voor het eerst een volkstuin we kijken uit naar de verse groenten die we gaan verbouwen en opeten. Wat zullen we smikkelen. Met deze blog maken we een dagboek voor onszelf en voor geinteresseerden!
21-05-2009
Koolmeesjes zijn uitgevlogen!
Vandaag nog naar de tuin geweest. Even een beetje onkruid trekken en de schuur slopen. Het schuurtje staat er dus nu niet meer en morgen wordt het puin ervan naar de Roteb gebracht. Ook zijn er broccoli plantjes geplant en slaplantjes. Er moest ook gedieft worden. Het was al even geleden dat we naar de tuin zijn geweest (4 dagen), maar de planten hebben zich daar niets van aangetrokken. De tomaten hebben een groeispurt gemaakt en zitten nu vol grote bladen. Ook daar komen al bloemetjes aan. En 0ok waren er dus grote dieven. Die zijn nu dus verwijderd. .En aan de paprika is zelfs al een klein vruchtje te zien (al is dat geen garantie voor een paprika, zo heb ik vorig jaar gemerkt met de paprika die in het raamkozijn stond). Aan de komkommer komen ook al vruchtjes, al vind ik de komkommer er niet zo goed uit zien, het zijn van die zielige plantjes met een dunne steel en scheefgroeiende takken (ik heb ze maar om een touw gedraaid in de hoop dat ze nu naar boven groeien). Maar zolang ze het nog doen, ga ik er niet aan zitten! De koolmeesjes die in het vogelhuisje zaten, zijn uitgevlogen. Vandaag even gepiept en er waren geen vogeltjes meer. Wel 3 eitjes? Zou er dan een nieuw nest aanzitten te komen, of zijn dat 3 eieren die het niet hebben gered?
Vandaag in de buurt nog wat zand opgehaald. Er stond weer wat op het net, dus daar hebben we flink gebruik van gemaakt. Zo'n 2 volle aanhangers met zand is aan het volkstuintje toegevoegd. As zaterdag worden er tegels opgehaald dus kunnen we nog meer tegelen. Het plan is ook om het schuurtje plat te gooien. Tja Rob had al haast niets meer te doen
En ik heb nog wat plantjes gekocht. Aubergine, pepers, komkommer en paprika.
Vandaag geen nieuws over de tuin. Maar ik vond wel dat het hier neergepent moet worden, het is eigenlijk best leuk.
Ik zat met Levi in de kamer, ik had net de deur open gezet en tot mijn verbazing vloog er ineens een koolmees voorbij. En daarachteraan kwam zijn broer/zus denk ik. Dus 2 vogeltjes in huis. Levi vond het wel leuk, die riep alleen maar: vogel,vogel (maar dan een beetje brabbelen uiteraard). De vogels schrokken zelf ook denk ik (maar das logisch toch?) en vlogen direct weer terug. Alleen vlogen ze niet door de deur, maar tegen het raam. 1tje vloog zo hard dat die even beduust op de vensterbank zat. De ander vloog wat zachter tegen het raam (al klonk het ook hard) en vloog meteen de kamer weer in en ging op zijn gemakkie op de lamp zitten. De ander bleef beduusd zitten, dus schoot ik eerst een paar foto's en toen ben ik achter de actieve aangegaan. Nou ik kan je wel vertellen: ze laten zich niet makkelijk pakken. Maar uiteindelijk met hulp van een theedoek, heb ik er eentje kunnen vangen. Die heb ik meteen weer de tuin in gezet en gelukkig vloog die meteen weg. Nu zijn broer/zus nog. Die had ik uiteraard iets sneller gepakt maar die was een beetje duf. Dus ik het vogeltje in een doosje gestopt en de dierenambulance gebeld. Nou die hebben het niet zo op vogeltjes, want ze deden niet echt moeite om me te helpen (ik dacht dat het beschermde diertjes waren?).
Maar goed, het advies was even afwachten, misschien was het vogeltje een beetje dus van de schrik. Dus na 5 minuten hoorde ik wat meer beweging in het doosje. Dus ik met doosje en al naar buiten, doosje open gedaan, en gelukkig vloog deze ook meteen weer weg. Zo ik heb me de hele dag een held gevoeld
Vandaag gingen we even naar de tuin. We kwamen droog over. We zagen dat de 2 aardbeitjes die al rood aan het worden waren, al lekker opgepeuzeld waren. Dus hebben we er maar even een netje over gespannen. Daarna wilde ik de bonen een beetje verstevigen met draad, toen er een regenbui losbarstte. Dus schuilen in het huisje. Gelukkig duurde het niet al te lang, en konden we daarna wel de bonen verstevigen. Ook hebben we even gekeken in het vogelnestje en snel een fototje gemaakt. Volgens mij zitten er 4 kuikentjes in.
Het tegelpad aan de achterkant.
Het aardbeienveld wat al door dieren is gevonden..
Vandaag de eerste oogst uit ons tuintje. Een krob sla was klaar om geoogst te worden. We hebben wat onkruid getrokken en rob is begonnen met het tegel-leggen achter het huisje. De rioolput heeft hij verhoogd zodat die gelijk komt te liggen met het pad. In de tomatenkas is er nog een tomatenplant geplant in het gat wat er al gegraven was (was eigenlijk bedoeld voor een tomatenplant die nu samen met een andere tomatenplant ingegraven zit omdat de wortels in elkaar gegroeid waren en ze niet uit elkaar getrokken konden worden. Ook de paprika gaat goed, daar zitten ook witte bloempjes aan. Voor de rest groeit alles nog steeds goed, er komen steeds meer maisplantjes op, en de uien groeien ook goed. Steeds meer sprietjes komen boven de grond. Er zijn zelfs al rode aardbeien, dus de aardbeien moeten afgedekt gaan worden, anders worden ze door de vogels opgegeten! De wortelen groeien ook goed door en de erwten vinden maar geen houvast aan de stokken. Misschien te dik, of niet aan de goede kant gezaaid. Volgend jaar maar een hekwerk neerzetten. De spinzaie groeit ook en de sla ook. De bieten worden ook steeds groter. De tuinbonen gaan binnenkort ook vruchten leveren. De witte bloesems zijn al vollop aanwezig. Aan de aalbessenstruik die al in de tuin stond, zitten al groene aanbessen, dus ook die zullen we binnenkort tegen vogelvraat moeten beschermen!
De paprika met de bloempjes.
De ui-sprietjes.
De boerenkool.
De erwten.
De rode sla, de groene sla, de spinazie, 1 broccolie en de pompoen.
De tuinboontjes.
De kroten (rode bieten).
De paksoi.
De spruitkool (spruitjes).
De aardbeien (zie je de rode al).
Indy haar naam ingezaaid.
Mila haar naam ingezaaid (door het intrappen niet echt leesbaar).
Ik heb vandaag nog maar eens 4 tomatenplanten in de tuin geplant. Waar de komkommerplantjes hebben gestaan (voor 3 dagen), heb ik ze geplant. En dan 2 ernaast. Wel moest ik daarvoor wat bloemen wegplukken. De bollen heb ik dan maar even aan de zijkant gelegd. Die kan na het komkommerseizoen, dan weer gezaaid worden. Nu heb ik nog 5 tomatenplantjes in de vensterbank staan die erg groot aan het worden zijn. Maar hier zijn genoeg tomatenplanten geplant. Ik heb er in de achtertuin nu 12 staan en op de tuin nog eens 4.
Zo, vandaag maar nog een zak potgrond gehaald om wat zaaigoed te verpotten. De broccoli, de sla, de witlof en de augurken moesten echt een ander plekkie krijgen.
Nu zit alles een beetje op zijn eigen stekkie (behalve de sla en de broccoli, want daar had ik toch iets teveel zaailingen van!!), in zijn eigen bakkie..
Dan kan het lekker doorgroeien om later een bestemming op de tuin te krijgen. Want 1 komkommerplant heeft de buitenlucht niet overleeft (ik betrapte een slak, die lekker van de komkommerplant zat te smikkelen, die heb ik even gratis vlieglessen gegeven ), en ik denk dat de andere die ernaast staat het ook niet gaat redden. Maar niet te vroeg passimistisch zijn, dat ben ik al eerder onterecht geweest! (al acht ik die kans wel heel erg klein).
De andere komkommers die doen het ogenschijnlijk wel goed, er komen steeds grotere komkommertjes aan. Maar ook daar ben ik dan maar niet te vroeg met juichen mee, want ik heb al een paar aankomende komkommertjes moeten verwijderen, omdat ze toch een beetje aan het verdorren waren.
Nu hebben we aan 3 tomatenplantjes al bloemetjes, dus tomaten here we come!!!
De pompoen groeit ook goed, er komen ook steeds meer bloemen aan.
En aan de aardbeienplant komen ook al aardbeitjes.
Hier de komkommer die het nog zou moeten gaan doen!
Zo, vandaag weer eens naar de tuin geweest. En dat was zeker nodig na een paar dagen Disneyland Parijs. Want nu het leuke van het zaaien voorbij is, is het alleen maar wachten tot de groenten klaar zijn om geplukt te worden. MAARRRRR gelukkig is er nog wel wat te doen, in de naam van onkruid wieden, want zon en regen doet de groenten goed groeien, maar het onkruid ook. Aan de slootkant was het het ergste, daar stond het echt hoog. Maar aan die kant hebben we struikjes geplant, dus die vergaan niet door het onkruid....Met schoffelen kom je een heel eind. Tussen de groenten moet er wat meer voorzichtigheid geboden worden, dus dat was stekkie voor stekkie eruit trekken. Maar als het dan eenmaal gebeurd is, is het resultaat verbluffend . Wel moet je opletten dat je niet het verkeerde eruit trekt, want ik heb dus een aantal afrikaantjes eruit getrokken....gelukkig kwam ik er op tijd achter, anders hadden de afrikaantjes geen kans gehad om tot bloemen uit te groeien! Wat ik al zei: door regen en zon groeit alles lekker, en ook dus de groenten. Alles is een end langer geworden en aan de tuinboontjes komen al kleine vruchtjes... De erwten groeien ook goed, alleen blijken de stokken geen goed houwvast voor de erwten, dus hebben we daar wat anders op gevonden. Alleen hadden we te weinig gaas.Dus iets anders verzinnen of meer gaas halen. Het stukje waar de meiden hun naam hadden gezaaid is echt leuk aan het worden, want vooral Indy haar naam is goed te zien. De Kroten en de paksoi groeien ook goed. De zonnenbloemen en de mais komen ook al op en de boerenkool groeit ook lekker door. Er is 1 krob sla die bijna klaar is om geplukt te worden...In 1 paprika (of peper ) komen al bloemknopjes. Tot onze verbazing zitten er toch kleine kuikentjes in het vogelnestje.
Indy haar naam komt al op!
Het aardbeienveld
Hier groeien 2 komkommerplantjes.
Dit zijn de boerenkoolplantjes.
De prei en de opkomende uien.
De erwten met gaas.
Hier zie je, achter de erwten, mais en zonnenbloemen
De aardbeien en pepers en paprika. Aan de paprika/peper links onder groeien dus al bloempjes.
Hier het nestje met kleine vogeltjes. Ik kan niet zien hoeveel, maar ze leven wel!
De sla, broccoli, spinazie en pompoen.
De tuinbonen.
De kroten.
De ananaskers.
De paksoi.
De fruitstruikjes.
Een krob sla, bijna gereed om opgesmikkeld te worden.
Gisteren heb ik toch maar nog het een en ander gezaaid in bakken en in de vensterbank gezet. Zowiezo de broccoli, want dat is dus het enige zaad tot dusver die niet een grote kiemopkomst heeft. Dus nu maar een bak vol gezaaid (en dan zul je zien dat er veel opkomt ). Daarnaast ook nog maar sla (dat eten we toch bijna elke dag (mmjaammie) en ook nog augurken en witlof. Daar ben ik echt benieuwd naar, want dat is toch een aparte groentesoort wat betreft het opkweken! Maar goed, gaan we dus ook proberen. De rapunzel schijnt het toch te doen, ik zie 2 plantjes komen.....dus tocheen verassing, maar wat nou kiemt snel....er zijn snellere kiemers!
Vandaag nog meer lege plekjes in de tuin opgevuld (nou ja...leeg...ik heb ze maar leeggemaakt..??). Daar wat komkommer in de grond gezet. Die schijnen ook over de grond te kunnen groeien, dus proberen we dat ook maar. De luizen in de pepers, zijn veelal dood, maar er zitten nog genoeg levende op! Ik heb nog wat tomatenplantjes in de vensterbank staan. Misschien moet ik die maar weggeven. Ik heb er al zoveel hihih, anders eten we het hele jaar met de maaltijden: -vooraf: tomatensoep -tussengerecht: tomatensalade -hoofdgerecht: pasta met tomatensuas -tussendoor steeds glazen tomatensap en als toetje (maar dat moeten we dan nog even goed uitwerken) tomatenijs!
Ik denk dat we dan aan het einde van het seizoen zelf een tomaat zijn geworden
Het lijkt niets, maar het zijn 2 (zielige) komkommerplantjes! (ervoor groeien de radijsjes)
Hier de witlof (links), de augurken (midden) en de sla (rechts) gezaaid.
Hier de broccoli met op de achtergrond de rapunzel.
Hier de komkommers en de aardbeien.
En daarnaast dan weer de 2 tomaten.
Hier 3 tomatenplanten. Aan 1 ervan komt al een bloemetje, dus de trossen komen eraan!
Vandaag wel weer naar de tuin geweest. De dag begon een beetje regenachtig, maar 's middags brak toch de zon door. Rob heeft een deel van het pad aan de achterkant doorgelegd. Mila en ik hebben 2 broccoliplantjes geplant (maar ze waren onderweg naar de tuin geknakt, dus de vraag is of ze het redden! Toen moesten de 30 aardebeienplantjes die in van de week gekocht had, geplant worden. Wat een aardbeienveld zeg...Daarachter hebben we de komkommerkas geinstalleerd en verankerd en ook zijn er meteen 2 komkommerplantjes in gezet. Kas 2 moet er nog naast komen te staan, maar die staat voorlopig nog in de achtertuin. Dus als die meegaat naar de tuin zal die meteen daar neergezet worden! Ook is het plastic van de slatunnel vervangen door gaas. Het werkt toch te warm voor de sla en volgens mij zijn er daardoor 2 slaplantjes gesneuveld. Dus de warmte eruit en frisse lucht erin!
Opa en oma kwamen ook even langs om een bakkie koffie te drinken. Pa's handen jeukten, aangezien hij een tijd niet heeft geholpen vanwege het campingseizoen. Dus pakte hij de schoffel en heeft aan de slootkant lekker geschoffelt!
De tafel die in de woonkamer stond is vervangen door een andere (zelfgemaakte) tafel. Dus de oude tafel is naar de tuin gebracht.
Vandaag heeft Rob tegels gehaald (ook weer gratis via het internet). 's Middags was er door andere bezigheden helaas geen tijd om naar de tuin te gaan. Het plan is om het morgen wel te doen, na het zwemmen (want dat moet ook gebeuren)
Vandaag hebben we onze eigen achtertuin vol geplant. 3 Ananaskersplantjes, en ik heb 8 tomatenplanten geplant en wat komkommerplanten verplant. Ook constateerde ik luizen in de paprika/peper planten dus die heb ik ook naar buiten gegooid en met pokon anti luis gesprayd. Dus hopelijk is dat voldoende....Dus de eerste ongedierte is ook al gesignaleerd. Nou moet ik ook in de kas kijken of daar luizen zijn, want die moeten dan ook bestreden worden. Ach zo is de natuur zullen we maar zeggen...
Mooiste van de tomatenplanten is wel, dat ik niet weet welke soort tomaten het zijn. Ik had het zo goed bijgehouden, maar met uitplanten heb ik ze toch door elkaar gehaald....Het moeten 3 soorten zijn: Cherry tomaten, Mini tomaten en gewone tomaten. Nou ja....tijd zal het leren. We zullen waarschijnlijk om komen in de tomaten, maar gelukkig heeft onze Mila daar al een passende oplossing voor: het raam gaat open en we moeten gewoon roepen: TOMATEN TE KOOP!!! en dan dus verkopen maar....(wat een ondernemers kwaliteiten al he )
Verbazingwekkend heb ik ook een aardbeienplant in onze tuin gevonden. Ik kan me niet herinneren dat ik die geplant heb. Nou ja...waarschijnlijk wel, of de buren moeten het gedaan hebben
Hier achter de knoflook 3 tomatenplantjes geplant..
Hier zie je de foiji bessen (in de bruine potten)
En hier de paprika/peper die geveld is door de luis
Rob kon vandaag zand halen (ook gratis via het internet). Dus dat heeft ie op een hoop in de tuin gestort. Daarna hebben we het laatste gedeelte eruit geschept van de plek waar de komkommers komen. Nu zijn we helemaal klaar daarmee. Er is zelfs aarde op gestort. Dus nu even een daagje in de grond trekken en dan kan de komkommerkas erop. Aangezien het stuk vele malen groter is dan de komkommerkassen, hebben we nog wat aardbeienplantjes gekocht. Die kunnen dan op het braakliggende stuk geplant worden. Misschien morgen al.
Er komen al bloemen aan de aardbeienplantjes die al eerder geplant waren. Dat had ik niet gedacht. Ik dacht dat we er nog een jaartje op moesten wachten.....
De zonnebloemen komen ook al op. En de namen van de meiden, daar komen ook al kleine plantjes op. Jammer dat er al een paar keer met laarzen op gestaan is....misschien als de plantjes wat groter zijn, er niet meer per ongeluk op gelopen wordt!
Rob is vandaag eerst tuinaarde op wezen halen. Via een internetsite gratis af te halen! Verder vandaag lekker het laatste stuk tuin deels uitgeschept. Daar moet de komkommerkas komen. Het is nog niet helemaal uitgeschept, aangezien er toch wel veel rommel in lag in de zin van wortels, onkruid en resten boomstronk! De meiden hebben de zonnebloemplantjes geplant, die groeiden hun potje uit. Ik heb nog wat paksoi en spruitkool geplant en de plantjes die er het minst uit zagen er toch maar uitgehaald. Ook is de boerenkool geplant. De erwten groeien ook erg hard. Rob en ik zeiden tegen elkaar: zijn ze nou zo gegroeid in vergelijking met gisteren?
Vandaag was de dag van het onkruid. Alle paden zijn zo goed als onkruidvrij (helemaal lukt nooit, onkruid groeit terwijl je ernaar kijkt!!). Verder heb ik de tomaten en de pepers en paprika geplant op de plek van bestemming. Ook hebben we weer aarde gehaald, want we komen echt tekort. Morgen wordt er weer bijna een kuub opgehaald. De erwten, wortelen, sla en spinazie komen goed op. De paksoi is waarschijnlijk ook aan het overleven, want er zijn er zeker 2 goed aan het groeien en 3 steeltjes waar misschien nog blaadjes aan komen.
Rob heeft het stuk bij de schuur steenvrij gemaakt. Daar moet dan gras komen. En er is weer een vracht naar de vuilstort gebracht.
De aarde.
De tomatenplantjes, paprikaplantjes, en de peperplantjes.
Op de vensterbank groeit ook alles door. 1 broccoli, 3 spruitjes, 5 boerenkool en 7 paksoiplantjes komen al door. De rapunzel is denk ik niet helemaal goed gegaan. Ik zag ook ergens staan dat er speciale tomatengrond is? Dat is een langwerpige zak met aarde, speciaal voor tomaten (je kunt er uiteraard ook wat anders in zetten). De bedoeling is dat er in de bovenkant van de zak een gat gemaakt wordt, daar de tomatenplant in gezet wordt en zo op de grond in de tuin gelegd kan worden! Lijtk me ook wel wat, dus daar gaan we ook maar even naar op zoek. Aangezien we toch wel wat tomatenplanten over hebben. Ze komen dan aan de andere kant van de tuin te staan (tov vorig jaar) daar staat de zon wat langer op.
Vandaag ff langs de tuin gegaan. Daar constateerde ik dat de twintomaat scheef stond. Hij was nog net niet omgevallen. Dus die heb ik dan maar vast in de grond gezet en verstevigd met touwtjes. Daarna de rest van de tuin bezichtigd en de erwten komen ook goed op. Langs elke stok komt wel wat naar boven. De sla en de spinazie hebben ook een groeispurt gemaakt. En de tuinbonen gaan ook lekker door. Bij de tuinbonen komen nu de gezaaide dilleplantjes boven. En naast de aardbeien komen ook de bieten naar boven...En het lijkt zowaar of de paksoi het ook deels gaat redden. 2 van de 8 plantjes heb ik kunnen traceren!
Het vogelnestje waar we van de week constateerden dat er eieren in zaten lijkt onbewoond. Hopelijk hebben we ons vergist en waren papa en mama even de deur uit!
Aangezien de vensterbank een beetje leeg aan het raken is, heb ik hem weer enigszins gevuld met kweekbakjes! De broccoli, de rapunzel en de boerenkool moeten zich nu gaan bewijzen!
Het werk wat we moeten doen, wordt steeds minder. Tja de plantjes moeten nu eenmaal zelf gaan groeien he! Aangezien bijna elk bed al is beplant of bezaaid, is dat dus nu een kwestie van afwachten. Ja tuurlijk blijft er zat werk over, in de zin van onkruid wieden etc. Maar het wachten gaat zachtjes aan beginnen. Wachten op de oogst!
Rob is vandaag met Indy begonnen aan de Tipi tent. Eerst moest er een stukje omgeploegd worden, daarna aarde op gegooid en het geraamte van de Tipi opgezet. En tot slot ook een pad ernaartoe gemaakt. Ik heb ondertussen met Mila in de tomatenkas de afrikaantjes gezaaid (dat is voor tegen de aaltjes). En daarna hebben we de prei geplant en uien gezaaid.
Rob heeft daarna de deksel van de zandbak getimmert. Dan hebben we geen last van katten in de zandbak! Daarna heb ik ook afrikaantjes bij de tuinbonen gezaaid (geloof ook tegen bonenluis). Voor de meiden hebben we hun naam in de aarde gezaaid voor hun eigen Tipi stukje. Verder daar nog niets gezaaid. Dat zal volgende week wel komen!
Thuis is de paksoi uitgekomen, die ik een paar dagen geleden heb gezaaid. Ik had speciale tabletten aangeschaft en dat schijnt ook te werken!
Rob aan het "ploegen".
Het geraamte van de Tipitent.
En het pad er naartoe.
De geplantte prei en gezaaide uien.
Rob die een deksel voor de zandbak aan het maken is.
Het resultaat!
De naam gezaaid in de aarde (mila's zaadjes waren te licht en kon niet gefotografeerd worden)