Zoeken in blog

Categorieën
  • algemeen (1)
  • alternatieve klokaanlering (0)
  • alternatieve rekenstelsels (0)
  • artikels (3)
  • blokkenmodules (1/2 en 1/3) (0)
  • constructiespel (3-D) 'tripsi' (1)
  • coördi-spatiale cleaning (3)
  • coördifitness (2)
  • coördinatiematrix (3)
  • doordenkers (6)
  • gedifferentieerde rotatie (0)
  • getallenlijn voor positieve en negatieve getallen (0)
  • golfinductieoefeningen (1)
  • grondplanoefeningen (2-D-ruimtestructuratie) (0)
  • inkleding met thematypetjes (0)
  • leesdynamisering (0)
  • lineair rekenen met 'plus- en min' -stroken (0)
  • observatie van psychomotorische fenomenen (1)
  • rekenen in de 3-D-ruimte (0)
  • schrijfdynamisering (0)
  • therapieconcept en -voorstellen (1)
  • varia (2)
  • videofilms (1)
  • vanweertrpmtidee
    visie en oefenideeën rond psychomotoriek
    23-05-2009
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Voorstelling / verantwoording / doelgroep / werkwijze

     K(ort) A(ctueel) P(ersoonlijk)   mei 2011

    Twee bijdragen zijn toegevoegd, die ontstaan zijn in de afgelopen maanden :
    - over 'fietsen'
    - over 'Orbit Wheels' (en andere recent uitgevonden rijtoestellen).
    Deze analyses kaderen volledig binnen mijn visie op  motorische coördinatie.
    Je vindt deze bijdragen terug bij de categorie 'artikels' in de linkerkolom.
    Bij de 'doordenkers' is nummer 6 er ook bijgekomen.
    groeten,  René



    Even voorstellen
    Mijn naam is René Vanweert, 53 jaar,  gehuwd, 2 kinderen (22 en 18 jaar), woonachtig in Hasselt en werkzaam als kinesitherapeut op BLO-school De Berk in Hasselt.
    Van opleiding ben ik licentiaat in de lichamelijke opvoeding, kinesitherapie en motorische revalidatie, afgestudeerd in 1982 aan de Katholieke Universiteit te Leuven. Ik werk al 28 jaar als psychomotorisch therapeut ('kinesist') op een school voor bijzonder lager onderwijs. Ik werkte er aanvankelijk als turnmeester én kinesitherapeut, bij de 3 verschillende 'types' op onze school : type 2-kinderen (matig mentaal gehandicapten), type 1-kinderen (licht mentaal gehandicapten) en type 8-kinderen (leergestoorden). De laatste jaren is mijn werkterrein wat meer 'verengd' naar type 8, maar daardoor zijn mijn inzichten in de problematiek van deze kinderen tegelijkertijd ook 'verdiept' .
    'Psychomotorische therapie' is een ruim, open vakdomein, waarin heel wat methodes gehanteerd worden. Een belangrijke beïnvloeding in mijn professioneel leven heb ik ondergaan vanuit de methode 'Kritische Ontwikkelingsbegeleiding volgens Hendrickx'.
    Verder is creatief bezig zijn met mijn vak, uitwerken van materialen en oefenideeën een drijvende kracht geweest doorheen de jaren.
    Dit blog is daar waarschijnlijk ook een gevolg van. Via deze weg wil ik iedereen die er interesse voor heeft, kennis laten maken met een aantal van mijn ideeën uit het domein van de 'psychomotoriek'.


    Waarom een blog ?
    In de loop der jaren zijn er heel wat oefenideeën uitgewerkt en materialen ontworpen.
    Het zijn ofwel eigen creaties, ofwel 'spinn offs' uit andere methodes (vooral de 'Kritische Ontwikkelingsbegeleiding volgens Hendrickx), die een eigen leven zijn gaan leiden. Bovendien komen er bijna elke dag nog nieuwe varianten bij, omdat een kind vaak in z'n unieke zijnswijze dit soort oefensituatieaanpassingen als het ware oproept.
    Het lezen van een aantal auteurs heeft bovendien mijn visie op menselijk gedrag gekneed tot de huidige inzichten. De 5 voornaamste auteurs daarin zijn :  - F.J.P. Hendrickx, die cognitie opdeelt in motorisch-cognitieve kennis (voor- en onbewust) en intellectueel-cognitieve kennis (bewust) - Jason Brown, die wijst op het microgenetische ontstaansproces van elke handeling, voorstelling of idee, oprijzend vanuit de fylogenetisch oudste structuren tot in de evolutionair laatst ontstane structuren (neocortex). - Frans Couwenberghs, die op het belang van de taal wijst als hét, typisch menselijke, instrument waarmee wij de dingen rondom ons kunnen objectiveren, er afstand van nemen, ze daardoor ook manipuleren en waardoor reflexie naar verleden en toekomst voor de mens mogelijk werd. Dit is de reden waarom de mens in staat is geworden dit hele aardse paradijs 'naar zijn hand' (manipuleren) te zetten. - Geoffrey Miller, die beweert dat de menselijke geest een 'siergeest' geworden is in de evolutionair laatste episode (van tienduizenden jaren). Uitingen van kunstzinnigheid, humor, poëzie, muziek, retoriek, ... zijn menselijke staaltjes van de 'geest', waarmee de geestelijke 'fitheid' geëtaleerd wordt. Voor Miller komt dit, in de voetsporen van Darwin lopend,  voort uit de tweede evolutionaire selectiestrategie, namelijk sexuele selectie ( de andere strategie is 'natuurlijke selectie' : kenmerken blijven behouden omdat ze meer kans bieden op 'overleving'). Sexuele selectie is gericht op 'voortplanting', kansen daartoe stijgen hoe meer 'fitnessindicatoren' kunnen getoond worden aan het andere  geslacht. In het dierenrijk zijn daarvoor analoge voorbeelden aan te tonen : de staart van de pauw, de versierde paarhutten van de prieelvogels, de paringsdansen van de fruitvlieg. Een alerte, kunstzinnige geest doet bij de mens sinds het ontstaan van taal, in dat opzicht z'n  'duit in het zakje'. Tweederde van de aangelegde hersennetwerken in de neocortex zou zo ontstaan zijn. - Stephan Swinnen, professor 'motorisch leren' aan de universiteit te Leuven, die focust op 2 basiscoördinatiepatronen : in fase en uit fasepatronen.

    In mijn therapeutisch bezig zijn worden deze inzichten de laatste jaren steeds meer geïntegreerd in toepassing gebracht. Via een 'blog' kan ik mensen, die er geïnteresseerd in zijn, met deze werkwijzen kennis laten maken. Voor mezelf is dat een manier van 'ventileren', van er niet alléén op zitten te broeden. Anderen vinden het misschien nuttig om eens bij iemand binnen te mogen kijken. De filmpjes en de begeleidende commentaren op dit blog hebben geen andere bedoeling dan mensen, die door 'psychomotorische gedrag' geboeid zijn, wat koren op de molen te gooien. Ik wil niemand van iets overtuigen, ik heb geen wetenschappelijke ambitie, ik stel alleen maar tentoon. 'Het is wat het is', iedereen doet ermee wat hij/zij wil. 

    Voor wie bedoeld ?
    Waarschijnlijk zullen de getoonde en besproken thema's vooral mensen uit het psychomotorische vakdomein aanbelangen. Maar ik kan me voorstellen dat eenieder, die met kinderen of met mensen werkt of omgaat, gefascineerd kan geraken door de originele invalshoek van waaruit menselijk gedrag kan bekeken worden als men de 'psychomotorische bril' opzet . Bovendien komen bij dit inzoomen op menselijk gedrag onvermijdelijk ook allerlei filosofische facetten van menszijn op de proppen. Ik denk en hoop met andere woorden dat dit blog een 'breed' publiek kan beroeren.

    Werkwijze
    Bij een bepaald onderwerp ga ik telkens (proberen) een videofilmpje te maken. Zo kan het aangesneden thema vooraf heel concreet getoond worden, dan weten we tenminste al een beetje (veel) waar het over zal gaan.  Deze filmpjes kan men gaan bekijken door te klikken op het 'youtube'-internetadres.
    Tekst en uitleg bij dit filmpje vindt u in het bericht op de geopende pagina. We gaan trachten heel kernachtig neer te schrijven wat bedoeld wordt.

    De thema's die aan bod zullen komen zijn onderverdeeld in categorieën, waarvan u de hoofding in tabel hiernaast links terugvindt. Het cijfertje bij elke hoofding geeft aan hoeveel berichten over dit thema in het blog terug te vinden zijn.

    Voor een aantal van deze thema's zijn al aangepaste materialen ontwikkeld, voor andere thema's zijn deze materialen 'in constructie'.

    In de categorie 'artikels' kan men eerder geschreven teksten lezen. De meeste daarvan zijn gepubliceerd in het tijdschrift 'Tetra¨¨eder' van VKOH.
    In de categorie 'doordenkers' kan men randinformatie, quotes, doordenkers met wat 'psychomotorische diepgang'  terugvinden, dit om alles ook een beetje luchtiger te maken.


    Met het 'uitbloggen' van al deze onderwerpen ben ik wel even zoet. Deze site moet dus ook gezien worden als een 'aanzwelsite'. Kunnen de onderwerpen je boeien, kom dan geregeld eens kijken ! Ik zal mijn best doen om geregeld een nieuw bericht te posten.

                                                                                                                        René




    23-05-2009 om 00:00 geschreven door vanweertr


    Categorie:algemeen


    mail

    Druk op onderstaande knop om te e-mailen.



    recent : motorische analyses van 'fietsen' en 'orbit wheelen'

    Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs