Fietsen door Palestina, een zwerftocht tussen Joden, Palestijnen en Jordaniërs
Foto

Foto

Foto

Zoeken in blog


Archief
  • Alle berichten

    Inhoud blog
  • Route met de fiets en ander transport
  • Laatste foto's van Jeruzalem... :-(
  • Jerusalem by night in beeld....
  • Jeruzalem bij nacht en dag...
  • Van Petra (Jordanie) via Amman naar Jeruzalem
  • Foto's reis Petra-Amman-grens-Jeruzalem
  • De bergen in naar Petra en bezoek van de site
  • Van de death sea naar Petra: foto's en verslag
  • Foto's en verslag 28
  • Foto's en verslag 26
  • Foto's en verslag 24
  • Foto's en verslag 20
  • Foto's en verslag 1
  • Foto's en verslag 31
  • Foto's en verslag 30
  • Foto's en verslag 29
  • Foto's en verslag 27
  • Foto's en verslag 25
  • Foto's en verslag 23
  • Foto's en verslag 22
  • Foto's en verslag 21
  • Foto's en verslag 19
  • Foto's en verslag 18
  • Foto's en verslag 17
  • Foto's en verslag 16
  • Foto's en verslag 15
  • Foto's en verslag 14
  • Foto's en verslag 13
  • Foto's en verslag 12
  • Foto's en verslag 11
  • Foto's en verslag 10
  • Foto's en verslag 9
  • Foto's en verslag 8
  • Foto's en verslag 7
  • Foto's en verslag 6
  • Foto's en verslag 5
  • Foto's en verslag 4
  • Foto's en verslag 3
  • Foto's en verslag 2
  • Van Israel naar Jordanie: kort berichtje
  • Het meer van Galilea, de echte oorsprong van ons Christendom
  • Foto's
  • Foto's
  • Janin via een vreselijke grenservaring naar Nazareth en het meer Galilea
  • Nablus naar Janin, gewoon vrij fietsen kan niet...
  • Foto's !
  • Van Tel Aviv naar het binnenland van Israel
  • Absolute veiligheidsmaatregelen bij El Al


  • Paul Coolen
    12-01-2010
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Jerusalem by night in beeld....

    Een kerk achter het Christelijk centrum waar ik 2 nachten verbleef www.cmj-israel.org

    Een hele avond tot na middernacht ronddwalen in een uiterst rustige oude binnenstad.

    De klaagmuur waar Joden de verwoesting van hun tempel bewenen aan de overgebleven westelijke muur:






    Tempelberg met de Rotskoepel:


    Straatjes in de binnenstad....






    Tussen al deze romantiek 'Big brother' is watching you !




    En geen kat te zien:










    Mijn overnachtingsplaats:






    12-01-2010, 00:00 geschreven door Paul Coolen  


    11-01-2010
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Jeruzalem bij nacht en dag...

    Foto's oploaden lukte mij ditmaal niet dus die volgen nog !

    Jeruzalem, toch wel een fabelachtige stad. Na aankomst en installatie in mijn kamertje van dit Angelic Christian Centre ben ik gaan rondwandelen in de oude stad van 21u tot over middernacht. Het was er merkwaardig rustig. De straten waren bijna volledig leeg, geen cafe's... Geen doodse touristische stad maar een plaats waar tienduizenden Joden, Arabieren, Christenen, Armeniërs en anderen gewoon thuis binnen zaten. Een vreemd vredig gevoel hing over deze intense stad. Jeruzalem by night.

    De stad bestaat in hoofdzaak uit 4 volkswijken: een Joodse, Christelijke, Arabische en een Armeense. Als je er in rondwandelt merk je vrij scherp wanneer je van de ene zone in de andere wandelt. Bezoek aan de klaagmuur waar religieuze Joden hun verwoeste tempel komen betreuren: voortdurend knikkend, buigend, jammerlijke klaaggebeden, de talloze briefje in de spleten van de stenen. Een pakkend gebeuren waar ik 's avonds laat bijna als enige buitenstaander bijstond met een geleend keppeltje op mijn hoofd. Op de plaats van de tempel (boven de klaagmuur) werden de Rotskoepel en de Al Aqsa Moskee gebouwd.

    Overdag bezoek aan de 4 buurten, de grafkerk waar Christus volgens het geloof gekruisigd, gestorven, gebalsemd en begraven is. Het was er weer zeer rustig in de voormiddag in tegenstelling tot drukkere periodes met eindeloze rijen. Bezoek aan de plaats van de oude tempel met Islamitische monumenten: de ingang was moeilijk te vinden en weer onder controle van de Israelis. Als je aan een Israelische soldaat (die nota bene vlak bij deze ingang stond) vroeg hoe ik op de tempelberg geraakte wist hij het niet. De ordediensten hebben blijkbaar de orders of de neiging om de islamitische plaatsen dood te zwijgen. Je voelt hier duidelijk hoe werelden zich scheiden.

    Een fietstocht door het nieuwe Joodse West Jeruzalem met zicht op de Knesset (parlement, zwaar beveiligd) en varia. Met de fiets nog een laatste rit rond de stad met de Olijfberg in de avondzon. Hier staan geen olijfbomen meer maar wel duizenden witte graven. Volgens de Christelijke overlevering zou Jezus zich hier op de avond voor zijn gevangenneming nog met zijn leerlingen teruggetrokken hebben.

    Avondmaal in het erg Christelijke centrum waar ik overnacht. Gesprekken over de problemen van de regio, geloof... Je voelt dan weer dat elkeen de neiging heeft vanuit eigen overtuigingen de 'waarheid' te poneren.

    Morgen fietsen naar het treinstation voor een rit naar de luchthaven waar ik 3u op voorhand moet zijn. Ik zal sowieso een verdacht persoon zijn voor de luchtvaartmaatschappij El Al: stempels in paspoort van Jordanie (2x), alleen, man, fiets, gesignaleerd bij verschillende checkpoints van de West Bank, geen vast programma maar steeds onbekende adressen, landkaarten in Hebrew....... Het zal weer een leuke controle en gesprek worden in de luchthaven ! Nu, ik ben sinds de grensovergang van Janin heel wat gewoon !

    Wat heeft deze tocht mij nu bijgebracht? Alleszins een heel divers en concreet beeld van de lokale situatie in de verschillende delen van het oude Palestina: Israël, Westelijke Jordaanoever, Joodse nederzettingen op de Westbank, muren en vestigingen, talloze militairen , PLO-stad Nablus, Galilea, Oostkant van Jordanie, Dode Zee... Het is een verschikkelijk beladen en belast gebied waar mensen op basis van historische en religieuze redenen denken aanspraak te moeten maken op land. De Israëlis zijn hardnekkig, professioneel, een hecht volk. Ze hebben een fundamentele hoop dat ooit op de tempelberg hun 3de tempel zou gebouwd worden op hun heilige grond. Sommigen vermoeden zelfs dat deze vanuit de hemel zal neerdalen en de moskee en rotskoepel zal verpletteren. Palestijnen zijn gefrustreerd en vernederd omdat ze hun land hebben moeten verlaten en met honderdduizenden naar de Westbank en Jordanie gevlucht zijn. Hun hele leven wordt gecontroleerd door Israël door vele foute wanhoopsdaden uit het verleden. Hun levensstandaard is erg laag in vergelijking.

    Belgie lijkt dan toch weer model te staan voor een botsing tussen 2 culturen waarvoor enkel een schot uit een karabijn is afgegaan lang geleden in de Voerstreek. Deze extreme beveiligde en gebetonneerde situatie in Palestina heeft voorlopig een gespannen rust gegeven maar is op termijn niet haalbaar. Deze muur zal ook ooit vallen....

    En ik? Deze 12 dagen waren erg waardevol. Mijn hoofd in de wind en de zon, alle zintuigen gericht op steeds wisselende omgevingen en volkeren, zwervend door een land dat heilig is voor velen. Wel, voor mij was deze tocht ook wel wat heilig. Bedankt voor de kans, bedankt het mee beleven, bedankt voor de reakties ! Tot......

