Het zijn van een Stijn
Inhoud blog
  • Weekend op lijn 30
  • De getuige
  • De getuige
  • Een vijfdaagseweekblokje
  • 8 dagen, 1 spannende
    Zoeken in blog

    Beoordeel dit blog
      Zeer goed
      Goed
      Voldoende
      Nog wat bijwerken
      Nog veel werk aan
     
    Het banale leven en lijden van een chauffeur bij De Lijn
    22-02-2019
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Een vijfdaagseweekblokje

    Goddag (een stijve “goedendag” in mijn favoriete taal, Zweeds)


    De laatste dateert alweer van 17 februari. Die zondag nog mijn mama op bezoek gehad. Dat was heel gezellig: we hebben ook een kleine fietstocht en break gehouden in het internationaal gerenommeerd park “Rivierenhof”, maar man, wat was het daar (voor mij te) druk.


    Ik stond voor een zware werkweek: 5 dagen lange diensten met vrij lastige uren. Eigenlijk wat voor veel mensen de wekelijkse realiteit is (maandag tot vrijdag werken), met dat verschil dat het bij mij natuurlijk in vrij afwisselende shiften ging.

    De dag waar ik het minst naar uitkeek was de derde, op lijn 30. Maar dat zou vooruitlopen zijn.


    Niet dat het lang zal duren: mijn eerste dag (op lijn 20 van 16u45 – 00u43) was bijzonder kalm en daar heb ik dan ook niet veel over te zeggen.

    Toch, om jullie wat in spanning te houden, ook eerst nog dit: onze dagen zijn altijd iets langer dan ze lijken. En dat komt niet alleen omdat je tijdens het rijden altijd ten volste geconcentreerd moet zijn.

    Vooreerst beginnen of eindigen we dikwijls in de garage (de stelplaats, Zurenborg, de bussenparking... hoe je het ook wilt noemen) waar we minstens tien minuten verliezen. Ook moeten we altijd minstens 6 minuten op voorhand aanwezig zijn aan een aflosplaats. Maar als je moet aflossen op de Rooseveltplaats dan verlies je ook al heel veel tijd met van Zurenborg naar daar te gaan (in principe moeten we ons via kiosken digitaal aanmelden). Zo wordt een dienst op lijn 17 van 8 uur die begint op de Rooseveltplaats en eindigt in de garage al gauw 9 uur.

    Bij diensten meer dan 6u40 lang hebben we een verplichte pauze van een halfuur. Maar ook van die pauze durf je al eens wat verliezen. We hebben steeds recht op 24 minuten en desnoods de bus te laten staan (na een oproep naar de dispatch) om die 24 minuten effectief te kunnen pauzeren.

    Alleszins, dat was een onnodige uitweiding.


    De tweede dag (op lijn 21 van 12u04 tot 20u34) was ook zonder incidenten verlopen.

    Het enige wat ik over die dag wil zeggen dat is dat ik aan het kruispunt aan Berchem Station (de Statiestraat met de Posthoflei/Stanleystraat (denk ik)) echt een flagrante roodrijder ben tegengekomen. Ik heb een allergie aan roodnegerende fietsers en voetgangers, maar deze chauffeur (met zijn auto, een donkerkleurige Opel) vond dat hij geen rood had en reed gewoon dwars het kruispunt over, zonder te kijken naar mij (ik stak net over toen hij voor mijn neus snel verder reed; ja, ik heb getoeterd), naar de chauffeurs die uit de Statiestraat kwamen (die ook toeterden) én voetgangers en fietsers die aan het oversteken waren (die hij gelukkig niet omverreed omdat ze snel over waren). Het was bijzonder gevaarlijk en vrij schandalig. Afijn, ik schrok wel even, maar ik was gelukkig nog ver van een aanvaring met deze wegpiraat (bonus als je de pun hier hebt uitgehaald).


    De derde dag was bij uitstek de meest vermoeiende en eigenlijk een vrij slechte dag.

    Ik had nog eens lijn 30. Dat is in mijn ogen de moeilijkste lijn die we hebben omdat deze lijn het stadscentrum van Antwerpen niet één keer verlaat. Hij blijft altijd binnen de grenzen van de Singel en daar is het soms wat hectisch, druk en smal (vooral in Borgerhout en op de as Markgravelei – Broederminstraat).

