Verhuis van St Job naar Boedapest
Foto
Inhoud blog
  • Mei-juni 2015
  • Pinksterweekend in Eger
  • Wist-je-datjes
  • Toeristische tips
  • Weekend Balatonmeer/Heviz
  • Pasen in Skanzen
  • We hangen de toerist uit
  • Weekend Wenen
  • Uitstapjes maart - Visegrad
  • Februari
    Zoeken in blog

    17-06-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Mei-juni 2015
    En de maanden mei-juni kabbelden rustig voort.
    We deden nog allerlei uitstapjes, onder andere naar Holnemvoltpark (gelegen naast de zoo in Boedapest).






    Maandelijks organiseert een Hongaarse mama vanop school een rondleiding voor andere mama's in een bepaalde wijk van Boedapest. Zij weet altijd verhalen te vertellen die niet in de toeristische brochures staan. Heel interessant. In mei bezochten we de Joodse wijk.
    De grote synagoge

    Overal in de Joodse buurt werden recent muurtekeningen aangebracht door een groep jongeren om de buurt wat op te fleuren, want de wijk toont nogal triest en vervallen.

    Het enige overblijfsel van de oude muur van het Joodse ghetto. Omdat de Hongaren oorspronkelijk de kant van de Duitsers hadden gekozen in WOII werd Boedapest pas laat door Duitse troepen bezet en pas laat het ghetto ontworpen (ghetto van november 1944-januari 1945, bevrijding door de Russen). Heel wat Hongaarse Joden werden gedood in de concentratiekampen.

    Herdenkplaats voor de slachtoffers van de holocaust (op elk blad staat naam van slachtoffer)


    In mei vertrok eerst Lander op schoolkamp (3 dagen) naar Zanka (aan het Balatonmeer). De week erop was het de beurt aan Senne om 2 dagen op kamp te gaan (naar het Hongaarse platteland). Ze vertrokken blij en enthousiast ('it's gonna be awesome' zei Lander de avond voor hij vertrok wel een 100-tal keer) en kwamen moe, maar content weer terug thuis.




    We gingen met zijn allen ook nog eens langs de kapper, dat ziet er vrij gelijkaardig uit als bij ons, alleen een stukje goedkoper hier ;-)


    We genoten van het mooie weer (net 2 weken aan een stuk 30°C of meer gehad). Er kwamen ook wat vriendjes van de school spelen de afgelopen weken.


    We reden naar Esztergom, wat zo'n 40km van hier ligt. Daar staat aan de Donau de grootste basiliek van heel Hongarije. Op die plek vormt de Donau de grens tussen Hongarije en Slowakije, dus voor de 2de foto staken we even de grens over.




    In juni ging ik nog naar de maandelijkse cooking club die telkens bij iemand thuis wordt gehouden, deze keer was het Grieks-Turks. Nieuwe recepten leren en ondertussen wat babbelen met andere mama's vanop school: prima concept.

    Ik ging ook eens naar de 'Grote Markthallen in Boedapest: op het gelijkvloers vind je heel veel kramen met eetwaren (groeten, fruit, kruiden, vlees, ...) en op de eerste verdieping 10-tallen kleine kraampjes met alle mogelijke souvenirs. Beetje inkopen gaan doen voor alle zomerse jarige familieleden ...
    Paprika is hét van hét hier




    Nog 1,5 week school en dan kan de zomervakantie starten (met een bezoek aan België ).
    Die eerste 6 maanden hier zijn voorbijgevlogen!

    17-06-2015, 21:39 Geschreven door Wijvier


    16-06-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Pinksterweekend in Eger
    Eger is een kleiner stadje ten noordoosten van Boedapest (+/- 50.000 inw). De stad is het bekendst in verband met de burcht, de thermaalbaden, de historische gebouwen en de meest bekende rode wijn van Hongarije, namelijk de Egri Bikavér, het "Stierenbloed van Eger".


    Hieronder een foto van het dorpsplein, zicht vanop de Burcht op het oude centrum en een foto van de basiliek.






    Met pinksteren zelf trokken we naar 'de vallei van de prachtige vrouwen'(in het Hongaars: Szépasszonyvölgy). Dit ligt aan de rand van Eger en bestaat uit een aantal straten met allemaal kleine wijnkelder waar je wijn kan proeven en
    direct van de wijnboeren (los of in een fles) wijn kopen.
    Met pinksteren was er net wat extra folklore: optreden van dansers in typische Hongaarse klederdracht, volksspelen in het park, ...









    Senne probeert met een hamer de noten te raken die door de buis naar beneden vallen, niet simpel:


    De volgende dag trokken we naar Szilvasvarad. Dit kleine dorpje ligt temidden van de bossen. Met een treintje reden we het bos in.


    Daarna nog een ferme (= lees: zweten, puffen, zuchten) beklimming om tot aan een grot te geraken.





    En daarna te voet helemaal terug naar beneden, passerend langs een waterval. Het was die dag aan het regenen, maar gelukkig voel je daar in de bossen minder van.




    Na de wandeling zijn we nog evenlangs de paardenstallen van de Lipizanerpaarden geweest (je weet wel, die in Wenen in de Spaanse ruiterschool shows geven). Onder meer in Szilvasvarad worden die gekweekt.




    16-06-2015, 00:00 Geschreven door Wijvier


    15-06-2015
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Wist-je-datjes

    ·         Hongarije verloor na de 1ste wereldoorlog 2/3 van zijn grondgebied en ¾ van zijn inwoners (meer info: http://nl.wikipedia.org/wiki/Verdrag_van_Trianon )

    ·         Het huidige Hongarije is ongeveer 3x zo groot als België en telt ongeveer 10 miljoen inwoners

    ·         Ze eten hier bij alles graag paprika

    ·         Ja, ook in hun goulash

    ·         Ze doen ook een extra portie zout op hun eten

    ·         Plat water heeft hier een roze dop en bruiswater een blauwe, dus vergis je niet.

    ·         Ze zeggen hier altijd eerst de familienaam en dan pas de voornaam. Dus als ze hier spreken op het nieuws over hun ‘geweldige’ premier hebben ze het over Orban Victor en niet Victor Orban.

    ·         De Rubikskubus is uitgevonden door een Hongaar.

    ·         De componist Frans Liszt is ook een Hongaar. Naar hem werd de luchthaven een paar jaar geleden hernoemd.

     

    Wat hebben ze hier niet:

    ·         Côte d’or chocola

    ·         Koffiekoeken (we kijken al uit naar de koffiekoeken met chocola en pudding!)

    ·         Frituren

    ·         Flitspalen. Er wordt hier dan aan de kruispunten dus ook massaal door het oranje gereden. En oh wee als je zelf stopt voor het oranje, dan begint de auto achter je te toeteren (voor de rest zijn de mensen wel vriendelijk, maar in de auto zijn ze vrij ongeduldig)

     

    Wat hebben ze dan weer wel:

    ·         Soms zijn ze ook weer mee met hun tijd: de betaalparkings hebben hier bijvoorbeeld nummerplaatherkenning. Bij het binnenrijden wordt je nummerplaat gelezen en staat dat bij  op je ticket. Wanneer je nadien je ticket gaat betalen, en met je auto buiten rijdt, dan hoef je je ticket niet weer ergens in te steken, maar aan de slagboom voor het buitenrijden staat weer een nummerplaatlezer en die weet dan al dat je betaald hebt en gaat automatisch open

    ·         Onlangs ontdekt dat een van de supermarkten zelfs lotus speculaaspasta verkoopt!

    ·         De eerste dag dat we hier waren al direct gecheckt of ze toch wel nutella hadden, oef!

    15-06-2015, 22:44 Geschreven door Wijvier


    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Toeristische tips


    Hierbij wat tips and tricks voor een citytrip in Boedapest (hoewel je de meeste ook wel in een reisgids kan terugvinden):

