- Het einde van een onafhankelijk project
Wie ooit de originele A Team-reeks (1983-1987) heeft gezien zal zich ongetwijfeld de gevleugelde woorden van Kolonel John "Hannibal" Smith herinneren; I love it when a plan comes together. Zo lijkt het een beetje omdat ik je net deze week een reeks Topradio Gemini-jingles kan aanbieden. Met dit grote verschil dat er van een echt plan helemaal geen sprake was. Toeval des te meer
Topradio was de voorbije weken meer dan ooit in het nieuws. Het wààrom hoef ik alvast niet meer uit te leggen. Anderzijds kon je op deze FB-pagina ook niet naast de aandacht kijken die ik had voor Radio Gemini. Omdat ik er ooit mijn actieve radiocarrière, die ik overigens nooit ambieerde maar er toevallig in terecht kwam, ben begonnen.
Via Facebook kom je algauw oude bekenden tegen, herinneringen komen boven, verhalen worden opgediept
die tegenwoordig al heel snel hun weg vinden naar de sociale media.Wat enkele personen leuk vinden, zal voor meer menen het geval zijn. Die achterliggende gedachte dus. Bovendien is ook maar de geringste vorm van egoïsme me onbekend. Ik deel graag. En uiteindelijk is dit het basisidee van FB en consorten. Ja?
Maar eerst even een stukje geschiedenis. Radio Gemini was een uiterst succesvol radiostation maar kon die inspanning niet consolideren. Via enkele tussenstappen en minder gelukkige allianties werd de zender uiteindelijk een filiaal van Topradio. Tot 1987 was de Kortrijkse zender helemaal onafhankelijk. Toen trad men toe tot Optimedia - Vijf Sterrenradio, een initiatief van het toenmalige VUM, met Zaki aan het roer. Gemini deed het vooral om nieuws binnen te halen.
VUM was de Vlaamse Uitgeversmaatschappij, de uitgever van De Standaard, het Nieuwsblad en De Gentenaar. Zij stonden in voor het nieuws op hun radios. De aangesloten zenders behielden de eigen naam maar moesten het logo op affiches, stickers en dergelijke zetten. Een jingle van Vijf Sterrenradio moest worden geïntegreerd. Er werden ook syndicated programmas geproduceerd door de VUM die moesten werden uitgezonden (o.a. een hitlijst).
Zenders die zich aansloten kwamen allemaal uit de grotere steden; Radio Antigoon (Antwerpen), Radio Go (Gent), VBRO (Brugge), Radio Caroline (Aalst), Radio Sinjaal (Leuven), Radio Andromeda (Oostende), Radio 94 (Tienen), Radio Alpine (Roeselare), Radio Reflex (Mechelen), Radio 77 (Sint-Niklaas), Uniek FM (Turnhout), Stadsradio Halle (Halle), GRK (Genk), Radio Centraal (later RCL, Hasselt), Radio CRD (Brussel) en Radio Gemini (Kortrijk).
Maar ook aan deze samenwerking kwam een einde. De aandeelhouders vonden Gemini veel te duur worden en toen ook de Kortrijkse Hallen de zender liever kwijt dan rijk waren, werd uitgekeken naar een overnemer. Serge Allaert van het bedrijf Allaert Aluminium legde het geld op tafel en er werd verhuisd naar de Schaapsdreef in Kortrijk. Eerst werd nog gepoogd door o.a. Bart Pieters, Steven Caulier, Luc Sierens en mezelf om het originele Gemini te reanimeren met een concept dat gebaseerd was op dat van de Nederlandse Sky Radio en Radio 10 Gold.
Helaas werden de financiële afspraken niet nagekomen door de nieuwe eigenaar en viel het team snel uit elkaar. Net op het moment dat ook sterkhouders van weleer als Jan Steen, Herman Vervaeke, Jacques Derijker, en Dielis Bergen hadden toegezegd om weer mee te doen. Eind 1994 besliste de nieuwe eigenaar om te gaan samenwerken met Radio Swing (Brugge) en S.I.S (Gent) onder de naam Dansradio Vlaanderen. In 1996 werd een volgende stap gezet en ontstond het samenwerkingsverband Topradio. Goed voor een nieuw pakket jingles en het definitieve einde van Gemini.
Met dank aan Theo van Halsema en Dirk Desmet
|