Norheimsund ligt nog een beetje dieper in de Hardangerfjord, daar zijn we vandaag naartoe gevaren.Zeilen komt er eigenlijk niet zo aan te pas, vandaag was er bijvoorbeeld helemaal geen wind.De thermometer gaf een zeer behaaglijke 30 graden onder de buiskap, dus badpakweer.Zwemmen? Het water is hier 13 graden, voor een verwende Belg te koud, maar de Noren storen er zich niet aan.
Het laatste stukje nog eens gevist, of tenminste een poging ondernomen, maar na bijna een uur riep de Meri langs de marifoon dat het vissen werd gestaakt, wegens een tekort aan belangstelling van de vissenNiet dat dat betekent dat de Meri geen verse vis aan boord heeft, nee, nee !Terwijl Janneke, Eddy en ik even boodschappen gingen doen, deed Jaap het weer : praatje maken met een hobbyvisser en toen we uiteindelijk terugkwamen, stond Jaap een vis schoon te maken, zomaar gekregen van de visser.Welke het was, geen idee, alleszins een platte.
,s avonds nog een late avondwandeling gemaakt en daarna nog overlegd wat te doen morgen : ons plan was toch naar Foss te gaan met een huurauto om die tocht " Norway in a nutshell" te doen, maar dat bleek niet mogelijk en op eigen initiatief met de bus zou het een dag worden van 5 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds, maar daar had de Meri geen zin in ( eerlijkheidshalve : wij ook niet)
Soms lijken onze fotos wat wazig, maar dat is niet zo, het is hier echt heel vreemd licht.
De dag begon met een stralendblauwe
hemel, heerlijk, als we dan toch eens een zonnige dag kregen, dan
wilden we hem vandaag, voor de lange wandeling die we gepland hadden.
De wandeling beschrijven is onbegonnen werk, het is er zo gigantisch
mooi van kleur en lichtinval, dat ik me er niet meer aan waag nu,
onderweg hebben we wel een stel mooie berggeiten ontmoet (echte !)
die ook trek hadden in boterhammen en appels, spijtig voor hen dat
we niet zo vriendelijk zijn als de Noren Het was een zeer
gevarieerde wandeling, langs een bergmeer, door het oerwoud, door een
riviertje en over een keienravage die de gletsjer door de jaren heen
heeft verzameld. Op de plek waar de gletsjer zijn water naar
beneden stort, vonden de dames het prima maar de heren vonden dat ze
toch dat gletsjerijs van dichtbij eens moesten bekijken. Ze hebben
het gedaan , het was boven erg koud, en op de fotos kan je
misschien onderaan de gletsjer een witte uitloop zien, die een paar
gaten heeft. Het lijkt een dunne lag sneeuw te zijn, maar toen de
mannen terugkwamen met een hele reeks fotos, zagen we pas hoe
imposant die gletsjer is Helaas, ook hier doet de opwarming van
de aarde veel te snel zijn werk.
Het was een wandeling van bijna 7 uur,
toch flink van ons !!
Maadag leek een dag te worden die
weinig voor ons in petto had : vertrek in de regen in Bergen, koud en
killig s Avonds wilden we een goed ankerplekje zoeken, maar de
dieptemeter maakte bokkesprongen, rotsen op de grond en dus moesten
we maar verder zoeken. We hadden natuurlijk gezien dat er een
steigertje was maar daartegen lag zon mooi klassiek oud bootje dat
we verwachtten daar zeker niet naastzij te mogen gaan liggen Maar
dat was buiten de gastvrijheid van de Noren gerekend (of was het de
charme van de Meris bemanning, wat werd beweerd?) : de mevrouw
zwaaide naar de Meri en gebaarde dat we wel naastzij mochten komen,
fijn, fijn, want dan konden we ook even aan land.
Het bleek een alleraardigst stel te
zijn, hun boot ( 40 voet) was van 1964 en ze werkten er al 4 jaar aan
om hem weer helemaal in originele staat te krijgen, jullie kunnen de
boot Elyana bezichtigen op hun website www.elyana-cajus.com.
De Meri nodigde hen uit voor een
aperitiefje en wij werden na het eten bij hen aan boord uitgenodigd
voor een Fisk met Bier, een soort kruidendrank (30 procent, geloof
ik) dat je gelijktijdig met bier moet drinken. Eerst wandelen ze nog
met ons rond het eilandje Solstraleoya (zonnestraaleiland), ze
vertelden over een rijke engelsman die begin vorige eeuw het eilandje
had gekocht, er een kasteel op liet bouwen en er zich voor 17 jaar
terugtrok met een 11-jarig meisje dat nooit van het eiland afging,
zeer vreemd verhaal!
Het werd alleszins een heel fijn en
onverwacht einde van de dag
Toen we op dinsdagmorgen vertrokken,
beloofde Solvi en Sverke ons een prachtige avondzon als we in Sundal,
onze volgende bestemming zouden aankomen. En ze hadden gelijk ! We
vonden een klein steigertje aan een camping, met zicht op de gletsjer
waar we de dag daarna naartoe gingen wandelen. Het water heeft in
deze fjord een heel bijzondere groenachtige kleur en dat zou te maken
hebben met de hoeveelheid zoet water dat in de fjord vloeit via mooie
reusachtige watervallen. Maar watervallen fotograferen, dat is een
vak apart denk ik Vissen vangen trouwens ook !
Oh ja, de laatste trappisten
sneuvelden, de zon doet nl wonderen met het algemeen welzijn
Nog steeds in Bergen, ik wilde graag, als we dan toch die Norway in a nutshell-tocht niet gingen doen, met de Floybanentrein naar een uitkijkpunt over Bergen. Dat zagen de Meridianen ook wel zitten en dus trokken we er in de voormiddag al vroeg op uit, de regen zou komen tegen 14 uur Maar er was net een buslading of 6 gedropt aan het vertrekpunt en er stond zon lange rij te wachten, dat we de 300 m hoogteverschil te voet hebben aangepakt. Wellicht wilde Eddy die Burger King hamburger en friet van gisteren nog even wegwerken ! Tja, we zijn wel Belgen, he, zon frietje zo nu en dan
Inderdaad af en toe een dikke drup op de kop, maar het was de moeite, zoals altijd natuurlijk.
Om 17 uur hebben we dan de bus genomen naar Troldhaugen, het geboortedorp van de Noorse componist Evrard Grieg, en hebben we eerst zijn allerfraaist optrekje bezocht, veel licht, zicht op de zee, wellicht nodig om inspiratie te krijgen bij het componeren Daarna hebben we naar een pianoconcert geluisterd van Iskra Mantcheva (gelukkig hebben we foldertje meegenomen, anders zou ik het al niet meer weten!) Eddy en ik hadden dat nog nooit eerder gedaan, maar we gaan het wellicht nog vaker doen, het was ontroerend en erg uitermate virtuoos (heb ik ook van dat foldertje)
11-07-2011
Vandaag mag ik nog even naar de bibliotheek om de berichtjes van de laatste 2 dagen op het internet te gaan zetten en ons plan is dat we terug zuidwaarts gaan, naar de Hardangerfjord, richting Sundal. Daar kunnen we via een wandelpad naar de Bondhusbreengletsjer, en dat willen we graag doen, maar : plannen zijn er om gewijzigd te worden, he !!! Jullie lezen het wel een volgende keer of we die gletsjer hebben gezien of niet
Vandaag zijn we in Bergen aangekomen en zoals jullie al eerder lazen, we zijn even in een Apple-store geweest omwille van een defecte i-Phone en dat was een fijne verrassing : heel onverwacht kon ik daar een berichtje posten op de blog. En een mevrouw heeft ons even het weerbericht laten zien : tja, die dure toeristische trip met het treintje naar de Sognefjord, toch maar niet doen in de regen, het zou zonde zijn veel geld uit te geven om in een bedampte bus/trein/boot te gaan zitten en amper 100 m ver te kunnen kijken We laten het niet aan ons hart komen, er is hier heel veel te doen, we hebben alvast een klassiek concertje gereserveerd voor morgenavond, dat is eens wat anders dan vanuit je kuip het ankerplekje bewonderen.
Bergen is erg mooi,proper, modern, Bryggen is het oude stadsdeel en door Unesco geklasseerd, we hebben er zicht op vanuit de boot!
De tocht hier naartoe was iets minder, vond ik, we zijn al wat verwend. Veel industrie, veel grote boten waarvoor je maar beter kan uitkijken ( zie de Meri net voor die grote rode tanker op de foto) maar wel met nog steeds mooie ankerplekjes en mooie wolkenfotos. We vinden het nog steeds zeer aangenaam, die reis van ons , maar dat hadden jullie wel al in de gaten, geloof ik .
we zitten nu in de Apple store in Bergen en ik kan hier zomaar een berichtje intypen!!! leuk, fijn dat jullie de blog blijven lezen! Wij hebben het meestal fris, morgen gaan we wellicht een toeristische trip doen, oud treintje en bootje en zo en dan keren we stilaan terug zuidwaarts. Hopelijk straks of morgen wat foto's ... We blijven het herhalen, ze zijn erg vriendelijk hier , Eddy's bril was kapot en ze hebben hem hier gratis voor niets geplakt ...
Nadat we de was hadden
gedaan in Stavanger, vertrokken we naar het eiland Kvitsoy, in het zonnetje,
geen wolkje aan de lucht, maar dat was zonder de zeewind gerekend!De radar ging al heel snel aan, want in de
dichte opkomende mist zouden we er niet geraken, Kvitsoy ligt nl. goed verstopt
tussen een wirwar van stenen en rotsen.Nu
ja, die apparatuur is natuurlijk net daarom aangeschaft een paar jaar geleden,
gebruiken maar die handel !
Nadat we het eiland
hadden rondgewandeld kwamen we terug in het haventje en een hobbyvisser kwam
net aangevaren met zijn vangst.Jaap en
Janneke bleven daar kijken hoe die man de vis zuiver maakte maar tot groot
jolijt kwam Jaap even later met een zak vol gratis vis, 2 kg, netjes gefileerd
en genoeg voor ons vieren om er 2 dagen van te eten!Ik stond natuurlijk perplex, hoe kon nu zo
iets?Jaaps antwoord was zeer eenvoudig
:vissen doe je niet alleen met een hengel met een grijns er achteraan !Als
dank gaven ze de visser een flesje Porto en even later gooide Jaap 4 hele
krabben binnen, of ik ze misschien even wilde koken ?Men zegt wel eens dat de Noren koele en
afstandelijke mensen zijn, maar dit moeten we telkens weer tegen spreken, ze
zijn zeer hulpvaardig en uitermate vriendelijk !!!
Nog even dit : het land staat, net als Zweden en Denemarken trouwens,
vol met vuurtorentjes en vlaggen, hoog in de lucht op een vlaggenmastje!Ik
vond het een mooi fotootje
De Preekstoel, oftewel
Prekestolen in het Noors, is een hele steile rots van 600 m hoog met helemaal
vanboven een overhellende rots die ver uitsteekt boven de fjord.Een absolute must volgens zowat alles en
iedereen, dus dat konden we niet laten liggen!
Wel we hebben hem gezien,
die rots, ttz, de voet dan toch ...Het
was mistig, maar, hoop doet leven, dus misschien zou die mist wel wegtrekken,
dus om de tijd om te krijgen, hebben we weer pogingen ondernomen vis te vangen.De avontuurlijke Nerdelanders slagen daar altijd
in , die Belgen niet ...Vreemd, het verschil zit em in het plankje en in de
pluimpjes, wij hebben dat niet.Wij
hebben gewichtjes en blinkende visjes.Tja, niet dat we het erg vinden geen vis te moeten schoonmaken, maar ik
zou toch graag eens die kabeljauwen van hier vangen !
Nu ja, we hebben dus weer
gebarbecued, de makrelen waren erg groot, er was van alles voldoende ! Zo, vandaag, 5-07-2011 hebben we de was gedaan in Stavanger , straks gaan we richting het eiland Kvitsoy en morgen dan wellicht verder noordwaarts om naar de Hardangerfjord te gaan. Het gaat vermoedelijk weer een tijdje duren eer we weer van ons laten horen
Belangrijke dag vandaag,
we gaan de zuidkaap ronden, hoera!Om
een of andere reden hebben we toch iedere keer als we een oversteek plannen,
geluk met het weer.Tot nu toe hebben
we elke dag een tripje gemaakt, we moesten nog nooit ergens blijven liggen
omwille van het weer.En zo ook
vandaag: je kan maar beter de kaap niet
ronden bij teveel westenwind, dat is gewoonlijk te gevaarlijk, naar verluidt.Maar, buiten die regen (helaas, wel mooie wolkenfotos
!) was er (natuurlijk te) weinig wind en ging het redelijk, ttz, we waren het
echt wel beu, dat gehobbel op de zee, met te weinig wind en de motor aan, maar
afgezien van dat ging het goed.
Aangekomen op bij Rasvag
moesten we toch even goed kijken of die smalle doorgang nu werkelijk de juiste
is, zoooo smal!
Piepklein dorpje met
piepklein maar zeer beschut haventje, ideaal bij slecht weer maar het zonnetje
komt weer piepen.
Consternatie alom : Jaap
heeft de smaak van het vissen te pakken en gooide in de haven zijn hengel uit,
zeer succesvol in den beginne :er hing
een dikke lange kabeljauw aan, wel 60 cm lang, zeker genoeg om met 4 van te
eten .Helaas, helaas, Jaap heeft het
gevecht verloren en de kabeljauw is met haak en blinkertjes en pluimpjes zo tekeer
gegaan dat de vislijn brak. Hopelijk vangen wij morgen een kabeljauw met een
haak en blinkertjes en pluimpjes in zijn bek !
30-06-2011
Flekkefjord
Doordat er te veel wind
is, kunnen we niet over zee verder, maar dat is allemaal niet zo erg, we wilden
wel gaan tanken, de was doen en boodschapjes doen in FlekkeFjord, eendorpje met dezelfde naam als de fjord zelf in
de buurt, en s avonds zouden we dan terugkeren naar ons mooie plekje in het
haventje.Het plaatselijke
toeristenbureau was mijn startpunt en ze vertelden me dat er 1 wasmachine en
droger ter beschikkig was ergens in een kelder verderop.Janneke en ik daar naar toe, het was er wel
proper, maar de geur was niet te harden Nu ja, wassen is wassen en we spraken af dat Janneke eerste de hare zou
doen, wij daarna de onze.Ondertussen
kochten Eddy en ik de nodige zeekaarten, (we hadden ze maar tot Stavanger) en
daarna sjouwden we met mijn 3 machines was Helaas, pindakaas,de droogkast
bleek niet te werken, de was werd stomerig warm maar niet echt droog, niet zo
leuk als je met een pak natte lakens in de wasmachine zit Het is dus bij die ene machine gebleven!Eddy en ik hebben de boot dan maar warm
gestookt en zo in een droogkast de nacht doorgebracht.
De avond werd zeer
prettig afgesloten bij de Meri, we doen het niet vaak wegens schaarste maar de
trappist werd weer op tafel gezet en later op de avond kraakte Janneke nog een
bijzonder flesje wijn, gekregen van een van haar vriendinnen , open te doen
voor een fijn moment en dat was het zeker!Dank je wel, vriendin van Janneke, de wijn was erg lekker. Jullie kunnen een van defoto's bewonderen, ik neem aan dat jullie in de gaten hebben dat het ons veel moeite maar vooral plezier heeft gegeven die foto met zijn vieren te maken
Oh ja, nog even vertellen
.: Eddy ving zijn eerste makreel en ik slachtte ( of hoe moet je dat zeggen bij
een vis?)mijn
eerste makreel !
01-07-2011 Hidra
Doordat de wind niet
afneemt (weten we van een vriendelijke Noor die ook wacht om te vertrekken naar
Stavanger en die familie heeft wonen op Hidra), zullen we de dag nog op Hidra
moeten doorbrengen.Geen probleem, er is
altijd vanalles te doen, zoals bijv. Mossels plukken zoals Jaap heeft
gedaanvoor hun middagmaal, ze groeien
gewoon aan de steigers In de namiddag
hebben we dan met zijn vieren een wandeling gemaakt naar Langeland, dat is
het hoogste punt van het eiland.Eerst
ging die tocht over een steil maar normaal te begaan wandelpad, maar het
laatste stuk kwam er klimwerk op handen en voeten aan te pas.Janneke trotseerde de demonen genaamd
Hoogtevrees en Dieptezicht en toonde zich uiterst dapper totdat we aan een
eerste ongelooflijke mooi uitkijkpunt kwamen.Daar zou ze even wachten zodat wij de laatste klim nog konden doen en
het moet gezegd, al had die klim uren geduurd, het was de moeite waard!Je kon over alle fjorden heen kijken, en de
zon scheen, dus de kleuren waren zeer mooi.Er stond daar ook een brievenbus en nieuwsgierig als we zijn (nee, nee, ik was
het niet, en eddy ook niet ) vonden we in de brievenbus een Nieuw Testament en
een boekje, waarin blijkbaar alle bezoekers hun naam schreven, hebben wij ook
gedaan .
02-07-2011 Egersund
Startte goed, zon, maar
helaas, er kwam slechte wind, regen, Egersund heel lawaaierig, wilden we niet
blijven en zodoende ergens voor anker gegaan blijkt hier elk uur een trein te passeren , ach, laten we deze dag maar
vergeten, hoewel ik erg blij ben dat we dit stukje toch weer goed hebben kunnen
doen, al was het voor onze schippers koud en nat Eddy heeft ons kacheltje aangemaakt, het is
hier nu een zeer behaaglijke 25 graden in de boot !
03-07-2011 Stavanger
Vandaag koud en miezerig,
er valt opnieuw niets bijzonders te melden, alleen dat in Stavanger het World Champion Chip Beach Volley (alléé, ik meende toch dat het een wereldkampioenschap is) plaatsvindt en dat het hier superdruk is. 2 heel grote cruiseschepen verhinderen dat wij
hier kunnen aanleggen. Ondertussen heeft Eddy toch een plekje gevonden, ik ben
gauw van boord gesprongen op zoek naar het toeristenbureel, ik moét vandaag
kunnen internetten! Nu zit ik in het
KulturCafé waar er gratis WIFI is, op de grond in zon grote hall, naast een
stopcontact, helemaal in de stress want jullie wachten vol ongeduld om te
kunnen lezen hoe het ons tot nu toe ging, en ik wilde het zo graag aan
julliedoorgeven!!
Bij deze lukt dat dus .
Het gaat ons zeer goed,
en ons gezelschap is uitstekend gezelschap, het weer is soms wat minder, maar
dat kan de pret echt niet drukken.
Voilà, ben al veel minder
gestresst nu ik mijn bloggetje weer heb bijgewerkt !!
26-28/06/2011 aankomst Noorwegen, tocht naar zuiden NW
26-06-2011 Arendal (NW)
zondag zijn dan overgestoken naar Noorwegen, het bleek de meest geschikte dag te zijn en om eens wat anders te hebben : de zon heeft de hele dag geschenen!De overtocht ging goed, net iets te weinig wind maar beter zo dan te veel wind..
En het water was van een heel aparte blauwe kleur, mooi !!We vertrokken erg vroeg, om 6 uur, maar, we kunnen daar echt niet over mopperen Zoals de mannen zeggen : het is een zeer vrouwvriendelijke zee hier, er is omzeggens geen tij, je hoeft dus ook niet met stroming rekening te houden, je vertrekt gewoon wanneer het je past.De stroming die er is, wordt vooral bepaald door de wind.
.
27-06-2011
Lillesand
Mist, koud, regen,
bots-bots op zee het viel niet mee.Het
was ons plan om via enkele Fjordjes naar Lillesand te gaan, maar Eddy
vertrouwde het niet tussen al die stenen en die beperkte zichtbaarheid.We dachten dat we al wat gewoon waren van
Zweden, maar hier is het toch nog heel anders, het zijn er veel en veel meer ,
die rotsen en stenen !!Bijkomend zijn
die Noorse zeekaarten niet zo uitgebreid als de Zweedse en moesten we daar nog
aan wennen, het navigeren vraagt veel tijd en aandacht, en overmoed is iets dat
je je hier niet kan permitteren!Zodoende
zit Eddy dan bijna altijd aan het stuur en ik met mijn neus boven de kaarten en
de kaartplotter, die ik vaak moet uitvergroten om zeker te zijn dat dat afstand
tussen de boot en de rotsen groot genoeg is .Het voelt heel akelig, je kan de afstand tot aan de rotsen bijna niet inschatten.Je ziet ze in de verte, maar doordat je geen
idee hebt over hun hoogte , heb je ook geen vat op de afstand.Gelukkig hebben we tegenwoordig digitale
kaarten gekoppeld aan een GPS en kan je uitvergroten om het min of meer te
zien, wat een onmisbaar apparaat hier , die kaartplotter !!!
Op weg naar Lillesand zag
Eddy en heel mooi ankerplekje, met steigertje, zodat we aan land konden.Daar wilde hij wel overnachten en dat hebben
we dan ook gedaan, opnieuw met hekanker en neus tegen de rots, we worden er
alsmaar handiger in.De vriendelijke
Noorse bemanning van een ander zeilyacht dat er al lag, vertelde ons dat we een
mooie wandeling konden maken over het eiland.Dat hebben we dan nog gedaan, s avonds rond half 10, het wordt hier dus
echt niet donker !!
De natuur is hier zo
prachtig en het water erg helder, je ziet de zeesterretjes en bijzonder
gekleurde kwallen zwemmen over de bodem, toch wel bijzonder !!!
28-06-2011
Stokken (bij Kristiansand)
Vandaag staat Blind
Leia op ons programma, we voelen er ons
ondertussen al voldoende in geoefend en de Vaarwijzer beschrijft die route vrij
goed.Veiligheidshalve heb ik ze toch
maar ingekleurd op de kaart , want het blijft hier een chaotische verzameling
van eilandjes, kreken, stenen, rotsen in of onder water Maar, zoals verwacht, het was de moeite waard !
Jaap vond het ondertussen
hoog tijd om de vislijn te proberen en al bij de eerste worp had hij makreel
aan de haak.Nou, de deal over wie voor
de vis zorgt en wie voor de BBQ en de wijn was snel beklonken !Uiteindelijk ving Jaap 5 makrelen,
genoegom s avonds ons BBQ-bakje boven
te halenen met zijn vieren ervan te
smullen , dank je, Jaap en Janneke !!!
misschien niet goed zichtbaar, maar zeer mooi blauwe zee
navigeren is hier andere koek dan bij ons !
foto gemaakt om 10 uur 's avonds, nog steeds niet donker, wel mistig
Orust is een eiland, vlak
boven Tjork, dat we helemaal rondgevaren hebben. Vandaag gebeurde dat in regen
en grauw weer, er viel niets te beleven, zelfs het kleine dorpje Henan, waar we
even boodschappen zijn gaan doen, lag er troosteloos bij.Maar, zoals al zo vaak in deze vakantie, het
klaarde op toen we eenmaal op ons laatste ankerplekje vast lagen, niet alleen
het weer, maar ook het humeur!
Doordat het ons laatste zweedse
ankerplekje wasm hebben we weer verbroederd : de nederlands vrienden met de
belgische trappistenboot , met Deense kaas en mosterd in het zweedse Rorback
fjordje,avondzonnetje in de kuip, fijn
!!!De dag
eindigde uiteindelijk toch weer goed
25-06-2011
Kungshamn
De dag begon
veelbelovend, we hebben voor de eerste keer buiten ontbeten in de zonneschijn en
toen we vertrokken, heeft Jaap een duikje genomen tussen wel duizenden kwallen,
maar tja, het ankerballetje zat vast en dus was er geen keuze.Dapper van hem !
Onderweg wel een paar
mooie optrekjes gezien !!
Kungshamn is een druk
stadje, met een heel grote ICA-supermarkt en helaas ook met vele zatte
lawaaierige jongeren die lang weekend hadden tgv Midzomernacht.Slechte nachtrust gegarandeerd, maar we
konden niet anders, dit was een uitstekende uitvalsbasis voor de oversteek.
Aha, internet ?!Ja hoor, zei de havenmeester, je moet een
SMS-je sturen naar TELIA en dan vraag je internettegoed aan, maar helaas gaat
dat niet met een buitenlands GSM- nummer !!
Zo, hier zijn we
weer!Het is zeer moeilijk hier een
internetplekje te vinden
22-06-2011 Laeso (DK) - Bjorko (ZW)
Toenwe op 22-06 wilden vertrekken in Laeso
richting Zweden, vertelde onze Deense buurman dat we zeker nog krabbepoten
moesten kopen.Het eilandje staat er om bekend!Even 20 minuten koken met dille en je hebt
een echte lekkernij, zo gaf hij ons kookraad.Janneke en ik zijn 2 kg gaan
kopen bij de plaatselijke visser, die een reuze hoeveelheid verse krabben had
liggen.Ik bespaar jullie de details van
de krab en de krabbepoot, maar verser konden we ze zeker niet hebben !Na aankomst in Zweden hebben we die dan
lekker opgepeuzeld, vergezeld van Jannekes allerbeste zelfgemaakte
mosselsausje (gebaseerd op knoflook, mayo, mosterd, curry en worchestersaus,
als ik het me nog goed herinner!)
Oh ja : we hebben die
krabbenpoten opengeknepen met Jaaps waterpomptang want met Jannekes
kreeftentang was het niet mogelijk.En Janneke heeft ook van die kreefte-uitpeuter-vorkjes aan boord,
goed, he!!
De zee had die dag voor
ons vele zintuiglijke genoegens in petto ! Zowat halverwege richting Zweden
riep Eddy me, hij had dolfijntjes gehoord Het duurde
even vooraleer we ze zagen, ze zijn ongelooflijk snel, maar we zijn er dan toch
in geslaagd ze te fotograferen.Ze vonden het blijkbaar erg prettig om in ons
kielzog te zwemmen want ze zijn vaak teruggekomen.Heel lieflijk om te
zien, echt een waar genoegen !
23-06-2011
Bjorko - Orust
Zweden is prachtig, we
zijn er maar enkele dagen geweest maar hebben een onvergetelijke
verkenningstocht gemaakt, waarbij we gelukkig veel gezeild hebben, heel rustig
, op het fokje alleen, maar dat gaf ons veel gelegenheid om rond te kijken,
mijn e-reader kan hier niet tegen op !!!Dankzij Jaaps hoge mast konden we ons oorspronkelijke geplande route
niet volgen (brug!) waardoor de route werd veranderd.Heel toevallig hebben we zo een heel mooi
smal fjordje ontdekt op weg naar naar Marstrand .Marstrand is een heel
mondaine stad met heel veel oude glorie en een fort. Mooi!
Diezelfde avond zochten
we een nieuw ankerplekje en een man op de kant riep naar Jaap en Janneke dat ze
daarprima konden aanleggen met hekanker
(anker vanachter en dan vooruit varen om je boot van voor aan de rots vast te
maken) Nou, wij zagen dat niet zo goed zitten, bij ons in B-NL-F- UK is dat
helemaal niet ingeburgerd, maar hier is het een doodnormale zaak.Jaap heeft ons dan een prachtdemonstratie
gegeven over hoe je dat moet doen, als volleerd hekanker-gebruiker, terwijl
achteraf bleek dat het voor hem ook de eerste keer was
Een deel van de reden
waarom het zo moeilijk internetten is, is dat we omzeggens niet naar havens
gaan, de idyllische ankerplekjes zijn hier zo talrijk !
De mensen zijn
vriendelijk en onze boot wordt wel eens gefotografeerd, het blijkt dat ze hier
zeldenBelgen zien!
Vandaag hebben we alles uit de kast gehaald, niet van zeilen, maar van winterkleren, inclusief handschoenen! De temperatuur onder de buiskap was 16 graden, in de wind zal dat zeker nog heel wat minder zijn geweest... Maar niet getreurd, er was tenminste wind, veel wind, we gingen hard met 1 reef en een deels ingerolde fok. Met een gemiddelde van 7,7 knopen waren we zeer tevreden !!! Ik was in het begin van de dag wel wat misselijk van de achterwaartse wind, de boot rolt dan veel, maar heb dan zo'n fameus pilleke genomen, uurtje geslapen en ik was weer helemaal in orde ...
Mijn eerste impressie van Denemarken ( vandaag laatste dag want morgen naar Zweden) is dat het landschap lager is dan ik me had voorgesteld, heuvelachtig, maar niet hoog. Proper, weinig bevolkt, vriendelijke mensen die goed engels praten, en heel klassieke voortuintjes in de stadjes, met oude rozen en stokrozen en exact hetzelfde soort onkruid als bij ons thuis Ze doen veel moeite om de haventjes pittoresk en attractief te maken, maar achter de haventjes is het vaak wel vergane glorie ...
En niet te vergeten : vandaag geskypt met het thuisfront, ook altijd weer fijn!!!
Die pet, die heb ik eigenlijk nooit op, dat was puur voor de foto !
Wij zijn vandaag rond 13:30 vertrokken richting Grenaa, dat ligt op de oostkust van Denemarken. Gezien de sterke westwind hebben we gekozen om aan hoger wal te blijven, eilandjes zijn dus even uitgesloten. Het was een koude maar wel mooie zeildag, en dankzij de aanpassingen aan de zeilen is het zeilwisselen dat het een lieve lust is ! Alvast een paar fotootjes van eerder
De zeebewaakster van Bogense en de bootbewaakster van de Watergeest, niet helemaal hetzelfde !
Heel onverwacht toch een internetje gevonden! Gisteren hadden we helemaal niet zó n leuke dag, Ward moest terug naar huis en het regende. We zijn van Haderslev naar Bogense gevaren, de kleuren waren overwegend grijs Vandaag was het helemaal anders, een heerlijke wind in de voormiddag, in de namiddag viel ie helaas weg en werd de trip ingekort : van Bogense naar Ebeltoft, zo'n 35 mijl geloof ik . Wel in de zon gezeild, daar kikker je van op ! En ondertussen loopt alles gesmeerd aan boord! Morgen is het plan Greena, niet het eilandje Almholt (tussen Denemarken en Zweden) er komt veel wind naar schijnt .... oh ja, nog even dit , nu ik de foto s op ward zijn blog heb gezien : we hebben "gevlinderd" met de High Aspect en de Code Zero en dat ging goed, maar met de spinaker ging het beter .
Arosund of iets wat er op lijkt, het is dus gelukt : ik wilde graag voor Ward dat hij effectief tot in Denemarken zou geraken en het is ze gelukt, ze zitten nu ter hoogte van het eiland FYN, ter hoogte van het stadje Aro liggen ze in een haventje, maar wel aan de kant van het vaste land, en daar is een goede reden voor ! Ik vertrek dus heel zeker morgenvroeg, ik heb nog een extra dagje verlof gevraagd en gekregen en aangezien ze niet ver in Denemarken zitten, rij ik er morgen naar toe, zonder overnachting . Mochten ze op een eiland liggen, dan zou ik nog een overzet moeten nemen en dat is me te veel gedoe ... Ik doe dat wel vaker, zulke afstanden...maar dan voor het werk. Op verzoek van Eddy breng ik niet enkel brood van bij de bakker mee, maar ook gebak! Daar moet ik wel wat om lachen, hij is een échte Limburger aan het worden Zo, wellicht wordt er de komende dagen niets bijgevuld omwille van technische redenen (geen internet), maar ik ga zeker nog schrijven van zodra het me lukt !
Wel, het kielerkanaal zit erop, ze vonden het niet saai, en hun verbazing was groot toen ze hoorden vandaag dat ik een 'foto' heb van het moment dat ze onder de Rensburgbrug doorvoeren. Ze hebben het laatste stuk van de Kielerfjord (meende dat Eddy het zo noemde) gezeild naar Maasholm, noordwaarts dus en daar liggen ze nu voor anker. Dat is de eerste keer dit jaar, dus als ankertest kan het dienen. Het is wel eens fijn te ankeren, lekker goedkoop, je moet geen havengeld betalen, maar je kan niet aan de kant of bij de Meri aan boord om wat te pintelieren, tenzij je het rubberbootje opblaast . Maar daar heb ik niets van gehoord. Wat ze morgen gaan doen, geen flauw idee, het weer wordt niet zo goed, veel wind (dat is die wind die Lore heeft proberen tegen te houden op haar fiets vandaag, denk ik ) en wellicht ook in de namiddag plensbuitjes, ach, ik zou er ook niet zo veel zin in hebben dan. Maar voor Ward zou het natuurlijk fijn zijn mochten ze nog even kunnen doorzeilen zodat ze écht in Denemarken zijn ...
Ikzelf heb vandaag boodschappen gedaan, de laatste huiselijke klusjes afgewerkt en de tuin geinspecteerd. Dat ziet er goed uit, vooral de appelboompjes en de appelhaag doen erg hun best dit jaar, wellicht omdat ik mijn snoeischaar daar iets minder gebruikt heb, zeker? De oogst wordt rijkelijk, minstens 60 stuks! Dat is een tienvoud van vorig jaar. Ik zal er een fotootje van de huidige stand van zaken bijvoegen, zodat we, als we terug zijn, een verglijkingspunt hebben !
Nu vond ik het toch wel erg leuk, zowat een half uur geleden : ik belde naar Eddy en hij vertelde dat ze bijna in Rendsburg zijn, zowat halverwege het kielerkanaal. Daar zullen ze overnachten, ze zijn vanmorgen rond 7 uur vertrokken op Helgoland en dus nu, zowat half 9 's avonds zullen ze aanmeren. Tijdens ons gesprekje google ik even en zie dat ze een webcam op de brug van Rendsburg hebben staan. Aan die brug hangt een soort van pontje aan de onderkant dat heen en weer over het kanaal beweegt, daar moesten ze voor uitkijken. Vreemd vind ik het !
Maar, wat fijn, ik heb de Meri en de Watergeest zien passeren ! Ik heb er een fotootje van proberen maken , als jullie erop klikken zouden jullie het moeten kunnen vergroten en de Watergeest onder de brug door zien varen ... We passen elke dag een andere techniekje toe om aan foto's te geraken
Vandaag dus op naar het Kielerkanaal, voor sommigen erg saai en voor anderen een beleving : het is het kanaal dat de Noordzee verbindt met de Oostzee en er zit zeer veel beroepsvaart op dat Kanaal. Logisch, als het niet hoeft, vaar je niet helemaal rondom Denemarken heen !
Net weer even geskypt met Eddy, dat doet me nu eens echt deugd! Ik geef het toe, ik mis hem! En ons ma en pa zijn ook even op verlof, dus tja, even wennen !! Gelukkig heeft Ward een klein laptopje, met wérkende batterij en hebben ze net in een internet-café op Helgoland kunnen skypen, gratis voor niets (voor zij die het niet kennen : Skype is een gratis 'telefoon met video' via het internet). Ze zijn uit eten geweest en Eddy heeft een overheerlijke gegrilde visschotel gegeten en het had hem super gesmaakt! Hopelijk heeft ie goed opgelet hoe ze het precies klaarmaakten, kwestie van het na te bootsen als we binnenkort onze eerste kanjer bovenhalen. Ondertussen zitten ze dus een biertje/ Calvadoske of wat dan ook te drinken in een internetcafé, Janneke met een humeur dat wellicht tegen het vriespunt aanleunt want haar iPhone is kapot, tja, al die moderne dings zijn niet meer te missen. Ik besefte opeens dat we straks 2 laptops aan boord zullen hebben, maar beide hebben geen werkende batterij, die dingen zijn vaak al heel snel kapot. Wilde nog gauw eentje bestellen via internet, maar voor de 225 euro wat zoiets kost, zal ik in de havens wel kaartjes kopen om internet toegang te krijgen. Niet aan gedacht, had ik eerder moeten bedenken! Tja, misschien kan ik wel met electriciteitsdraad terecht in zo'n internetcafé ... Helgoland is autovrij, je mag er naar het schijnt niet eens fietsen en het is er heel gemoedelijk. Best eens kijken op hun website !
Morgen starten ze aan het Kielerkanaal, van Brunsbuttel naar Kiel. Dat zal 2 dagen duren. Dus zo heel ver zal ik niet moeten rijden, het wordt geen Arrhus , zoals eerst gedacht, maar toch : ik ga een overnachtje doen in de buurt van Hamburg .... Zal stilaan eens kijken naar een hotelletje.