Droog
De simpele, droge mening van een studente.
31-01-2011
Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Tips aan Secretary Plus, of hoe een bedrijf zijn eigen raad in de wind slaat

Bijna afgestudeerd. Enkel nog een thesisverdediging voor de boeg. Dit is de ideale periode om als hongerige tijger te springen op de arbeidsmarkt. Sollicitatiebrief: check. Geüpdatet cv: check. Het boeltje verzenden naar verschillende e-mailadressen – geen nood, mijn sollicitatiebrief werd telkens aangepast aan de vacature – en dan … wachten. Al vanaf het eerste halfuur nadat de mail verzonden is, wordt de refresh button van de mailbox danig op de proef gesteld. Hongerige tijgers, die (bijna-) afgestudeerden! Geduld is een schone zaak, zegt men dan.

De jacht is nog steeds geopend, maar ik heb wel al respons op enkele van mijn e-mails gekregen. Dit blogbericht gaat over een welbepaalde e-mail die ik heb ontvangen als antwoord op mijn sollicitatiebrief. U leest de veel te uitgebreide informatie vanaf de paragraaf hieronder.

Sommige werkgevers of uitzendbureaus zijn beleefd genoeg om je een antwoord op je sollicitatiebrief te sturen, of het nu slecht nieuws is of niet. Maar de mate waarin jouw sollicitatie persoonlijk wordt besproken in hun antwoord, varieert ongelooflijk, zo heb ik gemerkt. Een raad aan alle recruteerders en bedrijven: pas op met geautomatiseerde antwoorden op sollicitatiebrieven! Het ene welbepaalde antwoord dat ik in deze – waarschijnlijk nutteloos om te lezen – tekst las, was zo’n geautomatiseerd antwoord. En ik moet zeggen: het paste absoluut niet. Let me explain.

Ik had enkele weken geleden mijn sollicitatiebrief en cv opgestuurd voor een bepaalde vacature naar kantoor "Leopold" van Secretary Plus  in Brussel. Nog niet gehoord van Secretary Plus? Wel, Secretary Plus is een uitzendbureau dat vooral gespecialiseerd is in het selecteren en uitzenden van assistenten, maar ook voor iets hogere functies.

Secretary Plus heeft, naast de gewone website met info over het bedrijf en met vacatures, ook een website die bedoeld is voor huidige assistenten: Assistant Plus (www.assistantplus.be). Op deze website vind je tal van informatie, normen, regeltjes en tips over correspondentie, communicatie, taalgebruik, enzovoort, enzoverder.

De dame die me een antwoord stuurde op mijn sollicitatiebrief, had blijkbaar niet door dat ook Secretary Plus zich ook best zou houden aan die normen en regels voor correspondentie. Hieronder kan je het antwoord van de dame in kwestie op mijn kandidatuur lezen:

Beste,

 Wij hebben uw CV zeer goed ontvangen en danken u voor het vertrouwen dat u in Secretary Plus stelt.

 Na grondige analyse van uw CV en het nagaan van de vereisten voor de openstaande vacatures, besloten wij uw kandidatuur niet te weerhouden.

 Wij raden u aan regelmatig onze website (www.secretary-plus.be) te consulteren.

 Indien u nog vragen heeft, aarzel dan zeker niet ons te contacteren.

 Met vriendelijke groeten,

Square de Meeûs - de Meeûssquare 19-20 -Bruxelles 1050 Brussel
Tel. +32 (0)2 289 06 90- Fax +32 (0)2 289 06 99
www.secretary-plus.be

 

Vind je de negatieve en positieve punten? Ik zet ze anders even op een rijtje:

Positief is de bevestiging dat ze de e-mail ontvangen hebben en dat ze de zender bedanken voor het vertrouwen in hun bedrijf. Dit wordt vaak aangeraden. Tijdens mijn lessen over professionele communicatie is dit vaak vermeld geweest.

Een ander positief aspect is de verdere ‘hulp’ die in het antwoord staat, ook iets wat wordt aangeraden, zeker bij slechtnieuwsbrieven. Ik word namelijk aangeraden om de website in het oog te houden. Nu ja, zo’n hulp is dat ook weer niet.

Nu kunnen we overgaan naar de negatieve punten. Laten we het eerst wat informatie lezen op de site van Assistant Plus: “Het verzenden van een zakelijke e-mail vereist evenveel aandacht als een officiële brief. Gebruik dan ook de juiste aanspreking, een formele toon en een sobere opmaak”.

Oké, dus een zakelijke e-mail is hetzelfde als een zakelijke brief? Dan kijken we eens naar de normen en regels van een zakelijke brief, ook te vinden op Assistant Plus, bijvoorbeeld in het artikel met als titel: De opbouw van een brief. In deze tekst is onder anderen het volgende te lezen: “Schrijf de aanspreking voluit en begin deze met een hoofdletter. Men plaatst geen komma na de aanspreking. Indien je de naam van de geadresseerde kent is het belangrijk deze toe te voegen om de brief te personaliseren. Bijvoorbeeld: Geachte mevrouw Peeters”.

Merkt u al enkele verschillen op? Juist ja. Hoewel Assistant Plus (“Powerd by Secretary Plus”) zegt dat je geen komma na de aanspreking mag zetten, staat het wel in de geautomatiseerde afwijzingsbrief van Secretary Plus. Nog een verschilpunt: de aanspreking. Hoewel Secretary Plus op haar website voor huidige assistenten aanraadt om de naam van de geadresseerde te vermelden als je die kent, gebeurt dit niet in de geautomatiseerde e-mail. Als verzender van een e-mail, kan ik aannemen dat mijn naam bij de ontvanger bekend is, niet? Het lijkt erop dat een uitzendbureau, dat graag anderen regeltjes en normen uitlegt, ze zelf niet hanteert. Lang leve de ironie.

In een ander artikel, Vijf vuistregels voor klantvriendelijke brieven, staat het volgende te lezen: “Vermeld de naam van de geadresseerde (aanhef), uw eigen naam (ondertekening) en andere klantspecifieke gegevens”. In dit artikel wordt de aanhef dus ook besproken. Maar focus je in deze zin op het vervolg: de ondertekening. Scroll nu naar boven om een ondertekening te vinden in de geautomatiseerde e-mail voor sollicitatieafwijzingen van Secretary Plus. Gevonden? Inderdaad. Niet aanwezig. Tenzij er iemand in Secretary Plus Leopold wel een heel vreemde naam heeft dat lijkt op een adres. Je naam wordt sowieso duidelijk wanneer je een mail stuurt: dan komt de naam van de afzender, of het e-mailadres van die afzender, in je inbox terecht, samen met het onderwerp van het bericht. Maar als je in de brief zelf jouw naam niet eens vermeldt, dan is dat net hetzelfde als een brief die je per post verstuurt: je zou dan een brief sturen met enkel je naam op de achterkant van de enveloppe, maar niet in de brief zelf. Ik neem aan dat zoiets nogal raar is. Voor een e-mail is dat net zo raar.

Laat ons eens overgaan op een artikel dat specifiek bedoeld is voor slecht nieuws, zoals de e-mail die ik ontvangen heb van Secretary Plus. Hieronder lees je een ingekort artikel dat te lezen is op Assistant Plus:

Hoe bouw je een slechtnieuwsbrief op?

1. Begin met de aanleiding en het onderwerp van de brief

Vb. Hartelijk dank voor uw brief van 31 augustus 2010. Hierin solliciteert u naar de functie van Marketing Assistant bij Claes & Partners. Wij hebben uw brief zorgvuldig gelezen en reageren graag als volgt. 

2. Schets de situatie en geef aan wat er normaal gesproken nodig is om tot een positief bericht te komen in plaats van een negatief besluit.

Vb. Wij kregen enorm veel reacties op deze vacature. Het aanbod aan geschikte sollicitanten was groter dan verwacht. Dit maakte de uiteindelijke keuze niet eenvoudig.

3. Deel het slechte nieuws correct mee met de juiste onderbouwing. [De lezer] voelt het aankomen, waardoor het nieuws minder hard aankomt. In dit geval wordt er aangegeven dat de lezer niet zal worden uitgenodigd voor een sollicitatiegesprek en dus ook niet in aanmerking komt voor de functie. Hier horen een aantal argumenten bij.

Vb. Hoewel uw diploma’s goed aansluiten bij de vooropgestelde eisen, sluit uw werkervaring niet optimaal aan bij de werkzaamheden in onze sector. U werd daarom niet geselecteerd voor de volgende selectieronde.

4. Bied een alternatief aan. […] Door mee te denken met de lezer is de kans op acceptatie groter en blijft de relatie mogelijk in stand. In ieder geval blijft de schade aan het opgebouwde imago beperkt.

Vb. Uw profiel bewaren wij graag in onze databank. We houden u op de hoogte van mogelijke andere vacatures.

5. Sluit de brief neutraal of positief af. […]

Vb. Wij wensen u veel succes met uw verdere sollicitaties.

 

Grappig. Niet één punt wordt in de geautomatiseerde afwijzingsbrief voor sollicitanten gebruikt, of alleszins niet voldoende. Het eerste punt, waarin men de lezer verwijst naar zijn of haar brief, wordt niet gebruikt in de mail van Secretary Plus. De bedanking, dat dan weer wel. Punten twee en drie zijn helemaal niet aanwezig. De dame van Secretary Plus Leopold vermeldde enkel mijn “kandidatuur niet te weerhouden”. Zonder enige vorm van uitleg. Oh ja, en in die zin was er een heel kleine verwijzing te merken (“Na grondige analyse van uw CV en het nagaan van de vereisten voor de openstaande vacatures […]”), zoals het eerste punt in dit artikel aanraadt. Jammer genoeg op de meest algemene manier en niet eens juist. Openstaande vacatures? Enorm algemeen, dit kan eigenlijk geen verwijzing genoemd worden. Ik heb bovendien naar één specifieke vacature mijn kandidatuur opgestuurd. Niet voor alle openstaande vacatures. Nog een geluk dat ik als afzender wél kan verwijzen, met titel en referentienummer van de vacature. Punt vier is ook om te gieren: ik word een alternatief aangeboden, zoals ik al vermeldde bij mijn positieve opmerkingen, maar het gaat over het andere alternatief in de mail: “Indien u nog vragen heeft, aarzel dan zeker niet ons te contacteren”. Als je als sollicitant een geautomatiseerde e-mail krijgt waarin geen enkele informatie staat over het waarom van je afwijzing, dat door Assistant Plus wordt aangeraden, dan heb je inderdaad vragen.

Kortom, hier zijn enkele kleine tips voor Secretary Plus:

  1. Als je zelf aanraadt om brieven, slechtnieuwsbrieven in het bijzonder, persoonlijk te houden en te voorzien van informatie, aanbiedingen van alternatieven, enzovoort, hou je  er dan zelf aan.
  2. Als je normen vermeldt over de aanhef en ondertekening van een brief, hou je  er dan zelf aan.

Je zou denken dat ik een verbitterde sollicitant ben die zich enkel afreageert op een bedrijf omdat ze nog nergens werk heeft gevonden. Ach, mensen, ik ben een starter, zoals ze dat noemen, en ik besef dat de jacht naar een job nog eventjes geopend kan blijven. Ik vond het gewoon verbazingwekkend dat een uitzendbureau dat zoveel aandacht schenkt aan juiste correspondentie, communicatie, taal en andere aspecten, zijn eigen regels en tips in de wind slaat. Mooi bedrijfsimago!

 

Laat ons hopen dat Secretary Plus dit toevallig leest. Beste mensen van Secretary Plus, jullie mogen steeds een opmerking achterlaten. Anderen mogen dit uiteraard ook doen.

Ik ben alvast benieuwd.

 

T.

 

 

 

31-01-2011 om 00:00 geschreven door T.  

0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (1 Stemmen)
Tags:Secretary Plus, Assistant Plus, slechtnieuwsbrief, correspondentie, normen, regels, e-mail, sollicitatie


Inhoud blog
  • Tips aan Secretary Plus, of hoe een bedrijf zijn eigen raad in de wind slaat
  • Speciaal voor dt-twijfelaars
  • De teloorgang van kwaliteitsvolle journalistiek: na de rioolpers, nu ook de internetpers?
  • Kroniek van een geliefde auto
  • België, gij zijt gevangen...
    Zoeken in blog

    Beoordeel dit blog
      Zeer goed
      Goed
      Voldoende
      Nog wat bijwerken
      Nog veel werk aan
     
    Archief per week
  • 31/01-06/02 2011
  • 28/06-04/07 2010
  • 21/06-27/06 2010
  • 07/06-13/06 2010
  • 31/05-06/06 2010

    E-mail mij

    Druk op onderstaande knop om mij te e-mailen.


    Gastenboek

    Druk op onderstaande knop om een berichtje achter te laten in mijn gastenboek


    Blog als favoriet !


    Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs