Rouwen met kinderen
Inhoud blog
  • Lezersbrief Klasse
  • logboek
  • Bronnenlijst
  • interview Manu Keirse
  • Antwoord op leervraag 2: Wat zijn mogelijke manieren om als leerkracht om te gaan met rouwen met kinderen?

    Zoeken in blog


    Beoordeel dit blog
      Zeer goed
      Goed
      Voldoende
      Nog wat bijwerken
      Nog veel werk aan
     


    12-04-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Verplichte literatuur: Standpunten politieke partijen over levensbeschouwelijke vakken: kort samengevat + eigen visie

             Groen

      

    Groen streeft naar een pluralistische maatschappij, een multiculturele samenleving waar dialoog en ontmoeting centraal staan. In die zin erkent Groen het belang van het naast elkaar bestaan van verschillende geloofsovertuigingen. Deze houding willen ze ook doortrekken naar het onderwijs.  Volgens Groen is de school een plaats waar ontmoeting en dialoog in de dagelijkse werking plaatsvinden en waar ouders het recht hebben om hun kinderen, via de schoolkeuze, waarden mee te geven. Kinderen verdienen daarom de erkenning van hun levensbeschouwing zonder dat ze deze zo nodig moeten verdedigen.

    Vele jongeren zijn op zoek naar hun eigen identiteit, hun eigen plaats in de maatschappij. Aan de hand van levensbeschouwelijke vakken op school kan men die jongeren in dat zoeken ontwikkelingskansen bieden.  Dit moet echter een keuze blijven. Leerlingen kunnen m.a.w. niet verplicht worden deze vakken te volgen.

    Groen vindt dus dat levensbeschouwelijke vakken niet verplicht moeten worden. Eerder kunnen ze aangevraagd worden, als een optie. Toch kiest Groen ook een overkoepelend eenheidsvak voor iedereen: ‘Burgerschap, filosofie en levensbeschouwing’.

                Belgische Alliantie 

      

    Volgens de Belgische Alliantie is het aanbieden van levensbeschouwelijk onderwijs essentieel, zeker in onze hedendaagse competitiegerichte maatschappij waarbij jongeren met vele verleidingen en keuzes geconfronteerd worden.  De Belgische Alliantie wil de nadruk leggen op ‘wie kan ik zijn?’ in plaats van ‘wat moet ik hebben?’.

    Volgens de Belgische alliante zijn de godsdienstlessen verplicht indien men kiest voor Katholiek onderwijs. Het officieel onderwijs kan kiezen tussen het aanbieden van godsdienst of zedenleer. 




          Open VLD

     

    Levensbeschouwelijk onderwijs in zijn breedste vorm (lees: gemoderniseerd) als wezenlijk onderdeel van het onderwijs.  De levensbeschouwelijke vakken zouden mee moeten evolueren met de maatschappelijke ontwikkelingen, zodat deze te allen tijde betekenisvol blijven voor de jongeren.

     


           Sp.a     


      

    Sp.a maakt een onderscheid tussen onderwijs ‘over’ een godsdienst/ levensbeschouwing en onderwijs ‘in’ een bepaalde godsdienst of levensbeschouwing.

    Sp.a vindt dat we in onze multiculturele maatschappij best wel op de hoogte moeten zijn van de verschillende levensbeschouwingen of culturen.  Over welke levensbeschouwingen best aan bod komen in het onderwijs, neemt men als criterium de mate van aanwezigheid van deze levensbeschouwingen in ons land. Zo zijn de basiskenmerken van de Islam en het rooms- katholicisme (en in mindere mate het anglicanisme en protestantisme) best wel gekend , net zoals een basiskennis over de oorsprong en de kern van de vrijzinnigheid aangewezen zijn.

    Sp.a meent dat één leerkracht de verschillende levensbeschouwingen vergelijkend moet aanbieden.  Leerlingen moeten dus niet opgedeeld worden in verschillende groepen, naargelang hun levensbeschouwing. 

    Daarnaast krijgen de ouders de vrije keuze om hun kinderen les te laten volgen IN een bepaalde levensbeschouwing, waarvan de inhoud wordt vastgesteld door de betreffende achterliggende (deel)gemeenschap.

    Men zou wel overkoepelende leerdoelen kunnen vastleggen die voor de verschillende levensbeschouwingen gemeenschappelijk zijn, bijvoorbeeld: ‘respect voor diversiteit en verdraagzaamheid’.




           CD&V



    CD&V vindt onderwijs zeer belangrijk in de vorming van jonge mensen. Volgens hen spelen levensbeschouwelijke vakken daarbij een cruciale rol, want zij bieden ons handvaten om te leren relativeren, verwonderen, waarderen, becommentariëren en bekritiseren.

    Het levensbeschouwelijk onderricht  moet volgens CD&V ingevuld en gegeven worden vanuit en binnen de specifieke context van het onderwijscentrum (bvb in casu het katholiek onderwijs). De overheid dient zich niet te mengen in de invulling ervan.    



          Vlaams Belang



    Het Vlaams belang zegt dat er niet geraakt mag worden aan de vrijheid van de scholen om zelf te beslissen welke inhoud zij aanbieden bij de lessen levensbeschouwing.  Volgens hen tast het voorstel van Karel de Gucht deze vrijheid aan. Zij gaan hier niet mee akkoord. Daarbij komt dat Vlaams belang vindt dat er in de meeste scholen tijdens de lessen godsdienst al aandacht wordt gegeven aan andere levensbeschouwingen en de vergelijking van verschillende levensbeschouwingen.   



          N-VA    


    Volgens de N-VA moet men niets veranderen aan het huidige systeem. Zij vinden dat de overheid zich niet moet mengen in de opvoeding van kinderen. De ouders kiezen zelf de school waarvan het pedagogische project het beste bij hen aansluit.



          LDD     


    Scholen en schoolgemeenschappen dienen volledig vrij te kiezen of zij levensbeschouwelijke en religieuze vakken aanbieden, welke zij willen aanbieden en op welke wijze

     

        Eigen visie:



    Persoonlijk ben ik van mening dat men levensbeschouwelijke vakken moet verplichten voor de leerlingen aangezien ik het belangrijk vind dat onze kinderen bepaalde algemene waarden (zoals bijvoorbeeld respect voor een andere cultuur, verdraagzaamheid, respect voor de natuur,…) meekrijgen, en ook dat ze leren nadenken over hoe deze waarden beleefd worden en terugkomen in de verschillende culturen en religies.

    Het levensbeschouwelijke gaat op deze manier  een basis vormen die de verschillende religies en culturen met elkaar verbindt. De nadruk leggen op wat ons verbindt veeleer dan op wat ons scheidt, is heel belangrijk volgens mij voor het multiculturele samenleven. 

    Wat moet nu zo’n levensbeschouwelijk vak inhouden?
    Hier vind ik dat de overheid in dialoog met het betreffende onderwijsnet (bijvoorbeeld het katholiek onderwijs) best samen overkoepelende doelstellingen (zoals bijvoorbeeld het bepalen van algemene waarden zoals verdraagzaamheid) vastlegt die aan bod moeten komen tijdens deze levensbeschouwelijke vakken.
    De manier waarop deze doelstellingen dan verder aan bod komen, kan voor mij dan door de school zelf bepaald worden.

    Zo behouden we een overzicht en een algemene sturing op het globale niveau, maar geven we tegelijkertijd ruimte en flexibiliteit voor een concrete invulling op het lokale niveau.

     

     

     

     

     

    12-04-2014, 16:38 geschreven door Elisabeth  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 0/5 - (0 Stemmen)
    07-04-2014
    Klik hier om een link te hebben waarmee u dit artikel later terug kunt lezen.Leervragen
    Mijn leervragen zijn:

    1. Welke invloed hebben gesprekken en activiteiten rond rouwen op de sociaal-emotionele ontwikkeling van kinderen

    2. Wat zijn mogelijke manieren om als leerkracht om te gaan met rouwen met kinderen?



    07-04-2014, 00:00 geschreven door Elisabeth  

    0 1 2 3 4 5 - Gemiddelde waardering: 1/5 - (1 Stemmen)
    Archief per week
  • 26/05-01/06 2014
  • 05/05-11/05 2014
  • 14/04-20/04 2014
  • 07/04-13/04 2014
  • 31/03-06/04 2014
  • 24/03-30/03 2014
  • 03/03-09/03 2014

    E-mail mij

    Druk op onderstaande knop om mij te e-mailen.


    Gastenboek

    Druk op onderstaande knop om een berichtje achter te laten in mijn gastenboek


    Blog als favoriet !


    Blog tegen de wet? Klik hier.
    Gratis blog op https://www.bloggen.be - Meer blogs