bedje in, want t
was toch een vermoeiende dag.
De volgende
dag, na heerlijk geslapen te hebben, muggenbetenvrij opgestaan. Prof Atchou zou
ons komen halen om samen naar de politie te gaan om onze kopie van ons paspoort
officieel te maken. A quelle heure? Jullie zien wel als ik er ben Aja. Dus wij
ontbeten en begonnen met onze kamers in orde te brengen. Ondertussen al middag
gegeten en de rest van het appartement ook al een beetje gepoetst. Om 16 uur
ons buurmeisje Vanessa op bezoek gehad en nog altijd geen Prof Atchou.
Dan toch maar even gebeld. Hij komt na zijn werk, dus we wisten nog
geen uur. Dan zijn we toch maar naar de apotheker geweest om een muskietennet
te kopen. En om half 6 was hij er. Wat bleek, hij is deze morgen al geweest,
maar heeft alleen aangebeld bij het appartement waar we normaal in zouden
logeren! Hij wist thans dat we gingen verhuizen. Maar allez, morgen een nieuwe
afspraak en deze keer met een uur erbij: 8.30. s Avonds weer een typisch
Afrikaans maaltijd: gebakken planta (vettig maar oh zo lekker!) met gedroogde
vis, in de rest van de saus van woensdag. Dan onze eerste
kennismaking met de markt, om brood te halen. Het was al laat dus niet zo veel
tijd gehad om rond te kijken, maar de markt gaan we nog dikwijls zien! De rest van de avond weer veel gebabbeld en een serietje
gekeken op de laptop van%%% Goedele (haar computer staat vol J).
Vrijdag is
Prof Atchou ons komen halen (en jawel op tijd) en zijn we naar het
politiebureau gegaan en dan naar het ziekenhuis waar we onze eerste stage
zullen doen. We hebben een rondleiding gekregen van een van de dokters. Deze
heeft niet lang geduurd vermits het maar een zeer klein ziekenhuisje is. De spoedafdeling
bestaat uit 2 bedden en pediatrie heeft 3 bedden! Verder is er nog een
verloskamer, een tandarts, radiologie (zonder echo), labo en een apotheek. Dan hebben we een vergadering bijgewoond,
waar de starttherapie van de HIV-patienten wordt besproken. Het Afrikaans Frans
is echt wel wennen, ik versta zeker nog niet alles, maar de grote lijnen heb ik
toch mee. Hopelijk kom ik niet terug naar België met een vet Kameroens accent
wanneer ik Frans praat J. Na de vergadering kregen we een
broodje met een soort gehaktbabbeltjes tussen. Voor ons hebben ze hebben ze er
maar geen extra piment op gedaan J. Maar t was wel heel lekker! Dan
voor de eerste keer een taxi genomen naar het appartement. Het krioelt hier dus
van de taxis en om er een te nemen moet je gewoon je hand opsteken en roepen
waar je heen moet. Een normale rit kost 200 CFA (is ongeveer 35 eurocent, 1
euro = 655 CFA). Je kunt ook een depot nemen, dan neemt de chauffeur geen
andere personen meer mee, en rij je dus ook rechtstreeks naar de bestemming,
wat zonder depot dus niet altijd gebeurt, vermits hij zoveel mogelijk personen
wilt meenemen. Een depot kost dan 1500 CFA.
Maar wij
dus veilig met de taxi aangekomen in ons appartement waar we nog een beetje
gegeten hebben en dan zijn we naar het Belgische consulaat gegaan om te laten
weten dat we voor 3 maanden in Kameroen verblijven. We zijn daar zeer
vriendelijk ontvangen door een Belgische van Kameroense afkomst die nog
geneeskunde heeft gestudeerd in Leuven. Daarna hebben we nog even rondgewandeld
in de chique buurt van Yaoundé en dan weer met de taxi naar huis. s Avonds voor de eerste keer hier saxofoon gespeeld (jawel, ik heb mijn
saxofoon mee!), de buren zijn toch niet komen aankloppen
Vandaag
begonnen met het uitvoeren van een goed voornemen. Goedele en ik zijn gaan
joggen op een looppiste hier in de buurt! Natuurlijk veel bekijks gehad. En we
hadden een aanhang van maar liefs 5 kindjes. Ze hielden op hun slippers zonder
problemen mijn tempo bij, zegt genoeg over mijn tempo Maar ben toch content dat
we geweest zijn, en nu volhouden he. En de douche daarna doet oh zo deugd!.
Daarna bezoek gehad van Roland en Nadesh, 2 Kameroense vrienden van Rebekka.
Zeer sympathieke mensen! Waarschijnlijk gaan we volgend weekend, of anders een
andere keer, samen met Roland naar Kribi, een badplaats aan de Atlantische
oceaan. Namiddag zijn was Rebekka uitgenodigd door een vrouwelijke pediater die
naar een feest van haar zus ging. Goedele en ik zijn mogen meegaan en zijn daar
zeer hartelijk ontvangen. We hebben voor de verandering weer zeer lekker
gegeten. Onder andere ongeveer de lekkerste kip die ik ooit gegeten heb!
Ondertussen
regent het (t is hier nu regenseizoen) dus heb even de tijd genomen om wat te
schrijven Maar samengevat: we hebben hier een prima start genomen en ik ga
echt genieten van de komende 3 maanden!!
Als jullie
mij willen bereiken kunnen jullie me mailen of een smsje sturen naar mijn
Kameroens nummer: 00237/74.72.17.76. Ik kan helaas geen smsjes ontvangen op
mijn Belgisch nummer.