    Op mijn eerste (lange) stuk van 10u08 – 16u24 was het vrij stresserend.

    Ik rijd richting de eindhalte Waterpoort op het Zuid en zie de bus die voor mij rijdt passeren met op zijn lijnfilm “Stelplaats Zurenborg”. Ik voelde de bui al hangen.

    En inderdaad: mijn voormaat was weggevallen. Waarom, weet ik niet (vermoedelijk ziekte of personeelstekort) maar wat ik wel weet is dat veel mensen daardoor lang hebben moeten wachten, om dan op een woensdagmiddag in een bus op te stappen die stampvol zat omdat ik werk deed voor twee. Toen deed er nog niemand erg moeilijk.

    Maar dan sloeg het noodlot toe: in Borgerhout, vlak voor het Groeningerplein (de naam van het eenrichtingstraatje schiet me even niet te binnen) staat er een vrachtwagen keurig tegen de drempel geparkeerd met zijn laadruimte open. Maar of hij nu keurig stond of niet, ik kan daar niét passeren. En aldus toeter ik een paar keer, maar er komt niemand. Na twee minuten ongeveer zet ik mijn motor af en gooi ik mijn deuren open. Ik toeter nog een paar keer, maar er komt niemand.

    Na een kleine 10 minuten roep ik de dispatch op. En zoals lot het heeft voorzien, dan komt opeens de chauffeur opdagen. Niet gehaast, niet verstoord. Na nog een paar minuten is hij weg. Maar ik, ik had er allang genoeg van en had alle zin om te werken die dag verloren.

    Ik reed dan zelf met een kwartier vertraging en dus kan je al beginnen tellen: eerste bus komt niet, de tweede rijdt met een kwartier vertraging... Dus sommige reizigers hebben al 40 minuten moeten wachten op een bus 30 (en deze bus komt op veel plaatsen als enige, maar is meestal vrij rustig behalve op spitsmomenten en schoolmomenten, en woensdagnamiddag, blijkbaar).

    Ik kreeg dus heel wat vieze blikken en gefrustreerde woorden over me heen. En dat helpt niet. Het zal pas tegen 16u zijn dat ik eventjes rust ken aan mijn eindhalte aan de Waterpoort, 24 minuten voor mijn aflos. Daar sta ik 10 minuten stil en heb ik mijn achterstand ingehaald. Maar van 11u tot 16u in het centrum mét een stampvolle bus vol kwade reizigers rijden: het is niet mijn favoriete bezigheid.


    De dag daarop was een lange (6u59 – 16u40 met 2 uur pauze) op lijn 17.

    Voor de eerste keer mocht ik met een nieuwe bus rijden – VDL hybrides (nieuwer model dan degene die we al hadden).

    Ik moet toegeven: ik ben helemaal fan. Ik kwam ook helemaal tot rust in die bus.

    Vooreerst maken die amper lawaai. Rammelen amper, maar ook hun motor is heel stil. Zeker als hij puur elektrisch gaat rijden. Bovendien hebben ze een schitterende vering: ze rammelen al amper, maar doordat ze nog amper wiebelen ook, maken deze bussen zowel voor chauffeur als reiziger een zeer aangename ervaring. Bovendien zijn alle zetels van leer, wat de bus nog eens een heerlijke geur geeft ook (in plaats van de meestal duffe, stoffige geur van de andere bussen).

    En ten slotte trekken ze goed op en remmen heel zacht. Ik rijd graag minutieus, om zo weinig mogelijk g-krachten te krijgen. Dit zowel voor ecologie (ik weet dat je dan ook niet te traag mag rijden) als voor het comfort van mijn reizigers. Ik heb op mijn rijstijl dan ook al enkele complimenten van reizigers gekregen. En – als ik even mag stoefen – ik zou voor de periode november 2017 – augustus 2018 de tweede meest ecologische chauffeur van Zurenborg moeten zijn. Volgens de personeelsbegeleider kon ik alleen mijn remmen nog wat verbeteren.

    Ongetwijfeld, want soms moet je hard remmen, en als ik geen reizigers heb, durf ik wel wat sneller doorrijden.

    Die dag was dus – puur dankzij die bus – een zeer goede. En ze eindigde ook goed in de avond, met een etentje met één mijner beste vrienden.

    Enige minpunt was aan het UZA, mijn eindhalte. Ik moest daar wachten dus stappen de mensen guttatim op. En dan zeggen de meeste goedendag (terug) en ik zeg ook tegen elkeen goedendag. Tot er een mevrouw opstapte: ik zei goedendag, maar geen reactie. Ik zei het nog eens maar een heel pak luider (toen ze aan het tikken was), en ik zag haar ogen naar haar ooghoeken bewegen en ze stapte naar achter.

    Dat zijn écht onbeleefde mensen.


    Zo kan ik naadloos naar vandaag (vrijdag) gaan, op lijn 40, een lijn waar je te veel tijd hebt (je rijdt ruwweg een halfuur en staat een halfuur stil). Want hier had ik zonet op mijn laatste ritje ook zo iemand: ze kijkt me aan, ik zeg goedendag en zonder een glimlach, knik of woord loopt ze naar achter. Onvriendelijk en onopgevoed.

    Ik maak er nooit iets van, omdat je nooit weet wat het probleem is. Veel mensen die geen Nederlands kunnen zeggen niets terug bijvoorbeeld of ze hebben een slechte dag of ze weten niet beter.

    Toch vind ik dat geen redenen om mijn groet (en mij) compleet te negeren. Een glimlach, knik of wat dan ook als erkenning kan toch niet moeilijk zijn?

    Alleszins, lijn 40 is gegeerd bij onze chauffeurs omdat het zo'n enorm rustige lijn is (zowel qua verkeer als op de bus) en je dus heel veel van je werktijd gewoon stilstaat. Ik had wel een lange dag: van 6u12 tot 15u38. Ook weer met twee uur pauze tussen, en die hebben we nuttig gebruikt om naar de supermarkt te gaan en te eten.

    Veel is er dan ook niet gebeurd.

    Het stomste was – en ik weet nog steeds niet hoe het gebeurd was – een jonge gast die tot aan mijn deuren tussen twee haltes in komt lopen (ik stond te wachten aan een voorrang van rechts voor een mevrouw die allesbehalve kon rijden). Ik doe mijn deuren open en hij zei: “Ik stond aan de halte en heb nochtans met mijn hand gewuifd.” Ik vond het vreemd dat ik hem niet gezien had, maar heb me verontschuldigd en gezegd dat ik hem niet gezien had. Dat had ik dus ook niet. Ik ben nog nooit iemand zomaar voorbijgereden, maar ja, het kan wel eens gebeuren zeker.

    Daarnaast en ten slotte vroeg er ook een oude vrouw aan mij om dicht bij de rand te stoppen zodat ze gemakkelijk kan afstappen. Dat doe ik met plezier. En zij zei dan: “Ge zijt een schat van een man, of mag ik dat niet zeggen?”

    Waarom zou u dat niet mogen zeggen?”

    Misschien maak ik mevrouw jaloers?”

    Ik vond het schattig, lief en grappig, en ook zo'n verhalen maken mijn werkdag goed. Gewoon, iemand die bijzonder vriendelijk is en waarvoor je iets goed kunt doen; want ook bij het afstappen bedankte ze en noemde ze me een “schat”. Toch tof.


    En dan nu een aangename twee weekenddagen tegemoet met ruwweg mijn oma & opa, papa en broers. Om dan een blokje van drie dagen (ter compensatie van deze vijf) te werken. Er zitten dus mooie dagen aan te komen!


    Met vriendelijke groeten


    Stijn



    22-02-2019, 15:38 Geschreven door Stijn Vangenechten  
    Reageren (0)

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    Tags:Lijn 17, lijn 30, lijn 40, lijn 21, lijn 20, voormaat, roodrijder, foutparkeerder, vertraging, nieuwe bus, VDL hybride, onvriendelijk, onbeleefd
    Archief per week
  • 04/03-10/03 2019
  • 25/02-03/03 2019
  • 18/02-24/02 2019
  • 11/02-17/02 2019
  • 04/02-10/02 2019
  • 28/01-03/02 2019
  • 21/01-27/01 2019
  • 14/01-20/01 2019

    Mijn e-mail

    stinokonino@hotmail.com


    Gastenboek

    Druk op onderstaande knop om een berichtje achter te laten in mijn gastenboek


    Blog als favoriet !



    Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs