De Duits-Roemeense schrijfster Herta Müller ontvangt dit jaar de Nobelprijs voor Literatuur.
Müller is de eerste Duitstalige schrijvster die de belangrijkste literaire prijs ter wereld krijgt sinds Elfriede Jelinek (2004). Zij krijgt de prijs voor 'de concentratie van haar poëzie en de eerlijkheid van haar proza waarmee ze het landschap van hen schetst die niets bezitten', aldus de Zweedse Academie.
De van oorsprong Duitstalige, maar in Roemenië geboren schrijfster debuteerde in 1982 met de roman Niederungen. Omdat ze weigerde met de Roemeense geheime dienst Securitate samen te werken, kon die alleen als illegale uitgave verschijnen. In 1987 emigreerde ze met haar toenmalige echtgenoot naar Duitsland.
Haar Nederlandse uitgever, Eric Visser van De Geus, wordt door Knack op de hoogte gebracht dat deze auteur uit zijn stal de Nobelprijs wint. Het duurt even voor hij uit zijn woorden kan komen. 'Wauw!', zegt hij. En: 'gossiemikkie, wat fijn!'. En: 'tjongetjonge, niet te geloven!'
'Voor mezelf wist ik al jaren dat zij de prijs een keer zou winnen', vertelt hij even later, 'maar twee, drie maanden geleden kocht ik de rechten op haar laatste boek Atemschaukel. Toen zei ik: Herta Müller gaat hem dit jaar krijgen. Alle ingedriënten zitten er in. Het onderwerp, de kwaliteit. Het is zo goed. Ria van Hengel is dat nu voor ons aan het vertalen.'
Atemschaukel gaat over een jonge Duitstalige Man die tijdens de Tweede Wereldoorlog wordt gedeporteerd naar Rusland. Het boek staat symbool voor het lot van de Duitstalige bevolking in Transsylvanië na het einde van de oorlog. Atemschaukel is ook genomineerd voor de Deutschen Buchpreis, de Duitse Bookerprize, waarvan maandag de winnaar bekend wordt gemaakt.
Koning Carl XVI van Zweden reikte de Nobelprijs op 10 december, de geboortedag van Alfred Nobel, in Stockholm uit. Aan de prijs is een geldbedrag verbonden van 10 miljoen Zweedse kronen, ofwel ongeveer 1 miljoen euro. (Knack)
17-10-2009 om 00:00
geschreven door laura
Categorie:internationale prijzen
|