    11-01-2010, 00:00 geschreven door Paul Coolen  


    10-01-2010
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Van Petra (Jordanie) via Amman naar Jeruzalem

    Een busje bracht me vroeg in de ochtend van Petra naar Amman, de hoofdstad van Jordanie. Een tocht over de eindeloze woestijnhoogvlaktes van Jordanie. Het was wat klungelen met de grote fiets in het busje want de hele middengang was geblokkeerd dus telkens er iemand uit moest..... Gelukkig was de bushalte van Amman bovenop een van de heuvels waarop Amman gebouwd is ,een lange afdaling dus naar het centrum van de stad.

    Een vuile stad met een dikke laag smog. Mijn neusgaten gingen er van dicht en ik voelde bij het fietsen dat er weinig zuurstof in de lucht zat. Een snel bezoekje dus aan het centrum dat weinig meer voorstelde dan auto's, auto's... en bijna 2 miljoen inwoners. De stad is op heuvels gebouwd dus op en neer. Er ligt een Romeins theater,de Koning Abdullah I Moskee en een tempel van Hercules. Maar... ik had echt geen zin om dit te gaan zoeken.

    Amman ligt erg hoog ten opzichte van de Dode Zee en de Jordaan (grens met Israel). Na wat heuvels beklimmen werd dit dus een lange lange afdaling van wel 30 (!) km naar -300m. Eindeloos en snel (ditmaal met helm) naar beneden suizen onderweg zelfs vrachtvervoer voorbijstekend.

    De grens met Israel viel 'beter mee ' dan de vorige maar het is toch huilen met de pet op. Een dure bus over de Jordaan, controle, controle, controle... stomme vragen: Waar ga je overnachten? Weet ik niet. Was je in de West Bank? Euh... Heb je vrienden in de Arabische gebieden en Israel? Nog niet.. Welke landen heb je nog bezocht? Ik gaf een lijst van namen waaronder Irak, Noord Korea, Iran, Jemen, Lybie.. . Heb je een wapen? Natuurlijk ... Wanneer vlieg je terug en geef me je ticket. Waarom ben je alleen? Je mag mijn vrouw bellen. Wat is je doel? Toerisme natuurlijk. Stom, dom... Voor de veiligheid? Ja, maar deze streek is op dit gebied compleet crazy. Misschien wordt deze blog door de Israelische geheime politie nu misschien zelfs gescreend op terror... woorden.

    De reisdag is wel bijzonder snel verlopen want na de grens nog een busje naar Jeruzalem met onderweg een arrogante Israelische soldaat die ons allen nog eens deed zwaaien met ons paspoort. Onmiddellijk in het hart van Jerusalem. Mijn doel was om ook in spirituele centra te verblijven. Wel, ditmaal is het me gelukt: een echte Anglicaans Christelijke huis met simpele kamers, prachtige kerk met binnentuin, gebouw uit de 19de eeuw... en zeer betaalbaar. Geen TV maar wel bij mijn eerste rondgang in de kerk een korte deelname aan een Amerikaanse groep Christenen die een rondegesprek hadden over psalm 29 ( Wie is God?). Alleen maar geluisterd, zonder woorden, hoe sterk deze mensen geinspireerd waren door hun geloof. Dan de oude stad in voor een rondwandeling met nu even internet voor blog en foto's. Tot morgen !

    10-01-2010, 20:32 geschreven door Paul Coolen  


    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Foto's reis Petra-Amman-grens-Jeruzalem

    2 tijdelijke reisgezellen in Petra, een alternatieve Duitser met veel reiservaring (heel toffe gast) en een Chinees-Franse vrouw die aan een aktie deelnam voor Gaza waar het 'the worst of all is', een erg moedige sociale dame.




     

    Met een busje door het hoge binnenland van Jordanië, eindeloze droge woestijnvlaktes....

     

    Onderweg een echte Arabische koffie !



     

    Mijn fiets en ik die het busje wel wat in beslag namen.

     

    Amman na de bushalte afdalend naar het centrum.

    Een moskee en veel lawaai, smog en heuvels...

     

    Idem...

     

    De bekende Moskee, denk ik...

     

    Smog als een bruine laag over de stad. Ik zou er niet kunnen in leven.

    Eerder een autostrade dan fietsweg maar dit was maar tijdelijk.

     

    Reduce speed now: no way! Dit was te mooi, 30 km goede asfalt en een helling om u tegen te zeggen!



    10-01-2010, 00:00 geschreven door Paul Coolen  


    09-01-2010
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.De bergen in naar Petra en bezoek van de site

    Vanuit de vlakte van de dode zee was het bijna onmogelijk om op korte tijd naat het beroemde Petra te fietsen: heel hoog en heel ver ! Daarom stopte mijn fietsdag in de hete namiddag rond 15u. Onmiddellijk op zoek gaan naar een chauffeur die mij hoog in de bergen zou brengen. Engels is hier weinig gekend maar na hier en daar lukraak wat mensen aanspreken is het mij gelukt. Een tocht door betoverende landschappen naar de regio Petra bij erg koude temperaturen. Goedkoop zeer simpel hotelletje, koude nachten, wel goed eten en internet.

    Bezoek aan Petra. De Nabateërs vestigden zich in deze regio van Jordanie vanaf de 2de eeuw voor Christus op een belangrijke handelsroute tussen India, China en de Middelandse zee. Ze konden tol heffen op wierook, zijde, specerijen, ivoor, dierenhuiden.... Dit gaf hun voldoende rijkdom om de stad Petra te stichten. Een machtige site die bijna grotendeels uit de rotsen werd gehouwen en slechts via  1 nauwe lange kloof te bereiken was. Foto's zeggen nog meer:

    Te paard door de site ging ook, wandelen was toch leuker.




    De enige soms 80m hoge kloof naar de stad. De uitgeslepen randen links waren de toevoerkanalen van water.








    En dan erg plotseling een van de hoofdmonumenten van Petra !







    Een amfitheater door de Romeinen herbouwd voor 4000 toeschouwers.

     

    De hoofdstraat met markt en tempel.



    Een wandeltocht naar een nog hoger gelegen klooster:



    Vreemde vormen, diepe kloven...

    Het hoger gelegen heiligdom opnieuw volledig uit de rotsen gehakt.



    09-01-2010, 00:00 geschreven door Paul Coolen  


    08-01-2010
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Van de death sea naar Petra: foto's en verslag



    Dure hotels vlak naast krotten aan de dode zee...



    En maar bijbouwen.



    Onderweg een theekranje met Jordaniers die een dagje uit hebben. Het idee van de tulband kwam van hun !



    Een zeldzame foto van een moslimvrouw met toestemming. Ze studeerde filosofie en kleedde zich bewust op deze wijze.




    Eindeloos lang....





    Jordanië is een rijk van koningen en is daar trots op !



    De dode zee is eigenlijk een soort licht pekelwater met dus enorm veel zout. Dit droogt op, vandaar de witte zoutkristallen.



    Een simpele sappige tomaat kan bij deze warmte heerlijk zijn.



    Droog en eigenlijk bijna heet !





    Mijn zadel heb ik gemaakt met Israëlische plakband waar ik nu mee in Islamitisch Jordanië fiets. Als dat geen bindmiddel is !



    Droog en heet. In de zomer is het hier dikwijls tussen 40-50 graden ! Niet uit te houden !



    Zomaar onderweg Jordaanse kinderen...

    08-01-2010, 00:00 geschreven door Paul Coolen  


    07-01-2010
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Foto's en verslag 28





    Weer even tijd voor een stiltestop...

    07-01-2010, 20:44 geschreven door Paul Coolen  


    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Foto's en verslag 26



    Een eindeloos lange weg naar het zuiden richting dode zee.



    Water wordt uit de Jordaan gepompt naar dit reservoir dat als een soort watertoren dienst doet. Van hieruit vloeit het dan over de velden voor irrigatie. De Jordaan wordt zo door Israelis, Palestijnen, Jordaniers... leeggezogen met lage waterstand tot gevolg ook in het meer van Galilea en de Dode Zee. Water zal zeker een van de belangrijke redenen worden voor toekomstige oorlogen.

    07-01-2010, 20:41 geschreven door Paul Coolen  


    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Foto's en verslag 24



    Een vriend van de profeet Mohammed zou hier begraven liggen met als gevolg een immens duur complex.

    07-01-2010, 20:33 geschreven door Paul Coolen  


    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Foto's en verslag 20



    Nee, Anne, dit was maar alsof ;-) .



    's Morgens heel vroeg (6u) op weg om de straatkinderen voor te zijn... (foto van het pension).

    07-01-2010, 20:27 geschreven door Paul Coolen  


    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Foto's en verslag 1



    Een oude vissersboot uit de 1ste eeuw. Vanop zo'n bootje heeft Jezus zeer waarschijnlijk zijn leerlingen en het volk toegesproken vanop het water van het meer van Galilea is een rustige baai.


    Een tekst uit het museum van de boot.

    07-01-2010, 19:29 geschreven door Paul Coolen  


    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Foto's en verslag 31



    Zwarte zeeklei die niet aan mij besteed is. Een redelijk belachelijk zicht bij jonge gezonde toeristen...



    Eindelijk ! Je zou zo inderdaad de krant op het water kunnen lezen...

    07-01-2010, 00:00 geschreven door Paul Coolen  


    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Foto's en verslag 30



    Nee, dit is geen zoo...



    En neen, dit is niet voor toeristen maar van de jongen zelf.

    07-01-2010, 00:00 geschreven door Paul Coolen  


    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Foto's en verslag 29





    Vlak voor de Dode Zee dook er een eindeloze droge vlakte op met erg primitieve leefomstandigheden.

    07-01-2010, 00:00 geschreven door Paul Coolen  


    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Foto's en verslag 27



    Kinderen... allemaal op de ezel voor de foto.



    Arbeiders voor de landbouw en familie in primitieve tenten.

    07-01-2010, 00:00 geschreven door Paul Coolen  


    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Foto's en verslag 25



    Een bijzonder rustige en inspirerende stop in een moskee.



    Onderweg Jordaanse legerposten voor de veiligheid en veilig was het er ! Mij lieten rustig zijn. Ze waren erg hartelijk en vriendelijk.

    07-01-2010, 00:00 geschreven door Paul Coolen  


    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Foto's en verslag 23



    Morning has broken in Jordan...



    Life is short, zoals je ziet. Een koe op wacht voor de slagerij gewoon langs de straat.

    07-01-2010, 00:00 geschreven door Paul Coolen  


    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Foto's en verslag 22



    Arabische koffie onderweg...



    Mannen kijken graag naar kaarten en fietsen !

    07-01-2010, 00:00 geschreven door Paul Coolen  


    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Foto's en verslag 21



    Dit was dus de straat waar het mij wat moeilijk werd maar nu zonder jongens....



    In plaats van geld te lenen kan je ook naargelang je financiën verdieping per verdieping bouwen !

    07-01-2010, 00:00 geschreven door Paul Coolen  


    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Foto's en verslag 19



    Een wat hoog getrokken foto van een avondeten met de Jordaanse baas van een pensionnetje. Lekker Jordaans eten.. Vlak hiervoor maakte ik de wat onveilige straatsituatie mee met hele groepjes jongens die riepen, voor mij stonden, steentjes gooiden... waarschijnlijk om te spelen maar ik voelde mij er niet goed bij en liet me dadelijk naar dit pension brengen. Blijkbaar was dit straatamusement enkel hier.



    Jongens van een hoger gelegen dorpje met een heel andere vriendelijkere mentaliteit dan beneden in de Jordaanvallei. Vuurtje stoken, waterpijp roken en op de foto staan !

    07-01-2010, 00:00 geschreven door Paul Coolen  


    Foto

    Foto

    Foto

    E-mail mij

    Druk op onderstaande knop om mij te e-mailen.


    Gastenboek

    Druk op onderstaande knop om een berichtje achter te laten in mijn gastenboek


    Blog als favoriet !


    Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs