....Aanneming....
aanneming van werk ((contrat d')entreprise) (contractenrecht) het op zich nemen om een bepaald werk zelfstandig te realiseren
Bestanddelen
-het verrichten van een materieel of intellectueel werk= werkprestatie (ruim domein)
-voorschrijven van voorschrift, publiciteitscampagne voeren,
-onafhankelijkheid van de dienstverrichter. De aannemer staat niet onder het gezag van zijn opdrachtgever (=zelfstandige). Hij blijft principieel vrij in de manier van uitvoeren. Problematiek van de schijnzelfstandigen
-onder bezwarende titel: tegen vergoeding, de prijs kan onbepaald, vast of op bestek zijn
BEPERKINGEN VAN DE VRIJE KEUZE VAN MEDECONTRACTANT
Erkenning van aannemers
-men moet voldoen aan bepaalde ondernemingsvaardigheden
-basiskennis bedrijfsbeheer en technische beroepsbekwaamheden (die sectoraal of intersectoraal worden vastgesteld)à bescherming van de consument
-er is een bijzondere regeling van erkenning van aannemers van werken in de bouw.
Deze erkenning speelt een belangrijke rol voor de waarborgregeling in het kader van de Woningbouwwet. Bovendien kan er de waarborg gegeven worden omtrent de aannemers en tevens de oneerlijke concurrentie te vermijden tussen serieuze aannemers en charlatans.
Registratie van aannemers
-om zwart werk en bedrieglijke praktijken te vermijden
-een opdrachtgever die beroep doet op een aannemer die niet geregistreerd is op het ogenblik van de sluiting van de overeenkomst kan in zekere mate hoofdelijk aansprakelijk worden gesteld voor de eventuele fiscale en sociale schulden van de aannemer. Bovendien is de opdrachtgever verplicht een bepaald percentage van de volledige of gedeeltelijke betaling in te houden en door te storten aan de fiscus en aan de RSZ, als de aannemer niet geregistreerd is op het ogenblik van betaling (dit is niet zo voor natuurlijke personen!)
Verplichte tussenkomst van een architect
-art 4 van de wet van 20 februari 1939 tot bescherming van de titel en van het beroep van architect.
-tussenkomst voor het opstellen van de plannen en de controle op de uitvoering van werken waarvoor wetten, besluiten en reglementen een voorgaande bouwvergunning vereisen.
-er is een onverenigbaarheid tussen het beroep architect en aannemer. (art 6 van bovenvermelde wet). Deze bepaling is van openbare orde.
VERBINTENISSEN VAN DE AANNEMER
1. HET WERK GOED UITVOEREN
Aannemer in het algemeen
-goed uitvoeren: volgens de plannen en e bestekken en volgens de regels van de kunst (deze kunnen zijn vastgesteld in officiële normen vb KB)
-samenspel van inspannings of resultaatsverbintenissen: dit hangt af van geval tot geval, de hoedanigheid van de dienstverstrekker, de aleatoire aard van het werk en de afspraken tussen de partijen. Kan bijna nooit gekwalificeerd worden als uitsluitend één van beide.
-Raadgevings-en voorlichtingsplicht in verband met een verkeerde opdracht: de opdrachtgever is in principe zelf aansprakelijk voor verkeerde bestellingen maar de aannemer mag niet slaafs volgen. De aannemer moet raad geven, doet hij dit niet dan kan hij aansprakelijk gesteld worden. Weigert de opdrachtgever te luisteren moet de aannemer zich terugtrekken
-bewarings en bewakingsplicht
-verantwoordelijk voor conformiteit en zichtbare/verborgen gebreken van het materiaal en de uitvoering van het werk
Architect
-het opstellen van de plannen,
.
-eigen opdracht: waaronder de controle!
-onverenigbaarheid tussen architect en aannemer
-verantwoordelijk voor de conceptie, plannen en bodemgesteldheid en toezicht op de uitvoering van het werk
ð ze hebben beide een raadgevings en waarschuwingsplicht ten aanzien van de opdrachtgever
ð maar ze kunnen beide voor elkaars fouten moeten optreden, dit als de fouten gemaakt worden terwijl ze hadden kunnen voorkomen door hun persoonlijke knowhow
2. HET WERK TIJDIG UITVOEREN
-binnen een redelijke termijn (overeengekomen termijn)
-resultaatsverbintenis
3. LEVERING EN TERUGGAVE VAN DE GRONDSTOFFEN
-restitutieplicht van het resterend materiaal
-levering: een feitelijke, materiele handeling waardoor de aannemer het werk in de fysieke macht van de opdrachtgever of bouwheer stelt. De vaststelling bij het einde van de werkzaamheden en de impliciete uitnodiging om het werk in bezit te nemen, te controleren en te aanvaarden.
-oplevering: juridische handeling, de erkenning van de conformiteit door de opdrachtgever
VERBINTENISSEN VAN DE OPDRACHTGEVER
1. HET WERK MOGELIJK MAKEN
-vergunningen aanvragen, terrein toegankelijk maken, aannemer alle nuttige en nodige inlichtingen bezorgen,
2. DE PRIJS BETALEN
-er zijn drie systemen voor de prijsbepaling
Onbepaalde prijs (verschil koop-verkoop)
-na het werk, volgens de omvang van het werk en de prijzen van de materialen en de werkuren.
-risico ligt bij de bouwheer, en de aannemer loopt geen risico voor een te lage prijs
Vaste of bepaalde prijs
-risico ligt bij de aannemer
Art 1793B.W: bescherming van de bouwheer, deze is ook van restrictieve toepassing en geldt enkel voor aanneming tegen een volstrekt vaste prijs en niet tegen een relatief vaste prijs.
Bestek
-in het contract wordt een prijslijst met eenheidsprijzen vastgesteld, per bouwstof en per arbeidsloon, zodat de volledige prijs pas bekend zal zijn bij de volledige uitvoering van het werk. De aannemer heeft enkel een risico voor prijswijzigingen qua materiaal en arbeidskracht. Deze kunnen wel eventueel geïndexeerd worden.
-prijs bij voorstudies: moet het maken van een offerte betaald worden,..??? ook al wordt er geen aannemingsovereenkomst gesloten, de rechtspraak maakt een onderscheid tussen de studies waarin het werk wordt geconcipieerd en de eenvoudige offertes die een aannemer maakt. Zo moet een architect of een ingenieur wel betaald worden voor zijn voorstudies.
AANSPRAKELIJKHEID
AANSPRAKELIJKHEID VOOR SLECHTE OF LAATTIJDIGE UITVOERING VAN HET WERK
architect: aansprakelijk voor fouten van door hem geraadpleegde ingenieurs of studiebureaus tenzij er een contractuele exoneratie voorzien is. Wel rekening houdend met de specifieke vakkennis van de ingenieurs,
aannemer: na een ingebrekestelling kan er een dwanguitvoering (uitvoering in natura), schadevergoeding, of uitvoering door een derde gevraagd worden. Dit laatste dan op kosten van de aannemer art1144 BW. Het aannemingscontract is een wederkerige overeenkomst, zodat de opdrachtgever in toepassing van art 1184BW aan de rechter de ontbinding van de overeenkomst (met eventuele schadevergoeding) kan vragen. Een eenzijdige ontbinding of vervanging zonder voorafgaande tussenkomst van de rechter, wordt door sommigen mogelijk geacht zonder de voorafgaande tussenkomst van de rechter, wordt door sommigen mogelijk geacht onder de voorwaarden bepaald in deel I.
Vaak wordt in het contract een forfaitair schadebeding opgenomen met een vastgestelde schadevergoeding voor het geval van laattijdige uitvoering.
AANSPRAKELIJKHEID VOOR LICHTE ZICHBARE GEBREKEN 5DIE STEVIGHEID VAN HET GEBOUW NIET AANTASTEN)
-de aanvaarding dekt de lichte zichtbare gebreken
-voor gebreken (zelfs zichtbare) die de stevigheid van het gebouw in het gedrang brengen geldt er de 10 jarige aansprakelijkheid!
-de architect moet de bouwheer er mee attent op maken (op de lichte zichtbare gebreken)
TIENJARIGE AANSPRAKELIJKHEID
-art 1792 B.W.
-van openbare orde (voor iedereen nuttig dat huizen stevig zijn
.)
IN SOLIDUM AANSPRAKELIJKHEID VAN DE AANNEMER EN ARCHITECT BIJ SAMENLOPENDE FOUTEN
-aannemer en architect: onderscheiden, maar verbonden opdracht, plicht tot wederzijds toezicht: checks and balances
-indien de schade oorsprong vindt in samenlopende fouten van de architect en de aannemer kan zullen ze in solidum veroordeeld worden. . Dit op grond van wederzijds toezicht. Vb niet genoeg toezicht van de architect in combinatie met gebrekkig werk van de aannemer!
09-03-2006 om 00:00
geschreven door Wke 
|