    • Heldenplein + omliggend park (burcht, Szechenyibaden) + Andrassy ut.
      • Vanuit Heldenplein kan je de grote 'boulevard' Andrassy ut nemen tot in het centrum, die boulevard is 2,5 km lang. Bij mooi weer kan je daar goed wandelen of bij slechter weer kan je de onderliggende metro (de oudste van Europa!) nemen.
      • Aan de Andrassy ut heb je het museum ‘house of terror’ over de gruwelpraktijken van de nazi’s en de communisten en het leven tijdens dat regime.
      • Een beetje verder aan de Andrassy ut heb je het Liszt Ferenc ter (= Frans List plein). In die omgeving heb je wel gezellige plekjes om te lunchen. Bijvoorbeeld Menza (dagmenu voor 1090 forint < 4€). Ga op dat plein ook eens de inkomhal van de Muziekacademie bewonderen, letterlijk schitterend.
      • Ga bij het Parizi woonwarenhuis uit 1911 (nu Alexandra bookstore) eens de roltrap omhoog en bewonder de oude balzaal van het casino dat ooit hier was. Je kan daar bijv. een koffie met iets zoet eten.
      • Aan de Andrassy ut heb je ook de opera. Sowieso eens de inkomhal bekijken. Als je heel het gebouw wilt bekijken, moet je rondleiding (+/- 45 min) betalen. Je kan ook altijd eens naar voorstelling gaan als je daarvan houdt, dat kost hier minder dan in België.
    • Parlement: is een prachtig gebouw. Je kan daar ook Engelstalige rondleidingen volgen (12u, 13u, ...) of Frans.
      • Vanuit het parlement kan je wandelen naar de Kettingbrug (Szechenyibrug) en ondertussen de basiliek bezichtigen. En dan verder wandelen naar Vorosmarty ter, Vaci utca tot aan de grote markthallen. (is flink stuk stappen, je kan ook voor een stuk tram 2 nemen, langs de Donau). Zowel in de Vaci utca als op de 1ste verdieping van de grote markthallen kan je terecht voor toeristische (al dan niet kitscherige) souvenirs.
    • Paleis+ Burchtwijk: Je moet zeker ook eens aan de Boeda-kant komen, daar ligt op een heuvel het paleis en ook de burchtwijk bovenaan de heuvel is de moeite om eens te bezichtigen: de Mathiaskerk en het Vissersbastion waar je prachtig uitzicht op de stad hebt.
      • je kan naar het paleis met de oude 'siklo' kabelbaan gaan, die start vlak naast de kettingbrug. Maar als je dat minder zegt, ben je ook snel te voet boven aan het paleis, er kronkelt een stenen wandelpad naar boven.
      • (vanop de Gellertheuvel meer ten zuiden heb je ook mooi zicht op de stad, maar enkel bij mooi weer daar naartoe gaan)
    • De Joodse wijk heeft ook een speciale sfeer. Je hebt daar oude straatjes (de Goszuhofjes, met heel veel eetgelegenheden). Op sommige plaatsen zien je nog restanten van het oude ghetto, maar echt goed staan die niet aangegeven. En ook een mooie synagoge (2de grootste van de wereld, na die van New York) die je kan bezichtigen. Tijdens de zomer heb je hier de ‘ruin bars’.

     

    •  Bij mooi weer is een wandeling aan het Margaretha-eiland ook fijn. Bij minder mooi weer zijn er genoeg musea om te bezoeken.
    • Praktische zaken:
      • Munteenheid: Hongaarse Forint (afgekort Ft, HUF). 300 HUF~1€. Indien je in België geen Hongaars geld bij de bank besteld hebt, kan je geld opvragen uit de automaten hier of euro's laten wisselen in wisselkantoor (best niet op luchthaven, daar is het heel slechte koers!). In sommige winkels kan je ook in euro's betalen, maar let op, dan rekenen ze vaak ook heel ongunstige wisselkoers aan.
      • Op de luchthaven is er een infostand voor het openbaar vervoer. Je kan (als je veel het openbaar vervoer denkt te gebruiken) een meerdagenpas kopen. (rechtse kolom). Als je ook veel musea wilt bezoeken, kan je een Budapest-card kopen (openbaar vervoer + gratis 8 musea en kortingen bij andere musea; info op: http://www.budapest-card.com/en/). Dat kan je kopen op de luchthaven of in metrostations aan een automaat. Je kan ook telkens 1 ticket kopen (of ineens per 10 -> 300HUF/ticket). Je moet de ticketjes voor je in metrostation komt in oranje tikapparaat steken zodat er een gaatje inkomt en datum op gedrukt. Geregeld controle.

    budapest card

    (=openbaar vervoer + musea)

    openbaar vervoer enkel

    24u

    4500 HUF (~15€)

    1650 HUF (~5.5€)

    48u

    7500 HUF (~25€)

    -

    72u

    8900 HUF(~30€)

    4150 HUF (~14€)


























    Vanuit de luchthaven kan je bus nemen tot dichtsbijzijnde metrostation en dan verder metro stadinwaarts nemen. De taxi is hier echter ook niet duur. Je moet rekenen dat je voor een rit van luchthaven tot stadscentrum zo'n 26€ (/taxi, niet '/persoon', he) betaald, dus dat valt wel mee voor een rit van zo'n 40 minuten. (het is de gewoonte om taxichaufeur zo'n 10% tip te geven).

      • De trams en metro's rijden in de stad heel frekwent dus da's wel handig, je moet nooit niet lang wachten.
      • Je hebt drie verschillende hop and off-busdiensten, hun trajecten wijzigen soms, maar ik denk dat hun prijzen wel min of meer hetzelfde zijn. Ik denk dat ze meestal een dagrit geven en soms ook nog avondrit (zonder op/af mogelijkheid) en ook boottocht. Wij hebben ook al eens een boottocht gemaakt, maar niet met een van die firma's, wel met www.legenda.hu Was wel ok.
      • Typische sterke drank van hier (moest je souvenir willen meenemen en je met een valies komt en niet enkel handbagage): palinka of anders unicum.
      • Zelf drink ik als ik ergens iets ga eten meestal 'huislimonade', dat is een grote beker water met daarin wat geperst appelsiensap en wat schijfjes limoen en wat blaadjes munt. De ene keer al wat meer werk van gemaakt als de andere keer, maar ik ben er wel fan van. Maar als je liever alcohol hebt, ze hebben ook lekkere Hongaarse wijnen.
    • Avonden:
      • ik zou dan eens naar de Joodse buurt trekken voor zo'n Joodse kroegen in kraakpand
      • zeker 's avonds ook eens in stadscentrum rondwandelen (of boottocht doen) want dan is brug + paleis + parlement zo mooi verlicht
    • Boedapest is de stad van de baden, dus als je eens een relaxmomentje wilt in je drukke citytrip, dan is dat zeker een aanrader. Ik heb enkel nog maar de Szechenyibaden uitgetest, die zijn goed meegevallen. Kost ongeveer 5000HUF per persoon voor een daginkom. Bij volgende gelegenheid plan ik eens de Gellert-baden uit te testen. De Rudasbaden zijn ook zeer bekend.

     

    VERVOER

    Voor wie ook de schoonheid van Boedapest eens wil ontdekken, er zijn verschillende vliegtuigmaatschappijen die naar hier vliegen:

    o   Vanuit Brussel: SN

    o   Vanuit Charleroi en Eindhoven(NL): Ryanair en Wizzair (beide low budget)

    Bij Wizzair moet je wel goed opletten bij het boeken, want je moet nog extra betalen voor bagage. Onder kleine handbagage verstaan zij een (grote) handtas of een rugzak. Onder grote handbagage verstaan zij een trolley (check wel de afmetingen, mogelijks verschillend van trolley bij andere maatschappijen).

    Wat interessant kan zijn: bij Wizzair kan je een soort van lidkaart open (per persoon of voor een gezin/groep), waarmee je dan per vlucht 10€/persoon bespaart (heen en terug is dat dus 20€ besparing, enkel maar geldig op vluchten die duurder waren dan 19.99€) en je kan ook nog eens 5€/persoon op bagage besparen. Meer info hierover: https://wizzair.com/nl-NL/travel_services/Wizz_Xclusive_Club#2

                                                                                                           

    Met de auto is het 1370 km.

    15-06-2015, 00:00 Geschreven door Wijvier


    Archief per maand
  • 06-2015
  • 05-2015
  • 04-2015
  • 03-2015
  • 01-2015

    E-mail mij

    Druk op onderstaande knop om mij te e-mailen.


    Gastenboek

    Druk op onderstaande knop om een berichtje achter te laten in mijn gastenboek


    Blog als favoriet !


    Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs